Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Podpisanie ekumenicznego listu 'Kościołów' o świętowaniu ... Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 32 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:43, 21 Sty 2015 Powrót do góry

Warszawa: podpisanie ekumenicznego listu Kościołów o świętowaniu niedzieli

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

Przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego i siedmiu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej podpisali dziś w Warszawie „Apel Kościołów w Polsce o poszanowanie i świętowanie niedzieli”.

„To ważny tekst, który dotyka delikatnego problemu – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. – Wiemy, w jakiej sytuacji znajdują się teraz Polacy, gdy w wielu krajach Europy Zachodniej ludzie mają wolny dzień, bo sklepy są pozamykane, ludzie mogą świętować, a u nas nie mogą. To znaczy, że Polskę traktuje się jako kraj drugiej kategorii” – zauważył abp Stanisław Gądecki.

Przedstawiciele Kościołów zwracają się w dokumencie do wszystkich chrześcijan w Polsce, aby na nowo odkryli wartość niedzieli jako dnia wspólnotowego i rodzinnego świętowania w duchu wiary.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 15:05, 25 Wrz 2022, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 32 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:52, 21 Sty 2015 Powrót do góry

Więcej w tym temacie jest na KAI:

Przedstawiciele Kościołów w ekumenicznym liście o świętowaniu niedzieli

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

Skierowany do władz, pracodawców i ludzi pracujących "Apel Kościołów w Polsce o poszanowanie i świętowanie niedzieli" podpisali we wtorek w Warszawie przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego i siedmiu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

W liście zauważają, że niedziela traci dziś swój wyjątkowy, sakralny charakter. "A przecież po wielodniowej pracy człowiek ma prawo nie tylko do odpoczynku, ale także – jako chrześcijanin – do świętowania dnia Pańskiego zgodnie ze swoją wiarą" - podkreślają sygnatariusze dokumentu. Deklarują też wsparcie dla wszelkich inicjatyw społecznych mających na celu zachowanie świątecznego wymiaru niedzieli. W imieniu Kościoła katolickiego dokument podpisał przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Podpisanie "Apelu Kościołów w Polsce o poszanowanie i świętowanie niedzieli" odbyło się w Centrum Luterańskim w Warszawie i stanowi jedno z głównych wydarzeń Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, który obchodzony jest co roku w dniach od 18 do 25 stycznia.

Przedstawiciele Kościołów przypominają w apelu, że fundamentem chrześcijańskiego życia jest wiara w Jezusa Chrystusa, który umarł i zmartwychwstał, by nas zbawić. Niedziela, dzień zmartwychwstania Chrystusa, powinna być zatem dniem modlitwy, świętowania i świadectwa. "Wypełnia ona duchową prawdę Bożego przykazania: 'Pamiętaj, abyś dzień święty święcił' (por. Wj 20,8-11) – przynajmniej jeden dzień w tygodniu poświęć Bogu, sobie i bliźniemu; wypocznij fizycznie, intelektualnie, duchowo" - zwracają się do wiernych sygnatariusze dokumentu.

Zauważają jednak, że w codziennym życiu Polaków niedziela traci swój wyjątkowy charakter. Staje się takim samym dniem, jak pozostałe dni tygodnia. Praca ponad miarę odbiera jej sakralny charakter. Coraz częściej chrześcijanie są bowiem zmuszani do rezygnowania z udziału w niedzielnych nabożeństwach. "A przecież po wielodniowej pracy człowiek ma prawo nie tylko do odpoczynku, ale także – jako chrześcijanin – do świętowania dnia Pańskiego zgodnie ze swoją wiarą" - podkreślają przedstawiciele Kościołów.

W związku z tym apelują do wszystkich chrześcijan w Polsce, aby na nowo odkryli wartość niedzieli jako dnia wspólnotowego i rodzinnego świętowania w duchu wiary. "Jego istotnym wyrazem jest modlitewne zgromadzenie wokół daru Bożego Słowa oraz Eucharystii przeżywane zgodnie z tradycją swojego Kościoła" - czytamy w liście.

W dalszej części dokumentu jego sygnatariusze deklarują wsparcie dla wszelkich inicjatyw społecznych, które mają na celu zachowanie świątecznego wymiaru niedzieli, przywracanie w
przestrzeni społecznej jej uroczystego charakteru oraz troskę o zgodne z chrześcijańskim duchem formy niedzielnego wypoczynku. Podkreślają przy tym poszanowanie innego rozumienia dnia świętego, dlatego kierują swój apel "także do tych, od których zależy społeczny kształt świętowania niedzieli w Polsce".

Apel został skierowany w szczególności do pracowników, by "w niedziele i święta nie podejmowali niekoniecznej pracy zarobkowej" oraz do pracodawców, by "uszanowali świętość dnia Pańskiego, nie angażując zawodowo pracowników jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne".

Przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego i Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej zwrócili się także do parlamentarzystów, by "zapewnili takie rozwiązania prawne, które uszanują w naszej ojczyźnie prawo ludzi pracy do niedzielnego wypoczynku i świętowania".

Apel został skierowany także do władz naszego kraju - "by uczyniły wszystko w celu ochrony niedzieli, tak aby człowiek nie był traktowany jako narzędzie zysku i mógł przeżywać niedzielę zgodnie ze swoimi przekonaniami".

Na koniec chrześcijanie różnych wyznań zaapelowali do wszystkich ludzi dobrej woli o poszanowanie niedzieli i świąt z uwagi na społeczny pożytek należnego odpoczynku i świętowania – "dla dobra naszych rodzin, dla dobra obywateli naszego państwa".

Apel podpisali: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, prawosławny metropolita warszawski i całej Polski abp Sawa, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP bp Marek Izdebski, przewodniczący Rady Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP ks. prezbiter Mateusz Wichary, zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego w RP bp Wiktor Wysoczański, superintendent naczelny Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP ks. sup. Andrzej Malicki oraz biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP bp Ludwik Jabłoński.

Pomysł wspólnego listu Kościołów w Polsce na temat świętowania niedzieli pojawił się podczas spotkania Komisji Dialogu między Konferencją Episkopatu Polski a Polską Radą Ekumeniczną 30 września 2010 r. O pracach nad apelem mówiono od wielu miesięcy. Dyskusja nad roboczą wersją listu o chrześcijańskim świętowaniu dnia Pańskiego była jednym z głównych tematów grudniowego spotkania Komisji ds. Dialogu.

W skład Polskiej Rady Ekumenicznej, która formalnie zarejestrowana została w 1946 r., wchodzą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokatolicki Mariawitów i Kościół Chrześcijan Baptystów.

APEL KOŚCIOŁÓW W POLSCE O POSZANOWANIE I ŚWIĘTOWANIE NIEDZIELI

Siostry i Bracia,
Współwyznawcy Jezusa Chrystusa!

Zwracamy się do Was ze wspólnym apelem dotyczącym świętowania dnia Pańskiego – niedzieli.

Fundamentem chrześcijańskiego życia jest wiara w Jezusa Chrystusa, który umarł i zmartwychwstał, by nas zbawić. Dzięki Niemu otrzymaliśmy Ducha Świętego, by odziedziczyć błogosławione królestwo Ojca. Niedzielne przeżywanie tych wydarzeń, spotkanie ze słowem Bożym i modlitwą, pogłębia i umacnia tę wiarę. Co więcej, Pan Jezus zapewnił: „Gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt 18,20). Niedziela, dzień zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, powinna być zatem dniem modlitwy, świętowania, świadectwa. Wypełnia ona duchową prawdę Bożego przykazania: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił” (por. Wj 20,8-11) – przynajmniej jeden dzień w tygodniu poświęć Bogu, sobie i bliźniemu; wypocznij fizycznie, intelektualnie, duchowo.

Zauważamy jednak, że w naszym codziennym życiu niedziela traci swój wyjątkowy charakter. Staje się takim samym dniem, jak pozostałe dni tygodnia. Praca ponad miarę odbiera jej sakralny charakter. Coraz częściej chrześcijanie są zmuszani do rezygnowania z udziału w niedzielnych nabożeństwach. A przecież po wielodniowej pracy człowiek ma prawo nie tylko do odpoczynku, ale także – jako chrześcijanin – do świętowania dnia Pańskiego zgodnie ze swoją wiarą.

Dlatego apelujemy do wszystkich chrześcijan w Polsce, by na nowo odkryli wartość dnia Pańskiego jako dnia wspólnotowego i rodzinnego świętowania w duchu wiary. Jego istotnym wyrazem jest modlitewne zgromadzenie wokół daru Bożego Słowa oraz Eucharystii przeżywane zgodnie z tradycją swojego Kościoła. Przypomnijmy sobie nawoływanie zawarte w Liście do Hebrajczyków: „Nie opuszczajmy naszych wspólnych zebrań, jak się to stało zwyczajem niektórych, ale zachęcajmy się nawzajem…” (Hbr 10,25a).

Jako pasterze Kościołów w Polsce wspieramy wszelkie inicjatywy społeczne, które mają na celu zachowanie świątecznego wymiaru niedzieli, przywracanie w przestrzeni społecznej jej uroczystego charakteru oraz troskę o zgodne z chrześcijańskim duchem formy niedzielnego wypoczynku. Pragniemy przy tym podkreślić, że szanujemy inne rozumienie dnia świętego. Dlatego kierujemy nasz apel także do tych, od których zależy społeczny kształt świętowania niedzieli w Polsce:

apelujemy do pracowników, by w niedziele i święta nie podejmowali niekoniecznej pracy zarobkowej;

apelujemy do pracodawców, by uszanowali świętość dnia Pańskiego, nie angażując zawodowo pracowników jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne;

apelujemy do parlamentarzystów, by zapewnili takie rozwiązania prawne, które uszanują w naszej ojczyźnie prawo ludzi pracy do niedzielnego wypoczynku i świętowania;

apelujemy do władz, by uczyniły wszystko w celu ochrony niedzieli, tak aby człowiek nie był traktowany jako narzędzie zysku i mógł przeżywać niedzielę zgodnie ze swoimi przekonaniami;

apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli o poszanowanie niedzieli i świąt z uwagi na społeczny pożytek należnego odpoczynku i świętowania – dla dobra naszych rodzin, dla dobra obywateli naszego państwa.

Siostry i Bracia w Chrystusie!

Uwielbienie Boga za jego wspaniałość, pamięć o Jego dziełach i wdzięczność za Jego dobrodziejstwa, radość ze zmartwychwstania Chrystusa i z daru Ducha Świętego, modlitwa za siebie i za bliźnich są charakterystyczną cechą chrześcijańskiego świętowania niedzieli. Dlatego zachęcamy, by przeżywać dzień Pański jako czas łaski i umocnienia do nowego zaangażowania w głoszenie światu Ewangelii. Chrystus idzie z nami w drodze do domu Ojca. We wspólnocie Kościoła mocą Ducha Świętego wyjaśnia nam Słowo Boże i karmi Chlebem Życia. Nie możemy nie dzielić się tak wielką radością! Pragniemy, by każdy usłyszał w swym sercu głos Ducha Świętego, spotkał Jezusa Chrystusa i przyjął miłość Ojca, który jest w niebie.

w imieniu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej i Konferencji Episkopatu Polski

ks. prezbiter Mateusz Wichary
Przewodniczący Rady Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP

ks. bp Jerzy Samiec
Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP

ks. sup. Andrzej Malicki
Superintendent Naczelny Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP

ks. bp Marek Izdebski
Biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP

ks. bp Wiktor Wysoczański
Biskup Kościoła Polskokatolickiego w RP

ks. bp Ludwik Jabłoński
Biskup Naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP

Metropolita Sawa
Prawosławny Metropolita Warszawski i Całej Polski

ks. abp Stanisław Gądecki
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski


20 stycznia 2015 r. Warszawa

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 11:43, 20 Wrz 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 32 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 21:52, 08 Maj 2015 Powrót do góry

Cytat:
w imieniu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej i Konferencji Episkopatu Polski

ks. prezbiter Mateusz Wichary
Przewodniczący Rady Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP

Warszawscy baptyści wychodzą z ekumenii

Zasłużony dla historii polskiego ekumenizmu I Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Warszawie zadecydował, że wycofuje się z ruchu ekumenicznego, oraz zaapelował do władz Kościoła o wystąpienie z Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE).

Uchwałę taką podjęła Konferencja Zboru podczas posiedzenia 1 marca 2015 roku. Jednocześnie w tajnym głosowaniu Konferencja przyjęła uchwałę do Krajowej Konferencji Kościoła, aby ta zobowiązała Radę Kościoła do rozpoczęcia procedury opuszczenia Polskiej Rady Ekumenicznej. Dokument podpisał pastor Zboru, Marek Budziński i przewodniczący Rady Zboru Maciej Kuryłowicz.

Decyzję warszawskiego Zboru poprzedziły burzliwe dyskusje, jednak w głosowaniu zwyciężyła opcja niechętna dialogowi ekumenicznemu. Warszawscy baptyści od wielu lat sceptycznie podchodzili do dialogu ekumenicznego, jednak organizowali u siebie nabożeństwa w ramach Powszechnego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan oraz włączyli się aktywnie w tworzenie Ekumenicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działającego pod patronatem PRE i opieką naukową Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (ChAT).

Wniosek warszawskiego Zboru, który został przesłany do wiadomości wszystkich zborów baptystycznych w Polsce, będzie rozpatrywany podczas 37. Krajowej Konferencji Kościoła, która odbędzie się w dniach 4-6 czerwca w Warszawie-Radości. Podobny wniosek Konferencja rozpatrywała już w 2006 roku, jednak wówczas nie znalazł on wymaganego poparcia.

Z informacji uzyskanych przez ekumenizm.pl wynika, że zwolennikami wycofania się z dialogu ekumenicznego oraz wyjścia ze struktur PRE są głównie najmłodsi stażem członkowie Zboru, głównie konwertyci z rzymskiego katolicyzmu.

Sceptycznie do uchwały Zboru odniósł się w rozmowie z ekumenizm.pl ks. dr Mateusz Wichary, od 2013 roku prezbiter naczelny Kościoła Chrześcijan Baptystów, przekonując, że decyzja I Zboru w Warszawie nie jest stanowiskiem władz Kościoła, a jedynie autonomicznym postanowieniem Zboru. – Nie rozumiem tej decyzji, szczególnie biorąc pod uwagę zaangażowanie zboru w projekt EUTW – zaznaczył pastor Wichary.

Kościół Chrześcijan Baptystów jest członkiem założycielem PRE, która powstała w 1946 roku w Warszawie. W imieniu Kościoła baptystów akt założycielski PRE podpisywał pastor Aleksander Kircun, teolog i ekumenista, inicjator budowy kościoła I Zboru Baptystów na warszawskiej Woli. Znanymi działaczami ekumenicznymi Kościoła baptystów są byli prezbiterzy naczelni Kościoła Andrzej Seweryn i Konstanty Wiazowski, a także b. poseł na Sejm RP i profesor ChAT Tadeusz J. Zieliński. Warto dodać, że w niektórych polskich miastach lokalne zbory baptystyczne angażują się w przedsięwzięcia ekumeniczne – m.in. w Łodzi i we Wrocławiu. Szefem Gorzowskiego Oddziału PRE jest baptystyczny duchowny, pastor Dariusz Chudzik. – Zbory baptystyczne mają różne poglądy i doświadczenia ekumeniczne i dajemy sobie w tym względzie prawo do wolności – komentuje pastor Wichary.

Polscy baptyści należą również do Aliansu Ewangelicznego, a ks. dr Mateusz Wichary jest od stycznia 2015 roku przewodniczącym Aliansu, w skład którego wchodzą Kościoły ewangelikalne często sceptyczne wobec ruchu ekumenicznego.

Redakcja ekumenizm.pl podjęła próbę kontaktu i uzyskania komentarza I Zboru Baptystów w Warszawie, jednak nie otrzymała odpowiedzi.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 15:21, 25 Wrz 2022, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 32 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 21:57, 08 Maj 2015 Powrót do góry

W komentarzu redakcji na stronie czytamy; "trudno nie dostrzec rosnącego od wielu lat ‚ekumenicznego kryzysu’, który nie dotyczy jedynie baptystów. Sprawa jest o wiele poważniejsza i ukazuje ekumeniczny kryzys w ogóle." - może idzie ku lepszemu? ile można dialogować bez celu?


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 8:58, 28 Wrz 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 32 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 13:45, 22 Lut 2016 Powrót do góry

Ekumeniczna konferencja o świętowaniu niedzieli

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

Sprawa niedzieli jako dnia wolnego od pracy i dnia świętego łączy wszystkich wyznawców chrześcijaństwa, których w Polsce jest zdecydowana większość – podkreślano podczas ekumenicznej konferencji poświęconej świętowaniu niedzieli, która odbyła się w Legnicy. Spotkanie zorganizowano z okazji pierwszej rocznicy podpisania apelu Kościołów chrześcijańskich w Polsce o poszanowanie siódmego dnia tygodnia.

W sobotnim sympozjum wzięli udział przedstawiciele Kościoła katolickiego, greckokatolickiego, prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego oraz przedstawiciele parlamentarzystów, władz lokalnych i osoby zainteresowane tym tematem. Nie mogło też zabraknąć członków Społecznego Ruchu Świętowania Niedzieli, z przewodniczącym Bogdanem Orłowski, którzy byli inicjatorami tego spotkania.

Pierwszą prelekcję wygłosił ks. Jerzy Gansel, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Legnicy, który podjął temat: „Niedzielne spotkanie z Chrystusem i jego oddziaływanie na szarość życia codziennego”. Rozpoczynając swoje wystąpienie zachęcił wszystkich zebranych do refleksji nad tym, jak w dzisiejszych czasach powinien żyć człowiek, zwłaszcza chrześcijanin, jak powinien znajdować czas na odpoczynek i spotkanie z Bogiem? Okazuje się, że nie jest to łatwe zadanie, kiedy weźmiemy pod uwagę styl życia i pracy współczesnego człowieka.

„Powinniśmy jednak zachęcać wiernych do tego, by pragnęli spotkania z Bogiem, by pragnęli odpoczynku. Jest to ważne, gdyż niedziela powinna być dniem dla człowieka i człowiek z niedzieli powinien czerpać siłę do kolejnego tygodnia życia, i pracy” – mówił ks. Jerzy Gansel. Przypomniał też, że spotkanie chrześcijanina ze Słowem Bożym czyni z niego apostoła Ewangelii Jezusa Chrystusa. „Niedziela powinna być zatem tym dniem, który uwalnia nas od tego, co doczesne i pokazuje cel naszego chrześcijańskiego życia, które nie tu na ziemi ma swoje zakończenie” – podkreślił prelegent.

W swoim wystąpieniu ks. Gansel oparł się na fragmentach Ewangelii, m.in. opisie spotkania z Samarytanką, uzdrowienia przy sadzawce, spotkania z kobietą cudzołożną czy też przypowieściach o Samarytaninie i faryzeuszu, i celniku ukazując, że Jezusa proponuje nam inny styl życia, niż mamy to w codzienności. Niedziela, dla chrześcijan, jest zatem tym dniem, który powinien przeznaczyć na odpoczynek, słuchanie Słowa Bożego, ale też na wspólny posiłek w rodzinnym gronie. „Dobry odpoczynek, to odpoczynek z Chrystusem i w Chrystusie” – podkreślił ks. Gansel.

Ks. Mirosław Drapała, proboszcz parafii greckokatolickiej w Legnicy podjął temat „Niedziela w świetle Katechizmu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego – Chrystus nasza Pascha”. Podkreślił on, że niedziela jest dniem centralnym w życiu wiernych Kościoła greckokatolickiego, zarówno w liturgicznym cyklu tygodniowym, jak i ośmiotygodniowym (jest sześć ośmiotygodniowych cykli w ciągu roku).

Ciekawostką było ukazanie cyklu tygodniowego w relacji do dzieła stworzenia świata i człowieka. Każdy dzień opisu stworzenia ma swoje odzwierciedlenie w liturgii w ciągu tygodnia. Najważniejszym dniem jest niedziela – dzień zmartwychwstania Chrystusa. „Niedziela to nie tylko nakazane święto, to dzień odpoczynku, celebracji Boskiej liturgii, a zwłaszcza Eucharystii, która uczestnikom daje udział w radości Zmartwychwstania i w Królestwie, które ma nadejść” – mówił ks. Drapała.

Dodał też, że poświęcenie tego dnia Bogu i bliźnim duchowo ubogaca człowieka, ma też wymiar wspólnototwórczy. Proboszcz parafii greckokatolickiej zwrócił też uwagę na problem wielu imigrantów zarobkowych, zwłaszcza z Ukrainy, którzy pracują w Polsce. Bardzo często pracują siedem dni w tygodniu, po kilkanaście godzin, nie mając czasu ani na odpoczynek, ani na świętowanie. Zwrócił się zatem z apelem do wszystkich, zwłaszcza do pracodawców, którzy często też są chrześcijanami, o poszanowanie niedzieli jako dnia wolnego i świętego.

Kolejny wykład zaprezentował ks. Lubomir Worchacz, proboszcz parafii prawosławnej w Legnicy, prezentując temat: „Pamiętaj, aby dzień święty święcić – w świetle nauki Kościoła prawosławnego”. Opierając się na tekstach Pisma Świętego, pismach Ojców Kościoła Wschodniego i świętych prawosławia, mówił nie tylko o świętości niedzieli, ale też o stosunku człowieka do pracy. „Poniżasz swoją pracę, jeśli myślisz tylko o zysku” – te słowa św. Mikołaja Serbskiego przypominają, że w pracy człowiek powinien odkrywać piękno i swoje powołanie.

„Poprzez pracę jesteśmy powołani do kontynuowania dzieła Stwórcy. Aby przynosiła ona swój efekt, człowiek musi mieć szansę odnowy sił duchowych i fizycznych. Jest to konieczne” – mówił ks. Worchacz. Zwrócił też uwagę na sposoby świętowania, które podpowiada sam Chrystus: „To modlitwa w różnych miejscach, w świątyni, w domu, na łonie przyrody. To także uczynki miłosierdzia i bycie dla innych. To także przestrzeganie postów. Wszystko po to, by odpoczywać przy Bogu i w Bogu”. Proboszcz parafii prawosławnej zachęcił wszystkich do tego, by w swoim podejściu do niedzieli i świętowania tego dnia nie ulegać sekularyzacji życia.

Z ostatnim wykładem wystąpił ks. Bogusław Drożdż (SRŚN), który zaprezentował List apostolski św. Jana Pawła II „Dies Domini”. Prezentując ten dokument papieski zaznaczył, że świętowanie niedzieli to świętowanie dzieła Stwórcy, Zmartwychwstania Chrystusa i Zesłania Ducha Świętego. Niedziela to także dzień Kościoła, dzień wspólnoty, a także dzień radości, odpoczynku i solidarności z innymi. Prelegent podkreślił, że umiejętnie świętowanie otwiera człowiek na Boga, uczy rozróżniania dobra i zła, umożliwia duchowy postęp człowieka. To nic innego, jak rozwijanie w sobie dobrego humanizmu, ukierunkowanego ku Bogu.

Przypomniał też zgromadzonym o podpisaniu apelu, które miało miejsce w styczniu ubiegłego roku w Warszawie. Zaznaczył, że myślą przewodnią apelu były słowa przypominające, że „po wielodniowej pracy człowiek ma prawo nie tylko do odpoczynku, ale także – jako chrześcijanin – do świętowania dnia Pańskiego zgodnie ze swoją wiarą”. Apel ten skierowany był zarówno do wszystkich chrześcijan, ale też do pracodawców, parlamentarzystów i wszystkich ludzi dobrej woli.

Treść tego apelu została ponownie odczytana na zakończenie sobotniej konferencji. Odbyła się też projekcja filmu zrealizowanego na zlecenie Społecznego Ruchu Świętowania Niedzieli przez telewizję Lumen pt. Niedziela jest święta.

Zarówno prelegenci, jak i zaproszeni goście, i uczestnicy konferencji wyrazili przekonanie, że ten wspólny głos wszystkich chrześcijan przyczyni się do pogłębienia świadomości i wartości niedzieli, jako dnia wolnego i dnia świętego.

Warto przypomnieć, że działania na rzecz przywrócenia niedzieli, jako dnia wolnego od pracy, ale też, jako dnia świętego podejmowane są już od wielu lat przez Społeczny Ruch Świętowania Niedzieli, który działa w diecezji legnickiej.

Pełny zapis konferencji wraz z wystąpieniami gości dostępny jest na stronie internetowej Radia Plus Legnica, [link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Tu można posłuchać:

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 15:23, 25 Wrz 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 32 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 9:12, 28 Wrz 2017 Powrót do góry

''Wolne niedziele'' wracają do Sejmu

Image

Niedziela to dzień święty, a możliwość jej świętowania to jedno z zasadniczych praw rodziny i praw pracowniczych – przypomina partia Prawica RP. W najbliższy piątek o obywatelskiej inicjatywie ograniczenia handlu w niedzielę będą rozmawiać hierarchowie na spotkaniu Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze. Po wakacjach zgłoszonym blisko rok temu do Sejmu projektem mają się zająć posłowie.

Milion podpisów a rząd się nie spieszy?
Prawica RP przypomina, że wkrótce minie rok, od kiedy Komitet Inicjatywy Ustawodawczej złożył w Sejmie projekt obywatelski „Wolna Niedziela” podpisany przez ponad pół miliona osób. Po kilku miesiącach rząd zarekomendował dalsze prace parlamentarne nad tym projektem. NSZZ „Solidarność” przyjął uwagi rządu, m.in. rozszerzające katalog wyjątków od zakazu niedzielnego handlu. – Mimo to zarówno wypowiedzi przedstawicieli rządu i większości parlamentarnej, jak i spowalnianie prac nad dokumentem, wskazują, że może po raz kolejny dojść do zablokowania przywrócenia świątecznego charakteru niedziel – stwierdzają w imieniu Prawicy RP: Marian Piłka, Krzysztof Kawęcki i Lech Łuczyński.

Ugrupowanie Marka Jurka przypomina, że niedziela to dzień święty, a możliwość jej świętowania to jedno z zasadniczych praw rodziny i praw pracowniczych. – Naruszanie jej świątecznego charakteru najbardziej uderza w rodzinne i osobiste prawa ponad ośmiuset tysięcy kobiet pracujących w wielkich, kierowanych w większości przez zagranicznych właścicieli, sieciach handlowych- uważa Prawica RP. Apeluje też do Sejmu RP o niezwłoczne przyjęcie obywatelskiego projektu „Wolna Niedziela”, a do przywódców większości – o jednoznaczne zaangażowanie w debatę publiczną na rzecz przywrócenia świątecznego charakteru niedzieli.

Głos biskupów
O obywatelskiej inicjatywie ograniczenia handlu w niedzielę będą rozmawiać hierarchowie na spotkaniu Rady Biskupów Diecezjalnych, które odbędzie się w piątek na Jasnej Górze. Biskupi poparcie dla tego projektu ustawy wyrażali już wcześniej m.in. podczas zebrań plenarnych KEP i zostanie ono z pewnością wyrażone po raz kolejny. – To bardzo ważne, aby wzorem innych państw europejskich także w Polsce mogła być świętowana niedziela, aby miała charakter świąteczny, zarówno w wymiarze religijnym, liturgicznym jak i rodzinnym – powiedział wczoraj KAI sekretarz generalny Episkopatu Polski bp Artur Miziński.

Co na to rząd?
W marcu Rada Ministrów zajęła stanowisko wobec obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele przedłożone przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej i rekomenduje prowadzenie dalszych prac nad ustawą.

Zdaniem rządu, ograniczenie handlu w niedziele jest ważnym społecznie zagadnieniem. Ograniczenie tego handlu może prowadzić do wzmocnienia więzi społecznych, szczególnie rodzinnych. W komunikacie rządowym można było przeczytać, że w Niemczech, Austrii, Francji, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwajcarii, Belgii, Grecji i Danii istnieje całkowity zakaz handlu w niedziele lub jest on ograniczony w zależności od regionu, pory roku czy wielkości sklepu. Projektowana ustawa wykracza jednak znacznie poza powszechne rozumienie tego zjawiska, które w odbiorze społecznym kojarzone jest głównie z wykonywaniem pracy w niedziele w dużych placówkach handlowych przez osoby mające status pracownika. Istotne jest więc rozważenie, na ile słuszne, uzasadnione ekonomicznie i społecznie, a także oczekiwane przez obywateli jest przyjęcie bardzo szerokich rozwiązań dotyczących zakazu niedzielnego handlu.

Nowe regulacje powinny godzić interesy różnych stanowisk?
Według rządu ingerencja ustawodawcy w zasady funkcjonowania placówek handlowych powinna zmierzać do pogodzenia interesów różnych środowisk, przedstawiających z jednej strony argumenty natury ekonomicznej – przemawiające za jak najmniejszą zmianą obecnych zasad swobodnego prowadzenia działalności gospodarczej, z drugiej zaś – podkreślające kulturowe i światopoglądowe aspekty niedzieli wolnej od pracy.

Zapisy nie powinny budzić niejasności w interpretacji
Istotne jest także, aby nowe przepisy były jasne i nie budziły wątpliwości interpretacyjnych. Powinny one zatem jasno określać zasadę, a także w sposób przejrzysty wyjątki od niej. Zbyt skomplikowane formułowanie licznych wyjątków od zakazu handlu w niedziele, jak również dopuszczenie takiego handlu w określonych przypadkach, np. za zgodą zatrudnionego – może stanowić źródło konfliktów i sporów. Nie będzie to sprzyjać procesowi akceptacji społecznej dla tak istotnych rozwiązań prawnych.

Kto powinien być wyłączony spod działania ustawy?
Przykładowo – w opinii rządu – spod zakazu handlu w niedzielę powinni być wyłączeni m.in. operatorzy pocztowi oraz wszystkie podmioty uczestniczące w żegludze śródlądowej, a także takie gałęzie gospodarki morskiej jak rybactwo śródlądowe, rybołówstwo morskie, czy przetwórstwo produktów rybnych (przede wszystkim centra pierwszej sprzedaży ryb). Zdaniem rządu, zbyt szeroko zdefiniowane jest pojęcie „centrum logistyczne”. Jego konsekwencją może być np. wstrzymanie pracy portu morskiego. Niezrozumiałe jest także pozbawianie pasażerów podróżujących np. pociągami możliwości zakupu posiłku w przypadku, gdy podróż przypada w niedzielę. Spod zakazu handlu należałoby więc wyłączyć wszystkie obiekty handlowe znajdujące się na terenie punktów obsługi pasażerów, tj. lotnisk, portów morskich, dworców kolejowych i autobusowych, bez względu na ich powierzchnię handlową.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 11:34, 20 Wrz 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 32 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 19:35, 11 Mar 2018 Powrót do góry

Dziś pierwsza niedziela ustawowo wolna od handlu. Z tej okazji przypominamy fragmenty listu Jana Pawła II o świętowaniu niedzieli. Mimo, że w tym roku mija 20 lat od ukazania się dokumentu, to papieskie wskazania ciągle wydają się bardzo aktualne.

„Dies Domini” – przesłanie ciągle aktualne

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

O konieczności świętowania niedzieli apelował do katolików św. Jan Paweł II w liście apostolskim „Dies Domini” opublikowanym 7 lipca 1998 r. w Watykanie. Jan Paweł II przypominał wiernym o potrzebie uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. i zachowania niedzieli jako dnia wolnego od pracy.

Niedziela to nie „weekend”

Jak wskazał papież, powszechna się stała praktyka „weekendu”, czyli cotygodniowego czasu odpoczynku. „Gdy niedziela zatraca pierwotny sens i staje się jedynie zakończeniem tygodnia, zdarza się czasem, że horyzont człowieka staje się tak ciasny, że nie pozwala mu dojrzeć nieba. Nawet odświętnie ubrany nie potrafi świętować” – pisał.

W tym kontekście papież podkreślił, że „od uczniów Chrystusa oczekuje się, aby nie mylili świętowania niedzieli, które powinno być prawdziwym uświęceniem dnia Pańskiego, z zakończeniem tygodnia rozumianym zasadniczo jako czas odpoczynku i rozrywki”.

Centralnym punktem niedzieli jest Eucharystia, o czym zdaje się zapominać wielu chrześcijan. Dlatego też, zdaniem papieża, konieczne jest „ponowne odkrycie głębokich uzasadnień doktrynalnych, które stanowią istotę przykazania kościelnego, aby wszyscy wierni uświadomili sobie wyraźnie, jak nieodzowną jest niedziela w życiu chrześcijańskim”.

Jan Paweł II przypomniał, że dzień Pański wyznaczał rytm całej dwutysiącletniej historii Kościoła. „Czyż jest do pomyślenia, by nie odmierzał także jego przyszłości?” – pytał papież. Jednocześnie odpowiadał, że świętowanie chrześcijańskiej niedzieli pozostaje kluczowym elementem chrześcijańskiej tożsamości.

Odpoczął dnia siódmego

Papież wskazał, że niedziela przypomina dzieło stworzenia. Zdaniem Jana Pawła II, biblijny opis stworzenia stanowi dla nas przykład postępowania. Po sześciu dniach pracy, kiedy człowiek realizuje misję kontynuowania dzieła Stwórcy, nadchodzi dzień odpoczynku. Jest to dzień inny od pozostałych – „Bóg go poświęcił i pobłogosławił”. W tradycji Izraela dzień „odpoczynku Boga” był dniem szabatu, poświęconym Bogu.

W chrześcijaństwie dzień ten nabrał nowego znaczenia, gdyż podkreśla ścisłą więź ze zmartwychwstaniem Chrystusa. „To właśnie stanowi treść chrześcijańskiej niedzieli: dzięki niej każdego tygodnia wciąż na nowo w myślach i w życiu wiernych staje się obecne wydarzenie paschalne, które jest źródłem zbawienia świata”. Jan Paweł II przypomina, że z niedzielą wiąże się także symbolika dnia ósmego, który zapowiada powtórne przyjście Chrystusa i wieczność.

Spotkanie ze wspólnotą

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa niedziela stała się także dniem spotykania się wspólnoty wiernych, która świętowała zmartwychwstanie Chrystusa. To właśnie tego dnia chrześcijanie zbierali się na „łamaniu chleba„. Niedziela stała się dniem budowania Kościoła.

Również dziś niedzielna celebracja dnia Pańskiego i Eucharystii stanowi centrum życia Kościoła, zatem konieczne jest uczestnictwo w zgromadzeniu liturgicznym.

„Człowiek wierzący, jeśli nie chce ulec naciskowi środowiska, musi znajdować oparcie w chrześcijańskiej wspólnocie. Jest zatem konieczne, aby sobie uświadomił, jak kluczowe znaczenie dla jego życia wiary ma zgromadzenie niedzielne. Jest naprawdę sprawą najwyższej wagi, aby każdy chrześcijanin uświadomił sobie, że nie można żyć wiarą i w pełni uczestniczyć w życiu chrześcijańskiej wspólnoty, jeśli nie bierze się regularnie udziału w niedzielnym zgromadzeniu eucharystycznym” – pisał Jan Paweł II w liście „Dies Domini”.

Ojciec Święty przypominał katolikom, że z obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. może zwolnić ich tylko poważna przeszkoda. Natomiast duszpasterzom zwraca uwagę, iż muszą zapewnić wszystkim rzeczywistą możliwość udziału w Eucharystii, a podczas Mszy św. sprawowanych w sobotni wieczór (będących celebracją niedzielnej pamiątki zmartwychwstania) celebransi są zobowiązani do wygłaszania homilii i odmawiania z wiernymi modlitwy powszechnej.

Jan Paweł II wskazał także, że choć transmisje radiowe i telewizyjne nie pozwalają wypełnić obowiązku niedzielnego, to stanowią one cenną pomoc dla tych, którzy nie mogą pójść do kościoła zwłaszcza, jeśli z posługą przychodzą nadzwyczajni szafarze Eucharystii.

Odpoczynek prawem człowieka

Jan Paweł II przytoczył nauczanie Leona XIII, który w Encyklice „Rerum novarum” wskazał, że świąteczny odpoczynek jest prawem człowieka pracy i państwo powinno je gwarantować. Tym samym świętowanie niedzieli jest nie tylko sprawą wierzących ale dotyka elementarnych praw człowieka, prawa do odpoczynku, godnego życia i wolności religijnej.

„Także w obecnej sytuacji historycznej – pisał Jan Paweł II – mamy obowiązek tak działać, aby wszyscy mogli zaznać wolności, odpoczynku i odprężenia, które są człowiekowi niezbędne ze względu na jego ludzką godność oraz związane z nią potrzeby religijne, rodzinne kulturowe i społeczne, trudne do zaspokojenia, jeśli nie jest zagwarantowany przynajmniej jeden dzień w tygodniu dający wszystkim możliwość wspólnego odpoczynku i świętowania”.

Wierzący są zobowiązani w sumieniu do takiego zaplanowania odpoczynku niedzielnego, aby mogli uczestniczyć w Eucharystii, „powstrzymując się od prac i zajęć nie licujących z nakazem świętowania dnia Pańskiego”. Natomiast sam wypoczynek „musi być źródłem duchowego wzbogacenia, zapewnić większą wolność, umożliwiać kontemplację i sprzyjać braterskiej wspólnocie”.

„Odpoczynek niedzielny pozwala sprowadzić do właściwych proporcji codzienne troski i zajęcia: rzeczy materialne, o które tak bardzo zabiegamy, ustępują miejsca wartościom duchowym; osoby, wśród których żyjemy, odzyskujemy prawdziwe oblicze, gdy się z nimi spotykamy i nawiązujemy spokojną rozmowę” – wskazywał papież.

Papież zachęcił także do twórczego spędzenia czasu wolnego i wyboru rozrywek, które mogą wzbogacić człowieka. „W ten sposób dzień Pański staje się także dniem człowieka” – pisał Jan Paweł II. Niedziela powinna być dniem, w którym wierni mogą się poświęcić dziełom miłosierdzia, działalności charytatywnej i apostolstwu.

[link widoczny dla zalogowanych]



LIST APOSTOLSKI DIES DOMINI

Do Biskupów, Kapłanów i Wiernych o świętowaniu niedzieli

Spis treści
Rozdział I: Dies Domini - Świętowanie dzieła Stwórcy
Rozdział II: Dies Christi - Dzień Zmartwychwstałego Pana i daru Ducha Świętego
Rozdział III: Dies Ecclesiae - Zgromadzenie eucharystyczne sercem niedzieli
Rozdział IV: Dies Hominis - Niedziela dniem radości, odpoczynku i solidarności
Rozdział V: Dies Dierum - Niedziela jako święto nadrzędne, objawiające sens czasu
Zakończenie
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 15:26, 25 Wrz 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)