Teresa
|
Wysłany:
Śro 20:02, 05 Cze 2024 Temat postu: |
|
Papież: wolny Duch Święty może nas czynić prawdziwie wolnymi
„Prośmy Jezusa, aby uczynił nas, poprzez swojego Ducha Świętego prawdziwie wolnymi mężczyznami i kobietami. Wolnymi, by służyć w miłości i radości” – zachęcał Papież w katechezie podczas audiencji ogólnej. Skupił się na postaci Ducha Świętego, a zwłaszcza na Jego hebrajskim imieniu: „Ruach”, oznaczającym „tchnienie, wiatr, oddech”, bo tak Go w rzeczywistości określali Apostołowie i Maryja.
Franciszek zauważył, iż takie nazwanie Trzeciej Osoby Boskiej wskazuje na Jej moc. „Wiatr jest jedyną rzeczą, której nie można okiełznać, której nie można «zamknąć w butelce» lub w pudełku” – zaznaczył Papież. Dodał, że „chęć zamknięcia Ducha Świętego w pojęciach, definicjach, tezach czy traktatach, jak to niekiedy usiłuje czynić współczesny racjonalizm, oznacza zagubienie Go, zniweczenie lub zredukowanie do czysto ludzkiego, prostego ducha. Istnieje jednak podobna pokusa w dziedzinie kościelnej, a stanowi ją chęć zamknięcia Ducha Świętego w kanonach, instytucjach, definicjach. Duch Święty tworzy i ożywia instytucje, ale sam nie może zostać «zinstytucjonalizowany», «urzeczowiony»”.
Franciszek wskazał, iż z tego Ducha wypływa potem chrześcijańska wolność. Nie polega ona na czynieniu po prostu tego, co się chce, ale na pragnieniu tego, co dobrze jest czynić. Opiera się ona na służeniu.
Papież mówił też, jak przed wynaturzeniem takiej postawy ostrzega św. Paweł. Franciszek zaznaczył, że Apostoł „podaje stale aktualną listę” wypływających z wolności „hołdującej ciału” działań: „«nierząd, nieczystość, wyuzdanie, bałwochwalstwo, czary, nienawiść, spory, zawiść, gniewy, pogoń za zaszczytami, niezgoda, rozłamy, zazdrość, pijaństwo, hulanki i tym podobne» (Ga 5, 19-21). Ale tak samo jest z wolnością, która pozwala bogatym wykorzystywać ubogich, silnym wykorzystywać słabych, a wszystkim bezkarnie wykorzystywać środowisko”.
Aby zapobiegać takiemu złu, Papież zachęcał do proszenia Boga o udzielanie nam wolności Ducha.
https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2024-06/papiez-wolny-duch-swiety-moze-nas-czynic-prawdziwie-wolnymi.html |
|
Teresa
|
Wysłany:
Śro 21:07, 29 Maj 2024 Temat postu: Papież rozpoczął nowy cykl katechez: o Duchu Świętym |
|
Papież rozpoczął nowy cykl katechez: o Duchu Świętym
Duch Święty może przemienić serce każdego z nas, tak jak na początku świata przemienił pierwotny chaos w piękny i harmonijny świat – mówił Papież na audiencji ogólnej. Rozpoczął dziś nowy cykl katechez na temat: „Duch i Oblubienica. Duch Święty prowadzi lud Boży do Jezusa, naszej nadziei”.
Papież zapowiedział, że cykl ten będzie podzielony na trzy części, aby ukazać, jak działa Duch Święty w różnych etapach dziejów: w Starym, a następnie w Nowym Testamencie, oraz w czasach Kościoła. Zastrzegł, że rozważając czasy starotestamentalne, nie będzie się zajmować archeologią biblijną, lecz będzie starał się odkryć, jak to, co niegdyś zostało dane jako obietnica, doczekało się pełnej realizacji w Chrystusie.
Mówiąc o najdawniejszych świadectwach o Duchu Świętym, Papież wskazał na pierwsze wersety Biblii, które opisują, że kiedy Bóg stworzył niebo i ziemi, to nad tym pierwotnym chaosem unosił się Duch Święty. „Duch Boży jawi się nam tutaj – powiedział Franciszek – jako tajemnicza moc, która sprawia przejście świata z jego stanu początkowego bezkształtnego, pustynnego i mrocznego do jego stanu uporządkowanego i harmonijnego. Innymi słowy, to On sprawia, że świat przechodzi od chaosu do kosmosu, czyli od bezładu do czegoś pięknego i uporządkowanego”.
Podobne świadectwo znajdujemy też w Psalmach: „Przez słowo Pana powstały niebiosa i wszystkie ich zastępy przez tchnienie ust Jego” (Ps 33, 6); „ślesz swego Ducha i odnawiasz oblicze ziemi” (Ps 104, 30).
Do obrazów z początków świata nawiązuje też Nowy Testament, kiedy przedstawia Ducha Świętego w postaci gołębicy, która unosi się nad wodami Jordanu, lub gdy mówi o Jezusie, który tchnął na uczniów, tak Stwórca tchnął na Adama.
Pierwotny ład stworzenia został jednak naruszony przez grzech człowieka. Jak mówi św. Paweł, „wszechświat jęczy i wzdycha w bólach rodzenia”, cierpi z powodu człowieka, który poddał go „niewoli zepsucia”. Dotyczy to również każdego z nas. Jednakże „Duch Boży, który na początku przemienił chaos w kosmos, działa, aby dokonać tej przemiany w każdym człowieku. Przez proroka Ezechiela Bóg obiecuje: ‘dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, ... Ducha mojego chcę tchnąć w was’ (Ez 36, 26-27). Nasze serce przypomina bowiem ową pustynną, ciemną otchłań z pierwszych wersetów Księgi Rodzaju. Mieszają się w nim przeciwstawne uczucia i pragnienia: te cielesne i te duchowe”.
Papież przywołał też postawę św. Franciszka z Asyżu. Pokazuje on bowiem drogę wyjścia, powrotu do harmonii Ducha Stworzyciela poprzez kontemplację i uwielbienie, poprzez przedkładanie radości kontemplacji nad radość posiadania. „Nikt nie cieszył się ze stworzeń bardziej niż Franciszek z Asyżu, który nie chciał posiadać żadnego z nich” – powiedział Papież. Przypomniał, że Biedaczyna chciał, aby ze stworzeń wznosiła się pieśń pochwalna na cześć Stwórcy. „’Niebiosa głoszą chwałę Boga” – mówi psalm (18, 2) – ale potrzebują mężczyzny i kobiety, aby dać głos temu ich niememu wołaniu. A w Sanctus Mszy św. powtarzamy za każdym razem: ‘Pełne są niebiosa i ziemia chwały Twojej’. Są one, że tak powiem, ‘brzemienne’ tą chwałą, ale potrzebują rąk dobrej akuszerki, aby wydać na świat to swoje uwielbienie” – dodał Franciszek.
https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2024-05/papiez-rozpoczal-nowy-cykl-katechez-o-duchu-swietym.html |
|