Teresa
|
Wysłany:
Sob 19:15, 29 Sty 2011 Temat postu: Audiencja dla przedstawicieli starożytnych Kościołów wsch. |
|
Papieska audiencja dla przedstawicieli starożytnych Kościołów wschodnich
Już od ośmiu lat działa Międzynarodowa Komisja Mieszana ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Katolickim a Starożytnymi Kościołami Wschodnimi. Przypomniał o tym Papież, przyjmując uczestników jej kolejnego 8. spotkania, kończącego się 28 stycznia w Rzymie.
Do komisji, obok katolików, należą przedstawiciele Kościoła koptyjskiego, syryjskiego, ormiańskiego, etiopskiego, erytrejskiego i syromalankarskiego. Są one obecne na Bliskim Wschodzie, Kaukazie, w Afryce, Indiach oraz w diasporze na Zachodzie. Nie przyjmują sformułowań Soboru Chalcedońskiego (451 r.) o dwóch naturach Chrystusa. „Możemy jednak być wdzięczni Bogu, że mimo 15 wieków podziału jesteśmy zgodni co do sakramentalnej natury Kościoła, sukcesji apostolskiej w posłudze kapłańskiej i potrzeby głoszenia światu Chrystusowej Ewangelii” – powiedział Benedykt XVI.
Komisja zakończyła pierwszą fazę dialogu przed dwoma laty wspólnym dokumentem o naturze i misji Kościoła. W drugiej fazie teolodzy katoliccy i ze starożytnych Kościołów wschodnich podjęli refleksję nad sposobami wyrażania kościelnej jedności w perspektywie historycznej. Na zakończonej dziś sesji mówiono o komunii i komunikowaniu między Kościołami przed podziałem, do którego doszło w połowie V stulecia, oraz o roli monastycyzmu w życiu Kościoła pierwszych wieków.
„Należy ufać, że wasza refleksja teologiczna doprowadzi nasze Kościoły nie tylko do głębszego wzajemnego zrozumienia, ale zdecydowanie do tego, byśmy dalej stanowczo zdążali ku pełnej komunii, do której jesteśmy wezwani z woli Chrystusa – mówił Papież. – W tej intencji modliliśmy się wspólnie podczas zakończonego właśnie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Wielu z was przybywa z regionów, gdzie chrześcijanie pojedynczo i jako wspólnoty doznają doświadczeń i trudności, które są dla nas wszystkich przyczyną głębokiego zaniepokojenia. Wszyscy chrześcijanie winni współpracować z wzajemnym uznaniem i zaufaniem w służbie pokoju i sprawiedliwości. Niech wstawiennictwo i przykład licznych męczenników i świętych, którzy dali odważne świadectwo Chrystusowi we wszystkich naszych Kościołach, wspiera i umacnia was i wasze wspólnoty chrześcijańskie”.
2011-01-28
http://www.radiovaticana.org/pol/Articolo.asp?c=457942 |
|