Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Kanada: parlament Quebeku chce przyjąć ustawę o eutanazji Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 11:06, 20 Lut 2014 Powrót do góry

Kanada: parlament Quebeku chce przyjąć ustawę o eutanazji

Image

Mimo bardzo silnego sprzeciwu Kościoła, parlament Quebeku przygotowuje się do przyjęcia ustawy legalizującej w tej kanadyjskiej prowincji eutanazję. Nowe prawo ma pozwolić na przyjęcie śmiertelnego zastrzyku przez osobę dorosłą, zbliżającą się do końca życia i doznającą nieznośnego cierpienia. Równocześnie trwają liczne protesty przeciwko przyjęciu nowego prawa. Wczoraj przed gmachem parlamentu zorganizowano wieczorną manifestację.

Bp Noël Simard podkreśla, że rząd umyślnie nie zdefiniował precyzyjnie, co oznacza termin „koniec życia”. „To pokazuje wyraźnie, jakie intencje stoją za tym projektem. Ma on umożliwić eutanazję w końcu życia, bez zdefiniowania tego końca
życia. To otwiera drzwi do eutanazji na życzenie” – podkreślił hierarcha. Kościół zapewnia, że nie ustanie w walce o życie nawet w sytuacji, gdyby prawo zostało przyjęte.

Biskupi francuskojęzycznej prowincji Kanady podkreślają, że eutanazji nie można traktować jako rodzaju terapii. Ostrzegają, że według nowego prawa zabójstwo będzie uważane za czynność pielęgnacyjną. „Zadanie śmierci choremu nie jest żadnym lekarstwem. Wstrzyknięcie śmiertelnego zastrzyku nie jest leczeniem. Eutanazja nie jest terapią. To, co jest potrzebne Quebekowi, to realna pomoc umierającym, a nie eutanazja zdefiniowana przez prawo jako pomoc medyczna. Trzeba opieki paliatywnej dostępnej dla wszystkich, a nie eutanazji nazywanej pomocą medyczną dla umierających” – podkreślają biskupi Quebeku.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 11:17, 15 Lip 2019, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 14:33, 22 Cze 2016 Powrót do góry

Kanada: także w Quebecu legalizacja eutanazji dzieci?

Image

Jeszcze przed ostatecznym głosowaniem w Zgromadzeniu Narodowym kanadyjskiej prowincji Quebec ustawy legalizującej eutanazję, Kolegium Lekarzy z tego regionu wezwało do rozszerzenia zapisów eutanazyjnych o osoby niepełnoletnie i chorych na Alzheimera. Tym samym spełnia się czarny scenariusz, przed którym ostrzegają obrońcy życia w Kanadzie. Alarmują oni, że przyjęcie przez deputowanych zapisów o „pomocy medycznej w umieraniu” w rzeczywistości oznacza otwarcie szeroko drzwi dla praktyk, na skutek których śmiercionośny zastrzyk będą mogły otrzymać dzieci oraz osoby, które nie są w stanie same wyrazić zgody na własną śmierć. Przedstawiciele środowiska lekarskiego popierającego aborcję, stawiają za wzór Belgię, gdzie w minionym tygodniu uchwalono ustawę zezwalającą na eutanazję dzieci. Pod pozorem troski o nieuleczalnie chorych pacjentów niepełnoletnich oraz cierpiących na zaawansowaną demencję Yves Robert, sekretarz Kolegium Lekarzy prowincji Quebec, domaga się rozszerzania eutanazji.

Jednak, jak przypomina portal LifeSiteNews.com, Światowe Stowarzyszenie Lekarzy (WMA), reprezentujące 9 mln medyków, opowiada się przeciwko eutanazji.

Alex Schadenberg z kanadyjskiej Koalicji Zapobiegania Eutanazji podkreśla, że rząd Quebecu od początku zamierzał objąć prawem eutanazyjnym także dzieci.

„To nic nowego. Komisja Praw Człowieka Quebeku uważała, że niezgoda na to, by dzieci mogły mieć eutanazję jest formą dyskryminacji” – komentuje obrońca życia i zwraca uwagę, że projekt ustawy w tej sprawie jest celowo bardzo nieprecyzyjny, co może sprzyjać próbom rozszerzenia raz uchwalonych regulacji. Przypomina, że Belgom liberalizacja przepisów o eutanazji zajęła 10 lat. Przez cały ten czas prawo w tej kwestii było ignorowane lub nadużywane.

Rząd Quebecu zamierza przedstawić projekt ustawy o „pomocy medycznej w umieraniu” w prowincjonalnym parlamencie do czerwca br. Katolicka Organizacja na rzecz Życia i Rodziny zaapelowała do obywateli o przeciwstawienie się rządowym planom.

[link widoczny dla zalogowanych]



Niebezpieczna furtka do eutanazji
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 11:16, 15 Lip 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 14:37, 22 Cze 2016 Powrót do góry

Kanada: kard. Collins ubolewa nad legalizacją eutanazji

Image

Kard. Thomas Collins

„Są dwie drogi – droga życia i droga śmierci. A między nimi jest ogromna różnica”. Tymi słowami kard. Thomas Collins skomentował orzeczenie Sądu Najwyższego Kanady, legalizujące w tym kraju eutanazję i tzw. samobójstwo wspomagane. Podkreślił, że decyzja ta jest „fundamentalnie błędna”.

Arcybiskup Toronto w długim liście ubolewa nad nowym prawodawstwem. Wskazuje, że taka śmierć jest przejawem braku szacunku dla człowieka i poszanowania jego godności. Nowe rozwiązanie dotknie przede wszystkim ludzi najsłabszych, jest też zamachem na sumienie tych osób i instytucji, które powołane zostały do tego, by leczyć. „Samobójstwo nie jest odpowiedzią na żaden rzeczywisty problem, z jakim musimy się zmierzyć” – podkreślił kardynał.

Hierarcha wskazał także na trzy kroki, które powinny zostać natychmiast podjęte. Pierwszy to zapewnienie wszystkim Kanadyjczykom prawdziwego, medycznego towarzyszenia w sytuacjach poważnej choroby. Chodzi o dostęp do takiej opieki paliatywnej, w której ludzie ciężko chorzy i umierający byliby otoczeni miłością, a ich ból byłby redukowany za pomocą najlepszych dostępnych środków.

Po drugie o śmierci powinno się mówić szczerze, z użyciem terminów określających to, co rzeczywiście ma miejsce. Tymczasem przyjęty tam obecnie termin „pomoc medyczna w umieraniu” w rzeczywistości nie oznacza opieki lekarskiej, ale zabijanie. A po trzecie należy zapewnić wszystkim, którzy poświęcili swe życie leczeniu innych, że nie będzie się na nich wywierać presji, by zadawali śmierć powierzonym sobie pacjentom – podkreśla kanadyjski arcybiskup.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 11:19, 15 Lip 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 21:11, 29 Wrz 2016 Powrót do góry

Kanada: po eutanazji bez katolickiego pogrzebu

Image

Katoliccy biskupi zachodniej części Kanady opowiedzieli się za odmawianiem katolickiego pogrzebu osobom, które dokonały „wspomaganego samobójstwa”. Wyjaśnili, że nie jest to kara, lecz przyjęcie do wiadomości, że zmarły dokonał czynu „przeciwnego wierze chrześcijańskiej”.

Ich zdaniem ceremonia religijna byłaby w tym przypadku gorsząca, gdyż sprawiałaby wrażenie, że pochwala ten „grzech śmiertelny”. Byłaby też interpretowana jako „zachęta dla innych do popełniania tego zła”.

Wademekum biskupów sześciu diecezji prowincji Alberta i Terytoriów Północno-Zachodnich zostało ogłoszone 14 września w odpowiedzi na przyjętą w Kanadzie ustawę, legalizującą pomoc w samobójstwie. Sprawą tą zajmuje się także konferencja episkopatu całej Kanady, obradująca w tym tygodniu w Cornwall.

Wśród kanadyjskich biskupów nie ma jednomyślności na ten temat. Np. arcybiskup stołecznej Ottawy, Terrence Prendergast wyraził pogląd, że osoby proszące o „wspomagane samobójstwo” nie powinny otrzymać przed śmiercią sakramentów, a po niej kościelnego pogrzebu.

Z kolei ordynariusz diecezji Valleyfield koło Montrealu, bp Noël Simard zaznaczył, że nie należy się szybko spodziewać wskazówek w tej kwestii. Jednak potrzeba refleksji jest pilna, gdyż w prowincji Québec zdarzało się już, że rodziny zmarłego ukrywały przed księżmi fakt jego „wspomaganego samobójstwa” z obawy, że katolicki pogrzeb nie dojdzie do skutku. Ponadto trzeba zdecydować czy w przypadku podjęcia przez kogoś decyzji o tego typu śmierci, można mu wcześniej udzielić sakramentów.

Zdaniem bp. Simarda, decyzje o „wspomaganym samobójstwie” winny być oceniane w każdym przypadku z osobna. Uważa on, że zanim powoła się na normę i zabroni „wspomaganego samobójstwa”, trzeba człowieka wysłuchać i mu towarzyszyć. - Te sytuacje są złożone i w duszpasterstwie próbuje się zrozumieć tę nową rzeczywistość - zaznacza hierarcha.

Kanadyjscy biskupi odróżniają osoby, które prosiły o pomoc w samobójstwie od tych, które same targnęły się na swe życie z powodu rozpaczy czy choroby psychicznej - tym drugim nie odmawia się dziś katolickiego pochówku. - Problem z pomocą w samobójstwie polega na tym, że jest ona dokonana z premedytacją - wyjaśnia bp Simard.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)