Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Irlandia:67 proc. za legalizacją''małżeństw'' tej samej płci Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 15:33, 20 Wrz 2010 Powrót do góry

O społeczeństwie Irlandii, o sytuacji Kościoła w Irlandii mamy tu sporo napisane:

Irlandia - Bluźnierstwo w Wielką Sobotę
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/irlandia-bluznierstwo-w-wielka-sobote,1856.html

O skandalicznej akcji bojkotu niedzielnej Mszy św.
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kryzys-naduzycia-w-kk,20/irlandia-zapowiadany-bojkot-niedzielnej-mszy-swietej,4597.html#19186

Benedykt XVI mówi o przerażeniu i zdradzie - Kościół w stanie kryzysu
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-ogolnie-i-na-swiecie,2/irlandia-benedykt-xv-kosciol-w-stanie-kryzysu,3782.html

----------------------------------------***-------------------------------------

Dziś przeczytałam:


67 proc. Irlandczyków za legalizacją ”małżeństw” tej samej płci

[link widoczny dla zalogowanych]

Zgodnie z sondażem lewicowego dziennika irlandzkiego „The Irish Times” rośnie poparcie obywateli Irlandii dla idei legalizacji tzw. małżeństw tej samej płci. Za prawnym uznaniem tego typu związków opowiada się 67 proc. obywateli. Aż 46 proc. Irlandczyków popiera prawo do adopcji dzieci przez homoseksualistów, a tylko 38 proc. jest temu przeciwnych.

Zdaniem reportera Timesa, Carla O’Briena sondaż ten „jest znakiem nowego konsensusu liberalnego”. Wielu obywateli (79 proc.) nie uważa, aby stosunki przedmałżeńskie były niemoralne. 57 proc. ankietowanych sądzi nawet, że stosunki przedmałżeńskie skutkują bardziej stabilnymi małżeństwami w przyszłości.

W badaniu 87,4 proc. pytanych stwierdziło, że są katolikami, ale tylko 13 proc. określiło się jako osoby „silnie wierzące”, 45 proc. stwierdziło, że wierzy „umiarkowanie” a 29 proc. wyznało, że religię traktuje „luźno”.

Zdaniem wydawcy „The Catholic Voice”, Anthony’ego Murphy’ego za taki stan rzeczy dużą winą ponosi episkopat Irlandii, któremu nie udaje się bezpośrednio i solidnie promować nauczania Kościoła katolickiego w kwestii małżeństwa. Zauważył on również, że gazeta „The Irish Times” słynie ze swojego poparcia dla programu homoseksualnego, stąd wyniki sondażu mogą być częściowo zmanipulowane.

Badania Timesa ujawniły także ogromną przepaść istniejącą pomiędzy starszym a młodszym pokoleniem Irlandczyków. Tylko 4 proc,. młodych ludzi uważa się za „silnie wierzących”, a 12 proc. osób w wieku pomiędzy 25 a 34 i 18 proc. w wieku do 24 roku życia uczęszcza na Mszę św. w niedzielę. Najwięcej osób uczestniczących w coniedzielnej Mszy św. jest w wieku powyżej 65 lat, tj. 60 proc.

Młodzi ludzie podkreślają, że związki nieformalne są dobre. W Irlandii, o ile w 1986 r. rozpadało się 40 tys. małżeństw rocznie, to już w 2006 r. rozpadło się ich 200 tys. Wśród młodzieży obserwuje się także znacznie większe uzależnienie od alkoholu, narkotyków i pornografii.

Zdaniem Murph’ego, społeczeństwo irlandzkie jest nękane przez nachalną propagandę homoseksualną, której episkopat nie potrafi się skutecznie przeciwstawić, przez co powstaje wielkie zamieszanie wśród wiernych, czego odzwierciedleniem są wyniki sondażowe.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 12:08, 11 Sty 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 20:10, 03 Sty 2011 Powrót do góry

Irlandia – Związki homoseksualne niemal zrównane z małżeństwami

Związki osób tej samej płci zostały formalnie uznane w irlandzkim prawie i objęte tymi samymi prawami i zobowiązaniami co małżeństwa heteroseksualne. 1 stycznia weszło w życie prawo o cywilnych związkach partnerskich. Ograniczenia dotyczą praw rodzicielskich.

Ustawa rozciąga prawa przysługujące małżeństwom heteroseksualnym na tzw. cywilne związki partnerskie rejestrowane przez gejów i lesbijki w urzędach stanu cywilnego. Obie kategorie związków mają te same prawa w zakresie spraw majątkowych, dostępu do świadczeń socjalnych, dziedziczenia, alimentów, emerytur i podatków. Odrębności dotyczą praw rodzicielskich.

Zawarcie cywilnego związku partnerskiego wymaga powiadomienia urzędu cywilnego z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. W szczególnych przypadkach możliwe jest skrócenie tego terminu, jeśli zgodę wyda sąd.

Przewidziana jest także procedura rozwodowa między partnerami homoseksualnymi, jak również procedura legalizacji na terenie Irlandii cywilnych związków zawartych w tych z 27 państw unijnych, które takie związki wprowadziły wcześniej.

Lobby irlandzkich gejów, lesbijek, biseksualistów i transseksualistów – LGBT Noise uznało, że ustawa nie idzie wystarczająco daleko, ponieważ homoseksualiści są ograniczeni w prawach rodzicielskich, a z możliwości zawarcia cywilnego związku partnerskiego nie mogą korzystać pary heteroseksualne.

Ustawa przyznała również prawa partnerom żyjącym w nieformalnym związku (konkubinacie) w razie separacji partnerów lub śmierci jednego z nich.

Rejestracja pierwszego cywilnego związku partnerskiego w Republice Irlandii na mocy nowego prawa przewidywana jest w kwietniu.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 12:13, 11 Sty 2022, w całości zmieniany 4 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 20:58, 07 Kwi 2011 Powrót do góry

Pierwsze małżeństwa homoseksualistów w Irlandii

Dwie pary homoseksualne zawarły we wtorek w Irlandii oficjalne związki partnerskie, stając się pierwszymi parami osób tej samej płci, które przeszły normalną procedurę rejestracji.

Wcześniej z przyspieszonej procedury skorzystało sześć par.Związki partnerskie między osobami tej samej płci zostały formalnie uznane w Irlandii i objęte tymi samymi prawami i zobowiązaniami co małżeństwa heteroseksualne ustawą, która weszła w życie 1 stycznia. Różnice dotyczą praw rodzicielskich.

Zdaniem Kierana Rose'a, przewodniczącego stowarzyszenia GLEN, które broni praw homoseksualistów, pierwsze zarejestrowane związki partnerskie osób tej samej płci oznaczają "bardzo znaczący postęp dla gejów i lesbijek".

Ustawa rozciąga prawa przysługujące małżeństwom heteroseksualnym na tzw. cywilne związki partnerskie rejestrowane przez gejów i lesbijki w urzędach stanu cywilnego. Obie kategorie związków mają te same prawa w zakresie spraw majątkowych, dostępu do świadczeń socjalnych, dziedziczenia, alimentów, emerytur i podatków. Procedura rozwodowa dla związków homoseksualnych będzie taka sama, jak w przypadku małżeństw między mężczyzną a kobietą.

Zawarcie cywilnego związku partnerskiego wymaga powiadomienia urzędu cywilnego z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. W szczególnych przypadkach możliwe jest skrócenie tego terminu, jeśli zgodę wyda sąd.

Ustawa wprowadzająca w Irlandii związki partnerskie dla osób tej samej płci umożliwia też oficjalne zarejestrowanie partnerstwa przez żyjące w nieformalnym związku pary heteroseksualne oraz osoby zamieszkujące razem, ale nie pozostające ze sobą w związku seksualnym.

W Irlandii Północnej związki partnerskie zostały dopuszczone w grudniu 2005 roku.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 11:37, 11 Sty 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 13:51, 06 Kwi 2013 Powrót do góry

Irlandia: biskupi odmówią udzielania ślubów cywilnych?

Konferencja Episkopatu Irlandii w liście jaki skierowała do Zgromadzenia Konstytucyjnego zaznaczyła, że przez równouprawnienie par homoseksualnych z małżeństwem zmieni się definicja małżeństwa. Jeśli do tego dojdzie, Kościół katolicki nie będzie wykonywał swoich obowiązków względem ślubów cywilnych – ostrzegają irlandzcy biskupi.

W Irlandii ślubów cywilnych udzielać mogą jedynie osoby wpisane na specjalną listę. Wśród 5600 uprawnionych 4300 to księża katoliccy.

Zgromadzenie Konstytucyjne w Irlandii zostało utworzone w ubiegłym roku jako publiczne forum dyskusji na temat zmian w irlandzkiej ustawie zasadniczej. Różnego typu organizacje mogą zgłaszać swoje propozycje i uwagi. Na temat tzw. homomałżeństw swoją opinię wyraziło już ok. tysiąca instytucji. W tym tygodniu zgromadzenie zdecyduje, z kim będzie na ten temat dyskutować.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 11:36, 11 Sty 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 11:10, 02 Maj 2013 Powrót do góry

Irlandia Północna: parlament odrzucił homomałżeństwa, głosami „protestantów”

Image

Parlament Irlandii Północnej udaremnił próbę legalizacji tak zwanych małżeństw homoseksualnych. Spośród 95 parlamentarzystów za redefinicją małżeństwa opowiedziało się jedynie 42. Tym samym Irlandia Północna pozostaje jedyną częścią Zjednoczonego Królestwa, która oparła się progejowskim reformom.

Co ciekawe, głosowanie pokazało, jak mało katolickie jest ugrupowanie polityczne utożsamiane powszechnie z katolicyzmem. To bowiem właśnie tak zwani nacjonaliści z ugrupowania Sinn Féinn głosowali za homo-małżeństwami, a unioniści, utożsamiani z protestantyzmem, głosowali przeciw.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 11:35, 11 Sty 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 19:07, 06 Lis 2013 Powrót do góry

Irlandia: za dwa lata referendum w sprawie homomałżeństw

Image

W maju 2015 roku w Irlandii odbędzie się referendum w sprawie przyznania związkom osób tej samej płci statusu małżeństwa – ogłosił rząd w Dublinie. Na decyzję, którą poprzedziła kwietniowa, pozytywna rekomendacja Konwencji Konstytucyjnej tego kraju, wpłynął aktywny lobbing laburzystów – partnerów koalicyjnych rządu. Mimo ostrego sprzeciwu obrońców życia oraz stanowczego głosu Kościoła, politycy ci dążą oni do zmiany definicji małżeństwa.

Wypowiadając się w imieniu Kościoła bp Denis Nulty zaznaczył, że debata na temat legalizacji związków homoseksualnych nie dotyczy równości czy też rzekomego oddzielenia religijnego postrzegania małżeństw od jego wizji w prawie cywilnym. Dotyczy ona samej natury małżeństwa oraz znaczenia jakie społeczeństwo wiąże z rolą ojca i matki w wychowywaniu dzieci.

Podobnie jak inne środowiska, Kościół uważa, że różnica między kobietą a mężczyzną nie jest w odniesieniu do małżeństwa kwestią przypadku, lecz ma dla niego znaczenie fundamentalne oraz, że dzieci mają naturalne prawo do matki i ojca. Taka rodzina jest najlepszym środowiskiem, jakiego one potrzebują dla swojego rozwoju - podkreślił hierarcha odpowiedzialny w irlandzkim episkopacie za duszpasterstwo małżeństw.

Bp Nulty wskazał, że małżeństwo kobiety i mężczyzny ma szczególne znaczenie dla społeczeństwa. Zmiana definicji i zrównanie w prawie związków homoseksualnych z małżeństwami oznaczałoby podważenie społecznej roli małżeństwa i rodziny.

"Kościół będzie w pełni uczestniczyć w demokratycznej debacie prowadzącej do referendum i wraz z innymi będzie się starał potwierdzić podstawy racjonalne, utrzymując, że małżeństwo powinno być zarezerwowane dla jedynej i wzajemnie uzupełniającej się relacji między kobietą a mężczyzną. Tylko w takiej relacji możliwe jest zrodzenie i wychowanie dzieci" - podkreślił irlandzki hierarcha.

Od 2010 roku pary homoseksualne w Irlandii mają praktycznie te same przywileje co małżeństwa, z wyjątkiem prawa do adopcji dzieci. Przed pogorszeniem sytuacji najmłodszych ostrzega w tym kontekście irlandzki Instytutu Iona, zajmujący się analizą życia społecznego i religijnego kraju.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 11:33, 11 Sty 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 21:41, 26 Kwi 2015 Powrót do góry

Irlandia: homolobbyści na promocję „małżeństw” osób tej samej płci wydadzą 700 tys. euro

Image

Główne partie polityczne i organizacje pozarządowe w Irlandii, lobbujące za wprowadzeniem „homomałżeństw”, przeznaczyły kwotę 700 tysięcy euro na kampanię społeczną mającą zapewnić poparcie ruchowi LGBT. W referendum zaplanowanym na 22 maja Irlandczycy zadecydują, czy do ich prawodawstwa wprowadzone zostanie „małżeństwo” osób tej samej płci.

Najwięcej środków na tę akcję przeznaczy Yes Equality (Tak dla Równości). Za pośrednictwem plakatów, akcji propagandowych w klubach nocnych, mediach i środkach transportu organizacja ta chce zachęcić wyborców do głosowania za „równością”, czyli wprowadzenia „małżeństwa” osób tej samej płci.

Akcję Yes Equality zainicjowała w Dublinie 90-letnia Madeleine Connolly. Aktywiści liczą, że uda się im zebrać około 250 lub nawet 300 tys. euro. z darowizn i zbiórek publicznych. Już w tej chwili grupa posiada połowę tej sumy. Zebrane środki są wydawane na bieżąco na ulotki, plakaty i inne materiały promocyjne, które są dystrybuowane w całym kraju przez 48 lokalnych oddziałów. Dwa nakłady, w sumie 800 tysięcy ulotek, już zostało rozesłanych do wolontariuszy. Yes Equality organizuje również wycieczki autobusowe, by pozyskać środki na promocję postulatów ruchu LGBT.

Główna organizacja broniąca małżeństwa – Mother and Father Matters – liczy, że przed referendum uda się jej wydać 150 tys. euro. W tej chwili za kwotę ponad 85 tys. euro wydrukowano ulotki i plakaty, podkreślające znaczenie matki i ojca dla wychowania dzieci, a także wskazujących na problemy związane z adopcją dzieci przez homoseksualistów. Obrońcy tradycyjnych wartości zamierzają także wykorzystać media społecznościowe.

Partia na kampanię prohomoseksualną wyda około 100 tys. euro, drukując 10 tys. plakatów i 500 tys. broszur. Wykorzystane zostaną także media cyfrowe. Partia Pracy planuje wydać 80 tys. euro, głównie na plakaty i ulotki. Sinn Fein twierdzi, że będzie prowadzić „energiczną kampanię” roznosząc po domach ulotki namawiające do głosowania za „homomałżeństwami”.

Referendum odbędzie się 22 maja.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 11:32, 11 Sty 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 11:20, 02 Maj 2015 Powrót do góry

Irlandia Północna odrzuciła „homomałżeństwa”

Image

Parlament Irlandii Północnej ponownie nie zgodził się na legalizację tak zwanych małżeństw jednopłciowych. Jest to jedyny kraj Wielkiej Brytanii, w którym nie przyjęto takiej legislacji.

Osobliwą rzeczą jest to, że o legalizację takich pseudomałżeństw zabiega proirlandzka partia Sinn Fein, kojarzona z katolikami i terrorystami z IRA. Sprzeciwiają się natomiast temu probrytyjscy unioniści. W ciągu ostatnich dwóch lat już czterokrotnie zablokowali oni zabiegi Sinn Fein, zmierzające do legalizacji małżeństw homoseksualnych.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 12:14, 11 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 16:10, 18 Maj 2015 Powrót do góry

Biskupi Irlandii przed referendum o związkach jednopłciowych

Image

Plakat przedreferendalny w Irlandii

W czterech irlandzkich diecezjach biskupi opublikowali 17 maja specjalne listy wzywające wiernych do głosowania na „nie” w zbliżającym się w tym kraju referendum. Głosowanie ma odbyć się 22 maja i dotyczyć zmian w konstytucji odnośnie do definicji małżeństwa. Biskupi apelują, by bronić go jako związku między mężczyzną i kobietą, co wpisuje się w „naturalny porządek”, a w konsekwencji wzywają do głosowania przeciwko tzw. małżeństwom homoseksualnym.

Biskupi zachęcają w swych listach, które odczytano w kościołach, by wierni trzymali się tradycyjnej wizji małżeństwa, które musi być związkiem między mężczyzną i kobietą. Nawiązują też do opublikowanego na początku roku listu episkopatu „O znaczeniu małżeństwa”. Podkreślono w nim wówczas, że próba ponownego zdefiniowania małżeństwa oznaczałaby podważenie podstawowego budulca społeczeństwa. To właśnie tę unikalną i komplementarną relację między kobietą a mężczyzną powinno się ochronić, pozwalając na zrodzenie i wychowywanie dzieci. „Małżeństwo w wielkich tradycjach religijnych świata jest rozumiane jako związek mężczyzny i kobiety. A jestem przekonany, że to właśnie jest zgodne z porządkiem naturalnym” – napisał abp Kieran O'Reilly SMA. Podkreślił przy tym, że biskupi nie chcą obrażać ani oczerniać jakiejkolwiek osoby czy grupy osób. „Jeśli ta zmiana zostałaby uchwalona, trudno będzie mówić o małżeństwie rozumianym tak, jak dotychczas. Te poprawki, jeśli zostałyby przyjęte, wprowadzą poważne zmiany w rozumieniu przez naród małżeństwa, rodziny i rodzicielstwa” – podkreślił metropolita Cashel i Emly.

W Irlandii homoseksualizm został zdepenalizowany w 1993 r. Siedemnaście lat później wprowadzono w tym kraju tzw. związki partnerskie. W 2011 r. udzielono pierwszego ślubu parze jednopłciowej.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 12:15, 11 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 21:15, 24 Maj 2015 Powrót do góry

Wyniki referendum w Irlandii: układy jednopłciowe zrównane z małżeństwem

Image

Irlandczycy przegłosowali w referendum legalizację tzw. małżeństw jednopłciowych. Według wstępnych wyników opowiedziało się za nią 62 proc. glosujących. Irlandia jest pierwszym krajem, w którym przeprowadzono referendum na ten temat.

Komentując na gorąco ten rezultat katolicki arcybiskup Dublina stwierdził, że rozpoczęła się właśnie „społeczna rewolucja” i Kościół musi „zejść na ziemię”. - Czy zupełnie rozeszliśmy się z młodym pokoleniem? - zastanawiał się abp Diarmuid Martin.

Przed referendum abp Martin wzywał do głosowania na „nie”, tłumacząc, że można zapewnić prawa osób homoseksualnych bez zmieniania definicji małżeństwa.

Irlandia będzie 14 państwem w Europie i 19 na świecie, w którym osoby tej samej płci będą mogły legalnie zawrzeć związek "małżeński". Aż do 1993 r. stosunki homoseksualne były tam zabronione przez prawo. W 2010 r. zalegalizowano tzw. jednopłciowe związki partnerskie, a trzy lata później komisja ds. reformy konstytucyjnej zaleciła uznanie ich za pełnoprawne „małżeństwa”.

Podczas spisu powszechnego w 2011 r. katolicyzm jako swą religię podało 84,2 proc. Irlandczyków.

Głosowanie ogłoszone przez rząd miało na celu rozmycie konstytucyjnie potwierdzonej tożsamości małżeństwa, jako związku kobiety i mężczyzny, ukierunkowanego na założenie rodziny. Kampania referendalna, która przebiegała pod hasłem „Tak, dla małżeństw tej samej płci”, prowadzona była w klimacie zastraszania społeczeństwa.

[link widoczny dla zalogowanych] politykom, którzy nie chcą poprzeć tego typu rozwiązań i krytykują legalizację homozwiązków grozi usunięcie z list partii. Kontrowersje budzi fakt, że również krajowa policja zaangażowała się w poparcie dla legalizacji związków osób tej samej płci. Także media zarówno te prywatne jak i publiczne popierają homozwiązki i ograniczają dostęp drugiej stronie społecznej debaty.

W trakcie kampanii dochodziło do incydentów, w których „tęczowe” środowiska prezentowały swoją legendarną już tolerancję...

W hrabstwie Meat zaatakowana została manifestacja zorganizowana przez obrońców rodziny. Pikietujących obrzucono jajkami. Na agresję homoaktywistów narazili się także przedstawiciele Stowarzyszenia Obrony Tradycji, Rodziny i Własności (TFP) informujący na ulicach Dublina o zagrożeniach płynących z wprowadzenia w Irlandii i na całym świecie „homoseksualnej agendy”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 12:17, 11 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 14:52, 26 Maj 2015 Powrót do góry

Biskupi Irlandii: Referendum o małżeństwach homoseksualnych

Image

Referendum w Irlandii

„Liczni z tych, którzy głosowali «tak» dla małżeństw homoseksualnych, są produktem naszych szkół katolickich, do których uczęszczali nawet po 12 lat” – tak podsumował piątkowe referendum na temat uznania przez państwo związków homoseksualnych metropolita Dublina. Spośród około 2 mln głosujących ponad 60% opowiedziało się za zmianą definicji małżeństwa w konstytucji Irlandii. Komentując wielkie poparcie wśród młodych Irlandczyków dla akceptacji homoseksualizmu abp Diarmuid Martin zadał retoryczne pytanie: „Czyżbyśmy się tak bardzo oddalili od młodych?”. Wielu obserwatorów podkreśla, że na tak wielkie i szybkie zmiany światopoglądowe wśród Irlandczyków wielki wpływ miały skandale pedofilskie w tamtejszym Kościele.

Pośród komentarzy wokół tej decyzji wiele głosów interpretuje ją jako jasne opowiedzenie się społeczeństwa irlandzkiego przeciw swojej dotychczasowej tożsamości opartej na moralności katolickiej. Arcybiskup Dublina Diarmuid Martin w komentarzu dla publicznej telewizji stwierdził m.in., że ten wynik oznacza dla Kościoła weryfikację jego sposobu komunikowania się ze społeczeństwem i potrzebę prezentacji wartości w taki sposób, aby były one zrozumiałe dla współczesnego człowieka. Wielu biskupów zabierało głos przed referendum, jednak Konferencja Episkopatu Irlandii jak dotąd nie opublikowała żadnego oficjalnego stanowiska w odpowiedzi na sobotni wynik. Już jednak w zeszłym roku biskupi zapowiedzieli, że w przypadku zmiany konstytucyjnej definicji małżeństwa zlikwidują śluby konkordatowe zawierane w świątyniach.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 12:19, 11 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 21:33, 27 Maj 2015 Powrót do góry

Irlandia-Watykan: ocena referendum o „homomałżeństwach”

Image

Po irlandzkim referendum

„To nie tylko klęska wartości chrześcijańskich, ale także klęska ludzkości” – tak skomentował wyniki irlandzkiego referendum o uznaniu przez państwo tzw. „małżeństw” homoseksualnych kard. Pietro Parolin. „Bardzo mnie to zasmuciło – kontynuował watykański sekretarz stanu – i uważam, że Kościół musi wziąć pod uwagę ten fakt, ale w tym sensie, żeby wzmocnić swoje wysiłki na rzecz ewangelizacji, w tym ewangelizacji kultury”. Kardynał podkreślił, że rodzina oparta na związku dwóch osób różnej płci pozostaje w centrum uwagi Kościoła. Trzeba zrobić wszystko, aby ją bronić i popierać, ponieważ rodzina jest przyszłością Kościoła i ludzkości, bez względu na zmiany, jakich jesteśmy obecnie świadkami. Osłabianie rodziny nie jest niczym innym jak niszczeniem fundamentów pod budowlą przyszłości – uważa sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Dla irlandzkiego Kościoła wyniki referendum muszą być impulsem do przeprowadzenia gruntowanego rachunku sumienia – stwierdził arcybiskup Dublina Diarmuid Martin. Referendum jest według niego objawem społecznej rewolucji, która nie zaczęła się ostatnio, lecz trwa od wielu lat. Szczególnym problemem Kościoła jest utracenie kontaktu z ludźmi młodymi. „Przed Kościołem stoi ogromne wyzwanie, jakim jest znalezienie języka zrozumiałego dla młodzieży, tak aby mógł on jej przekazać swoje przesłanie, nie tylko w tej jednej sprawie, ale też we wszystkich innych” – powiedział abp Martin. Jak dodał, odnowa Kościoła nie może polegać na negacji czegokolwiek, lecz musi być przesłaniem pozytywnym. Podkreślił zarazem, że „nie chodzi o to, by wyrzec się naszego nauczania w sprawach małżeństwa i rodziny, ale też nie można chować się w okopach”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 12:20, 11 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 14:46, 29 Maj 2015 Powrót do góry

Teresa napisał:
Biskupi Irlandii: Referendum o małżeństwach homoseksualnych
(...)
„Liczni z tych, którzy głosowali «tak» dla małżeństw homoseksualnych, są produktem naszych szkół katolickich, do których uczęszczali nawet po 12 lat” – tak podsumował piątkowe referendum na temat uznania przez państwo związków homoseksualnych metropolita Dublina. (...)

Wcześniejsze wypowiedzi abp Dublina Diarmuida Martina są wpisane tu:

http://www.traditia.fora.pl/kosciol-ogolnie-i-na-swiecie,2/irlandia-benedykt-xvi-kosciol-w-stanie-kryzysu,3782.html#51698


... teraz można narzekać, jak wcześniej nie było przeciwstawienia się w sposób jasny i wyrazisty, a mówienie, że Kościół katolicki nie może wyrażać się sposób "homofobiczny" ....
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 15:06, 29 Maj 2015 Powrót do góry

Roberto de Mattei
Odpowiedzialność za apostazję Irlandii

(...)

http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/prymas-irlandii-domaga-sie-wolnej-debaty-o-homozwiazkach,12614.html#63452


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 12:24, 11 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 8:35, 04 Lis 2015 Powrót do góry

Irlandia Północna: parlament odrzuca legalizację homomałżeństw

Image

Parlament Irlandii Północnej ponownie odrzucił wniosek o legalizację tak zwanych małżeństw homoseksualnych. W tej sprawie głosowano już pięć razy. Paradoksem jest to, że o uznanie homozwiązków ubiega się partia Sinn Féin, utożsamiana z katolikami, a jej wniosek blokują regularnie unioniści, kojarzeni z protestantami. Wczoraj po raz pierwszy za legalizacją homomałżeństw opowiedziała się większość parlamentarzystów, jednakże unioniści, korzystając z tamtego specyficznego ustawodawstwa, zgłosili weto, a w takiej sytuacji wymagane jest 60 proc. głosów.

Irlandia Północna jest jedyną częścią Wielkiej Brytanii, w której nie ma tak zwanych małżeństw jednopłciowych. Na mocy majowego referendum zostały one przyjęte również w Republice Irlandzkiej.

Przed wczorajszym głosowaniem w parlamencie głos zabrali irlandzcy biskupi. Przypominali, że konsekwencją legalizacji związków jednopłciowych jest krzywda dzieci, którym neguje się prawo do wzrastania w normalnej rodzinie, a ponadto także naruszanie wolności sumienia, o czym przekonał się Kościół katolicki w Anglii, gdzie zamknięte zostały wszystkie katolickie agencje adopcyjne. Biskupi obszernie cytują Papieża Franciszka. Jest to o tyle ważne, że jego wyrwane z kontekstu zdanie: „Kimże ja jestem, by sądzić gejów”, było w Irlandii jednym ze sloganów majowego referendum i do dziś jest przywoływane jako argument w obronie rzekomych praw społeczności gejowskiej.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 12:26, 11 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)