Autor Wiadomość
Teresa
PostWysłany: Pon 9:43, 27 Cze 2016   Temat postu:

Do Ciebie Matko, szafarko łask,
Błagalne pienia wciąż płyną.
Twa dobroć świeci nad słońca blask,
Nadzieją Tyś nam jedyną.
W cierpienia czas, pomocą darz,
I nieustannie ratuj nas!


Dzień Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Image

Tytuł Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest na trwałe związany z dostojnym wizerunkiem Maryi, czczonym w Rzymie. Obraz namalowany na desce o wymiarach 54x41,5 cm, pochodzenia bizantyńskiego, przypomina niektóre stare ikony ruskie nazywane Strastnaja. Jego autorstwo jest przypisywane jednemu z najbardziej znanych malarzy prawosławnych wczesnego średniowiecza, mnichowi bazyliańskiemu - S. Lazzaro.

Kiedy i w jakich okolicznościach obraz powstał, a potem dotarł do Rzymu - nie wiemy. Według niektórych źródeł został namalowany na Krecie w IX w.; inne dane mówią o wieku XII i pochodzeniu z Bizancjum lub z klasztoru na świętej Górze Athos. Według legendy, do Europy obraz został przywieziony przez bogatego kupca. Kiedy podczas podróży statkiem na morzu rozszalał się sztorm, kupiec ten pokazał obraz przerażonym współtowarzyszom. Ich wspólna modlitwa do Matki Bożej ocaliła statek. Po szczęśliwym przybyciu do Wiecznego Miasta ikona została umieszczona w kościele św. Mateusza, obsługiwanym przez augustianów. Z dokumentu z roku 1503 wynika, że w ostatnich latach XV w. wizerunek był już w Wiecznym Mieście czczony i uważany za łaskami słynący. Zwano go Madonna miracolosissima. Gdy w roku 1812 wojska francuskie zniszczyły kościół, mnisi wywędrowali do Irlandii. Po powrocie objęli kościół św. Euzebiusza. Kult cudownego obrazu uległ wówczas pewnemu zaniedbaniu, na co wielu się skarżyło.

W grudniu 1866 r. Pius IX powierzył obraz redemptorystom, którzy umieścili go w głównym ołtarzu kościoła św. Alfonsa przy via Merulana. Od tego czasu datuje się niebywały rozkwit kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, propagowanego przez duchowych synów św. Alfonsa Marii Liguoriego. 23 czerwca 1867 r. odbyła się uroczysta koronacja obrazu. W roku 1876 powstało arcybractwo Maryi Nieustającej Pomocy i św. Alfonsa. Równocześnie mnożyły się kopie, które redemptoryści umieszczali w swoich kościołach w wielu krajach, w tym także na ziemiach polskich. Dla propagowania kultu ponad 100 autorów wydało rozmaite opracowania, powstały różnojęzyczne periodyki, poświęcone temu samemu celowi. Ogromne powodzenie miały także małe obrazki z odpowiednimi wezwaniami. Rozchodziły się one w wielomilionowych nakładach.

W 1876 r. ustanowiono święto Maryi Nieustającej Pomocy na dzień 26 kwietnia, z czasem przeniesione na 27 czerwca.

https://www.niedziela.pl/artykul/23039/Dzien-Matki-Bozej-Nieustajacej-Pomocy
Teresa
PostWysłany: Pon 9:42, 27 Cze 2016   Temat postu:

Hiszpania: Jubileuszowy Rok Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Image

Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Rodzina zakonna redemptorystów w Hiszpanii rozpoczęła obchody Jubileuszowego Roku Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Ikony miłości. Główne uroczystości miały miejsce w Jej sanktuariach w Madrycie i Granadzie. Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest głęboko zakorzeniony w hiszpańskiej pobożności.

Pierwsza kopia obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy przybyła do Hiszpanii w 1867 r. Została umieszczona w kościele w miejscowości Huete, pierwszej fundacji redemptorystów. Pierwszy znany cud to uzdrowienie ze ślepoty chłopca o imieniu Lucas. Dzięki misjom i rekolekcjom obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy szybko trafił nie tylko do parafii, ale także do najbardziej odległych miejscowości. Ikona stała się znana w całym kraju, a kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy wszedł na trwałe do hiszpańskiej pobożności. Jest patronką m. in. wojskowych i cywilnych służb medycznych (1926; 1941), hiszpańskiego fiskusa (Hacienda, 1954) czy też pogotowia ratunkowego (SAMUR, 1994). Warto podkreślić, że kult obrazu jest w Hiszpanii czymś wyjątkowym, ponieważ tradycyjnie w kościołach znajdują się figury, np. Matki Bożej Pilar (Saragossa), Almudeny (Madryt) czy Montserrat.

Centralnym punktem obchodów w Madrycie jest uroczysta procesja w centrum miasta. Biorą w niej udział tłumy wiernych z Madrytu i okolic, a także m. in. strażacy, służba zdrowia oraz członkowie arcybractwa Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Z kolei w Granadzie procesja zatrzymuje się zawsze w katedrze na tzw. “stacji”, czyli krótkiej modlitwie, którą prowadzi zwykle miejscowy biskup.

Specjalnego błogosławieństwa czcicielom Matki Bożej Nieustającej Pomocy i czytelnikom miesięcznika Icona udzielił Papież Franciszek. Czasopismo, znane wcześniej pod tytułem Perpetuo Socorro, czyli Nieustająca Pomoc, wychodzi nieprzerwanie od ponad stu lat.

http://www.archivioradiovaticana.va/storico/2015/06/30/hiszpania_jubileuszowy_rok_matki_bo%C5%BCej_nieustaj%C4%85cej_pomocy/pl-1155137
Teresa
PostWysłany: Nie 21:53, 27 Cze 2010   Temat postu:

Cytat:

Kult Matki Bożej jako Wspomożycielki jest bardzo rozpowszechniony w naszym kraju i na całym świecie.


Madryt: święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Setki osób wypełniły sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Madrycie. W Hiszpanii jest Ona patronką m. in. cywilnej i wojskowej służby zdrowia, urzędników skarbowych, strażaków oraz pogotowia ratunkowego.

Dzisiejsze święto tradycyjnie poprzedziła dziewięciodniowa nowenna. Wzięły w niej udział różne narodowości, szczególnie z krajów Ameryki Łacińskiej. Głównym punktem maryjnej uroczystości jest procesja ulicami miasta z wizerunkiem Matki Bożej. Tworzą ją m. in. przedstawiciele instytucji publicznych, których patronką jest Matka Boża Nieustającej Pomocy. Szczególne wrażenie robi liczna obecność służb medycznych i karetek pogotowia. „Obraz jest bardzo znany w Hiszpanii dzięki misjom. Znajduje się prawie w każdej parafii i wielu domach – powiedział o. Pedro López, prowincjał hiszpańskich redemptorystów. – Wzrok Maryi, która spogląda na tego, kto stoi przed ikoną, Jej macierzyńska dłoń jakby broniąca Syna przed zbliżającym się cierpieniem, a z drugiej strony wskazująca na Jezusa, swój największy skarb, głęboko zapadły w hiszpańskim sercu”.

Madryckie sanktuarium liczy sobie ponad sto lat. Leży w centrum miasta i cieszy się dużą popularnością.

http://pl.radiovaticana.va/storico/2010/06/27/madryt_%C5%9Bwi%C4%99to_matki_bo%C5%BCej_nieustaj%C4%85cej_pomocy/pol-403897
Teresa
PostWysłany: Nie 21:50, 27 Cze 2010   Temat postu:

Modlitwa z Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy

O Matko Nieustającej Pomocy, z największą ufnością przychodzę dzisiaj przed Twój święty obraz, aby błagać o pomoc Twoją. Nie liczę na moje zasługi ani na moje dobre uczynki, ale tylko na nieskończone zasługi Pana Jezusa i na Twoją niezrównaną miłość macierzyńską. Tyś patrzyła, o Matko, na rany Odkupiciela i na krew Jego wylaną na krzyżu dla naszego zbawienia. Tenże Syn Twój, umierając, dał nam Ciebie za Matkę. Czyż więc nie będziesz dla nas - jak głosi Twój słodki tytuł - Nieustającą Wspomożycielką? Ciebie więc, o Matko Nieustającej Pomocy, przez bolesną mękę i śmierć Twego Boskiego Syna, przez niewypowiedziane cierpienia Twego Serca, o Współodkupicielko, błagam najgoręcej, abyś wyprosiła mi u Syna Twego tą łaskę, której tak bardzo pragnę i tak bardzo potrzebuję...

(Chwila na wypowiedzenie próśb)

Ty wiesz, o Matko Przebłogosławiona, jak bardzo Jezus, Odkupiciel nasz, pragnie, udzielać nam wszelkich owoców Odkupienia, Ty wiesz, że skarby te zostały złożone w Twoje ręce, abyś je nam rozdzielała. Wyjednaj mi przeto, o Najłaskawsza Matko, u Serca Jezusowego tą łaskę, o którą w tej nowennie pokornie proszę, a ja z radości wychwalać będę Twoje miłosierdzie przez całą wieczność. Amen.

60 lat Nowenny Nieustannej do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Polsce. Z o. Piotrem Chyłą, wikariuszem prowincjała Warszawskiej Prowincji Redemptorystów, rozmawia Maria Popielewicz
(...)

https://www.radiomaryja.pl/bez-kategorii/przychodzimy-z-ufnoscia-przed-twoj-swiety-obraz/
Teresa
PostWysłany: Nie 21:46, 27 Cze 2010   Temat postu: Matki Bożej Nieustającej Pomocy - 27 czerwca

Matki Bożej Nieustającej Pomocy - 27 czerwca

Dziś obchodzimy wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy. Kult Matki Bożej jako Wspomożycielki jest bardzo rozpowszechniony w naszym kraju i na całym świecie. Jej ikona ma swoje miejsce w wielu świątyniach, kaplicach, a także w domach wiernych.

Image

Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy sięga początków chrześcijaństwa. Od IV w. mamy wiele oznak kultu publicznego, oddawanego w chrześcijaństwie Świętej Bożej Rodzicielce. Od średniowiecza pojawiają się kościoły i sanktuaria pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy czy też Matki Bożej Wspomożycielki, Matki Bożej Łaskawej, Pocieszycielki.

Powstanie ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy niektórzy datują na IX wiek, ale według ostrożniejszych szacunków obraz powstał nawet w XIV lub XV wieku. Przypuszczenia oparte na analizie artystycznej malowidła wskazują, że ikona mogła zostać napisana w Bizancjum czy na górze Athos. Stamtąd mogła trafić na Kretę. Istnieją bowiem przekazy z 1495 roku, mówiące, że na Krecie oddawano cześć cudownemu wizerunkowi Matki Bożej. Nie wiadomo, czy była to ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy, jednak na tej informacji ślad po cudownej ikonie się urywa.

Pierwsza historyczna wzmianka o ikonie Matki Bożej Nieustającej Pomocy pojawia się 4 lata później, już w Rzymie. Przez wiele lat, aż do zburzenia kościoła św. Mateusza przy cudownym obrazie Matki Bożej Nieustającej Pomocy - a więc w latach 1499-1808 - wisiały dwie tablice: jedna z napisem łacińskim, druga włoskim, opisujące dzieje ikony. Jest w nich mowa o tym, że zostały one wykradzione z Krety przez pewnego rzymskiego kupca, który ok. 1499 roku wykupił lub wykradł ikonę z jednego ze wschodnich kościołów. Wracając drogą morską do Rzymu, w cudowny sposób uratował się z burzy, co przypisywał opatrznościowej interwencji Matce Bożej z ikony. Na krótko przed śmiercią pozostawił obraz swojemu przyjacielowi z poleceniem oddania go do kościoła. Ten jednak nie wypełnił ostatniej woli zmarłego, gdyż ikona bardzo spodobała się jego żonie. Po pewnym czasie sześcioletniej dziewczynce z tej rodziny przyśniła się Matka Boża z życzeniem, by ikonę umieścić w kościele Augustianów pw. św. Mateusza Apostoła, który znajdował się przy ich klasztorze na Via Merulana na Wzgórzu Eskwilińskim pomiędzy Bazyliką Matki Bożej Większej a Bazyliką św. Jana na Lateranie. Tu ponad 300 lat obraz ten był czczony przez lud rzymski.

W 1739 roku kościół św. Mateusza Apostoła, w którym znajduje się cudowna ikona z Matką Bożą Nieustającej Pomocy, przejęli augustianie z Irlandii. W 1798 roku Francuzi pod wodzą marszałka Berthiera zdobyli Rzym. Najeźdźcy wygnali z Rzymu Papieża Piusa VI, zniszczyli około 30 kościołów, w tym św. Mateusza i klasztor augustiański. Budynki zostały rozebrane, a cudowną ikonę przeniesiono do świątyni św. Euzebiusza. W 1819 zakon augustiański przeniósł się do kościoła Santa Maria in Posterula. Ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy umieszczono w bocznej kaplicy tego kościoła. Ponieważ w ołtarzu głównym znajdował się obraz Matki Bożej Łaskawej, powoli zapomniano o ikonie Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Po ponad pół wieku odnalazł ją redemptorysta o. Michał Marchi.

https://naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/40080,swieto-matki-bozej-nieustajacej-pomocy.html

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group