Autor Wiadomość
Teresa
PostWysłany: Śro 15:51, 11 Mar 2020   Temat postu:

Ojciec Święty ponownie w mocnych słowach skrytykował ideologię gender. Zdaniem abp. Dominique’a Lebruna był to najważniejszy temat pierwszej audiencji dla francuskich biskupów przybyłych do Rzymu z wizytą ad limina.

Papież ponownie krytykuje ideologię gender: prowadzi do tyranii

Image

Opowiadając o spotkaniu z Papieżem, metropolita Rouen ujawnił, że Franciszek długo rozmawiał z biskupami o różnorodności płci. Zacytował w tym kontekście Paula Ricoera, dla którego największa tyrania wynika właśnie z odrzucenia różnorodności. Papież podkreślił, jak wielką szkodę wyrządza teoria gender, wmawiając ludziom, że można się wyzwolić od różnorodność płci.

Wychodzący z przeziębienia Papież poświęcił na rozmowę z pierwszą grupą francuskich biskupów 2,5 godziny. Na wstępie przeprosił, że we względu na zagrożenie koronawirusem zostali rozsadzeni w ponad metrowej odległości. Jednak na koniec audiencji sam złamał obowiązujące normy sanitarne i wszystkim biskupom uścisnął rękę.

Abp Lebrun zaznaczył, że sytuacja Kościoła we Francji nigdy nie była obca. Nie zdawał sobie jednak sprawy ze skali jego problemów. Kiedy mówił, że trudno jest być biskupem, kiedy ma się trzy nieobsadzone parafie, metropolita Rouen musiał go poprawić, zaznaczając, że on parafii bez księdza ma dziś siedemnaście.

Francuscy biskupi rozmawiali też z Papieżem o epidemii koronawirusa oraz o kryzysie gospodarczym i ekologicznym. W sposób szczególny Franciszek poprosił biskupów, by dbali o pielęgnowanie bliskości ze swymi kapłanami.

https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2020-03/ad-limina-francja-gender-koronawirus-brak-ksiezy-lebrun.html
Teresa
PostWysłany: Nie 11:06, 08 Mar 2020   Temat postu:

A.D. 2020 rok


Ad limina Episkopatu Francji, pomimo koronawirusa

Image

Do Rzymu zjeżdżają francuscy biskupi. Pomimo zagrożenia koronawirusem, wizyta ad limina Episkopatu Francji nie została odwołana.


Abp Vincent Jordy przypuszcza, że jej przebieg będzie być może nieco zmieniony, spotkania w poszczególnych kongregacjach mogą być ograniczone. Dzięki temu wyraźniejszy będzie duchowy aspekt tej wizyty. Więcej będzie czasu na wspólną modlitwę biskupów w świętych miejscach Wiecznego Miasta - mówi abp Jordy, metropolita Tours.

Świat boi się koronawirusa, my uczymy się nadziei


„Atmosfera naszej wizyty jest szczególna. Cały świat, widzimy tu skutki globalizacji, globalnej wioski, żyje w stanie zawieszenia z powodu koronawirusa. We Włoszech liczba zakażeń jest bardzo wysoka. Infekcja dotarła też do Rzymu, a nawet do Watykanu. Obawy narastają też we Francji. My także jako biskupi żyjemy w takim stanie zawieszenia, w oczekiwaniu na kolejne decyzje. Dlatego kontekst tej wizyty ad limina będzie szczególny, naznaczony niepokojem, który ogrania cały świat – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Jordy. - A przy tym przywozimy na spotkanie z Papieżem to wszystko, czym żyje Kościół we Francji. Są to niestety również kwestie nadużyć seksualnych i patologii władzy. Ale są też sprawy pozytywne, naznaczone nadzieją, a odnoszące się do ewangelizacji Francji. Ważne jest zatem, byśmy w tym wszystkim potrafili zachować nadzieję. Nadzieję, w której nie chodzi jednak o spełnienie naszych oczekiwań, lecz o umiejętność postrzegania wydarzeń w świetle paschalnym, aby w ten sposób odkrywać ich znaczenie. Takiej postawy potrzebujemy i w takiej postawie chcemy się utwierdzać w tych najbliższych dniach.“

https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2020-03/ad-limina-episkopatu-francji-pomimo-koronawirusa.html
Teresa
PostWysłany: Pią 11:57, 23 Lis 2012   Temat postu:

Francuscy biskupi w Watykanie: nasz Kościół jest mniej liczny, ale bardziej dojrzały

Trwa wizyta ad limina francuskiego episkopatu. Jak twierdzi przybywający w tych dniach w Watykanie abp Laurent Ulrich, metropolita Lille i wiceprzewodniczący rady stałej episkopatu, francuscy biskupi są dumni, że mogą zaprezentować w Watykanie Kościół dojrzały, choć mniej liczny niż za poprzednich wizyt ad limina. W jego przekonaniu francuski katolicyzm może być znakiem nadziei dla innych Kościołów lokalnych, które dopiero od niedawna borykają się z problemem sekularyzacji i laicyzmu. My stawiamy czoła temu zjawisku od ponad stu lat i dziś pokazujemy wszystkim, że w takich warunkach da się żyć i wierzyć – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Ulrich.

„Nasz Kościół wyzwolił się z obciążeń przeszłości, a także ze złudnych nadziei, które towarzyszyły nam zaraz po Soborze, kiedy to wydawało się, że wszyscy będą zachwyceni naszym głoszeniem Ewangelii – powiedział abp Ulrich. – Ponadto wyzwoliliśmy się też z obaw i lęków, które były bardzo silne zwłaszcza w latach 80. ub. wieku, kiedy zdaliśmy sobie sprawę, jak trudno jest wierzyć, i kiedy zobaczyliśmy, że nasze posoborowe nadzieje się nie spełniają. Lecz dziś każdy z nas, zarówno biskupi, jak i zwykli członkowie Kościoła, może powiedzieć: jest nas we Francji mniej, dużo mniej niż do niedawna, to prawda, ale zarazem nasz Kościół jest bardziej pewny swej wiary, bardziej ufa swemu Panu, i mamy większą ochotę przyznać się pośród trudności do naszej wiary” – dodał metropolita Lille.

https://www.gosc.pl/doc/1369885.Kosciol-jest-mniej-liczny-ale-bardziej-dojrzaly

https://www.gosc.pl/doc/1369845.Kosciol-mniej-liczny-ale-bardziej-dojrzaly
Teresa
PostWysłany: Pią 20:57, 12 Paź 2012   Temat postu:

Cytat:
(...)
Jak zauważa kard. Vingt-Trois, statystyki, które biskupi przedstawią w Rzymie, nie dają najlepszego świadectwa o tym Kościele. Słabną bowiem praktyki religijne, spada liczba wiernych i kapłanów.(.

Dziś za RW możemy przeczytać:

Kard. Ving-Trois: we Francji wiara nie słabnie

Image

Kardynał André Vingt-Trois

Francja nie musi zaczynać „nowej” ewangelizacji. Robimy to od lat – oświadczył kard. André Vingt-Trois, metropolita Paryża, a zarazem przewodniczący episkopatu Francji. Uczestnikiem Synodu jest z papieskiej nominacji. W rozmowie z Radiem Watykańskim zaznaczył, że dla Francuzów ewangelizacja to żadna nowość. (...) Przede wszystkim nie jestem wcale pewny, czy mamy do czynienia z zanikiem wiary.
(...)
http://www.archivioradiovaticana.va/storico/2012/10/12/kard_ving-trois_we_francji_wiara_nie_s%C5%82abnie/pol-629404

https://kosciol.wiara.pl/doc/1324714.We-Francji-wiara-nie-slabnie
Teresa
PostWysłany: Sob 19:07, 29 Wrz 2012   Temat postu:

Watykan: burzliwa ad limna francuskiego episkopatu

Image

https://kosciol.wiara.pl/doc/1308962.Burzliwa-ad-limina-francuskich-biskupow

Świeckość państwa, nowa ewangelizacja, relacje z islamem oraz pojednanie z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X to zasadnicze kwestie, które podejmowane są w Watykanie w czasie trwającej obecnie wizyty ad limina francuskich biskupów.

Wśród przyjętych ostatnio przez Papieża hierarchów był m.in. kard. Jean-Pierre Ricard, metropolita Bordeaux. Jak powiedział Radiu Watykańskiemu, we Francji znów pojawił się problem świeckości państwa. Kościół katolicki wypracował już własny sposób bycia i działania w niesprzyjających warunkach francuskiej republiki. Na scenie pojawili się jednak muzułmanie, którzy muszą się dostosować do obowiązujących we Francji wartości. Kościół katolicki jest gotowy podzielić się z muzułmanami swymi doświadczeniami na tym polu – mówi kard. Ricard.

„Od islamu wymaga to jednak, podobnie jak to miało miejsce w wypadku wszystkich innych religii, rozróżnienia sfery obywatelskiej i sfery religijnej – zaznaczył francuski purpurat. – Muzułmanie muszą zrozumieć, że nie mogą narzucać ogółowi społeczeństwa pewnych aspiracji, wymogów, które obowiązują w ich wspólnocie religijnej. Myślę, że może to być szansą dla islamu, dla muzułmanów, którzy opuścili kraje, gdzie islam był religią dominującą, gdzie państwo i religia były połączone, bez żadnego rozróżnienia. We Francji muszą wyrazić własną wiarę w nowy sposób, dokonując tego niezbędnego rozróżnienia między religią i polityką. Kościół katolicki też musiał się tego nauczyć i okazało się to dla nas bardzo oswobadzające” – przypominał kard. Ricard.

Z kolei zdaniem bp. Claude’a Dagensa, członka Akademii Francuskiej, szczególnie delikatną kwestią, zwłaszcza w czasie wizyty w Kongregacji Nauki Wiary, było pojednanie z lefebrystami, którzy we Francji są najbardziej dynamiczni. Watykan chce wiedzieć, jaka jest rzeczywista skala tego zjawiska w naszych diecezjach – powiedział bp Dagens. Podkreślił zarazem, że episkopat Francji jest zadowolony z postawy nowego prefekta tejże kongregacji abp. Gerharda Müllera, który zapewnił, iż będzie się domagał od tradycjonalistów uznania posoborowego magisterium Kościoła.

Jak ujawnił bp Dagens, żywa dyskusja wywiązała się również w Papieskiej Radzie ds. Nowej Ewangelizacji. Okazało się bowiem, że nie ma pełnej zgodności, co do celów nowej ewangelizacji. Nam bowiem nie chodzi o ilość, ale o jakość – podkreśla francuski hierarcha.

„Czasami odnoszę wrażenie, że za cel nowej ewangelizacji uznaje się rozwój liczebny naszych Kościołów – powiedział bp Dagens. – Oczywiście, chcemy, by było nas więcej, chcemy mieć więcej kapłanów, diakonów, zakonników, wiernych. Ale to nie może być celem nowej ewangelizacji. Celem musi być autentyzm świadków i uczniów Chrystusa”. W jego przekonaniu sekularyzacja ma również skutki pozytywne. Należy do nich wielkie zapotrzebowanie na życie duchowe. „Widzę to zarówno u młodych w mojej diecezji, jak i w Akademii Francuskiej. To prawda, istnieje też obojętność religijna. Ale są i pytania: kim jest Bóg, jak Go odkryć, jak się z Nim spotkać, kim jest Jezus, jak się do Niego modlić? Żyjemy w trudnych czasach. Ale moim zdaniem są to czasy odrodzenia chrześcijańskiej wiary i miłości” – oświadczył bp Dagens.

Ordynariusz diecezji Angoulême, który skądinąd jest delegatem episkopatu Francji na Synod o nowej ewangelizacji, zauważa, że paradoksalnie pozytywny wpływ na przekaz wiary ma również coraz wyraźniejsza obecność w tym kraju praktykujących muzułmanów. „Dzisiejsza młodzież bardzo często ma kolegów muzułmanów. I okazuje się, że ci młodzi muzułmanie potrafią zazwyczaj bardzo dobrze wyjaśnić, w co wierzą i na czym polegają ich praktyki religijne, na przykład miesiąc postu, ramadan. Katolicy natomiast mają z tym wielkie problemy. Nie chcę tu gloryfikować islamu. Chcę jednak powiedzieć, że ich obecność jest dla nas wezwaniem, abyśmy i my potrafili jasno i bez zażenowania powiedzieć, w kogo wierzymy i jak przeżywamy naszą wiarę” – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Dagens.

https://ekai.pl/burzliwa-ad-limina-francuskiego-episkopatu/
Teresa
PostWysłany: Sob 19:21, 22 Wrz 2012   Temat postu:

Benedykt XVI w przemówieniu do pierwszej grupy biskupów francuskich, przybyłych z wizytą ad limina Apostolorum wyraził uznanie dla szerzonej przez nich wśród wiernych adoracji eucharystycznej. Zaznaczył, że przy reorganizacji duszpasterstwa trzeba zawsze potwierdzać zasadniczą rolę księdza. Godna pochwały jest gotowość wiernych świeckich do pełnienia różnych funkcji w Kościele, ale należy pamiętać, że ich specyficzne zadanie to wnoszenie ducha chrześcijańskiego do rzeczywistości doczesnej. Trzeba być świadomym istotnej różnicy między kapłaństwem powszechnym wiernych a święceniami kapłańskimi.

Niebezpieczeństwo „biurokratyzacji duszpasterstwa”
(...)
https://ekai.pl/niebezpieczenstwo-biurokratyzacji-duszpasterstwa/
Teresa
PostWysłany: Czw 20:30, 20 Wrz 2012   Temat postu:

Francja: w oczekiwaniu na religijny przełom.
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-ogolnie-i-na-swiecie,2/francja-w-oczekiwaniu-na-religijny-przelom,4604.html
Teresa
PostWysłany: Czw 20:22, 20 Wrz 2012   Temat postu: Francja: Kościół w stadium kryzysowej reorganizacji

Francuscy biskupi w Rzymie: Kościół w stadium kryzysowej reorganizacji

Image

Paryska katedra Notre-Dame

Francuscy biskupi muszą przedstawić Papieżowi i jego współpracownikom niemal całą minioną dekadę. Ostatnia wizyta ad limina miała miejsce na przełomie 2003 i 2004 r., jeszcze za pontyfikatu Jana Pawła II. Od tego czasu wiele się u nas wydarzyło. Tak kard. André Vingt-Trois opisuje rozpoczętą właśnie wizytę ad limina Apostolorum francuskiego episkopatu, którego jest przewodniczącym. Dziś Benedykt XVI przyjął pierwszych sześciu biskupów z północnego zachodu Francji.

Jak zauważa kard. Vingt-Trois, statystyki, które biskupi przedstawią w Rzymie, nie dają najlepszego świadectwa o tym Kościele. Słabną bowiem praktyki religijne, spada liczba wiernych i kapłanów. Istnieją też jednak pozytywne zjawiska, których statystyki nie oddają. Tytułem przykładu hierarcha wskazuje na wiernych świeckich, którzy odważnie przeżywają swą wiarę w niesprzyjającym zsekularyzowanym środowisku. Pozytywnym elementem jest też odrodzenie duszpasterstwa młodzieży i stała troska o nowe powołania – mówi kard. Vingt-Trois.

„Kryzys powołań to zjawisko, które trwa w naszym Kościele od dawna – wyjaśnił przewodniczący francuskiego episkopatu w wywiadzie dla Radia Watykańskiego. – Tym niemniej wciąż na nowo staramy się proponować młodym drogę kapłaństwa. Ale w związku z długotrwałym kryzysem powołań musimy też reorganizować sieć parafii. Aktualnie struktura ta odpowiada dawnym czasom, kiedy życie ludzi koncentrowało się wokół kościoła. Dzisiaj tak już nie jest. Musimy więc zastępować tradycyjne parafie centrami życia duchowego, które będą dla współczesnego człowieka bardziej atrakcyjne. Kościół jest też obecny na polu społecznym. Prowadzimy stały dialog z władzami politycznymi. Przede wszystkim jednak staramy się pobudzać wiernych świeckich, aby brali odpowiedzialność za życie publiczne. Również tam trzeba dawać świadectwo Ewangelii. W tym celu staramy się umacniać i precyzować poglądy naszych wiernych, aby mogli wnosić przesłanie Chrystusa w aktualną sytuację”.

https://papiez.wiara.pl/doc/1299907.Kosciol-w-stadium-reorganizacji

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group