Autor |
Wiadomość |
Teresa
|
|
|
Teresa
|
Wysłany:
Czw 11:27, 14 Lut 2013 Temat postu: |
|
Altötting: Dzień Chorego - postać sługi Bożego Luigiego Novarese
W Altötting odbyły się główne obchody Dnia Chorego. Mszy w bawarskim sanktuarium maryjnym przewodniczył kierujący Papieską Radą ds. Służby Zdrowia abp Zygmunt Zimowski.
Dziś szczególnie są wspominani święci, którzy temu dniowi patronują. Ks. Janusz Malski ze Stowarzyszenia Cichych Pracowników Krzyża opowiada o jednym z nich.
Wśród świadków, którzy zostali wymienieni w liście na Dzień Chorego, Papież wspomniał także Sługę Bożego ks. Luigiego Novarese. Prałat Novarese zawsze wskazywał drogę chorym, niepełnosprawnym, aby nie byli tylko przedmiotami troski, ale stawali się autentycznymi podmiotami działania. Jego hasłem było: „Chory choremu przy udziale zdrowych”. Reprezentuję tutaj to stowarzyszenie, starając się, aby przyszły błogosławiony, którego obecność wpisuje się w życie Kościoła, mógł być dla wielu apostołem chorych.
http://www.archivioradiovaticana.va/storico/2013/02/11/alt%C3%B6tting_dzie%C5%84_chorego_-_posta%C4%87_s%C5%82ugi_bo%C5%BCego_luigiego_novarese_/pol-663983
Altötting: kulminacja obchodów Światowego Dnia Chorego
W Altötting w Niemczech odbyły się główne obchody Światowego Dnia Chorego. Mszy w bawarskim sanktuarium maryjnym przewodniczył kierujący Papieską Radą ds. Służby Zdrowia abp Zygmunt Zimowski. Było to zwieńczenie trwających od 7 lutego obchodów.
Abp Zygmunt Zimowski, legat papieski wraz z delegacją przybył do Altötting wczoraj po południu, aby wziąć udział w uroczystych nieszporach wprowadzających w główną uroczystość 21. Światowego Dnia Chorego. Dostojnego gościa przywitał biskup diecezji Passawy Wilhelm Schraml, do której należy Altötting. Pięknie poprowadzona, wieczorna modlitwa zakończyła się procesją ze świecami, na czele której szedł bp Schraml, niosąc figurkę Czarnej Madonny. Dzisiaj o godz. 10.00 w bazylice obok Kaplicy Łask rozpoczęła się główna uroczysta Msza święta. Nuncjusz apostolski w Niemczech odczytał list z nominacją przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia na swojego specjalnego wysłannika na tegoroczne obchody Dnia Chorego. Mszę koncelebrowali kard. Marx z Monachium, ordynariusz Passawy z innymi biskupami i licznie zgromadzonymi księżmi. Wśród wiernych, którzy szczelnie wypełnili świątynię były grupy chorych z Włoch i Niemiec.
W homilii abp Zimowski podkreślił, że dzisiejsza uroczystość w Sanktuarium bliskim sercu Ojca Świętego i że otrzymał od niego szczególne błogosławieństwo na ten dzień. Chorzy – podkreślił – są w centrum uwagi i nauczania Papieża. Wszyscy, którzy im służą, zasługują na miano miłosiernych Samarytan. W Roku Wiary jest to szczególnie ważne i jesteśmy wezwani, by być wobec chorych miłosiernymi Samarytanami.
Po homilii księża udzielili niektórym starszym i chorym Sakramentu Namaszczenia. Na zakończenie legat papieski ogłosił tematy trzech kolejnych dni chorego oraz zapowiedział, że za trzy lata jego światowa celebracja będzie miała miejsce w Nazarecie. Bp Giacinto-Bulos Marcuzzo z Nazaretu obecny na Mszy świętej zaprosił wszystkich serdecznie do miejsca, gdzie Słowo stało się Ciałem.
Podniosłym momentem było przekazanie relikwii krwi bł. Papieża Jana Pawła II dla Sanktuarium w Altötting, która spocznie na stałe obok figurki Czarnej Madonny.
http://www.archivioradiovaticana.va/storico/2013/02/11/alt%C3%B6tting_kulminacja_obchod%C3%B3w_%C5%9Bwiatowego_dnia_chorego_/pol-664058
Za trzy lata celebracja Światowego Dnia Chorego będzie miała miejsce w Nazarecie. |
|
|
Teresa
|
Wysłany:
Sob 11:03, 09 Lut 2013 Temat postu: |
|
Są takie przepisy:
2. Pobożne przyjęcie chociażby przez radio lub telewizję błogosławieństwa papieskiego udzielonego Miastu i Światu, czyli Urbi et Orbi, byleby wierny pobożnie śledził same obrzędy. Także przyjęcie chociażby przez radio lub telewizję błogosławieństwa papieskiego udzielonego przez biskupa.
28. Odpust zupełny dla wiernych zmarłych udzielany jest za pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy w dniu Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych (2 listopada). Dla zyskania tego odpustu należy odmówić Ojcze nasz i Wierzę w Boga - można się modlić na przemian z osobą towarzyszącą, albo śledzić modlitwę myślą, gdy ktoś odmawia, także w radio lub w telewizji, jeżeli ktoś sam nie może czytać.
W czasie trwania Roku Wiary, od 11 października 2012 r. do 24 listopada 2013 r. w następujących okolicznościach i miejscach:
(...)
6. Wierni, prawdziwie skruszeni, którzy nie mogą uczestniczyć w uroczystych nabożeństwach odprawianych w wyznaczonych dniach (przede wszystkim mniszki żyjące w ścisłej klauzurze, eremici, więźniowie, chorzy i osoby w podeszłym wieku oraz ci, którzy sprawują nad nimi opiekę w szpitalach, hospicjach i innych domach opieki), mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, łącząc się myślą i duchem z wiernymi obecnymi na tych nabożeństwach, zwłaszcza w chwilach, w których telewizja lub radio transmitują słowa Ojca Świętego lub biskupa diecezjalnego, odmówią we własnym domu, lub tam, gdzie się znajdują (jeśli to możliwe,
w kaplicy klasztornej, szpitalnej lub innej) Ojcze Nasz i Wyznanie Wiary
w jakiejkolwiek przepisanej formie, oraz inne modlitwy dla uzyskania odpustu Roku Wiary i ofiarują Bogu swe cierpienia i trudy życia.
... wszystko pisze tu:
http://www.parafia.nowytarg.pl/index.php/odpusty |
|
|
Teresa
|
Wysłany:
Sob 10:55, 09 Lut 2013 Temat postu: |
|
Temat wydzielony stąd:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/objawienia-maryjne,36/11-luty-i-objawienie-nmp-w-lourdes-i-swiatowy-dzien-chorego,355.html
Odpust można uzyskać, słuchając radia i oglądając TV
Papież Benedykt XVI z okazji Światowego Dnia Chorego udzielił dyspensy od konieczności udziału w nabożeństwie z tej okazji - informuje "Dziennik Polski"
Jak wyjaśnia gazeta, dyspensa dotyczy chorych oraz ich opiekunów, którzy chcą uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie kar za grzechy. Osoby te są jednak zobowiązane do przynajmniej kilkugodzinnej opieki nad chorymi, do odmówienia modlitwy w papieskich intencjach oraz zobowiązania się do "spełnienia innych warunków odpustu, gdy tylko będzie to możliwe".
Odpust zupełny można uzyskać za pośrednictwem radia i telewizji, słuchając papieskiego błogosławieństwa "Urbi et Orbi" - podkreśla "Dziennik Polski".
https://wiadomosci.wp.pl/odpust-mozna-uzyskac-sluchajac-radia-i-ogladajac-tv-6031602911380097a |
|
|
Teresa
|
Wysłany:
Sob 10:51, 09 Lut 2013 Temat postu: |
|
Cytat: |
Główne uroczystości odbędą się w Altötting w Bawarii. |
Czarna Madonna z Altotting
https://kosciol.wiara.pl/doc/490137.Alt-tting-maryjne-centrum-Niemiec
ALTÖTTING - NIEMCY
Sanktuarium Maryjne Matki Bożej Królowej Bawarii
"Unsere Liebe Frau"
HISTORIA:
Początki kultu maryjnego sięgają tu czasów św. Ruperta z Salzburga
(zm. w 715 r.), zwanego apostołem Bawarii. On to w VIII w. polecił wybudować w Altötting mały kościółek, zwany dzisiaj Kaplicą Łask. Powstała ona na miejscu dawnego kultu pogańskiego Siedmiu Planet. Św. Rupert ochrzcił tu króla Bawarii Ottona. Choć pod koniec IX w. i na początku X w. Bawarię podbijali Węgrzy, to nigdy nie doszło do profanacji gotyckiej Cudownej Figury czczonej przez Niemców, a takie wiernych z innych krajów języka niemieckiego jako "Naszą Kochaną Panią" ("Unsere Liebe Frau").
Rzeźba liczy 65 cm wysokości i przedstawia Maryję, która na lewej ręce trzyma Chrystusa. Duża dłoń Jezusa symbolizuje ogrom rozdawanych łask. W dłoniach Maryi umieszczone jest złote berło. Na przestrzeni wieków okolice te były wolne od zarazy, głodu, ominęła je wojna trzydziestoletnia. Kiedy wybucha epidemia czarnej ospy, tysiące wiernych szukało tu skutecznie pomocy i nadziei. Świątynia ocalała też podczas wojen napoleońskich oraz podczas I i II wojny światowej.
W XV w. okazało się, że odwiedzających Kaplicę Łask jest tak wielu, że nie mieszczą się w niej. Dlatego też postanowiono usunąć jedną ze ścian świątyni, umożliwiając wiernym obecnym w kościele widok na Cudowną Figurę. W 1623 r. książę bawarski Maksymilian I wybrał tutejszą Czarną Madonnę na patronkę Bawarii. Sanktuarium z czasem tak się rozrosło, że powstało wiele obiektów towarzyszących: domy pielgrzyma, przychodnie lekarskie. O ogromie uzyskanych tu łask świadczą liczne wota. Są wśród nich liczne dowody uzdrowień; a nawet swoiste "pamiątki" z czasów wojny - bomby, które nigdy nie wybuchły, choć były zrzucone...
Figurka Matki Bożej otoczona jest 21 srebrnymi urnami, w których znajdują się serca książąt i królów Bawarii. Byli oni wielkimi czcicielami Maryi i zechcieli, aby także po śmierci być blisko Niej. Z sanktuarium związana jest też postać skromnego zakonnika, św. Konrada z Parzham, kapucyna, który przez 41 lat służył do Mszy św. przy ołtarzu Królowej Bawarii. Jako furtian znał on wielu pielgrzymów. Zmarł w 1894 r., a na ołtarze wyniósł go w 1934 r. Papież Pius XI. Obecnie do sanktuarium w Altötting przybywa rocznie około miliona pielgrzymów. Są to głównie Niemcy, Austriacy, Włosi, Francuzi, Hiszpanie, a od kilu lat także Polacy.
(Informacje pochodzą ze strony internetowej miasta ALTÖTTING)
http://www.zbigniewburda.pl/altotting-niemcy.htm |
|
|
Teresa
|
Wysłany:
Pon 21:44, 28 Sty 2013 Temat postu: Watykan: Światowy Dzień Chorego - obchody, odpusty ... |
|
Watykan: ogłoszenie odpustów na Dzień Chorego
Z okazji Światowego Dnia Chorego nie tylko uczestnicy jego obchodów, ale też sami chorzy i ci, którzy się nimi opiekują, mogą uzyskać odpust zupełny. Papież udzielił 18 stycznia go na audiencji dla penitencjarza większego kard. Manuela Monteiro de Castro i regensa Penitencjarii Apostolskiej ks. Krzysztofa Nykiela – czytamy w opublikowanym dziś dekrecie tej dykasterii, datowanym 25 stycznia. Tegoroczne obchody Dnia Chorego rozpoczną się 7 lutego i potrwają do liturgicznego wspomnienia Matki Bożej z Lourdes 11 lutego. Główne uroczystości z udziałem przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych abp. Zygmunta Zimowskiego odbędą się w Altötting w Bawarii.
W każdym z tych pięciu dni, ktokolwiek pobożnie uczestniczy w nabożeństwie związanym z obchodami Dnia Chorego czy to w tym niemieckim sanktuarium maryjnym, czy w innych miejscach wyznaczonych przez władze kościelne, może uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Są nimi: spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Dokument zaleca odmówienie Ojcze nasz, Wierzę w Boga i wezwania Matki Bożej. Przypomina też konieczność wyzbycia się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.
Również ci, którzy opiekując się chorymi w szpitalach i domach nie mogą wziąć udziału w żadnym ze wspomnianych nabożeństw, będą mogli w dniach od 7 do 11 lutego uzyskać odpust zupełny. Konieczna jest przynajmniej kilkugodzinna opieka nad chorymi, modlitwa w papieskich intencjach i odpowiednia dyspozycja ducha oraz postanowienie spełnienia innych warunków odpustu, gdy tylko będzie to możliwe.
Tak samo osoby, które z powodu choroby czy wieku nie mogą uczestniczyć we wspomnianych nabożeństwach, łącząc się z nimi duchowo będą mogły uzyskać w każdym z tych pięciu dni odpust zupełny. Mają się modlić za wszystkich chorych, ofiarując Bogu swe cierpienia fizyczne i duchowe, bez przywiązania do żadnego grzechu i z gotowością spełnienia innych warunków, gdy to będzie możliwe. Dekret Penitencjarii Apostolskiej proponuje im udział poprzez telewizyjne i radiowe transmisje nabożeństw czy papieskiego orędzia z okazji Dnia Chorego.
Dokument dotyczy też odpustów cząstkowych. Od 7 do 11 lutego mogą je uzyskiwać wszyscy wierni, ilekroć ze skruchą w sercu modlić się będą za chorych
http://www.archivioradiovaticana.va/storico/2013/01/28/watykan_og%C5%82oszenie_odpust%C3%B3w_na_dzie%C5%84_chorego/pol-659761
https://www.archidiecezja.lodz.pl/2013/01/watykan-ogloszenie-odpustow-na-dzien-chorego/ |
|
|