Teresa
|
Wysłany:
Nie 10:33, 24 Lut 2008 Temat postu: JE Ranjith-Zbyt liczne nadużycia liturgiczne i Komunia na.. |
|
JE Albert Malcolm Ranjith - Sekretarz Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Ekscelencja Ranjith: „Zbyt liczne nadużycia liturgiczne i Komunia na rękę nie są w porządku. Chciałbym, aby wierni powrócili do klękania, gdy przyjmują Komunię św.”
Bruno Volpe
Miasto Watykan – Kościół zaniepokojony jest brakiem czci wobec Eucharystii, rzeczywistej obecności Chrystusa wśród zgromadzonych wiernych i coraz to większą liczbą nadużyć liturgicznych. ‘Petrus’ zasięgnął opinii JE Alberta Malcolma Ranjitha, słynnego biskupa i prawej ręki kardynała Francisa Arinze pełniącego funkcję sekretarza Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Ekscelencjo, Msza św. sprawowana jest niestety we Włoszech i w innych częściach świata nie tak jak powinna, przez kapłanów, którzy zbyt bardzo stawiają siebie w centrum uwagi i wymyślają formuły oraz ryty, które całkowicie nie są zgodne z oficjalnym Magisterium.
„To prawda, i uważam, że smutną rzeczą jest, że niektórzy kapłani, na szczęście nie wszyscy, ciągle dopuszczają się nadużyć swoimi niewytłumaczalnymi ekstrawagancjami w liturgii, która – trzeba o tym przypomnieć – nie jest ich własnością, a Kościoła.”
Ekscelencjo chciałby wygłosić publiczny apel?
„Tym kapłanom przypominam, że muszą, podkreślam muszą, szanować oficjalną liturgię Kościoła Katolickiego. Dość tych nadużyć i osobistych interpretacji: Msza nie jest widowiskiem, lecz Ofiarą, darem i tajemnicą. Nie przez przypadek Ojciec Święty Benedykt XVI przypomina nam ciągle o tym, by Eucharystię celebrować godnie i przyzwoicie.”
Przejdźmy do praktyki. Niektórzy księża pozwalają sobie na przesadnie długie kazania, które nie zawsze odpowiadają czytaniom danego dnia…
„Myślę to też, że dobre i właściwe kazanie nie powinno przekraczać 8-10 minut; koniecznym jest, aby celebrans dogłębnie przestudiował Ewangelię na dany dzień i trzymał się jej, bez zbytecznych słów. Kazanie jest integralną i uzupełniającą częścią Ofiary Eucharystycznej, nie może jednakże w niej dominować.”
Ekscelencjo, poruszmy kwestię Komunii na rękę: Co Ekscelencja o niej myśli?
„Uważam „po prostu”, że trzeba jeszcze raz przyjrzeć się tej praktyce. W jaki sposób? Na początek od dobrej katechezy. Wie Pan, niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, Kogo przyjmują w Komunii, a mianowicie Chrystusa i wskutek tego podchodzą do stołu eucharystycznego z małym skupieniem i znikomym szacunkiem.”
Co konkretnie należy zrobić?
„Trzeba przywrócić sens sacrum. Jest to moje osobiste zdanie, ale jestem przekonany, że niezwłocznie należy ponownie przyjrzeć się praktyce Komunii św. udzielanej do ręki, powracając do dawania jej do ust, aby wierni nie dotykali jej, przypominając w ten sposób fakt, iż Jezus prawdziwie obecny jest w Eucharystii i wszyscy muszą przyjmować Go pobożnie, z miłością i szacunkiem.”
Nie byłoby to też okazją do powrotu do klęczenia w momencie przyjmowania Komunii św.?
„Owszem. Ten gest stanowiłby prawdziwy szacunek wobec daru i tajemnicy Eucharystii”.
Ale ktoś, w szeregach samego Kościoła, wydaje się być zakłopotanym na samą myśl o przywróceniu uklęknięcia przed Najświętszym Sakramentem.
„Oprócz funkcji, jaką spełniam w Watykanie, jako katolik zadaję sobie pytanie: dlaczego wstydzić się Boga? Uklęknięcie w momencie przyjmowania Komunii byłoby wyrazem pokory i uznania naszej natury jako dzieci Bożych.”
Źródło: Petrus (w. włoska)
http://www.papanews.it/dettaglio_interviste.asp?IdNews=5907#a
Tłumaczyła Agnieszka |
|