Autor Wiadomość
Teresa
PostWysłany: Pią 22:14, 25 Mar 2016   Temat postu: Re: Re

Mary napisał:
cd- No tak, ale czy gdzieś podczas Mszy kapłani obmywają nogi w Wielki Czwartek? (...)

Nie wszędzie, ale obmywają i chyba raczej w większych miastach, w bazylikach i katedrach, ale nie wykluczone że w mniejszych miastach i parafiach też.

Image

Podczas mszy Wielkiego Czwartku, w bazylice biskup Paweł Cieślik umył nogi 10 mężczyznom. To jest zdjęcie z 2012 roku, ale dlaczego 10 mężczyznom? - nie wiem.


Na innej stronie jest zdjęcie i czytamy:

"Po kazaniu nadszedł czas na mandatum, czyli tradycyjne obmycie nóg dwunastu osobom, na wzór Chrystusowego gestu. Pomimo, że papież Franciszek zezwolił od tego roku na uczestniczenie w tym obrzędzie także kobietom, to w naszej parafii, decyzją Rady Wspólnoty Wychowawczo-Duszpasterskiej, pozostano przy obmyciu nóg dwunastu mężczyznom."

Image

https://swietarodzina.pila.pl/2016/03/wielki-czwartek-msza-wieczerzy-panskiej-pila-2016/



Po homilii proboszcz parafii o. Waldemar Grubka, symbolicznie ukazując gest braterskiej miłości, który Chrystus przekazał swoim uczniom w Wieczerniku, dokonał obrzędu umycia nóg dwunastu mężczyznom.

Image

https://lublin.gosc.pl/doc/3051902.Zbawcze-obmycie-nog

Czyli po tych kilku przykładach widzimy, że nie widać naśladowania papieża.
Mary
PostWysłany: Pią 21:37, 25 Mar 2016   Temat postu: Re

cd- No tak, ale czy gdzieś podczas Mszy kapłani obmywają nogi w Wielki Czwartek? Może jestem niedoinformowana, ale słyszałam tylko o tej ceremonii w Watykanie i w wykonaniu Papieża. Mieszkałam w różnych miastach i do kościoła chodziłam, ale nigdy nie byłam świadkiem tego obrzędu. No... Chociaż nie zawsze uczestniczyłam w tym nabożeństwie. Nie jest obowiązkowe, a czas przedświąteczny napięty. Być może przegapiłam?
Teresa
PostWysłany: Pią 14:17, 25 Mar 2016   Temat postu: Re: Re

Mary napisał:
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Papież otrzymał władzę wprowadzania zmian, które będą obowiązywać tak na ziemi, jak i w niebie. Jednak odnośnie obmywania nóg kobietom-zgodziłabym się z abp. Szneiderem. Nawet Matka Boża nie uczestniczyła w Ost. Wieczerzy i nie miała publicznie obmywanych nóg. Sądzę, że odsłonięte do obmycia nogi kobiet-co widać na zdjęciu mogą rozpraszać, a kto wie, czy i jakichś myśli nieobyczajnych nie wywoływać. Jednak podważać decyzji Papieża nie mam zamiaru.

Na wieki wieków. Amen!

To nie jest taka zmiana, która jest jakaś "dogmatyczna" czy wiążąca wszystkich księży, potwierdzają to wypowiedzi kard. Burke i bo Schneidera, którzy mówią: "żaden kapłan nie jest zobligowany do obmywania nóg komu innemu niż tym, którzy reprezentują 12 Apostołów." i druga wypowiedź: "Bogu dzięki, żaden ksiądz czy biskup nie jest zobligowany do publicznego umywania stóp kobietom podczas Mszy w Wielki Czwartek, ponieważ nie ma wiążących norm, które by to nakazywały".



Image Image Image
Mary
PostWysłany: Pią 10:30, 25 Mar 2016   Temat postu: Re

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Papież otrzymał władzę wprowadzania zmian, które będą obowiązywać tak na ziemi, jak i w niebie. Jednak odnośnie obmywania nóg kobietom-zgodziłabym się z abp. Szneiderem. Nawet Matka Boża nie uczestniczyła w Ost. Wieczerzy i nie miała publicznie obmywanych nóg. Sądzę, że odsłonięte do obmycia nogi kobiet-co widać na zdjęciu mogą rozpraszać, a kto wie, czy i jakichś myśli nieobyczajnych nie wywoływać. Jednak podważać decyzji Papieża nie mam zamiaru.
Teresa
PostWysłany: Nie 20:44, 13 Mar 2016   Temat postu:

Kraków: Kard. Rajmund Burke odpowiada na pytania i jedno z nich również dotyczy mandatum w Wielki Czwartek.
(...)
https://youtu.be/8pej1bwdfPo?t=2922


(...) Chodzi o to, żeby obrzęd obmycia miał takie znaczenie jakie nadał mu Chrystus, obmył nogi 12 Apostołom. Ten ryt ma szczególne znaczenie, szczególną wymowę, ponieważ należy do rytu Mszy św. która sprawowana jest w najświętszych dniach Roku Liturgicznego. Mam nadzieję, że powstaną pogłębione studia na temat tego obrzędu, obrzędu umycia nóg, które pomogą przywrócić słuszną dyscyplinę w tej materii. Tak jak mówią dzisiejsze przepisy, żaden kapłan nie jest zobligowany do obmywania nóg komu innemu niż tym, którzy reprezentują 12 Apostołów.
Teresa
PostWysłany: Czw 13:26, 04 Lut 2016   Temat postu:

Bp. Athanasius Schneider o umywaniu nóg kobietom w Wielki Czwartek: Generuje zamieszanie odnośnie historycznego symbolu "dwunastu"

"Odnośnie umywania stóp kobietom podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Ta Święta Msza upamiętnia ustanowienie sakramentu Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Właśnie dlatego, umywanie stóp również kobietom, zamiast samym mężczyznom, nie tylko odwraca uwagę od centrum uwagi jakim jest Eucharystia i kapłaństwo, ale również generuje zamieszanie odnośnie historycznego symbolu "dwunastu" i odnośnie apostołów - mężczyzn. Uniwersalna tradycja Kościoła nigdy nie zezwalała na umywanie stóp podczas Mszy Świętej, lecz tylko poza nią, podczas specjalnej ceremonii.

Nawiasem mówiąc: publiczne umywanie stóp kobietom, jak również całowanie kobiecych stóp przez mężczyzn, w naszym przypadku - księdza lub biskupa, w każdej kulturze i przez każdego człowieka o zdrowym rozsądku traktowane jest jako niewłaściwe, a nawet nieobyczajne. Bogu dzięki, żaden ksiądz czy biskup nie jest zobligowany do publicznego umywania stóp kobietom podczas Mszy w Wielki Czwartek, ponieważ nie ma wiążących norm, które by to nakazywały, a nawet samo umywanie stóp jest tylko fakultatywne".

http://www.traditia.fora.pl/bractwo-kaplanskie-sw-piusa-x-fsspx,32/bp-schneider-odwiedza-seminarium-fsspx-w-winona-usa,12786.html#68686
Teresa
PostWysłany: Nie 12:57, 24 Sty 2016   Temat postu:

Watykan: kobiety dopuszczone do obrzędu obmycia stóp

Image

Papież postanowił, że nie tylko mężczyźni i chłopcy, ale „wszyscy członkowie Ludu Bożego” będą odtąd mogli, po odpowiednim przygotowaniu być dopuszczeni do obrzędu obmycia stóp. W Watykanie opublikowano list Franciszka w tej sprawie do prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Roberta Saraha oraz odpowiedni dekret tej dykasterii.

W papieskim liście czytamy, że Ojciec Święty po dogłębnej analizie doszedł do wniosku, że należy zmienić zasady dostępu do obrzędu obmycia stóp, aby odtąd mogli w nim brać udział odpowiednio przygotowani wszyscy członkowie Ludu Bożego.

Natomiast dekret prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Robert Sarah przypomina, że dotychczasowe normy dotyczące obmycia stóp zawarte są w dekrecie Piusa XII Maxima Redemptionis nostrae misteria, z 30 listopada 1955 r. Mowa w nim, że w Wielki Czwartek podczas Liturgii Wieczerzy Pańskiej celebrans pod odczytaniu fragmentu Ewangelii wg. św. Jana może obmyć stopy dwunastu mężczyznom. Gest ten symbolizuje pokorę i miłość Chrystusa wobec swoich uczniów, a dokonujący go biskupi i kapłani upodabniają się wewnętrznie do Chrystusa. Obecnie duszpasterze mogą wybrać grupę wiernych, która reprezentowała by różnorodność i jedność różnych części Ludu Bożego. Mogą w jej skład wchodzić zarówno mężczyźni jak i kobiety, a także osoby młody jak i starsze, zdwoi i chorzy, osoby duchowne, osoby konsekrowane jak i świeccy.

Jednocześnie Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina duszpasterzom o obowiązku prawidłowego pouczenia zarówno wybranych wiernych jak i pozostałych wiernych, aby w tym obrzędzie brali udział świadomie, czynnie i owocnie.

https://www.niedziela.pl/artykul/20276/Watykan-kobiety-dopuszczone-do-obrzedu



Odnośny dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz list Papieża do prefekta tejże kongregacji, w którym polecił on zmienić ten rytuał jest podany w pierwszym wpisie.
Teresa
PostWysłany: Czw 19:52, 21 Sty 2016   Temat postu: Zmiany w obrzędzie mycia nóg

Zmiany w obrzędzie mycia nóg

Image

Papież jeszcze jako arcybiskup Bueons Aires obmywał nogi kobietom

Na wniosek Ojca Świętego zmienione zostały obrzędy umycia nóg podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowanej w Wielki Czwartek wieczorem. Dziś opublikowany został odnośny dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz list Papieża do prefekta tejże kongregacji, w którym polecił on zmienić ten rytuał. Zmiany dotyczą wyłącznie płci osób, którym kapłan obmywa w liturgii nogi. Do tej pory mięli to być wyłącznie mężczyźni. Od teraz duszpasterze mogą wybierać dowolnych przedstawicieli Ludu Bożego, a zatem również kobiety.

We wspomnianym liście Papież przyznaje, że od pewnego czasu zastanawiał się nad lepszym urzeczywistnianiem tego obrzędu, aby w pełni wyrażał on znaczenie gestu, który uczynił Jezus w Wieczerniku, dając się „do końca” dla zbawienia świata. Po uważnym namyśle Franciszek doszedł do wniosku, że należy dokonać zmiany. Zaleca też duszpasterzom, by osobom wybranym do tego obrzędu należycie wyjaśniono jego sens.

Znaczenie wprowadzonych zmian wyjaśnia sekretarz Kongregacji abp Arthur Roche. Pisze on, że obrzęd ten nie ogranicza się do odtworzenia historycznego gestu Jezusa, który umył nogi apostołom, lecz ma on pokazać, że zasięg tego gestu jest powszechny, a „Jego miłość obejmuje wszystkich i wszystkich brata w naśladowaniu Jego przykładu”. Abp Roche przypomina również, że obrzęd ten nie jest obowiązkowy. O jego stosowności orzekają sami duszpasterze.

Warto zauważyć, że sam Papież w swych liturgiach Wieczerzy Pańskiej antycypował wprowadzone dzisiaj zmiany, a nawet posuwał się jeszcze dalej. Franciszek umywał bowiem nogi nie tylko kobietom, ale również niechrześcijanom, czego nie przewiduje ogłoszony dziś dekret.

http://www.archivioradiovaticana.va/storico/2016/01/21/zmiany_w_obrz%C4%99dzie_mycia_n%C3%B3g/pl-1202787

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group