Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Oświadczenie Stolicy Apostolskiej w sprawie Ordynariatu Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32819 Przeczytał: 19 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 10:17, 25 Sty 2011 Powrót do góry

Oświadczenie Stolicy Apostolskiej w sprawie Ordynariatu

OŚWIADCZENIE BIURA PRASOWEGO STOLICY APOSTOLSKIEJ W SPRAWIE ORDYNARIATU PERSONALNEGO NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY Z WALSINGHAM W ANGLII I WALII Z DN. 15.01.2011r.

Zgodnie z zapisami Konstytucji Apostolskiej Anglicanorum coetibus papieża Benedykta XVI (z dn. 4 listopada 2009r.) i po zasięgnięciu szczegółowej opinii Konferencji Episkopatu Anglii i Walii w dniu dzisiejszym Kongregacja Nauki i Wiary powołała do życia na terytorium Anglii i Walii Ordynariat Personalny dla grup duchowieństwa anglikańskiego i wiernych, które wyraziły wolę zawarcia pełnej widzialnej komunii z Kościołem Katolickim. W myśl dekretu założycielskiego Ordynariat będzie nosił nazwę Ordynariatu Personalnego Najświętszej Maryi Panny z Walsingham i zostanie oddany pod patronat bł. Johna Henry’ego Newmana.

Ordynariat Personalny jest strukturą kanoniczną przewidującą uzyskanie wspólnej jedności w ten sposób, że pozwala on byłym anglikanom uzyskać pełną komunię z Kościołem Katolickim przy zachowaniu elementów swojego odrębnego patrymonium anglikańskiego. W ramach powołanej struktury Konstytucja Apostolska Anglicanorum coetibus bierze sobie za cel zrównoważenie zachowania szlachetnych anglikańskich tradycji liturgicznych, duchowych i duszpasterskich z jednej strony oraz pełną integrację w komunii z Kościołem Katolickim wspomnianych grup i ich duchowieństwa z drugiej strony.

Z przyczyn natury doktrynalnej Kościół w żadnym wypadku nie zezwala na wyświęcanie żonatych mężczyzn na urząd biskupi. Jednakże powołana Konstytucja Apostolska przewiduje, na pewnych warunkach, wyświęcanie byłych żonatych duchownych anglikańskich na kapłanów katolickich. Dziś w Katedrze Westminsterskiej w Londynie abp Westminsteru Vincent Nichols wyświęcił na katolickich kapłanów trzech byłych anglikańskich biskupów. Są to ks. Andrew Burnham, ks. Keith Newton oraz ks. John Broadhurst.

W dniu dzisiejszym papież Benedykt XVI dokonał także nominacji ks. Keitha Newtona na pierwszego ordynariusza Ordynariatu Personalnego NMP z Walsingham. Wraz z ks. Burnhamem i ks. Broadhurstem, ks. Newton będzie nadzorował przygotowanie katechetyczne grup anglikanów w Anglii i Walii, które zostaną przyjęte na łono Kościoła Katolickiego wraz z ich duchowieństwem w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, oraz pomagał duchowieństwu w przygotowaniu do katolickich święceń kapłańskich, które będą miały miejsce około Uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Utworzenie nowej struktury jest spójne z działaniami podejmowanymi na rzecz dialogu ekumenicznego, który dla Kościoła Katolickiego nadal pozostaje priorytetem. Inicjatywa prowadząca do publikacji Konstytucji Apostolskiej i powołania do życia ww. Ordynariatu Personalnego wyszła od różnych grup anglikanów, którzy oświadczyli, że dzielą wspólną wiarą katolicką wyłożoną w Katechizmie Kościoła Katolickiego i przyjmują posługę Piotrową jako wolę Chrystusa dla Kościoła. Dla nich nadszedł teraz czas na wyrażenie bezwarunkowej jedności w widzialnej formie pełnej komunii.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 12:30, 05 Lis 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32819 Przeczytał: 19 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 16:37, 07 Lis 2013 Powrót do góry

Ordynariat NMP z Walsingham rośnie w siłę

Image

Do tej pory w Wielkiej Brytanii z możliwości stworzonych przez konstytucję apostolską „Anglicanorum Coetibus” skorzystało 80 anglikańskich duchownych i około 1000 świeckich. W tym gronie jest także trzech byłych „biskupów” Kościoła Anglii.

W samym w Londynie katoliccy biskupi przekazali tej grupie dwa kościoły. Wspólnoty ordynariatu zawiązały się w wielu innych angielskich miastach. Święcenia kapłańskie udzielane członkom ordynariatu przyciągały uwagę tak katolików, jak i anglikanów dalej rozważających decyzje o przejściu do Kościoła zachowując swoje własne tradycje i zwyczaje.

Już w grudniu zeszłego roku ordynariat otrzymał od arcybiskupa Southwark swoją pierwszą parafię. Jej proboszczem został ks. Christopher Pearson. Dziś parafia pw. Najświętszej Krwi Pana Jezusa jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się w tej archidiecezji. Obejmując parafię duchowni ordynariatu zastąpili salwatorian, sprawując odtąd posługę także dla wiernych diecezjalnych. Parafia ta została erygowana jeszcze w roku 1891.

W niedziele w kościele sprawowane są trzy Msze święte, w tym jedna dla imigrantów z Nigerii. Codziennie trwa adoracja Najświętszego Sakramentu a w konfesjonale dyżuruje spowiednik. Oprócz ks. Pearsona posługę pełnią także inni duchowni: ks. Scott Anderson oraz ks. Peter Andrews. Na terenie parafii zamieszkuje także Geoffrey Kirk – dawny anglikański wikary i sekretarz anglokatolickiej organizacji „Forward in Faith”. Dziś Geoffrey Kirk uczy, pisze, wygłasza wykłady i służy radą tak anglikanom, jak i katolikom. Przy parafii powierzonej ordynariatowi działa katolicka szkoła podstawowa a wierni spotykają się po każdej niedzielnej Mszy św. na kawie. Od objęcia parafii w grudniu 2012 roku udało się wyremontować zakrystię, zainstalować w kościele nowy system ogrzewania i nowe organy.

Przykład parafii pw. Najświętszej Krwi stanowi wyraźną zachętę dla innych biskupów – zauważa dziennikarka Joanna Bogle. Tym bardziej, iż w najbliższej przyszłości niektórym ze świątyń grozi zamknięcie. A oznacza to także, jak to miało już miejsce, wykupienie przez islamskie gminy wyznaniowe.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

Za: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 12:36, 05 Lis 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32819 Przeczytał: 19 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 12:48, 05 Lis 2019 Powrót do góry

10 lat ordynariatów personalnych dla byłych anglikanów
(...)
http://www.traditia.fora.pl/papiez-benedykt-xvi-komunikaty-wypowiedzi-nauki-etc,21/konstytucja-apostolska-anglicanorum-coetibus-w-sprawie-an,3056.html#80133
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32819 Przeczytał: 19 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 14:23, 17 Sty 2021 Powrót do góry

10 lat ordynariatu dla byłych anglikanów

Image

Tradycja anglikańska, która została zachowana w Ordynariacie, w jego liturgii i duchowości, ubogaca Kościół katolicki.

Katolicy w Wielkiej Brytanii obchodzą 10-lecie ordynariatu dla byłych anglikanów. 15 stycznia 2011 r. pierwsza grupa byłych pastorów, w większości żonatych, przyjęła święcenia kapłańskie w Kościele katolickim. Był wśród nich Keith Newton, w przeszłości biskup anglikański, który tego samego dnia został mianowany przełożonym ordynariatu.

Podkreśla on, że po 10 latach Ordynariat silnie zakorzenił się w rzeczywistości brytyjskiego Kościoła. Liczy on ponad stu kapłanów i 25 parafii. Co znamienne, uczęszczają do nich nie tylko byli anglikanie, ale również pozostali katolicy. W ten sposób tradycja anglikańska, która została zachowana w Ordynariacie, w jego liturgii i duchowości, ubogaca Kościół katolicki.

Ks. Newton zauważa, że doświadczenie Ordynariatu ma – zgodnie z intencją Benedykta XVI – znaczenie profetyczne, wskazuje drogę do jedności Kościoła. W dzisiejszym ekumenizmie wkłada się dużo wysiłku w zrozumienie doktryny innych wyznań, i jest to bardzo ważne, ale nie podjęto jeszcze refleksji nad tym, co trzeba zrobić w praktyce, aby przywrócić jedność Kościoła. Aktualnie Ordynariat jest jedyną rzeczywistością, gdzie zrobiono ten krok w kierunku jedności. Jesteśmy pierwszą od czasów reformacji grupą, która oficjalnie weszła na drogę powrotu do Kościoła. Ukazujemy to, co może się stać w przyszłości, że jest to możliwe - mówi ks. Newton. Zapewnia on, że jako katolicy wywodzący się z tradycji anglikańskiej nie zostali wchłonięci przez Kościół powszechny, lecz są w pełni szanowani jako równi w swej odmienności.

Zwierzchnik brytyjskiego Ordynariatu dla byłych anglikanów podkreśla, że ważnym wydarzeniem była dla nich kanonizacja kard. Johna Henry’ego Newmana, który podobnie jak oni zdecydował się na przejście do Kościoła katolickiego i teraz oficjalnie został uznany za wzór do naśladowania. Ks. Newton przypomina, że również Newman myślał o utworzeniu anglikańskiego Kościoła unickiego. Teraz urzeczywistnia się to w Ordynariacie, gdzie zachowane zostały elementy, które zrodziły się podczas anglikańskiej reformacji, a zarazem są zgodne z wiarą katolicką. Wielu katolików nie zdaje sobie sprawy jak wiele jest różnorodności w dzisiejszym Kościele - dodaje były biskup anglikański w wywiadzie dla agencji I.Media.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)