Autor Wiadomość
Teresa
PostWysłany: Pią 11:10, 24 Sty 2020   Temat postu:

Ojciec Święty przyjął rezygnację z rządów pasterskich archidiecezją Filadelfii w USA złożoną przez 75-letniego abp Charlesa Chaputa OFM Cap i mianował jego następcą 58-łetniego bpa Nelsona J. Pereza, dotychczasowego biskupa diecezji Cleveland w stanie Ohio.

Filadelfia ma nowego biskupa

Image

Abp Nelson J. Perez urodził się w Miami na Florydzie 16 czerwca 1961 r. Uzyskał licencjat psychologii na Uniwersytecie Stanowym Montclair w 1983 roku. Nauczał w katolickiej szkole podstawowej Colegio la Piedad w Puerto Rico, przed wstąpieniem do seminarium św. Karola Boromeusza w Filadelfii, gdzie uzyskał tytuł w 1988 – magistra nauk religijnych, a w 1989 – magistra teologii. Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1989 roku i należy do prezbiterium archidiecezji filadelfijskiej. Pracował w duszpasterstwie parafialnym. Był także założycielem i dyrektorem Katolickiego Instytutu Ewangelizacji (1993-2002).

Wykładał psychologię i religioznawstwo na Uniwersytecie LaSalle w Filadelfii (1994-2008). Biskup Perez wykładał także psychologię rozwojową w seminarium św. Karola Boromeusza (jesień, 2011) w archidiecezji Filadelfii.

8 czerwca 2012 r. Benedykt XVI mianował księdza Nelsona J. Pereza biskupem pomocniczym diecezji Rockville Centre w Nowym Jorku. Był wikariuszem biskupim wikariatu wschodniego nadzorując sześćdziesiąt sześć parafii. Był też odpowiedzialny za duszpasterstwo języka hiszpańskiego, nadzorując pięćdziesiąt cztery parafie z duszpasterstwem latynoskim.

11 lipca 2017 roku papież Franciszek mianował go ordynariuszem diecezji Cleveland w stanie Ohio.

W amerykańskim episkopacie abp Perez jest przewodniczącym Komitetu ds. Różnorodności Kulturowej w Kościele, członkiem Komitetu Administracyjnego USCCB oraz członkiem Komitetu ds. Wolności Religijnej. Wcześniej był przewodniczącym podkomisji episkopatu ds. duszpasterstwa języka hiszpańskiego członkiem podkomisji ds. Kampanii na rzecz rozwoju człowieka.

Archidiecezja filadelfijska należy do najważniejszych w USA. Na jej terenie mieszka ok. 1,3 mln katolików, którym posługuje 865 kapłanów. Abp Chaput kierował nią od 8 września 2011 roku, ciesząc się wielkim autorytetem wśród amerykańskich katolików. Jest pierwszym potomkiem pierwotnych mieszkańców Ameryki, który został wyniesiony do godności arcybiskupa.

https://ekai.pl/filadelfia-ma-nowego-biskupa/
Teresa
PostWysłany: Sob 13:55, 11 Lis 2017   Temat postu:

Abp Chaput wyjaśnia, jak interpretować Amoris laetitia

Image

Bóg nie domaga się od nas, byśmy ocalili Kościół czy powstrzymali świat. To jest w Jego rękach. On prosi nas o coś o wiele prostszego i ważniejszego. Prosi każdego z nas, księży, abyśmy byli wierni oraz byli Jego uzdrawiającą obecnością dla Jego i zarazem naszego ludu – powiedział abp Charles Chaput podczas krajowego zgromadzenia filipińskich księży w USA. Poproszono go o zabranie głosu na temat adhortacji „Amoris laetitia”. Abp Chaput jest przewodniczącym komisji amerykańskiego episkopatu ds. interpretacji tego dokumentu.

Przed dwoma laty był on gospodarzem Światowego Spotkania Rodzin w Filadelfii. Zaraz potem uczestniczył w Synodzie Biskupów o rodzinie. I dzięki temu synodalnemu doświadczeniu jako jeden z pierwszych biskupów w USA wydał wskazania dotyczące właściwego interpretowania tej adhortacji. W Episkopacie zajmuje miejsce szczególne również ze względu na swe pochodzenie. Jest w nim jedynym potomkiem amerykańskich Indian.

Zwracając się do filipińskich księży abp Chaput przypomniał, że trwały, oparty na miłości i otwarty na życie związek kobiety i mężczyzny jest tym, co spaja naszą kulturę i zapewnia jej przyszłość. Trzeba o to walczyć i nie popaść w zamęt, jak wiele innych wspólnot chrześcijańskich. Jest to o tyle ważne, że żyjemy w czasach, kiedy następują głębokie przemiany społeczne. Nie jesteśmy w stanie ich powstrzymać, ale pośród nich mamy pozostać wierni. Pośrodku zamętu mamy głosić prawdę i według niej żyć.

Odnosząc się do treści papieskiej adhortacji abp Chaput przypominał, że Kościół musi docierać do ludzi w ich realnej sytuacji oraz towarzyszyć im. Owo towarzyszenie oznacza jednak prowadzenie ich we właściwym kierunku, delikatnie, lecz uczciwie, mówiąc im prawdę w miłości. Nie można utwierdzać ludzi w ich błędach. Pismo Święte bardzo jasno wypowiada się na temat tego, co jest dobre, a co złe w pożyciu seksualnym. Bylibyśmy marnymi uczniami Chrystusa, gdybyśmy nie mieli odwagi mówić prawdy, tak jak Kościół zawsze ją rozumiał. Żyjemy w epoce, kiedy świadomie szerzy się zamieszanie, niekiedy również w Kościele. W takich czasach jasność co do prawdy, prezentowanej delikatnie i cierpliwie, jest nieocenionym skarbem – dodał arcybiskup Filadelfii.

Przypomniał on, że dla chrześcijan podstawową prawdą jest fakt, iż pod względem moralnym pożycie małżeńskie jest dopuszczalne jedynie w małżeństwie. Natomiast słowa Jezusa o nierozerwalności małżeństwa są tak jasne, że ich znaczenia nie można ani rozmyć, ani zreinterpretować. Kiedy małżeństwo zostało ważnie zawarte, trwa aż do śmierci jednego z małżonków. Naszym zadaniem jako kapłanów jest zachowanie i głoszenie tej prawdy jako przesłania wyzwolenia, nawet gdyby miało być to trudne.

Abp Chaput przyznał, że rozdział VIII adhortacji, a zwłaszcza przypis 351 wywołuje wiele kontrowersji. W takiej sytuacji, jak w przypadku wszystkich innych papieskich dokumentów dotyczących wiary i moralności, jeśli w tekście pojawia się niejasność, to należy go zawsze interpretować zgodnie z nauczaniem poprzednich papieży. Arcybiskup Filadelfii podkreślił, że przez 47 kapłańskiego życia spotkał naprawdę bardzo niewielu księży, którzy chcieliby ludzi karać, wydalać z parafii czy nie dopuszczać do sakramentów. Spotkał natomiast setki kapłanów zaniepokojonych stanem wiary swych wiernych, ich źle uformowanymi i niedojrzałymi sumieniami. Dlatego propozycja, by o ważności swego małżeństwa ludzie mogli rozstrzygać na forum wewnętrznym, we własnym sumieniu, budzi poważne zastrzeżenia.

http://www.archivioradiovaticana.va/storico/2017/11/10/abp_chaput_wyja%C5%9Bnia,_jak_interpretowa%C4%87_amoris_laetitia/pl-1348201
Teresa
PostWysłany: Pon 17:45, 06 Mar 2017   Temat postu:

Abp Chaput oczekuje klarownej odpowiedzi na dubia. Hierarcha przypomina nauczanie poprzedników Franciszka

Image

Papież Franciszek i arcybiskup Charles Chaput z Filadelfii objęli się podczas wizyty papieża w Ameryce w 2015 r.

Abp Charles Chaput z Filadelfii to kolejny hierarcha, który oczekuje odpowiedzi papieża Franciszka na dubia. Amerykański duchowny stwierdził, że Franciszek nie może negować nauczania Jana Pawła II o małżeństwie.

W rozmowie z magazynem „Crux” z okazji publikacji swojej nowej książki duchowny został zapytany o to, co sądzi na temat debaty dotyczącej małżeństwa w związku z adhortacją papieską Amoris laetitia.

Jan Paweł II i Benedykt XVI stali na straży odwiecznego nauczania Kościoła, przypominając, iż osoby, które zawarły kolejny związek małżeński, nie mogą przystępować do Komunii świętej z wyjątkiem sytuacji, gdy żyją „jak brat i siostra”.

Abp Chaput powiedział, że to nauczanie wynika z zakazu Jezusa dotyczącego cudzołóstwa i nie może być zmienione. – Uważam, że niemożliwe jest negowanie słów Jezusa i w związku z tym niemożliwe jest też, by prawda, którą nauczano 20 lat temu teraz była nieprawdziwa, kiedy głosi ją papież – zauważył.

- Nauki Franciszka nie mogą być sprzeczne z nauczaniem Jana Pawła II, gdy jest to oficjalne nauczanie – dodał.

Arcybiskup od samego początku pojawienia się adhortacji o małżeństwie Amoris laetitia mówił, iż należy ją interpretować „w świetle tego, co było przed nią, to jest przede wszystkim w świetle słów Jezusa, a następnie uwzględniwszy nauczanie papieża i Magisterium Kościoła”. – Zatem – pytał - jak to może być możliwe, by ludzie, którzy żyją w cudzołożnym związku dzisiaj mogli przystępować do Komunii? Jak to jest możliwe, skoro Kościół mówi, że to nie jest dopuszczalne? – dodawał.

Hierarcha zwrócił uwagę, że święty Franciszek z Asyżu polecił franciszkanom odczytywać Ewangelię bez „prób jej wypaczania, mówiąc, że Ewangelia przekazuje coś, czego Jezus nie powiedział albo, że Jezus wypowiadając jakieś słowa miał co innego na myśli” – tłumaczył.

Zapytany o to, czy chciałby, aby papież odpowiedział na dubia hierarcha odrzekł: - Tak. Myślę, że zawsze dobrze jest odpowiedzieć na pytania w sposób klarowny.

Amerykański purpurat ubolewał z powodu „zamieszania” istniejącego wśród katolików na temat sytuacji w Kościele. - Myślę, że ważne jest, abyśmy pomogli uświadomić Ojcu świętemu, że jest to problem, ale także trzeba pomóc ludziom, by zrozumieli papieża i zrobić co w naszej mocy, aby pomóc tym, którzy jak sądzę doświadczają zamieszania i rozczarowania – komentował.

Źródło: catholicherald.co.uk.

https://www.pch24.pl/abp-chaput-oczekuje-klarownej-odpowiedzi-na-dubia--hierarcha-przypomina-nauczanie-poprzednikow-franciszka-,49918,i.html
Teresa
PostWysłany: Pią 21:39, 02 Gru 2016   Temat postu:

Abp Chaput: dwuznaczności Amoris laetitia trzeba wyjaśnić

Image

Abp Charles Chaput, przewodniczący komisji episkopatu USA ds. wprowadzania w życie Amoris laetitia

Rozbieżności poglądów i dyskusje biskupów na temat adhortacji Amoris laetitia są chyba niezbędne dla jej jak najlepszej realizacji w życiu Kościoła – uważa abp Charles Chaput. Metropolita Filadelfii stoi na czele komisji amerykańskiego episkopatu ds. wprowadzania w życie tego posynodalnego dokumentu Papieża Franciszka.

Mówiąc o sporach dotyczących tej adhortacji, abp Chaput przypomniał, że Europa i Ameryka Północna mają za sobą 50 lat rewolucji seksualnej. Chrześcijańska wizja małżeństwa, rodziny i płciowości często jest ignorowana i krytykowana. Otaczająca nas kultura nie jest nastawiona pozytywnie do Ewangelii. Dlatego ludzie żyją w napięciu, muszą się zmagać z wielkim zamieszaniem, jakie panuje na tym polu. „A trzeba pamiętać, że dwuznaczności odnośnie do komunii dla rozwodników w nowych związkach wpływają na rozumienie nie tylko jednego, lecz dwóch sakramentów: małżeństwa i Eucharystii” – podkreśla abp Chaput.

Zastrzega on jednak, że starania Papieża o zachowanie integralności małżeństwa i rodziny są oczywiste. On sam przekonał się o tym jako gospodarz ostatniego Światowego Spotkania Rodzin w Filadelfii. Umocnienie małżeństwa i rodziny jest też jedynym celem Amoris laetitia. „Jednakże jeśli poważni uczeni twierdzą, że dokument ten zawiera elementy, które są dwuznaczne, to sprawa ta powinna być potraktowana w sposób uczciwy i otwarty” – podkreśla szef komisji amerykańskiego episkopatu ds. wprowadzania w życie adhortacji Amoris laetitia.

http://www.archivioradiovaticana.va/storico/2016/12/01/abp_chaput_dwuznaczno%C5%9Bci_amoris_laetitia_trzeba_wyja%C5%9Bni%C4%87/pl-1276307
Teresa
PostWysłany: Nie 12:55, 10 Lip 2016   Temat postu:

Amerykański episkopat powołał komisję ds. adhortacji posynodalnej
(...)
http://www.traditia.fora.pl/informacje-od-pontyfikatu-franciszka,86/kard-m-ller-rozstrzygnal-spor-o-komunie-dla-rozwodnikow,14518.html#71408




Metropolita Filadelfii o osobach żyjący w nowych związkach

Image Image

Abp Charles Chaput

https://katholisches.info/2016/07/06/erzbischof-chaput-bekraeftigt-katholische-ehelehre-und-wird-von-medien-als-feind-des-papstes-hingestellt/


Osoby rozwiedzione, żyjące w nowych związkach mogą otrzymać rozgrzeszenie i przystępować do Eucharystii jedynie żyjąc jak brat z siostrą – stwierdził arcybiskup Charles Chaput OFM Cap. Metropolita Filadelfii, który był gospodarzem ubiegłorocznego Światowego Spotkania Rodzin wydał wytyczne duszpasterskie dla duchowieństwa i innych pracowników duszpasterskich w związku z adhortacją apostolską „Amoris laetitia” noszącą datę 19 marca b.r.

W wytycznych stwierdzono także, iż katolicy żyjący w związkach homoseksualnych, osoby które zawarły jedynie związek cywilny oraz żyjące w związkach nieformalnych nie mogą posługiwać w radach parafialnych, pełnić funkcji nauczycielskich, być lektorami czy nadzwyczajnymi szafarzami Eucharystii.

W dokumencie zaznaczono, iż takie relacje nieregularne stanowią poważne antyświadectwo i mogą stwarzać zamęt moralny w społeczeństwie. Podkreślono zdecydowany charakter tych wskazań. Odnosząc się natomiast do osób o skłonnościach homoseksualnych wskazano, że wiele z nich, mimo to zdolnych jest do życia w wierności małżeńskiej, natomiast te, które żyją w związkach homoseksualnych muszą unikać pożycia. Jednocześnie zachęcono do okazywania współczucia, miłości, wsparcia i szacunku do wszystkich parafian.

https://ekai.pl/metropolita-filadelfii-o-osobach-zyjacy-w-nowych-zwiazkach/
Teresa
PostWysłany: Czw 22:07, 23 Paź 2014   Temat postu:

Abp Chaput zaniepokojony synodem: niech się odezwą chrześcijańskie rodziny

Image

Abp Charles Chaput, gospodarz przyszłego Światowego Spotkania Rodzin jest „bardzo zaniepokojony” synodalną debatą o nauczaniu Kościoła na temat gejów i rozwodników. „Zamieszanie pochodzi od złego, a publicznym wizerunkiem, jaki wyłaniał się z synodu było właśnie zamieszanie” – powiedział metropolita Filadelfii na marginesie konferencji erazmiańskiej, zorganizowanej przez czasopismo First Things.

Abp Chaput zastrzegł jednak, że sam nie uczestniczył w synodzie. Dlatego może się wypowiadać jedynie na temat tego, co z synodu docierało do świata. Oświadczył on, że dokument końcowy został dobrze poprawiony, choć można było zrobić więcej, aby przezwyciężyć zamieszanie i jasno potwierdzić nauczanie Kościoła o małżeństwie i homoseksualizmie. „Nikt nie jest przyjmowany do Kościoła na własnych warunkach. Jesteśmy przyjmowani na warunkach, które określa Jezus. Na tym polega bycie chrześcijaninem. Podporządkowujesz się nauczaniu Jezusa” – powiedział amerykański hierarcha.

Jego zdaniem jest bardzo ważne, aby teraz odezwały się rodziny, które wierzą w chrześcijańską wizję małżeństwa. Powinny one włączyć się do debaty. Dobrą ku temu okazją będzie Światowe Spotkanie Rodzin w Filadelfii, które poprzedzi przyszłoroczny synod – uważa abp Chaput.

Radio Watykańskie
Teresa
PostWysłany: Śro 13:34, 20 Lip 2011   Temat postu:

Ksiądz arcybiskup Charles Joseph Chaput OFMCap nowym metropolitą Filadelfii
Nie obawia się polityki

Jest bezkompromisowym obrońcą życia, orędownikiem odważnej obecności katolików w życiu politycznym, pasterzem Kościoła od lat krytykowanym przez liberałów za rzekome "mieszanie się do polityki". Ojciec Święty mianował wczoraj nowym metropolitą Filadelfii ks. abp. Charlesa Josepha Chaputa OFMCap. Zastąpi on na tym urzędzie ks. kard. Justina Rigali, który przeszedł na emeryturę. Dotychczasowy arcybiskup Denver jest w Stanach Zjednoczonych pierwszym arcybiskupem metropolitą - rdzennym Amerykaninem z indiańskiego plemienia Potawatomi.

Podczas dotychczasowej posługi biskupiej ks. abp Charles Joseph Chaput nieustannie zachęcał obywateli katolickich do aktywnego podjęcia działań w życiu publicznym, podkreślając, że główną przeszkodę w budowaniu "kultury chrześcijańskiej" stanowi powierzchowność wiary i brak odwagi chrześcijan w polityce. Określany jako konserwatysta, nowy metropolita Filadelfii uważany jest za jednego z odważniejszych biskupów amerykańskich, stąd na ogół nazywany jest "kontrowersyjnym" przez liberalne i lewicowe media, które nie szczędzą słów krytyki pod jego adresem. Jest to skutkiem bezkompromisowej postawy arcybiskupa, nielękającego się zabierać publicznie głosu w sprawach uważanych za polityczne. Gdy w 2004 r. w wywiadzie dla "The New York Timesa" stwierdził, że katolicy głosujący na reprezentującego Partię Demokratyczną Johna Kerry´ego popierającego aborcję stają się "współpracownikami zła", zarzucono mu "mieszanie się do polityki" i "upolitycznianie nauki Kościoła".

Cztery lata później ks. abp Chaput publicznie skrytykował również Baracka Obamę, którego nazwał "najbardziej proaborcyjnym kandydatem na prezydenta USA od 35 lat". Również w tym wypadku arcybiskup nie zawahał się przy okazji podkreślić, że katolicy głosujący na kandydata Partii Demokratycznej "wyrządzają krzywdę Kościołowi". Nie tak dawno natomiast w związku z legalizowaniem przez kolejne stany układów homoseksualnych przestrzegał przed nowym antykatolickim homoobliczem Ameryki i związanym z nim prześladowaniem instytucji Kościoła.

Wskazania na wybory
Przed kampanią prezydencką w 2008 r. na łamach "Denver Catholic Register" ks. abp Charles J. Chaput opublikował specjalny list pt. "10 wskazań do zapamiętania dla obywateli katolików", w którym wskazał kryteria, jakimi kierować się powinni katolicy w wyborach politycznych. Przypomniał w nich o obowiązku stosowania idei katolickiego świadectwa w sposób szczególny w naszym życiu publicznym jako obywateli. Wskazywał, aby zwracać uwagę na to, co mówią politycy i czy nie mijają się z prawdą. Ktoś, kto kłamie, nie będzie stanowił potem sprawiedliwych praw. Zwracał też uwagę, że określenie siebie "katolikiem" nie jest bez znaczenia i ma poważne konsekwencje związane z wiernością nauczaniu Kościoła w takich sprawach jak choćby obrona rodziny i życia ludzkiego. Ksiądz arcybiskup jest także autorem wydanej w 2008 r. książki pt. "Oddajcie Cezarowi. Służba Narodowi przez życie katolicką wiarą w życiu politycznym".

Upomnienia dla polityków
Nowy metropolita Filadelfii zasłynął z zaangażowania w sprawę uświadamiania politykom uważającym się za katolików, ale żyjącym lub działającym w sprzeczności z nauczaniem Kościoła katolickiego, że trwają w grzechu ciężkim i muszą powstrzymać się od przyjmowania Komunii Świętej. Warto przypomnieć, że w 2008 r. to on publicznie wezwał Joe Bidena, kandydata Demokratów na wiceprezydenta, by - jako polityk popierający aborcję - powstrzymał się od przystępowania do Komunii Świętej.

We wspomnianej książce ks. abp Chaput podkreślił, że nie może udzielać Komunii Świętej politykom swojej diecezji, którzy otwarcie sprzeciwiają się nauczaniu Kościoła katolickiego w kwestiach tak istotnych jak aborcja, eutanazja, klonowanie ludzi oraz badania na komórkach macierzystych. "Jako biskup mam obowiązek miłosierdzia pomóc katolickim urzędnikom zrozumieć i wspierać nauczanie Kościoła w istotnych kwestiach. Nie jest to sprawa dla widowiska publicznego, jest to zawsze kwestia bezpośredniej prywatnej dyskusji" - stwierdził ks. abp Chaput. "Jeśli nie powiodłaby się ona, poprosiłbym urzędnika o powstrzymanie się od przyjmowania Komunii Świętej. Gdyby jednak wciąż przystępował, wówczas poprosiłbym go publicznie o nieprzystępowanie do Komunii Świętej" - podkreślił nowy metropolita Filadelfii. Dodał, że zarazem wyjaśniłby publicznie swoim wiernym i braciom w kapłaństwie powód prośby. "Jeśli w dalszym ciągu obstawałby on przy tym, wówczas - ale tylko wtedy - odmówiłbym mu udzielenia Komunii Świętej z powodu świadomego naruszenia przez niego praw innych katolików i jedności Kościoła" - napisał ks. abp Chaput.

W swojej książce opisał jednak przypadek, kiedy odmówiłby danej osobie Komunii Świętej z pominięciem cytowanej wyżej procedury. "Katolicy, którzy aktywnie i publicznie działają na rzecz legalizacji aborcji czy też innej sprawy naruszającej ludzką godność, osoby, które świadomie traktują Kościół, jego wiernych i sakramenty jako polityczny teatr, by atakować przekonania katolickie oraz wiarę, nie powinny nigdy przystępować do Komunii Świętej i nie powinny też być zaskoczone odmową Jej udzielenia, jeśli to uczynią" - stwierdził ks. abp Charles Chaput.

Ksiądz abp Charles Joseph Chaput urodził się 26 września 1944 r. w Concordia w amerykańskim stanie Kansas. Jego ojciec był francuskim Kanadyjczykiem, matka Indianką z plemienia Potawatomi. W 1965 r. wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Święcenia kapłańskie przyjął 29 sierpnia 1970 r. z rąk ks. bp. Cyryla Vogela (1905-1979), ordynariusza Saliny. 11 kwietnia 1988 r. Jan Paweł II mianował go biskupem Rapid City w południowej Dakocie. Sakrę przyjął 26 lipca 1988 r. z rąk ks. abp. Pio Laghiego (1922-2009), pronuncjusza apostolskiego w USA. Z woli Ojca Świętego od marca 1997 r. pełnił urząd arcybiskupa Denver, będąc tym samym pierwszym w USA arcybiskupem pochodzenia indiańskiego. Ingres nowego metropolity Filadelfii ma się odbyć 8 września.

Nasz Dziennik Środa, 20 lipca 2011
http://stary.naszdziennik.pl/print.php?dat=20110720&id=wi03.txt&typ=wi
Teresa
PostWysłany: Śro 13:28, 20 Lip 2011   Temat postu:

USA: kapucyn indiańskiego pochodzenia nowym metropolitą Filadelfii

Benedykt XVI przyjął rezygnację z posługi pasterskiej, którą złożył ze względu na wiek 76-letni arcybiskup Filadelfii kard. Justin Francis Rigali. Jego następcą mianowany został przez Papieża abp Charles Joseph Chaput OFMCap, dotychczasowy metropolita Denver.

Nowy metropolita Filadelfii urodził się 66 lat temu. Jego matka należała do algonkińskiego plemienia indiańskiego Potawatomi, a ojciec był Kanadyjczykiem francuskiego pochodzenia. Po wstąpieniu do kapucynów i święceniach kapłańskich pełnił szereg funkcji w tym zakonie, m.in. w latach 1983-1988 prowincjała. Był też proboszczem w archidiecezji Denver, której został potem, w 1997 r., arcybiskupem, będąc wcześniej przez dziewięć lat biskupem Rapid City.

Abp Chaput znany jest z jasnego stanowiska w obronie wiary katolickiej i kwestiach moralnych, jak obrona życia nienarodzonych czy małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety. Będąc jedynym w episkopacie USA arcybiskupem indiańskiego pochodzenia, jest w nim przewodniczącym podkomisji ds. amerykańskich tubylców. Jako jeden z pięciu biskupów był w latach 2009-2010 uczestnikiem wizytacji apostolskiej Legionistów Chrystusa, prowadząc ją w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a wcześniej, w 2007 r., prowadził dochodzenia w sprawie kontrowersyjnego biskupa Williama Morrisa z australijskiej diecezji Toowoomba, usuniętego następnie z urzędu. Doświadczenia związane z tymi zadaniami, jak i z 23 latami posługi biskupiej przydadzą mu się obecnie w archidiecezji filadelfijskiej, wstrząśniętej niedawno, w lutym b.r., ujawnieniem kolejnych skandali w związku z nadużyciami seksualnymi duchownych.

https://ekai.pl/indianin-arcybiskupem-filadelfii/

https://www.gosc.pl/doc/905413.Papiez-przyjal-dymisje-arcybiskupa-Filadelfii
Teresa
PostWysłany: Pon 13:03, 27 Cze 2011   Temat postu:

Abp. Chaput: osoby pracujące w instytucjach katolickich ”muszą pozostać wierne nauczaniu Kościoła”

Abp Charles J. Chaput z Denver ostrzegł katolickich pracowników, by nie pozwolili –mimo nacisku instytucji rządowych i ich wrogości - na utratę tożsamości religijnej instytucji katolickich, w których pracują. Przypomniał, że organizacje katolickie i osoby z nimi związane, muszą postępować zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego w sprawach takich jak np. aborcja, eutanazja, in vitro, małżeństwo itp.

- Im bardziej katolickie uniwersytety, szpitale tracą swoją tożsamość religijną, im bardziej katoliccy pracownicy społeczni osłabiają charakter religijny organizacji, w których pracują, tym mniej przydatne stają się one dla Ewangelii - mówił hierarcha.

Abp Chaput w przemówieniu skierowanym w poniedziałek do pracowników społecznych, zebranych na specjalnym Konwencie w Denver, wezwał ich, aby nie zezwolili na osłabianie tożsamości religijnej instytucji, w których pracują. Podkreślił, że rząd nie ma prawa utrudniać pracy organizacji katolickich.

Hierarcha amerykański przypomniał, że społeczeństwo obywatelskie składa się "nie tylko z autonomicznych jednostek", ale także ze społeczności. - Te wspólnoty mają również prawa. Instytucje katolickie mają rozszerzać wspólnotę katolicką i głosić wiarę - podkreślił. - Państwo nie ma prawa ingerować w ich legalną pracę, nawet jeśli twierdzi, że działa w imieniu osób dystansujących się od nauki katolickiej.

Arcybiskup mówił m.in. o instytucjach charytatywnych zamykanych w niektórych stanach, gdzie lokalne legislatury uznały związki osób tej samej płci.

Pomimo tych niepowodzeń, hierarcha zdecydowanie podkreślił, że pracownik instytucji katolickiej „ma obowiązek wiernie ucieleśniać katolickie przekonania na temat małżeństwa, rodziny, sprawiedliwości społecznej, seksualności, aborcji i innych ważnych kwestii." - A jeśli państwo nie pozwala tym katolickim pracownikom pozostawać wiernymi ich przekonaniom, stosując prawne i finansowe zastraszanie, to instytucje takie powinny w gruncie rzeczy zakończyć świadczenie usług. Katolicka nauka społecznej służby zaczyna się i kończy z Jezusem Chrystusem – podkreślił hierarcha. Dodał: - Jeśli nie, to nie jest się katolikiem. Jeśli nasza praca społeczna nie jest głęboka, pewna i wyraźnie katolicka w swojej tożsamości, to należy zaprzestać używania słowa" katolicki". To takie proste.

Abp Chaput ostrzegł przed "nowym rodzajem Ameryki", wyłaniającej się w 21. wieku, która może być mniej przyjazna dla wiary religijnej. Jego zdaniem dzieje się tak, z powodu „osłabienia religijnej duszy Ameryki”.

Hierarcha zauważył, że wspólnoty religijne mają historycznie duży wpływ na kształtowanie postaw i zachowań w USA. Tłumaczył, że rządzący, chcący wprowadzić zmiany, starają się w pierwszej kolejności osłabić wpływy Kościoła. Mówił: - I dlatego, jeśli nie podoba ci się religia lub Kościół katolicki, albo po prostu chcesz zmienić kształt amerykańskiego życia w jakiś nowy rodzaj eksperymentu, musisz starać się złamać wpływy tego Kościoła oraz jego pracowników.

Powiedział, że w nadchodzących latach, wspólnoty religijne poddane zostaną przez władze wielu próbom. Będzie im także trudniej wykonywać swoją pracę w przestrzeni publicznej. - To już się dzieje w katolickich szpitalach i agencjach adopcyjnych, a nawet w organizacjach charytatywnych tj. np. Catholic Charities.

Zauważył, że wzrost wrogości wobec katolicyzmu pokazuje, iż "nikt w katolickiej pracy społecznej nie może sobie pozwolić na letniość w swojej wierze." - Bycie wiernym katolickiej nauce nie jest czymś opcjonalnym dla katolickiego pracownika społecznego. To jest fundament dla jego tożsamości - powiedział, dodając, że „wiara to coś więcej niż lista nakazów i zakazów”.

Hierarcha mówił także, że nauczanie katolickie jest częścią "większego widzenia człowieka, godności ludzkiej oraz naszego wiecznego przeznaczenia".

Abp Chaput zakończył swoje uwagi, twierdząc, że „nie należy tracić ducha, nawet na minutę”. - Naszym zadaniem jest pozwolić Bogu nas zmienić, a następnie pomóc Bogu, poprzez nasze działania, zmienić życie innych. Z tego będziemy rozliczani.

https://www.piotrskarga.pl/abp--chaput--osoby-pracujace-w-instytucjach-katolickich--rdquo-musza-pozostac-wierne-nauczaniu-kosciola-rdquo-,7429,i.html
Teresa
PostWysłany: Pon 17:35, 27 Wrz 2010   Temat postu:

Inna wypowiedź tego abp. to:

Abp Chaput przypomina duchownym, że należy głosić prawdę o istnieniu szatana
(...)
http://www.traditia.fora.pl/szatan-nie-umarl-ezoteryka-okultyzm-balwochwalstwo,44/nalezy-glosic-prawde-o-istnieniu-szatana,3513.html
Teresa
PostWysłany: Pon 17:33, 27 Wrz 2010   Temat postu: Abp Chaput: dzisiejszym chrześcijanom brakuje odwagi

Abp Chaput: dzisiejszym chrześcijanom brakuje odwagi

Image

Brak wiary i odwagi wśród chrześcijan to główne przeszkody w budowaniu ,,kultury chrześcijańskiej" w obecnych czasach - zauważa metropolita Denver, abp Charles Chaput.

Duchowny podczas niedzielnego wystąpienia na dorocznym konwencie katolickiej organizacji akademickiej Fellowship of Catholic Scholars w Baltimore zwrócił uwagę, że niewiara - bez względu na to czy zamierzona i ideologiczna, czy też wynikająca z lenistwa i pragmatyki - ,,stała się państwową religią współczesnego świata".

Według hierarchy, owocem tej dominującej dziś postawy jest ,,stłamszenie i zniszczenie ludzkiego ducha, oraz społeczeństwo pozbawione wyższego celu". ,,To jest logika wyborów, które już dokonuje Ameryka" - zauważa metropolita, podkreślając, że proces ten można odwrócić i ,,odkupić".

,,Głównym problemem w tworzeniu kultury chrześcijańskiej jest nasz brak wiary i rodzące się z niego tchórzostwo. Musimy to przyznać. A potem trzeba, abyśmy weszli na drogę pokuty i zmiany, oraz bezinteresownego świadectwa wobec bliźnich" - mówił arcybiskup, apelując o osobiste zaangażowanie w głoszeniu Słowa Bożego.

KATOLICKA AGENCJA INFORMACYJNA

https://www.piotrskarga.pl/abp-chaput--dzisiejszym-chrzescijanom-brakuje-odwagi-,5859,i.htm

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group