Teresa
|
Wysłany:
Pią 21:22, 11 Cze 2010 Temat postu: |
|
Benedykt XVI:
Krytyka pod adresem celibatu dowodzi, że jest on wielkim znakiem wiary i obecności Boga w świecie
Ok. 15 tys. księży z całego świata spotkało się z Benedyktem XVI na Placu św. Piotra w Watykanie 10 czerwca wieczorem w czasie czuwania modlitewnego. Poprzedziło ono uroczystość zakończenia Roku Kapłańskiego. Papież odpowiadał m.in. na pytania, jakie postawili mu księża z pięciu kontynentów.
Słowacki ksiądz pracujący w Rosji zapytał, jak reagować na częste dziś krytyki celibatu i prosił o wyjaśnienie jego autentycznego sensu. Benedykt XVI podkreślił, że celibat jest „antycypacją”. – Przekraczamy siebie samych, idziemy dalej, pociągamy za sobą świat ku Zmartwychwstaniu i to jest prawdziwa nowość, gdyż Chrystus daje nowe i prawdziwe życie. Celibat zatem to antycypacja, możliwa przez łaskę Pana, który pociąga nas ku sobie, ku światu Zmartwychwstania, który wzywa nas wciąż od nowa do przekroczenia siebie samych, tej teraźniejszości ku przyszłości – mówił papież.
(...)
http://www.piotrskarga.pl/ps,5354,2,0,1,I,informacje.html
Zakończenie Roku Kapłańskiego - wieczorne czuwanie na Placu św. Piotra
Spotkanie w braterskim wielotysięcznym gronie, świadectwa kapłanów pracujących w różnych krajach i środowiskach, rozmowa z Papieżem, a przede wszystkim wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu. Tak 10 czerwca wieczorem na Placu św. Piotra co najmniej 15-tysięczna grupa księży przygotowywała się do uroczystego zamknięcia Roku Kapłańskiego. Nie zaniedbujcie własnej duszy; bądźcie krytyczni względem aroganckich teologów; w Eucharystii poszukujcie najgłębszych motywów celibatu; niech wasz styl życia będzie przekonujący, aby młodzi zechcieli pójść w wasze ślady – mówił Papież do kapłanów. Benedykt XVI odpowiadał na pytania duszpasterzy pochodzących z pięciu kontynentów.
(...)
http://www.radiovaticana.org/pol/Articolo.asp?c=400152 |
|
Teresa
|
Wysłany:
Pią 19:25, 11 Cze 2010 Temat postu: Rzym: zamknięcie Roku Kapłańskiego |
|
Rzym: zamknięcie Roku Kapłańskiego
Papież prosi o przebaczenie
Podczas mszy na Placu świętego Piotra z okazji zamknięcia Roku Kapłańskiego Benedykt XVI przeprosił za skandal pedofilii w Kościele
W trakcie uroczystej liturgii papież podkreślił: "Tak się stało, że właśnie w tym roku radości z sakramentu kapłaństwa wyszły na światło dzienne grzechy kapłanów - przede wszystkim nadużycia wobec najmłodszych, w których kapłaństwo jako troska Boga o człowieka obrócona została w swoje przeciwieństwo".
- My także prosimy nieustannie o przebaczenie Boga i dotknięte osoby, zamierzając obiecać, że chcemy uczynić wszystko co można, żeby nadużycie to już nigdy nie wydarzyło się; obiecać, że w przyjmowaniu do posługi kapłańskiej i w kształceniu podczas przygotowania do niej zrobimy wszystko, by ocenić autentyczność powołania. Chcemy bardziej jeszcze towarzyszyć kapłanom w ich drodze, ażeby Pan ich chronił i strzegł w sytuacjach bolesnych i niebezpieczeństwach życia - dodał Benedykt XVI.
- Należało się spodziewać, że ten nowy blask kapłaństwa nie spodoba się 'nieprzyjacielowi'. Wolałby on widzieć jego zniknięcie, ażeby w ostatecznym rozrachunku Bóg wyparty został ze świata - mówił papież.
- Gdyby Rok Kapłański miał być gloryfikacją naszych osobistych ludzkich osiągnięć, zostałby zniszczony przez te wydarzenia - przyznał, odnosząc się do skandalu pedofilii.
Zauważył następnie: "To, co się wydarzyło, uważamy za zadanie oczyszczenia, zadanie, które towarzyszy nam ku przyszłości i które, tym bardziej, pozwala nam rozpoznać i miłować wielki dar Boga. W ten sposób dar staje się zadaniem odpowiedzenia na odwagę i pokorę Boga naszą odwagą i naszą pokorą".
Papieskie mea culpa za skandal pedofilii zostało skierowane przy wyjątkowo uroczystej i symbolicznej okazji, jaką było zamknięcie Roku Kapłańskiego. Od dawna apelowano do Benedykta XVI o takie przeprosiny.
Benedykt XVI mówił, że Jezus obecny jest także w "mrocznej dolinie" śmierci, a także w "pokusach, zniechęceniach i próbach, jakie musi przejść każdy człowiek". "Pomaga nam kapłanom, abyśmy mogli stać u boku osób, które zostały nam powierzone w tych mrocznych nocach". Papież modlił się: "Panie, w ciemności pokusy, w godzinach mroku, gdy wydaje się, że zgasły wszystkie światła, pokaż mi, że tam jesteś".
Na zakończenie długiej mszy w Watykanie papież pozdrowił polskich księży słowami z Psalmu: "Dobroć i łaska pójdą w ślad za mną przez wszystkie dni mego życia".
- Drodzy Bracia, Chrystus Was wybrał, wezwał, napełnił dobrocią i łaską. Szczerym sercem podejmujcie każdego dnia ten dar i nieście go z miłością tym, do których zostaliście posłani. Świętymi bądźcie i prowadźcie innych do świętości w Chrystusie. Niech Bóg wam błogosławi! - powiedział Benedykt XVI po polsku.
http://www.rp.pl/artykul/67352,492638_Papiez_prosi_o_przebaczenie.htm
Rok Kapłański obchodzony był w 150-lecie śmierci św. Jana Vianneya. Oczekiwano, że na jego zakończenie Papież ogłosi Proboszcza z Ars patronem wszystkich księży. „Ostatecznie jednak Ojciec Święty wolał zachować mu tytuł patrona proboszczów, gdyż właśnie tę posługę pełnił – wyjaśnił watykański rzecznik prasowy. – Również liczni inni wybitni kapłani mogą być natchnieniem i wzorem dla księży pełniących różne inne formy posługi kapłańskiej” – dodał ks. Federico Lombardi SJ. Przypomniał, że Benedykt XVI zaprezentował ostatnio przy różnych okazjach wiele takich postaci.
Na zakończenie Mszy przed przywiezioną na plac św. Piotra ikoną „Salus Populi Romani” z Bazyliki Matki Bożej Większej księża odmówili z Papieżem akt zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi.
„Pomóż nam Twoim możnym wstawiennictwem, byśmy nigdy nie zawiedli tego wzniosłego powołania, byśmy nie ulegli naszemu egoizmowi, pochlebstwom świata i podszeptom Złego. Swoją czystością zachowaj nas, Swoją pokorą strzeż nas i otocz nas swą macierzyńską miłością, która odzwierciedlając się w tylu duszach Tobie poświęconych, sprawiła, że stały się one dla nas prawdziwymi matkami duchowymi. Matko Kościoła, my kapłani chcemy być pasterzami, którzy nie pasą siebie samych, ale oddają się Bogu dla braci znajdując w tym szczęście. Pragniemy nie tylko słowami, ale życiem każdego dnia pokornie powtarzać nasze <<oto>>”.
http://www.radiovaticana.org/pol/Articolo.asp?c=400156 |
|