Autor Wiadomość
Teresa
PostWysłany: Nie 19:48, 12 Lut 2023   Temat postu:

A.D. 2023 rok

I jest powtórka tego, co było rok temu:


Kobiety celebrowały mszę. Zareagowali biskupi

Image

Biskupi trzech niemieckojęzycznych diecezji w Szwajcarii przypominają, że Eucharystii mogą przewodniczyć jedynie kapłani. Jest to jasna odpowiedź na nadużycia sakramentalne, jakie tam się zdarzały, w tym próby celebrowania Mszy przez kobiety.

Biskupi Bazylei, Chur i Sankt Gallen w specjalnym liście przyznali, że regularnie docierają do nich skargi od zaniepokojonych ludzi. Oświadczyli, że „wierni mają prawo do posługi religijnej, która szanuje reguły i zasady Kościoła” i wskazali, że szczególnie dotyczy to kwestii przewodniczenia Eucharystii. „Wszyscy wiecie, że tylko księża mogą przewodniczyć Eucharystii, udzielać sakramentalnego pojednania i namaszczać chorych. Właśnie dla tych posług są wyświęcani. Ta zasada wiary Kościoła rzymskokatolickiego musi być przestrzegana bez jakikolwiek wyjątków w naszych diecezjach” – czytamy w liście.

W sierpniu tego roku miał miejsce skandal w diecezji Chur. Monika Schmid, jedna z wieloletnich zarządczyń parafii, odchodząc na emeryturę, przewodniczyła Mszy świętej oraz wygłosiła homilię. Obok niej przy ołtarzu znalazło się także dwóch księży, diakon oraz jeszcze jedna kobieta. Do liturgii wprowadzono także pewne modyfikacje. Pani Schmid rozpoczęła ją z laską pasterską w ręku, co miało symbolizować władzę pasterską, jaką dotąd sprawowała nad parafią.

Lokalny biskup wszczął postępowanie po tym wydarzeniu. Nie jest to jednak wyjątek. Do nadużyć dochodziło także w innych parafiach. Biskupi w liście wyrazili uznanie dla wysiłku pracowników duszpasterskich, którzy w wielu miejscach opiekują się parafiami. Wzywają ich jednak, aby nie czynili liturgii miejscem osobistych eksperymentów. „To właśnie dzięki celebrowaniu tej samej liturgii na całym świecie jesteśmy katoliccy i pozostajemy w solidarności między sobą” – przypomnieli pasterze.

https://www.ekai.pl/kobiety-celebrowaly-msze-zareagowali-biskupi/



Die Liturgie nicht zum Experimentierfeld persönlicher Vorhaben machen
Nie róbcie z liturgii pola doświadczalnego dla osobistych projektów


Pasterze diecezji Bazylei, Chur i St. Gallen otrzymali list datowany na 5 stycznia, podpisany przez wszystkich trzech biskupów.
(...)
https://www.swiss-cath.ch/artikel/die-liturgie-nicht-zum-experimentierfeld-persoenlicher-vorhaben-machen

... a tu poniżej jeszcze więcej piszą:

Monika Schmid: Ich will nicht provozieren – Gottesdienst ist Heiliger Boden!
Monika Schmid: Nie chcę prowokować – kult to święta ziemia!

(...)
https://www.kath.ch/newsd/monika-schmid-ich-will-nicht-provozieren-gottesdienst-ist-heiliger-boden/
Teresa
PostWysłany: Sob 12:09, 03 Wrz 2022   Temat postu:

A.D. 2022 rok

Kobieta usiłowała sprawować Mszę św. Biskup otwiera dochodzenie

Image

Biskup diecezji Chur w Szwajcarii, Joseph Maria Bonnemain postanowił otworzyć wstępne dochodzenie kanoniczne przeciwko Monice Schmid, kierującej do niedawna parafią św. Marcina w Illnau-Effretikon, która 28 sierpnia miała dołączyć do celebransów i wypowiedzieć słowa konsekracji podczas Mszy św. Była to uroczystość związana z jej przejściem na emeryturę.

„Ze względu na wagę tych wydarzeń, świadomie zdecydowałem się nie podejmować natychmiastowych działań. W takiej sytuacji należy dokładnie ocenić odpowiednią procedurę” – stwierdził bp Bonnemain. Zaznaczył, że złożoność nadużyć liturgicznych, które miały miejsce, wymaga wstępnego dochodzenia kanonicznego. Odniósł się do nagrania wideo, pokazującego Schmid w cywilnym ubraniu przy ołtarzu, w otoczeniu księdza i diakona, odmawiającą modlitwę eucharystyczną.

Sprawa wywołała szerokie poruszenie, wywołując kontrowersje – jedni chwalą odwagę Schmid, a inni wzywają do zastosowania sankcji. „Wyniki tego wstępnego dochodzenia będą stanowiły podstawę do podjęcia dalszych działań i pokażą, czy przestępstwa są przestępstwami, którymi powinna zająć się watykańska Dykasteria Nauki Wiary” – napisano w oświadczeniu biskupa.

https://www.ekai.pl/kobieta-usilowala-sprawowac-msze-sw-biskup-otwiera-dochodzenie/



Na stronie katholisch.de pisze o tym:

Biskup Chur wszczyna wstępne śledztwo przeciwko koncelebrze kobiecie.
(...)
https://www.katholisch.de/artikel/40825-churer-bischof-leitet-voruntersuchung-gegen-konzelebrierende-frau-ein

A tu mamy pokazane więcej, są nagrania:

Według wiedeńskiego liturgisty Hansa-Jürgena Feulnera, fakt, że kobieta koncelebrowała na mszy i odmówiła modlitwę, jest „poważnym nadużyciem”.

Image

https://www.katholisch.de/artikel/40803-frau-spricht-hochgebet-liturgiker-schwerer-missbrauch

https://www.kath.ch/newsd/so-konzelebriert-monika-schmid-bei-der-eucharistiefeier/
Teresa
PostWysłany: Pon 21:48, 03 Gru 2018   Temat postu:

Szwajcarskie zakony bez codziennej Mszy

Image

Tradycja uczestnictwa w codziennej Mszy św. przez żeńskie wspólnoty zakonne jest w Szwajcarii zagrożona z powodu zmniejszającej się liczby księży. Siostry zaczynają więc interesować się innymi formami liturgii.


Od 2014 r. Gunda Brüske z Instytutu Liturgicznego Szwajcarii Niemieckiej we Fryburgu prowadzi kursy liturgiczne w klasztorach żeńskich, wprowadzając zakonnice w odprawianie Liturgii Słowa. – Spotkanie z Chrystusem jest możliwe także poprzez Pismo Święte – podkreśla teolożka i przypomina, że praktyka codziennych Mszy św. w klasztorach żeńskich została w Kościele wprowadzona dopiero w 1905 r.

W lutym br. zaprosiły ją w tym celu urszulanki szwajcarskie do swego domu macierzystego w Brigue. Wprawdzie na razie mają zapewnioną codzienną Mszę, jednak dwaj księża, którzy do nich przychodzą są na tyle wiekowi, że wkrótce ich posługa się zakończy i zapewne nie będzie miał kto ich zastąpić, tłumaczy s. Petra Marzetta z władz prowincji zakonnej.

Gunda Brüske przewiduje, że coraz mniej liczni księża nadal będą przyjeżdżać do żeńskich klasztorów w niedziele, ale w tygodniu będzie to trudne. Tymczasem duże wspólnoty zakonne nie mogą uczestniczyć w Mszach w najbliższych kościele parafialnym, ponadto wiele sióstr jest już w bardzo podeszłym wieku lub porusza się na wózkach inwalidzkich. Dlatego szukają innych form codziennej liturgii, które nie wymagają obecności księdza.

Niektóre zgromadzenia, np. siostry Świętego Krzyża z Menzingen, już od końca lat 90. raz lub dwa razy w tygodniu zamiast Mszy św. odprawiają same – z braku księdza – liturgię Słowa, połączoną z udzieleniem przechowywanej w tabernakulum Komunii św. U benedyktynek z Cham podobna celebra odbywa się raz w miesiącu.

Dla wielu sióstr, zwłaszcza starszego pokolenia, nie do przyjęcia jest codzienna liturgia bez Komunii św. Całe życie bowiem ją przyjmowały każdego dnia. Dlatego podejmowane są starania, by przynajmniej w domach dla starszych zakonnic wciąż odprawiana była codzienna Eucharystia.

Benedyktynka s. Mattia Fähndrich uważa, że młodsze pokolenia zakonnic są bardziej otwarte na inne formy liturgiczne. Jej zdaniem nacisk kładziony przez Kościół w ciągu wieków głównie na Eucharystię, zepchnął na dalszy plan słowo Boże, zaś jego rewaloryzacja na Soborze Watykańskim II nie zawsze została przyjęta w żeńskich wspólnotach zakonnych.

https://ekai.pl/szwajcarskie-zakony-bez-codziennej-mszy/
Teresa
PostWysłany: Czw 22:53, 05 Lis 2015   Temat postu:

Szwajcaria: świecki nie zastąpi księdza

Image

Rola kapłana jest niezastąpiona

Episkopat Szwajcarii przypomina wiernym, że rola duchownych i świeckich w Kościele nie jest taka sama. Pomieszanie ich ról i funkcji nie ma uzasadnienia ani w Piśmie Święty, ani w teologii sakramentalnej. W konsekwencji prowadzi natomiast do klerykalizacji świeckich i zeświecczenia księży.

Szwajcarscy biskupi wydali w tej sprawie specjalny list pasterski. Ich zdaniem problem jest aktualny i dotyczy wielu wspólnot parafialnych. Wynika on z przemian, jakie dokonały się w wielu parafiach. Dzięki emancypacji świeckich oraz na skutek panującego od kilkudziesięciu lat kryzysu powołań, wiele zadań w duszapasterstwie i katechizacji zostało powierzonych wiernym, a w szczególności stałym współpracownikom duszpasterskim. Pozwoliło to na odkrycie wielu charyzmatów, ale niejednokrotnie doszło też do pomieszania zadań.

Szwajcarscy biskupi przypominają, że decydującą rolę w duszpasterstwie odgrywa kapłan. Jego posługa zasadniczo różni się od posługi świeckich. Jest on świadkiem, że w Kościele wszystko pochodzi od Chrystusa. Jednym z jego zadań jest głoszenie homilii, przez co pokazuje się, że stół słowa i stół chleba są nierozłączne. Najcenniejszą rzeczą w Kościele jest realna obecność Chrystusa – przypominają biskupi.

Episkopat Szwajcarii ostrzega, że zacieranie różnic między kapłanem i świeckim, nie służy komplementarności posług w Kościele, a także negatywnie odbija się na duszpasterstwie powołaniowym, pozbawia je podstaw.

http://www.archivioradiovaticana.va/storico/2015/11/05/szwajcaria_%C5%9Bwiecki_nie_zast%C4%85pi_ksi%C4%99dza/pl-1184728



Przyszło opamietanie? no i dobrze!
Teresa
PostWysłany: Sob 20:46, 04 Lut 2012   Temat postu:

Szwajcaria bez kapłanów?

Image

Parafie Szwajcarii cierpią na systematycznie rosnący niedobór księży. Mówią o tym opublikowane niedawno wyniki badań Instytutu Socjologii Pastoralnej w Sankt Gallen nad sytuacją i perspektywami tamtejszych parafii. Od roku 1970 liczba księży w szwajcarskich parafiach spadła o połowę. Ich średni wiek jest nader zaawansowany: najwyższy w diecezji Bazylei, gdzie sięga 67 lat, a najniższy w diecezji Lugano, gdzie jednak przekracza 61 lat. W związku z sytuacją narastającego niedoboru księży w pierwszej kolejności zaczęto sprowadzać ich do Szwajcarii z zagranicy.

Aktualnie w diecezji lozańsko-genewsko-fryburskiej cudzoziemcy stanowią 1/3 wszystkich księży. Problemy adaptacyjne nowoprzybyłych spowodowały jednak, ze Kościół odwołuje się chętniej do innych sposobów rozwiązania problemu, angażując w parafiach, w zastępstwie księży, osoby świeckie, absolwentów teologii, czyli tzw. asystentów pastoralnych. Jak ma to miejsce w diecezji bazylejskiej, która definitywnie zrezygnowała z angażowania księży z zagranicy. Z tym, że w Szwajcarii ubywa także systematycznie studentów teologii, więc zachodzi pytanie, kim w następnej kolejności przyjdzie zastąpić brakujących księży.

https://ekai.pl/szwajcaria-bez-kaplanow/

http://gosc.pl/doc/1071944.Szwajcaria-bez-kaplanow
Teresa
PostWysłany: Sob 20:46, 04 Lut 2012   Temat postu:

O dramatycznym spadku powołań kapłańskich w Szwajcarii. Asystent Szwajcarskiego Instytutu Socjologii, Roger Husistein mówi, że przyczyn tego dramatycznego spadku powołań jest więcej, że nie jest to "zjawisko z powodu jednej przyczyny" i sugeruje że "zmiany w społeczeństwie odzwierciedlają gwałtowny spadek praktyk religijnych przez rosnący analfabetyzm religijny, przez sekularyzację społeczeństwa i ruch ekumeniczny , czyli od Soboru Watykańskiego II.

https://www.swissinfo.ch/eng/culture/church-looks-to-a-future-with-fewer-priests/32232614
Teresa
PostWysłany: Czw 14:01, 10 Lis 2011   Temat postu:

Można powiedzieć, że w tym temacie:

Postępowi teologowie z Niemiec, Austrii i Szwajcarii domagają się ”reformy” Kościoła.
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/niemieccy-politycy-i-postepowi-teologowie-chca-reformy,5619.html
Teresa
PostWysłany: Czw 13:57, 10 Lis 2011   Temat postu: Szwajcaria: Kościół bez księży

Szwajcaria: Kościół bez księży

Image

Kościół w Szwajcarii przygotowuje się na przyszłość bez księży. Już dziś większość tamtejszych kapłanów to emeryci. A za kilka lat sytuacja będzie jeszcze gorsza. Choć sprawa wydaje się oczywista, szwajcarski episkopat poprosił o opinię biegłych, czyli socjologów. Dwóch uczonych przygotowało szczegółowy raport na temat stanu tamtejszego duchowieństwa i prognoz do roku 2029. Pod koniec miesiąca ma się on ukazać w formie książkowej i stać się podstawą do ogólnokościelnej debaty na temat przyszłości Kościoła, w którym zabraknie księży.

Jak pokazały badania, statystyczny kapłan w Szwajcarii stoi na progu emerytury, ma 65 lat. W niemal wszystkich diecezjach sytuacja jest podobna, czyli zła. Stosunkowo dobrze ma się tylko włoskojęzyczna diecezja Lugano. Tam średnia wieku wynosi 61 lat, a 44 proc. kapłanów jest poniżej 55. roku życia. Arnd Bünker i Roger Husistein, socjolodzy, którzy przeprowadzili badania, zaznaczają, że pod względem sytuacji powołaniowej Kościół katolicki nie jest wyjątkiem. Podzielił on jedynie los protestantów, którzy już od dawna borykają się z brakiem pastorów.

http://www.radiovaticana.va/storico/2011/11/08/szwajcaria_ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_bez_ksi%C4%99%C5%BCy/pol-536007

http://gosc.pl/doc/1003434.Szwajcaria-Kosciol-bez-ksiezy

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group