Autor Wiadomość
Teresa
PostWysłany: Wto 20:21, 25 Paź 2016   Temat postu:

Kościół zakazuje rozrzucania prochów, czy przerabiania ich na biżuterię

Image

Kościół preferuje pochówek ciał, chociaż nie zakazuje kremacji. Domaga się przechowywania prochów w miejscu świętym, zakazując ich rozrzucania a także przerabiania na pamiątki, biżuterię czy inne przedmioty – czytamy w opublikowanej dziś przez Kongregację Nauki Wiary instrukcji „Ad resurgendum cum Christo”. Dotyczy ona pochówku ciał zmarłych oraz przechowywania prochów w przypadku kremacji. Dokument zatwierdził i polecił opublikować Papież Franciszek.

W instrukcji przypomniano, że od ponad pół wieku Kościół zezwala na kremację zwłok, pod warunkiem, by „wybór ten nie był podyktowany wolą «odrzucenia chrześcijańskich dogmatów, albo w duchu sekciarskim, albo też pod wpływem nienawiści wobec religii katolickiej i Kościoła»(n.1)”. Podkreślono, że zmartwychwstanie Jezusa jest kulminacyjną prawdą wiary chrześcijańskiej.

Stąd Kościół usilnie zaleca, by ciała zmarłych chowane były na cmentarzu lub w miejscu świętym. Zaznacza, iż pochówek jest najbardziej odpowiednią formą wyrażenia wiary i nadziei w zmartwychwstanie ciała, uwypuklając godność ciała ludzkiego. „Nie może zatem pozwolić na postawy i obrzędy, które uwzględniają błędne pojęcie śmierci, postrzeganej zarówno jako ostateczne unicestwienie osoby, jak i chwilę jej fuzji z matką naturą lub ze wszechświatem, jako etap w procesie reinkarnacji, lub też jako ostateczne wyzwolenie z «więzienia» ciała (n.3)” – czytamy w watykańskiej instrukcji.

Dodano, że pochówek na cmentarzach lub w innych miejscach świętych właściwie odpowiada współczuciu i szacunkowi, jakie należą się ciałom zmarłych, zaś Kościół uważa go za uczynek miłosierdzia względem ciała. Pochówek ciał zmarłych na cmentarzach lub w innych miejscach świętych sprzyja też pamięci i modlitwie za zmarłych ze strony rodziny i całej wspólnoty chrześcijańskiej. „Przez pochówek ciał na cmentarzach, w kościołach czy na terenach do tego przystosowanych, tradycja chrześcijańska strzegła wspólnoty między żywymi i umarłymi, i przeciwstawiała się tendencji ukrywania lub prywatyzowania wydarzenia śmierci oraz znaczenia, jakie ma ona dla chrześcijan (n.3) ” – stwierdza dokument.

Przechodząc do wskazań szczegółowych instrukcja zaznacza, że wybór kremacji nie może być sprzeczny z jasno wyrażoną wolą zmarłego. Podkreśla, że „Kościół nadal preferuje pochówek ciał, jako że w ten sposób okazuje się większy szacunek zmarłym; kremacja jednak nie jest zakazana, «chyba że została wybrana z powodów sprzecznych z nauką chrześcijańską»” (n.4).

Wskazuje się ponadto, że jeśli wybrano kremację, „prochy zmarłego muszą być przechowywane z zasady w miejscu świętym, czyli na cmentarzu, lub jeśli trzeba w kościele albo na terenie przeznaczonym na ten cel przez odpowiednie władze kościelne”(n.5). Sprzyja to pamięci o zmarłych w modlitwie i okazywaniu szacunku ich prochom.

Dokument Kongregacji Nauki Wiary wyraźnie zakazuje przechowywania prochów w miejscu zamieszkania, chyba że z ważnych powodów zezwoli na to ordynariusz miejsca po porozumieniu z Konferencją Episkopatu. Jednakże prochy „nie mogą być rozdzielane między poszczególne ogniska rodzinne i zawsze należy zapewniać im szacunek oraz odpowiednie warunki przechowywania” (n.6).

Instrukcja wyraźnie stwierdza, że „nie należy zezwalać na rozrzucanie prochów w powietrzu, na ziemi lub w wodzie albo w inny sposób, ani też przerabianie kremowanych prochów na pamiątki, biżuterię czy inne przedmioty” (n.7). Wreszcie podkreśla, że „w przypadku gdy zmarły notorycznie żądał kremacji i rozrzucenia własnych prochów w naturze z powodów sprzecznych z wiarą chrześcijańską, należy, zgodnie z prawem, odmówić przeprowadzenia uroczystości pogrzebowych”[n. 8].

https://www.niedziela.pl/artykul/25332/Kosciol-zakazuje-rozrzucania-prochow-czy
Teresa
PostWysłany: Pią 21:59, 26 Lis 2010   Temat postu: Amerykańscy hierarchowie walczą z pogańskim pochówkiem

Dziś przeczytałam, że .....

Amerykańscy hierarchowie walczą z pogańskim pochówkiem

Image

Przed Dniem Zadusznym kard. Justin Rigali z Filadelfii oraz abp Michael Sheehan z Santa Fe wydali specjalne oświadczenia, w których wyrazili stanowisko Kościoła wobec kremacji, podkreślając, że Kościół katolicki woli, aby ciało zmarłego było chowane zgodnie ze zwyczajem kościelnym, chociaż nie zabrania kremacji zwłok, o ile spalone szczątki są traktowane z należytym szacunkiem i uczciwością.

Hierarchowie amerykańscy, zaniepokojeni szerzeniem się pogańskich zwyczajów rozpraszania skremowanych zwłok bliskich, dołączania ich do biżuterii, obdarowywania nimi bliskich, trzymania w specjalnych urnach na półkach w domu itp., wydali oświadczenia, w których wyjaśnili, jak powinien wyglądać chrześcijański pochówek.

Zwrócili uwagę, że zgodnie z nauczaniem Kościoła lepszym rozwiązaniem jest pochowanie zwłok w całości na cmentarzu po przeprowadzeniu odpowiedniej ceremonii przez kapłana. Każdy ochrzczony ma do tego prawo, a sposób takiego pochówku przypomina złożenie do grobu ciała Jezusa Chrystusa.

Taki pochówek „usilnie zaleca” nowy kodeks prawa kanonicznego wydany w 1983 r., który jednocześnie podkreśla, że kremacja zwłok nie jest zabroniona, o ile nie jest dokonywana „ze względu na sprzeciw wobec chrześcijańskiego nauczania”.

W 1997 r. biskupi amerykańscy uzyskali pozwolenie, by skremowane szczątki mogły być obecne podczas ceremonii pogrzebowej odbywającej się w kościele, o ile jest to konieczne ze względów duszpasterskich.

Hierarchowie szczególnie potępili „praktyki, polegające na rozpraszaniu popiołów, załączaniu ich do biżuterii, dzieleniu ich pomiędzy krewnych lub robieniu z nimi innych dziwnych rzeczy”. Jak napisał abp Sheehan: „Takie praktyki nie oddają należytej czci ciału i pośrednio są obrazą dla naszej wiary w zmartwychwstanie”.

Specjalne normy regulujące kwestie pochowku wiernych zostały wprowadzone w dniu 1 listopada br. w diecezji w Filadelfii. Przewidują one np., że pochówek skremowanych zwłok musi nastąpić nie później niż w ciągu 30 dni od ich spalenia, a powstały popiół musi zostać umieszczony w szczelnym naczyniu i złożony na cmentarzu.

Według gazety „The Catholic Standard & Times” ostanie badania pokazały, że 21 proc. katolików wybiera kremację zwłok, zamiast tradycyjnego pochówku.

W diecezji Santa Fe abp. Sheehan nakazał duchownym, by dużo mówili wiernym na temat chrześcijańskiego pogrzebu i zadbali o to, aby każdy ochrzczony chrześcijanin miał katolicki pogrzeb. Napisał m.in.: „Nie dajmy się zwieść atmosferze pogaństwa wokół nas, która odrzuca istnienie duszy, świętość ciała, łaskę odkupienia i życie wieczne z Bogiem w niebie. Wręcz przeciwnie, okażmy nasz dług wdzięczności, jaki mamy wobec zmarłych poprzez częstą modlitwę w intencji ich wiecznego spoczynku i niech nasze uroczystości pogrzebowe pokażą całemu światu, że wierzymy w zmartwychwstanie i życie wieczne, które zostało wysłużone dla nas przez śmierć i zmartwychwstanie Naszego Pana Jezusa Chrystusa”.

Źródło: The National Catholic Register

https://www.ncregister.com/news/what-the-church-teaches-about-cremation

Za: https://www.piotrskarga.pl/amerykanscy-hierarchowie-walcza-z-poganskim-pochowkiem,6173,i.html

https://www.archbalt.org/archdioceses-clarify-church-teaching-on-cremation-burial-of-remains/


Jakieś zielone światełko się zapaliło. Mądrzy biskupi, że zaczynają mówić.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group