Autor Wiadomość
Teresa
PostWysłany: Śro 22:03, 11 Wrz 2019   Temat postu:

Teresa napisał:

Papież Franciszek zapytany podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu w drodze z Portugalii do Rzymu zapytany m.in. o Medjugorie powiedział:

"Wolę Madonnę jako matkę, niż Madonnę jako kierowniczką urzędu telegraficznego, wysyłającą komunikaty każdego dnia. Te rzekome objawienia nie mają większej wartości. To moja osobista opinia – stwierdził Jorge Bergoglio.


Poniżej fragment tego nagrania:

Papież Franciszek o Medjugorie w samolocie
(...)
https://vimeo.com/359374973
Teresa
PostWysłany: Wto 16:09, 16 Maj 2017   Temat postu:

W lutym 2017 r. Ordynariusz miejsca bp Peric odnośnie pierwszych siedmiu dni „objawień” w Medziugorju ostro wystąpił krytykując "fenomen međugorski". Na stronie swej diecezji zamieścił on 26 lutego obszerny artykuł „«Objawienia» w Medjugorje pierwszych siedmiu dni”, w którym w 12 punktach stara się podważyć prawdziwość i nadprzyrodzony charakter przesłania, jakie – jego zdaniem – rzekomo przekazała i nadal przekazuje szóstce widzących Matka Boża.

Na zakończenie swych rozważań bp R. Perić raz jeszcze zaznaczył, że w świetle tego, co mówił jeszcze bp Žanić i co on sam i jego komisja ustalił, „można spokojnie stwierdzić, że Matka Boża w Medjugorje nie objawiała się”. „Jest to prawda, której się trzymamy i wierzymy w słowa Pana Jezusa, że «prawda nas wyzwoli» (J 8, 32)” – zakończył swój tekst biskup mostarsko-duvański.

Cały tekst biskupa na stronie diecezji, streszczenie tego ze strony biskupa przez Andree Tornielliego i tłumaczenie streszczenia, wszystko jest tu:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/oficjalna-strona-biskupa-mostar-duvno,53/bp-peric-maryja-nie-objawila-sie-w-medjugorie,15321.html
Teresa
PostWysłany: Wto 16:05, 16 Maj 2017   Temat postu:

Tornielli: komisja za prawdziwością pierwszych 7 objawień w Medjugorie

Ustanowiona 17 marca 2010 przy Kongregacji Nauki Wiary komisja ds. Medjugorie opowiedziała się za autentycznością pierwszych siedmiu objawień, zaś wyraziła wątpliwości co do autentyczności objawień późniejszych – twierdzi na łamach dziennika „La Stampa”, Andrea Tornielli. Znany włoski watykanista zaznacza, że organ ten wypowiedział się przeciwko zakazywaniu pielgrzymek do tego sanktuarium, zaś decyzje w tej sprawie powinny zostać podjęte w najbliższych miesiącach, po przekazaniu przez abp. Henryka Hosera relacji z powierzonej jemu misji wysłannika specjalnego Stolicy Apostolskiej

Tornielli przypomina, że komisja, której przewodniczy kard. Camillo Ruini, a w której skład wchodzą także dwaj Polacy – o. Zdzisław Kijas OFM Conv oraz ks. prał. Krzysztof Nykiel spotkała się 17 razy. Przeanalizowała całą dokumentację złożoną w Watykanie, w parafii w Medjugorie a także w archiwach tajnych służb byłej Jugosławii. Przesłuchała wszystkich wizjonerów i świadków, a w 2012 roku odbyła wizję lokalną w Medjugorie.

Komisja wskazała na wyraźną różnicę między pierwszymi objawieniami, a dalszym rozwojem tego zjawiska. Postanowiła wypowiedzieć się oddzielnie na temat pierwszych siedmiu domniemanych objawień, które miały miejsce między 24 czerwca a 3 lipca 1981 roku, a tym wszystkim, co wydarzyło się później. Członkowie i eksperci wyrazili opinię pozytywną o nadprzyrodzonym charakterze pierwszych objawień (13 głosów za, 1 przeciw, 1 wstrzymany). Stwierdzili, że siedmioro wizjonerów było psychicznie normalnych, objawienie przyjęli z zaskoczeniem, a w tym co opowiadali na temat widzenia nie widać wpływów zewnętrznych. Wytrwale opowiadali to, co widzieli, pomimo zaaresztowania przez policję i grożenia im śmiercią. Komisja odrzuciła również hipotezę demonicznego pochodzenia objawień.

Jeśli chodzi o drugą fazę objawień Komisja zauważyła poważne ingerencje spowodowane konfliktem między biskupem i franciszkanami z parafii, a także faktem, że objawienia zapowiedziane i zaprogramowane dla poszczególnych wizjonerów, a nie dla grupy są kontynuowane z powtarzającymi się przesłaniami. Mają one miejsce nadal, pomimo, że dzieci powiedziały, iż będą miały koniec, do czego jednak nie doszło.

Komisja głosowała w dwóch etapach. Po pierwsze biorąc pod uwagę duchowe owoce Medziugorja, ale pomijając zachowanie wizjonerów. 3 członków i 3 ekspertów opowiedziało się za skutkami pozytywnymi, 4 członków i 3 ekspertów – wskazało na skutki mieszane, ale przeważnie pozytywne, a pozostałych trzech członków na skutki mieszane, zarówno pozytywne jak i negatywne. Uwzględniając natomiast oprócz owoców duchowych także zachowanie wizjonerów 8 członków i 4 ekspertów uważa, że nie można się wypowiedzieć, natomiast dwóch członków głosowało przeciwko nadprzyrodzonemu charakterowi tej drugiej części domniemanych objawień.

Komisja wskazała, że wizjonerzy z Medjugorie nigdy nie byli w dostatecznym stopniu wspierani duchowo i od dawna nie stanowią jednej zwartej grupy. Opowiedziała się także za zniesieniem zakazu organizowania pielgrzymek do tego sanktuarium (13 na 14 obecnych) i za ustanowieniem w Medjugorie urzędu zależnego od Stolicy Apostolskiej oraz przekształceniem parafii w sanktuarium papieskie. Tornielli zaznacza, że decyzja ta byłaby podyktowana względami duszpasterskimi –opieką nad milionami przybywających pielgrzymów oraz pragnieniem uniknięcia powstawania „Kościołów paralelnych”, a także jasności co do spraw ekonomicznych. Nie oznaczałoby to uznania nadprzyrodzonego charakteru objawień.

Według informacji podanych przez Torniellego Kongregacja Nauki Wiary, którą kieruje kard. Gerhard Ludwig Müller wyraziła wątpliwości co do tego zjawiska, a także relacji komisji kard. Ruiniego, uważanej za autorytatywny wkład, który trzeba skonfrontować z innymi opiniami i dokumentami. W 2016 kwestię tę poruszono podczas comiesięcznej sesji (tzw. feria quarta). Każdy z jej członków otrzymał tekst relacji Komisji Ruiniego, ale także inne materiały znajdujące się w posiadaniu Kongregacji Nauki Wiary. Podczas spotkania poproszono członków o wypracowanie swojego stanowiska. Ojciec Święty poprosił, aby opinie te przesłano bezpośrednio do niego i to nastąpiło.

Papież Franciszek po zapoznaniu się z relacją komisji kard. Ruiniego oraz opiniami członków Kongregacji Nauki Wiary podjął decyzję o powierzeniu abp. Henrykowi Hoserowi misji „specjalnego wysłannika Stolicy Apostolskiej”, celem zyskania głębszej znajomości sytuacji duszpasterskiej w Medjugorie, a zwłaszcza potrzeb wiernych przybywających tam z pielgrzymkami, aby zaproponować ewentualne inicjatywy duszpasterskie na przyszłość. „Do końca lata bieżącego roku abp Hoser przekaże rezultaty swojej pracy, a papież podejmie decyzję” – kończy swój tekst Andrea Tornielli.

https://stacja7.pl/z-watykanu/tornielli-komisja-za-prawdziwoscia-pierwszych-7-objawien-w-medjugorie/
Teresa
PostWysłany: Wto 15:54, 16 Maj 2017   Temat postu:

Wcześniejsze wypowiedzi papieża Franciszka nawiązujące do Medjugorie:

W homilii wygłoszonej 14 listopada 2013 roku Ojciec Święty Franciszek powiedział: Papież podkreślił, że ciekawskość sprawia, iż uciekamy się do wróżek czy widzących, którzy twierdzą, że otrzymują przesłania od Maryi. „Maryja jest Matką i kocha nas wszystkich, nie jest jednak naczelnikiem poczty rozsyłającym codziennie wiadomości” – mówił Franciszek przypominając, że pogoń za nowinkami oddala nas od Ducha Świętego, od Jego mądrości i pokoju, od chwały i piękna Boga.

Nietrudno w tym stwierdzeniu znaleźć ukrytą analogię do Medjugorie.


9 czerwca 2015 r. (RW podało) - Franciszek podczas porannej Mszy świętej mówi: "Zdarzają się pewne formy chrześcijańskiej duchowości, które stanowią rodzaj współczesnej <eterycznej> gnozy. Podobna pokusa polega z kolei na ciągłym poszukiwaniu nowości, jakby się zapomniało, że już raz zostaliśmy wybrani i namaszczeni i że mamy zapewnienie Ducha Świętego". Ulegający tej pokusie, jak wyjaśnił Papież, ciągle pytają: „Gdzie są ci widzący, którzy opowiedzą nam dzisiaj o liście Matki Bożej, co ma być przysłany o czwartej po południu?”. To nie jest tożsamość chrześcijańska – zaznaczył Ojciec Święty. "Bo ostatnie słowo Boga ma na imię Jezus i nic więcej".


Ostatnia wypowiedź z 9 lutego 2017 r.

Papież Franciszek 25 listopada 2016 roku spotkał się z generałami zakonów męskich. RW 9 lutego 2017 r. ujawniło zapis rozmowy Papieża z generałami zakonów męskich. Franciszek odpowiada na pytania przełożonych generalnych i jedno z nich było: "... dlaczego hasła trzech kolejnych Dni Młodzieży są maryjne."

Papież przyznał, że uczynił to na wniosek Ameryki Łacińskiej, która jest bardzo maryjna. Zastrzegł jednak, że chodzi tu o prawdziwą Matkę Bożą, a nie o „Matkę Bożą, która jest naczelnikiem poczty i codziennie wysyła inny list, mówiąc: «Moje dzieci róbcie to, a potem następnego dnia róbcie tamto». Nie, nie taka. Matka Boża prawdziwa to ta, która rodzi Jezusa w naszym sercu, która jest Matką. Ta moda na Matkę Bożą superstar, która jako najważniejsza stawia siebie w centrum, nie jest katolicka – stwierdził Franciszek.


Dla Watykanu Medjugorie jest problemem tylko i głównie duszpasterskim. Zaangażowanych w to jest bardzo wielu duchownych! Kościół raczej będzie zwlekał z wypowiedzeniem radykalnie nie. Dlaczego? Wg mnie nagła zmiana byłaby szokiem dla wielu zwolenników objawień. Nie raz o tym było tu pisane, co jest dziś problemem. Ilu z nich zerwałoby z Kościołem? Medjugorie odwiedziło miliony pielgrzymów raczej większość z przeświadczeniem o prawdziwości objawień. Także dużo biskupów i kardynałów z całego świata. Oni mieliby się mylić , stracili by wiarygodność i autorytet u wiernych. Teraz to muszą zjeść tę "żabę" którą sami wyhodowali i tak troskliwie pielęgnują, naginając przepisy do uspokojenia swoich sumień, że wszystko ok!
Teresa
PostWysłany: Wto 15:50, 16 Maj 2017   Temat postu: W drodze z Portugalii do Rzymu zapytany m.in. o Medjugorie..

Papież Franciszek zapytany podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu w drodze z Portugalii do Rzymu zapytany m.in. o Medjugorie powiedział:

Image

"(...)
Pytany o objawienia w Medjugorje, które nie są uznane przez Watykan, przypomniał, że jego poprzednik Benedykt XVI powołał specjalną komisję do tej sprawy.

"Otrzymałem rezultaty jej prac, prowadzonych przez znakomitych teologów, biskupów i kardynałów. Sprawozdanie komisji jest bardzo, bardzo dobre. Były pewne wątpliwości w Kongregacji Nauki Wiary" - stwierdził papież. Ujawnił następnie, że na ten temat przedstawiono różne opinie, także przeciwne.

Papież dodał, że według komisji badającej zdarzenia w Medjugorje kierowanej przez kard. Camillo Ruiniego, należy rozróżnić pierwsze objawienia od tych, które mają miejsce obecnie. Komisja kard. Ruiniego – jak stwierdził Franciszek – ocenia, że należy badać pierwsze objawienia. Co do obecnych, komisja wyraża swoje wątpliwości. Franciszek dodał, że osobiście ma więcej zastrzeżeń do Medjugorje, niż komisja kard. Ruiniego.

"Wolę Madonnę jako matkę, niż Madonnę jako kierowniczką urzędu telegraficznego, wysyłającą komunikaty każdego dnia. Te rzekome objawienia nie mają większej wartości. To moja osobista opinia – stwierdził Jorge Bergoglio.

"Są tacy, którzy myślą, że Matka Boża mówi tak: przyjdźcie, tego i tego dnia o takiej i takiej godzinie, przekażę wiadomość temu świadkowi" - powiedział papież.

Zwrócił następnie uwagę na bardzo ważny jego zdaniem aspekt duchowy i duszpasterski Medjugorje, to znaczy fakt, iż ludzie tam się nawracają i zmieniają życie.

"I nie dochodzi do tego za sprawą czarodziejskiej różdżki. Tego faktu nie można zanegować. Teraz, aby temu się przyjrzeć, mianowałem zdolnego biskupa" - oświadczył Franciszek, odnosząc się do nominacji arcybiskupa Henryka Hosera, który został specjalnym wysłannikiem Watykanu do Medjugorje. Franciszek dodał, że polski hierarcha "ma doświadczenie, by zająć się częścią duszpasterską".

"Na koniec zostanie wydany komunikat" - zapowiedział papież, odnosząc się do misji abpa Hosera.
(...)"

http://radioem.pl/doc/3889019.Papiez-o-Trumpie-i-watpliwosciach-ws-Medjugorje

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group