Autor Wiadomość
Teresa
PostWysłany: Czw 11:19, 18 Lis 2010   Temat postu: Papież o św.Juliannie z Cornillon i obronie pakistańskich...

Audiencja ogólna o św. Juliannie z Cornillon, papieski apel w obronie pakistańskich chrześcijan oskarżanych o obrazę Mahometa

Odnówmy w sobie wiarę w realną obecność Chrystusa w Eucharystii. Poprzez adorację Najświętszego Sakramentu Pan przyciąga nas do siebie, wprowadza nas w swoje misterium, aby nas przemienić niczym chleb i wino – mówił dziś Benedykt XVI przypominając postać św. Julianny z Cornillon.

To właśnie dzięki tej XIII-wiecznej belgijskiej mistyczce została ustanowiona w Kościele uroczystość Bożego Ciała. Urodziła się w 1191 lub 1192 r. w okolicach Liège w Belgii. Od piątego roku życia, po śmierci rodziców, żyła w klasztorze sióstr augustianek w Mont-Cornillon. Po osiągnięciu wymaganego wieku sama wstąpiła w szeregi mniszek. Odznaczała się niezwykłą inteligencją i zamiłowaniem do nauki. Zdobyła solidne wykształcenie. Zawsze też wykazywała szczególne upodobanie do kontemplacji. Swoją duchowość kształtowała w oparciu o głęboką wiarę w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii. Doznała wizji, podczas której otrzymała nakaz podjęcia starań o wprowadzenie w Kościele święta dedykowanego Eucharystii. Po dwudziestu latach oczekiwania, przy duchowym wsparciu innych sióstr, teologów i duchownych, udało się jej skłonić biskupa Liège do wprowadzenia święta Bożego Ciała. Inni biskupi również podjęli tę inicjatywę. W końcu pochodzący z Liège papież Urban IV w 1264 r. zatwierdził święto Corpus Domini jako obowiązujące w całym Kościele.

Nawiązując do dziedzictwa św. Julianny, Benedykt XVI wyraził zadowolenie z odradzania się we współczesnym Kościele pobożności eucharystycznej. W wielu miejscach – powiedział – adoracja Najświętszego Sakramentu staje się ważnym elementem codziennego życia wiernych. Również pobożne przygotowanie procesji eucharystycznej na Boże Ciało jest wielką łaską, która napełnia radością wszystkich jej uczestników – powiedział Papież.

(...)

Na zakończenie Papież wystosował apel o uwolnienie Asii Bibi, pakistańskiej chrześcijanki, która została skazana na śmierć przez powieszenie za rzekomą obrazę Mahometa. W istocie broniła ona jedynie swej wiary w Chrystusa, kiedy jej koleżanki chciały ją nawrócić na islam. Jak podała ostatnio watykańska agencja Fides, w podobnej sytuacji znajduje się dziś co najmniej 15 pakistańskich chrześcijanek, oskarżonych o obrazę Mahometa. Ustawa o bluźnierstwie często jest wykorzystywana przez muzułmanów do załatwiania prywatnych porachunków. Zamyka też usta chrześcijanom, bo cokolwiek by nie powiedzieli o swej wierze, może być uznane za sprzeczne z nauczaniem Mahometa bądź umniejszające jego godność. Tak było właśnie w przypadku Asii Bibi.

„W tych dniach wspólnota międzynarodowa śledzi z wielkim niepokojem trudną sytuację chrześcijan w Pakistanie, którzy często padają ofiarą przemocy czy dyskryminacji – powiedział Papież. Dziś w sposób szczególny zapewniam o mej bliskości Asię Bibi oraz jej krewnych. Apeluję zarazem, aby jak najszybciej została jej przywrócona pełna wolność. Modlę się również za wszystkich, którzy znajdują się w podobnej sytuacji, aby ich ludzka godność i podstawowe prawa były w pełni respektowane”.

http://www.radiovaticana.org/pol/Articolo.asp?c=439935

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group