Teresa
|
Wysłany:
Pią 11:59, 02 Cze 2023 Temat postu: Biskupi z Polski i Ukrainy upam.80. rocz. Zbrodni Wołyńskiej |
|
Biskupi z Polski i Ukrainy upamiętnią w obu krajach 80. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej
Kościelne obchody 80. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej odbędą się w Polsce i na Ukrainie, a towarzyszyć im będzie ogłoszenie wspólnego orędzia Kościoła katolickiego w Polsce, Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie. Orędzie „Przebaczenia i pojednania” zostanie podpisane 7 lipca w Warszawie.
O programie tych uroczystości informowała niedawno w swoim serwisie Katolicka Agencja Informacyjna. W czwartek na spotkaniu z dziennikarzami nieco więcej szczegółów podał rzecznik Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.
Rzecznik KEP przypomniał, że wojna w Ukrainie spowodowana ubiegłoroczną agresją Rosji wywołała w Polakach wiele przejawów solidarności wobec naszego wschodniego sąsiada. Polska przyjęła m.in. najwięcej ukraińskich uchodźców wojennych, realizuje też największą pomoc charytatywną Ukrainie. Nie da się jednak ukryć, że w historii obydwu narodów były też momenty trudne, zwłaszcza w odniesieniu do tragicznych wydarzeń na Wołyniu w 1943 r. W tym roku przypada ich 80. rocznica.
Obchody upamiętniające Zbrodnię Wołyńską rozpocznie 7 lipca o godz. 11.00 polsko-ukraińskie nabożeństwo w warszawskiej bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Będzie to liturgia słowa „Przebaczenie i pojednanie” sprawowana wspólnie przez abp. Stanisława Gądeckiego, metropolitę poznańskiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (KEP); abp. Światosława Szewczuka, arcybiskupa większego kijowsko-halickiego, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) i bp. Witalija Skomarowskiego, biskupa łuckiego, przewodniczącego Konferencji Biskupów Rzymskokatolickich Ukrainy.
W czasie tego nabożeństwa zostanie ogłoszone, po polsku i ukraińsku, orędzie „Przebaczenia i pojednania”.
W warszawskich uroczystościach weźmie udział Rada Stała Episkopatu Polski oraz biskupi greckokatoliccy należący do Konferencji Episkopatu Polski. – Ta delegacja będzie zatem szeroka i mamy nadzieję, że będzie to kolejny bardzo ważny krok na drodze ku pojednaniu i przebaczeniu – powiedział rzecznik KEP. Dodał, że trwają jeszcze prace nad szczegółami programu uroczystości oraz nad ostateczną wersją tekstu wspólnego orędzia.
Po uroczystości w Warszawie zwierzchnik UKGK oraz przewodniczący episkopatów Polski i Ukrainy udadzą się w pielgrzymkę „Przebaczenia i pojednania” na Wołyń. W Parośli Pierwszej koło Włodzimierza, w obwodzie rówieńskim, 8 lipca abp Gądecki będzie przewodniczył Mszy św. polowej i wygłosi homilię.
W tej wyludnionej dziś wsi, do 1945 leżącej w Polsce na terenie województwa wołyńskiego, 9 lutego 1943 r. oddział Ukraińskiej Powstańczej Armii zamordował, jak się szacuje, od 149 do 173 Polaków. Zbrodnia ta jest uważana za pierwszy masowy mord UPA i początek Rzezi Wołyńskiej.
Następnie 9 lipca w rzymskokatolickiej katedrze świętych apostołów Piotra i Pawła w Łucku abp Światosław Szewczuk, abp Stanisław Gądecki wraz z bp. Witalijem Skomarowskim i abp. Visvaldasem Kulbokasem, nuncjuszem apostolskim na Ukrainie, odprawią wspólnie nabożeństwo żałobne za pomordowanych.
– Do planowanych uroczystości jest jeszcze miesiąc i związana z wojną w Ukrainie sytuacja może je zmodyfikować, tym niemniej wola takiej wspólnej modlitwy i wspólnego aktu pojednania i przebaczenia z obu stron jest bardzo mocna – podkreślił rzecznik Episkopatu Polski.
Jak przypomniał, proces pojednania między Polakami i Ukraińcami trwa, a jednym z jego prekursorów był wiele lat temu św. Jan Paweł II. To papież Polak w 1987 r. zaprosił do Rzymu na wspólne rozmowy zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego kard. Myrosława Lubacziwskiego i prymasa Polski kard. Józefa Glempa.
„Wiemy, że to zbliżenie i ta wielka troska o dialog cały czas trwały. Jednym z ostatnich, bardzo ważnych akcentów tego duchowego dialogu między Kościołami była wizyta delegacji polskich biskupów w Ukrainie już trzy miesiące po rozpoczęciu rosyjskiej agresji. Ta wizyta solidarności była niezwykle dobrze i ciepło przyjęta przez hierarchów ukraińskich” – przypomniał ks. Gęsiak.
https://www.ekai.pl/biskupi-z-polski-i-ukrainy-upamietnia-w-obu-krajach-80-rocznice-zbrodni-wolynskiej/ |
|