Autor |
Wiadomość |
Teresa
|
Wysłany:
Pon 17:44, 01 Mar 2021 Temat postu: |
|
A.D. 2021 rok
Czym jest ekumenizm krwi? Papież Franciszek często przywołuje ten zwrot
https://catholicherald.co.uk/one-body-attested-in-blood/
Jeśli 21 koptyjskich męczenników z Libii jest „świętymi dla wszystkich chrześcijan” – jak twierdzi papież Franciszek – to, dlaczego nie czcić ich również w katolickich kościołach?
Takie pytanie zadaje Hugh Somerville-Knapman OSB w tekście „Now is the Acceptable Time” opublikowanym na internetowych łamach serwisu „Catholic Herald”. Duchowny analizuje w nim pojęcie „ekumenizmu krwi”, które promuje papież Franciszek.
„Papież Franciszek zaczął rozwijać jego znaczenie jeszcze przed męczeństwem Koptów w 2015 roku, ale w świetle ich śmierci nabrało ono wyjątkowej wagi” – podkreśla benedyktyn.
„Papież podkreślił, że koptyjscy męczennicy są jako chrześcijanie ochrzczeni wodą i Duchem Świętym, a tamtego dnia zostali ochrzczeni również krwią. (…) stwierdził, że męczennicy koptyjscy to «również nasi świeci, święci dla wszystkich chrześcijan, wszystkich przynależności i tradycji» ponieważ dali oni świadectwo wielkiego daru wszystkich chrześcijan, jakim jest zaświadczyć o Chrystusie własną krwią” – tłumaczy Somerville-Knapman.
Niedawno minęła 6. rocznica męczeństwa 21. chrześcijan zabitych przez ekstremistów z tak zwanego Państwa Islamskiego. Franciszek mówił, że „są tymi, który wybielili swe życie we krwi Baranka”. „Ci ludzie zostawili swoje życie na plaży, ale prawdą jest również, że ta plaża została pobłogosławiona ich krwią. Ale jeszcze bardziej prawdziwe jest to, że z ich prostoty, z ich prostej, ale konsekwentnej wiary otrzymali największy dar, jaki może otrzymać chrześcijanin: świadectwo o Jezusie Chrystusie aż do oddania życia” – podkreślał Ojciec Święty.
https://deon.pl/wiara/czym-jest-ekumenizm-krwi-papiez-franciszek-czesto-przywoluje-ten-zwrot,1165994 |
|
|
Teresa
|
Wysłany:
Czw 12:41, 05 Lis 2015 Temat postu: |
|
Papież: krew męczenników wezwaniem do jedności chrześcijan
Krew współczesnych męczenników jest dla nas wezwaniem, by wytrwale kroczyć drogą prowadzącą do pełnej i widzialnej komunii wszystkich chrześcijan, wzrastając jeszcze bardziej w miłości i wzajemnym zrozumieniu. Papież Franciszek pisze o tym w przesłaniu na kończące się w Tiranie spotkanie Globalnego Forum Chrześcijan. Odbywa się ono pod hasłem: „Dyskryminacja, prześladowanie, męczeństwo: idąc razem za Chrystusem”.
Ojciec Święty pozdrawia szczególnie przedstawicieli wspólnot cierpiących z powodu swej wiary w Chrystusa. Wspomina chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie, w Afryce, Azji i innych stronach świata. „Świadectwo dawane Chrystusowi aż do przelania krwi stało się wspólnym doświadczeniem katolików, prawosławnych, anglikanów, protestantów czy zielonoświątkowców, o wiele silniejszym, niż różnice dzielące jeszcze nasze Kościoły i wspólnoty” – podkreśla Papież. Wskazuje, że communio martyrum jest wyraźnym znakiem wspólnej drogi. Przypomina również, że uczestnicy spotkania Globalnego Forum Chrześcijan stają się głosem ofiar takich niesprawiedliwości i prześladowań, a zarazem próbują znaleźć drogę wyjścia z tej tragicznej sytuacji.
Swe przesłanie Franciszek skierował na ręce kard. Kurta Kocha, kierującego Papieską Radą ds. Popierania Jedności Chrześcijan, który przewodniczył Forum w albańskiej stolicy.
Radio Watykańskie |
|
|
Teresa
|
Wysłany:
Pon 10:42, 04 Maj 2015 Temat postu: |
|
Zdjęcie archiwalne - Paweł VI i Archbishop Canterbury Michael Ramsey.
Dziś przypada 49 rocznica historycznego spotkania arcybiskupa Canterbury, Michaela Ramsey i papieża Pawła VI. Paweł VI dał pierścień biskupi umieszczając go na palcu abp. Kościoła anglikańskiego. Paweł VI powiedział; "naszej ukochanej siostry Kościoła."
https://www.facebook.com/societyofcatholicpriests/posts/10152757693750920
Na poniższej stronie jest całe archiwum zdjęć w poszczególnych latach, nie tylko 1966 rok:
https://iarccum.org/gallery/?y=1966
A co z Encykliką Leona XIII. Apostolicae curae – O nieważności święceń anglikańskich ?
Anglikańsko-rzymskokatolicka Komisja u papieża
30 kwietnia br. papież Franciszek przyjął 18 członków Międzynarodowej Komisji Anglikańsko-Rzymskokatolickiej (ARCIC), którzy nieopodal Rzymu rozpoczną doroczne spotkanie w ramach trzeciej rundy bilateralnego dialogu ekumenicznego.
Podczas przemówienia papież Franciszek zwrócił uwagę na wagę i jednocześnie trudność omawianego właśnie tematu poświęconego relacjom między Kościołem uniwersalnym a lokalnym, wyrażając również radość z okazji publikacji pięciu wspólnych stanowisk z drugiej rundy dialogu. – Ekumenizm nie jest czymś wtórnym w życiu Kościoła, a różnice, które wciąż nas dzielą nie muszą być postrzegane za nieuchronne – dodał Biskup Rzymu.
Papież podkreślił również wagę mocnego świadectwa chrześcijan z różnych Kościołów i tradycji, którzy byli ofiarami przemocy i prześladowania, zaznaczając, że ich krew ożywia nową erę ekumenicznych zobowiązań. – Jeszcze nie osiągnęliśmy celu, ale jesteśmy przekonani, że Duch wciąż nas prowadzi w tymi kierunku – mówił papież.
W przyszłym roku anglikanie i rzymscy katolicy świętować będą 50-lecie oficjalnego dialogu zainicjowanego po historycznym spotkaniu Arcybiskupa Canterbury Michaela Ramsey’a z papieżem Pawłem VI w Rzymie (na zdj.). Symboliczną ciekawostką tego spotkania był pierścień biskupi, jaki papież Paweł VI przekazał abp. Ramsey’owi. Pierścień ten przechowywany jest do dziś w Pałacu Lambeth i zakładany przez kolejnych arcybiskupów Canterbury podczas oficjalnych wizyt u Biskupa Rzymu.
https://www.ekumenizm.pl/ekumenizm/na-swiecie/anglikansko-rzymskokatolicka-komisja-u-papieza/ |
|
|
Teresa
|
Wysłany:
Pią 15:58, 01 Maj 2015 Temat postu: Katolicy i anglikanie: mimo różnic łączy krew męczenników |
|
Katolicy i anglikanie: mimo różnic łączy krew męczenników
Nie osiągnęliśmy jeszcze jedności w prawdzie, o którą modlił się Pan Jezus w Wieczerniku. „Jesteśmy jednak przekonani, że Duch Święty nadal prowadzi nas w tym kierunku, pomimo nowych trudności i wyzwań” – powiedział Papież, spotykając się z Międzynarodową Komisją Anglikańsko-Rzymskokatolicką, która odbywa swoją kolejną sesję. Poświęcona jest ona relacji między Kościołem powszechnym a lokalnym ze szczególnym odniesieniem do decyzji w kwestiach moralnych i etycznych. Ojciec Święty przypomniał historyczne spotkanie w 1966 r. między Pawłem VI i arcybiskupem Canterbury Michaelem Ramseyem. Zapoczątkowało ono prace pierwszej komisji dialogu katolicko-anglikańskiego. Franciszek podkreślił, że relacje ekumeniczne nie są drugorzędne dla życia Kościołów:
„Sprawa jedności nie jest przedsięwzięciem pozostawionym do wolnego wyboru, a dzielących nas różnic nie można przyjąć jako nieuniknionych. Niektórzy chcieliby, by po pięćdziesięciu latach były większe rezultaty, gdy chodzi o jedność. Mimo trudności nie możemy ulec zniechęceniu. Mamy natomiast jeszcze bardziej ufać mocy Ducha Świętego, który może nas uzdrowić i pojednać, czyniąc to, co po ludzku wydaje się niemożliwe”.
Papież przypomniał, że istnieje silna więź, która łączy nas już teraz, niezależnie od wszelkich podziałów:
„Jest nią świadectwo chrześcijan, należących do różnych Kościołów i tradycji, którzy padają ofiarą prześladowań i przemocy jedynie z powodu wyznawanej wiary. I nie tylko teraz jest ich wielu. Myślę też o męczennikach ugandyjskich, z których połowa to katolicy, a druga połowa anglikanie. Krew tych męczenników ożywi nową epokę zaangażowania ekumenicznego, nową gorącą wolę wypełnienia testamentu Pana Jezusa: aby wszyscy byli jedno (por. J 17, 21). Świadectwo tych naszych braci i sióstr wzywa nas, byśmy żyli jeszcze zgodniej z Ewangelią i starali się z determinacją realizować to, czego Pan chce dla swojego Kościoła. Dziś świat pilnie potrzebuje wspólnego, radosnego świadectwa chrześcijan poczynając od obrony życia i godności ludzkiej aż po promowanie pokoju i sprawiedliwości” – stwierdził Ojciec Święty.
Radio Watykańskie |
|
|