Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Watykan: powrót do archiwów Soboru Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32816 Przeczytał: 83 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 19:51, 02 Paź 2012 Powrót do góry

Watykan: powrót do archiwów Soboru

Image

Historię Soboru Watykańskiego II trzeba napisać od nowa, wychodząc od archiwów. Taka idea stoi u podstaw wielkiego programu badawczego prowadzonego przez Papieski Komitet Badań Historycznych oraz Uniwersytet Laterański. Jak powiedział dziś na jego prezentacji w Watykanie prof. Philippe Chenaux, aktualnie monopol na historię Soboru ma tak zwana szkoła bolońska. Chodzi tu o interpretację wypracowaną przez prof. Giuseppe Alberigo z Instytutu Nauk Religijnych w Bolonii we współpracy z innymi naukowcami z katolickich uniwersytetów w Europie i Ameryce. W pojęciu tej szkoły Sobór jest przede wszystkim wydarzeniem, którego nie da zredukować do dokumentów, lecz należy też uwzględniać jego ducha. A ponadto Vaticanum II to zdaniem prof. Alberigo zdecydowane zerwanie Kościoła ze swą przeszłością, nie tylko potrydnecką, ale również pokonstantyńską. W tym sensie Sobór był prawdziwym przewrotem, o czym świadczyć ma fakt, że teolodzy potępieni bądź traktowani z podejrzliwością tuż przed Soborem, na Soborze stali się jego wielkimi mistrzami.

Tymczasem przynajmniej od 1985 r., a zatem od Synodu Biskupów o Soborze, takiej interpretacji sprzeciwia się magisterium Kościoła. Chce ono odczytywać Sobór w ciągłości z całą katolicką tradycją. Aby przezwyciężyć tę opozycję, Papieski Komitet Badań Historycznych zaproponował historykom ponowne przebadanie i skompletowanie soborowych archiwów. Należy je uzupełnić o nie spisane dotąd dyskusje w komisjach tematycznych Soboru, które zostały nagrane i są przechowywane w Tajnym Archiwum Watykańskim. Innym zadaniem jest skompletowanie dzienników, notatek i publikacji ojców soborowych i ich teologów.

Prace nad tym już trwają. Pierwsze rezultaty zostaną zaprezentowane na konferencji, która rozpocznie się jutro na uniwersytecie laterańskim. Kompletowanie soborowych archiwów potrwa kilka lat. Już teraz zapowiedziano, że konkretne owoce tego programu zostaną zaprezentowane w 2015 r.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 15:02, 15 Wrz 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32816 Przeczytał: 83 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 19:25, 05 Paź 2012 Powrót do góry

Inny teolog: Pierre Teilhard de Chardin - najgorszy modernista XX wieku
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kryzys-naduzycia-w-kk,20/pierre-teilhard-de-chardin-najgorszy-modernista-xx-wieku,7836.html

... i dziś jeszcze niektórzy albo i wielu korzysta z jego wprost heretyckich dzieł.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32816 Przeczytał: 83 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 11:32, 06 Paź 2012 Powrót do góry

W tym samym temacie odnośnie konferencji prof. Chenaux news za KAI:

Spór o dziedzictwo Soboru

Jesteśmy dziś świadkami wielkiego sporu o dziedzictwo Soboru. Jako historycy musimy jak najlepiej przybliżyć współczesnym to wydarzenie.

Jesteśmy jednak świadomi, że Sobór nie należy wyłącznie do historii, można go interpretować również z punktu widzenia dzisiejszego stanu Kościoła – powiedział Radiu Watykańskiemu prof. Philippe Chenaux, jeden z organizatorów rzymskiej konferencji o historii Soboru.

W jego przekonaniu dobiegająca dziś końca konferencja pokazała, że jednoznaczna interpretacja Vaticanum II nastręcza wiele trudności. Jest to bowiem wydarzenie bardzo dynamiczne – podkreśla szwajcarski historyk z Uniwersytetu Laterańskiego.

„Nie ma najmniejszej wątpliwości i potwierdzają to również dokumenty, że sam Sobór ulegał wielkim przemianom w trakcie trwania obrad – powiedział prof. Chenaux. – Wynika to z ewolucji, jaka zachodziła w samym episkopacie, w biskupach, których sobór przemienił. Sami to przyznają, że inni byli na początku soboru, a inni na jego końcu. Na początku obrad większość biskupów była jeszcze dość konserwatywna. Później coś się w nich zmieniło. Zaczęli głosować inaczej. Również archiwa pokazują tę przemianę w kierunku coraz większego otwarcia. Na koniec wstydzili się swej uprzedniej postawy do tego stopnia, że niektórzy zdobyli się nawet na swoistą samokrytykę, pytając, jakże mogli coś takiego napisać przed pięciu laty” – powiedział prof. Chenaux.

[link widoczny dla zalogowanych]


Coś taki bardziej okrojony ten news w porównaniu z tym pierwszym za RW Wink


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 15:03, 12 Lip 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32816 Przeczytał: 83 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 16:47, 15 Lis 2013 Powrót do góry

Cytat:
(...) Chodzi tu o interpretację wypracowaną przez prof. Giuseppe Alberigo z Instytutu Nauk Religijnych w Bolonii we współpracy z innymi naukowcami z katolickich uniwersytetów w Europie i Ameryce. W pojęciu tej szkoły Sobór jest przede wszystkim wydarzeniem, którego nie da zredukować do dokumentów, lecz należy też uwzględniać jego ducha. A ponadto Vaticanum II to zdaniem prof. Alberigo zdecydowane zerwanie Kościoła ze swą przeszłością, nie tylko potrydnecką, ale również pokonstantyńską. W tym sensie Sobór był prawdziwym przewrotem, o czym świadczyć ma fakt, że teolodzy potępieni bądź traktowani z podejrzliwością tuż przed Soborem, na Soborze stali się jego wielkimi mistrzami.
(...)


Jest książka prof. Giuseppe Alberigo i warto do niej sięgnąć, był on ekspertem i uczestnikiem SVII.

Krótka historia II Soboru Watykańskiego
Autor: prof. Giuseppe Alberigo


[link widoczny dla zalogowanych]

Image

Poniżej krótka recenzja:

25 stycznia 1959 roku papież Jan XXIII zakoczył świat decyzją o zwołaniu soboru. Co ciekawe, zaskoczył także najbliższe, rzymskie otoczenie. Postanowił, że nie będzie to prosta kontynuacja poprzedniego niedokończonego, przerwanego w 1870 roku soboru, ale coś całkiem nowego. Przeczuwał, że II Sobór Watykański będzie przełomem. Odpowiedzią Kościoła wobec nowych wyzwań i nowych czasów. Odpowiedzią na świat nowoczesny, to co dobrego i złego on ze sobą niesie. A zarazem nową kartą w dziejach soborów. Odbiegającą od schematów, ożywczą i przełomową. To poczucie historycznego znaczenia towarzyszyło soborowi od momentu ogłoszenia. Towarzyszyło uczestnikom, którzy mimo odmienności stanowisk w różnych szczegółowych kwestiach stale mieli na uwadze osiągnięcie porozumienia. Profesor Giuseppe Alberigo, ekspert i uczestnik Vaticanum Secundum, opisuje przygotowania i przebieg tego wydarzenia. Atmosferę, nastawienie różnych kręgów, reakcje świata. Krytycznie, ale i ze świadomością dokonań patrzy na osiągnięcia tego przełomowego soboru. Uwypukla to, co najważniejsze. Omawia chronologicznie sam przebieg i najważniejsze dokumenty. Ukazuje szeroki kontekst historyczny. Choć momentami nie jest to tylko obiektywna historia, ale własne, prywatne spojrzenie profesora. Subiektywne i może nawet nazbyt krytyczne. Z drugiej strony nadające lekturze bardziej osobisty charakter. Dobra pozycja dla wszystkich zainteresowanych historią Kościoła. Zwięzła, ciekawie napisana, skoncentrowana na tym, co istotne.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 19:02, 06 Mar 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32816 Przeczytał: 83 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 13:47, 02 Paź 2016 Powrót do góry

Rozglądałam się dziś za tą książką:

Krótka historia II Soboru Watykańskiego
Autor: prof. Giuseppe Alberigo

... ale wszędzie (tu gdzie byłam) pisze tytuł niedostępny. Ciekawe czy wznowią, a może gdzieś jeszcze jest? - kupiłabym sobie tę pozycję.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32816 Przeczytał: 83 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 13:53, 03 Paź 2016 Powrót do góry

Ktoś pod tą książką napisał taki wpis:

"Ta książka to propagandówka przygotowana przez środowisko mediolańskich modernistów pod red. prof. Alberiego."

Odpowiadam, że nie wiedziałam o czymś takim, ale trafiłam na allegro nie droga i zamówiłam, zobaczę do treści i wtedy będę mogła się wypowiedzieć.
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)