Teresa
|
Wysłany:
Sob 12:55, 17 Wrz 2016 Temat postu: |
|
Kościoły we Francji po 1905 r.
Niedawne przypadki zmiany przeznaczenia lub wyburzania niektórych kościołów skłoniły Konferencję Biskupów Francji do przygotowania raportu o stanie dziedzictwa religijnego.
Wynika z niego, że od 1905 r. - gdy wprowadzono ścisły rozdział Kościoła od państwa, które przejęło na własność wszystkie istniejące wówczas kościoły - zbudowano więcej nowych świątyń niż ich zeświecczono.
We Francji jest obecnie 42 258 katolickich kościołów i kaplic. Od 1905 r. zeświecczono ich 255, czyli 0,60 proc. Powodem były zazwyczaj: wyludnianie się niektórych obszarów, zwłaszcza wiejskich, łączenie parafii oraz niska jakość architektoniczna budowli.
W tym samym okresie zbudowano 1886 nowych świątyń, w tym 644 od 1965 r. Są one już własnością diecezji.
Ponadto niektóre kościoły zostały zburzone, a potem odbudowane. Takich przypadków było 2047 w latach 1905-1965 i 143 w latach 1965-2015, co daje łączną sumę niemal 2190 świątyń.
https://ekai.pl/koscioly-we-francji-po-r/ |
|
Rose of Jesus
|
Wysłany:
Czw 12:35, 19 Lis 2015 Temat postu: |
|
Duchowa agonia Francji trwa od dekad i stuleci. Niegdyś najstarsza Córka Kościoła w Europie, sprofanowana dziełem antykościelnej i krwawej Rewolucji Francuskiej realizuje teraz niestety wytyczne masońskich kręgów politycznych i kulturowych... Pociesza mnie to, że Marta Robin zapowiadała, że chociaż Francja upadnie niżej niż inne narody, to jednak wzniesie się wysoko duchowo gdy jej młodzi ludzie nie będą wstydzić się wiary i że z Francji wyjdzie wielu przyszłych misjonarzy... |
|
Teresa
|
Wysłany:
Wto 11:17, 17 Lis 2015 Temat postu: Czy Francja, która burzy kościoły i przerabia świątynie ... |
|
Czy Francja, która burzy kościoły i przerabia świątynie na dyskoteki, wie gdzie szukać ratunku?
Tysiące zniczy, kondolencje, nawet żałobna Msza św. Duchowe wsparcie płynie do Francji z całego świata. Tylko czy nihilistyczna Francja, której przeszkadzają krzyże i papieskie pomniki, zdoła jeszcze sięgnąć po siłę, z której dobrowolnie zrezygnowała?
Wyrywanie chrześcijańskich korzeni trwało przez pokolenia. Wolność, równość i braterstwo miały zastąpić „wstydliwą” chrześcijańską przeszłość. Nowoczesna Europa nie może sobie przecież pozwolić na zaściankowość. Miało być multikulturowo, tolerancyjnie, bezhamulcowo, bezkrytyczne i w efekcie bezmyślnie…
Nowomowa opanowała umysły i dusze. Poprawność polityczna odebrała Francuzom zdrowy rozsądek, a prawo zmieniło się legalizację bezprawia.Francja wyparła się wiary w Chrystusa, przyjmując wiarę w ludzką nieograniczoność. Prawda stała się relatywną przypadłością, moralne kręgosłupy zostały przetrącone, tożsamość pękła, kościoły opustoszały.
Wprowadzony w 1905 roku ustawowy rozdział państwa od Kościoła, sprawił, że cała infrastruktura kościelna stała się własnością państwa lub gmin. Kościół, który nie posiadał osobowości prawnej mógł jedynie dzierżawić (za pośrednictwem stowarzyszeń parafialnych) kościoły, klasztory, plebanie czy sierocińce. W laickich strukturach, przesiąkniętych antyklerykalizmem, zabrakło troski o zachowanie chrześcijańskiego dziedzictwa. Liczba wiernych spadła do marginalnego minimum. Francuskich miast i gmin nie stać na renowację kościołów, nie czują też wewnętrznego zobowiązania, by je pielęgnować. Zaczęły je więc wymieniać na gotówkę, wynajmując lub sprzedając prywatnym właścicielom. Hotele, dyskoteki czy restauracje w dawnych katolickich świątyniach to znak zlaicyzowanej Europy, która nie ma żadnych hamulców. Dowodem na to jest burzenie zabytkowych świątyń. Niektóre równano z ziemią dopuszczając się profanacji.
W wielu miejscach decyzje zapadają przy biurkach lokalnych władz, często stanowiąc zaskoczenie dla bezsilnej garstki wiernych. Przed zburzeniem katedry św. Jakuba nie wystąpiono nawet do biskupa z propozycją desakralizacji świątyni. W czasie demontażu kościoła wielokrotnie dopuszczono się profanacji, jak np. wrzucając do przyczepy na gruz wielki krucyfiks.
(...)
http://wpolityce.pl/swiat/271962-czy-francja-ktora-burzy-koscioly-i-przerabia-swiatynie-na-dyskoteki-wie-gdzie-szukac-ratunku |
|