Autor Wiadomość
Teresa
PostWysłany: Wto 10:27, 09 Mar 2021   Temat postu:

Papież w Iraku

Image

(...)

https://ekai.pl/papiez-w-iraku/
Teresa
PostWysłany: Wto 10:18, 09 Mar 2021   Temat postu:

Dokumenty - wizyty papieża w Iraku. Homilie, modlitwy, przemówienia.

(...)

https://ekai.pl/dokumenty/?doc_cat=6877&doc_title=&doc_year=&doc_author=
Teresa
PostWysłany: Pią 16:33, 05 Mar 2021   Temat postu:

Irak – kraj wielu wydarzeń biblijnych

Image

Ziemia Abrahama, Niniwa Jonasza, miejsce wysiedlenia Izraelitów w czasie niewoli - na terenach dzisiejszego Iraku rozegrało się wiele wydarzeń biblijnych.

Ziemia Święta zazwyczaj kojarzy się nam z terenami dzisiejszego Izraela i Autonomii Palestyńskiej. Jednak musimy pamiętać, że przestrzeń wydarzeń opisanych w Biblii jest o wiele szersza. Obszar biblijnych historii rozciąga się od Zatoki Perskiej po Egipt, tworząc płaszczyznę tak zwanego „Żyznego Półksiężyca”. Inne miejsca związane z życiem biblijnych bohaterów to tereny współczesnej Turcji, Grecji i Włoch. Chociaż Irak, na pierwszy rzut oka, nie budzi w nas refleksji związanych z Biblijnym Izraelem, to jest on krajem dającym świadectwo o wielu wydarzeniach opisanych w Piśmie Świętym. To właśnie tam rozpoczyna się opowieść o dziejach ojca wiary – Abrahama (zob. Rdz 11,31), mieszkańca Ur. Tam wygnańcy z Judy dokonują wielkiej syntezy wiary i tożsamości, kładąc podwaliny pod redakcję Pięcioksięgu. A zatem, jest to ziemia wiary!

Współczesny Irak to kraj o długiej historii, kryjący wielkie dziedzictwo kultur i wydarzeń. Dziś istnieje tu ponad dziesięć tysięcy miejsc o walorze archeologicznym. Nazwa tego kraju może wywodzić się zarówno od nazwy starożytnego sumeryjskiego miasta Uruk, może też oznaczać „kraj słońca”, lub „kraj głęboko zakorzeniony”, co odnosi się do jego zamierzchłej historii. Bo Irak to starożytna Mezopotamia – czyli kraj położony „między rzekami” – Eufratem i Tygrysem, które umożliwiały życie i rozwój wielu różnym ludom. Śmiało możemy widzieć w tej części świata jedną z ważnych „kolebek cywilizacji”. W piątym tysiącleciu przed Chr., w południowej części Mezopotamii osiedlili się Sumerowie – tajemniczy lud, który stworzył podwaliny dla kolejnych cywilizacji. Pismo klinowe, koło garncarskie, sieć irygacyjnych kanałów – to tylko niektóre z wynalazków Sumerów, budowniczych „państw – miast” takich jak: Ur, Uruk, Sippar, Eridu, Umma, Kisz, Lagasz. Identyfikacja przodków Abrahama z Ur wskazuje na ich szlachetne pochodzenie.



● CZY WIESZ, ŻE…

UR – to stamtąd swą życiową pielgrzymkę rozpoczął Abram (Abraham), który stał się potem Ojcem Narodu Wybranego.



Biblia wymienia nazwę „Szinear” (por. Rdz 10,11; 11,2; Dn 1,2), którą można odnieść do Sumeru. Kultura Sumeryjska pozostawiła nam również wierszowany epos w dwunastu księgach o tytule Gilgamesz. Jego głównym bohaterem jest Gilgamesz, władca Uruk, w dwóch trzecich bóg, w jednej trzeciej człowiek. Dzieło to, zapisane na glinianych tabliczkach, w dużych fragmentach odkryty w 1853 w ruinach nowoasyryjskiej biblioteki króla Asurbanipala w Niniwie (dziś w Muzeum Brytyjskim w Londynie). Motywy tego utworu są obecne w biblijnym opowiadaniu o Potopie (por. Rdz 6,9 – 9,17).

Ze spuścizny tej wielkiej kultury korzystali kolejni mieszkańcy tych obszarów, Semici – krótko istniejące Imperium Akadu (druga połowa trzeciego tysiąclecia przed Chr.), Asyria (Rdz 10,22: nazwa Aszszur; dziś północny Irak) i Babilonia (Rdz 10,22: nazwa Arpachszad; dziś południowy Irak). W Piśmie Świętym Asyria i Babilonia są wrogami Izraela, zarówno poprzez swoje bałwochwalstwo, jak i przez działania militarne. Autorzy biblijni potrafili jednak w bolesnych konfrontacjach z ludami Mezopotamii zauważyć oczyszczające działanie samego Boga. Imperium Asyrii objęło panowanie nad starożytnym Bliskim Wschodem w VIII w. przed Chr., dokonując łupieżczych wypraw i deportacji podbitych ludów. Królestwo Izraela zostało podbite przez Asyrię w 722 r. przed Chr. (por. 2 Krl 17), a w 701 r. król Sennacheryb oblegał Jerozolimę, która została w cudowny sposób ocalona z rąk najeźdźców (por. 2 Krl 18 – 19). Stolica Asyrii to legendarna Niniwa, do której miał być posłany prorok Jonasz z orędziem nawrócenia. Upadek Niniwy zapowiada i opisuje Księga proroka Nahuma. Obecnie jest to leżące w północnym Iraku miasto Mosul.



● CZY WIESZ, ŻE…

MOSUL – to dawna NINIWA. To tam Jonasz głosił mieszkańcom potrzebę nawrócenia.



Po upadku Asyrii jej miejsce zajęła Babilonia. Babiloński król Nabuchodonozor podbił Królestwo Judy, zajął Jerozolimę i zburzył pierwszą świątynię (586 r. przed Chr.). Elity z Judy musiały udać się na wygnanie do Babilonii, tworząc tam diasporę (por. 2 Krl 24 – 25; Jr 52). Ten trudny czas przymusowego pobytu w Babilonii zaowocował jednak twórczą syntezą własnej tradycji, powstaniem części ksiąg biblijnych na piśmie. Konfrontacja z politeizmem najeźdźców stała się powodem do przygotowania własnej wersji dziejów stworzenia świata i człowieka, która jest obecna w Księdze Rodzaju.

Istotną rolę w powstawaniu biblijnych opowiadań odegrał napisany w języku akadyjskim babiloński epos Enuma elisz, starożytna kosmogonia, do której nawiązują w polemiczny sposób opisy stworzenia świata w Księdze Rodzaju. Jednocześnie opis Edenu również odzwierciedla realia Mezopotamii. Prototypem biblijnej wieży Babel (por. Rdz 11,1-9) mogłaby być jedna z budowli Babilonii. Wskazuje się na istnienie rzeczywistej wieży, znanej pod nazwą ziggurat, w starożytnym mieście Babilon. Nazwa tego zigguratu jest niezwykle wymowna: Etemenanki („dom fundamentu ziemi i nieba”: e [dom], temen [fundament], an [niebo], ki [ziemia]). Wieża ta była częścią wielkiej świątyni zwanej Esagila („dom, który wznosi wysoko swą głowę”/„dom którego szczyt jest wysoko”). Była to świątynia poświęcona Mardukowi i była najważniejszym sanktuarium Babilonii. Współcześnie wiadomo, iż babiloński ziggurat miał gigantyczne rozmiary (ok. 91 m wysokości; zbudowany z użyciem 85 mln cegieł). Ziggurat ten widziano jako pomost łączący świat bogów (niebo) ze światem ludzi (ziemia). Była to w istocie piętrowa wieża, na której szczycie wznoszono sanktuarium.



● CZY WIESZ, ŻE…

BABILONIA – to państwo istniało na terenie dzisiejszego Iraku. To tam właśnie zostali przesiedleni Izraelczycy podczas wygnania Babilońskiego. Stolica Babilonii – Babilon – to miejsce położone ok. 60 km od Bagdadu.



Image

Replika Bramy Isztar w Babilonie

Z czasów świetności Babilonu pochodziły również inne wspaniałe budowle, między innymi Brama Isztar czy wiszące ogrody Semiramidy. Zaskakująco, obraz przepychu i bałwochwalstwa stolicy Babilonii stał się dla Judejczyków impulsem do umocnienia własnej wiary i tożsamości ludu Boga Jedynego. Dziś rozległe ruiny Babilonu (Atlal Babil) znajdują się kilka kilometrów na północ od irackiego miasta Chila i około 40 kilometrów na południe od Bagdadu. Ponad 12 kilometrów od Kirkuk, innego współczesnego miasta w Iraku umiejscawia się Nuzi – stolicę Hurytów, ludu, którego starożytne prawa znajdowały zastosowanie w dziejach Patriarchów (np.: surogatka dla bezdzietnych małżeństw, sprzedaż pierworództwa, uczynienie żony „siostrą”).

Mezopotamskich wzmianek w Biblii jest o wiele więcej. Do ludów tam żyjących i ich relacji z biblijnym Izraelem odnosi się większość ksiąg Starego Testamentu, zarówno księgi historyczne, jak i prorockie. Powrót wygnańców z Babilonii do ziemi Judy, który dokonał się po przejęciu władzy przez Persów (539 r. przed Chr.), stał się symbolem nowego początku dziejów przymierza między Bogiem i Jego ludem. A Jan Chrzciciel nad Jordanem, gdy zapowiada mesjańską odnowę, przywołuje Izajaszowe zaproszenie do ponownego przejścia przez pustynię, z Babilonii do Judy (por. Mk 1,3; Iz 40,3). Tym razem rozchodzi się jednak o wędrówkę duchową, nawrócenie, aby przyjąć zbawienie wieczne w Jezusie Chrystusie.

https://stacja7.pl/historia/irak-kraj-wielu-wydarzen-biblijnych/
Teresa
PostWysłany: Pią 16:17, 05 Mar 2021   Temat postu:

Image


Image

(...)

https://ekai.pl/papiez-w-iraku/
Teresa
PostWysłany: Pią 16:10, 05 Mar 2021   Temat postu:

Papież Franciszek wylądował w Iraku
(...)
https://stacja7.pl/relacja-na-zywo/pielgrzymka-papieza-do-iraku-live/

https://stacja7.pl/ze-swiata/franciszek-jest-juz-w-iraku-zostal-powitany-tancem-i-spiewem/

https://stacja7.pl/ze-swiata/franciszek-w-iraku-przybywam-jako-pokutnik-i-pielgrzym-pokoju/
Teresa
PostWysłany: Wto 17:22, 02 Mar 2021   Temat postu:

Zaktualizowany program pielgrzymki Papieża do Iraku opublikowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Bagdad, ośrodek kultu szyickiego An-Nadżaf, Ur – miejsce pochodzenia Abrahama, Irbil, Mosul i Karakosz to miejsca, które odwiedzi Ojciec Święty w Iraku podczas swojej planowanej w dniach 5-8 marca pielgrzymki w tym kraju.

Franciszek będzie pierwszym papieżem odwiedzającym Irak. Będzie to jego 33 podróż apostolska.


Piątek 5 marca 2021 r.
RZYM – BAGDAD


7:30 – wylot samolotem z lotniska Rzym/Fiumicino do Bagdadu
14:00 (12.00 czasu pol.) – przylot na międzynarodowe lotnisko w Bagdadzie. Oficjalne powitanie na międzynarodowym lotnisku w Bagdadzie
14:10 (12:10) – Spotkanie z premierem w sali VIP-ów na międzynarodowym lotnisku w Bagdadzie
15:00 (13:00) – Uroczystość oficjalnego powitania w Pałacu Prezydenckim w Bagdadzie
15:15 (13:15) – Wizyta kurtuazyjna u prezydenta Republiki w gabinecie prywatnym Pałacu Prezydenckiego w Bagdadzie
15:45 (13:45) – Spotkanie z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego w sali Pałacu Prezydenckiego w Bagdadzie (przemówienie Ojca Świętego)
16:40 (14:40) – Spotkanie z biskupami, księżmi, zakonnikami, seminarzystami, katechetami w katedrze katolickiej obrządku syryjskiego “Matki Bożej Zbawienia” w Bagdadzie (przemówienie Ojca Świętego)


Sobota, 6 marca 2021 r.
BAGDAD – AN-NADŻAF – UR – BAGDAD


7:45 (5:45) – Wylot samolotem do An-Nadżaf
8:30 (6:30) – Przylot na lotnisko w An-Nadżaf
9:00 (7:00) – Wizyta kurtuazyjna u wielkiego ajatollaha Ali as-Hussajni as-Sistani w An-Nadżaf
10:00 (8:00) – Wylot samolotem do An-Nasirijja
10:50 (8:50) – Przylot na lotnisko w An-Nasirijja
11:10 (9:10) – Spotkanie Międzyreligijne na Równinie Ur (przemówienie Ojca Świętego)
12:30 (10:30) – Wylot samolotem do Bagdadu
13:20 (11:20) – Przylot na międzynarodowe lotnisko w Bagdadzie
18:00 (16:00) – Msza św. w katedrze katolickiej obrządku chaldejskiego pw. św. Józefa w Bagdadzie (homilia Ojca Świętego)


Niedziela, 7 marca 2021 r.
BAGDAD – IRBIL – MOSUL – KARAKOSZ – IRBIL – BAGDAD


7:15 (5:15) – Wylot samolotem do Irbilu
8:20 (6:20) – Przylot na lotnisko w Irbilu
8:20 (6:20) – Powitanie przez prezydenta Autonomicznego Regionu Kurdystanu a także władze religijne i cywilne w salonie prezydenckim VIP na lotnisku w Irbilu
8:30 (6:30) – Spotkanie z prezydentem i premierem Regionu Kurdystanu w salonie prezydenckim VIP na lotnisku w Irbilu.
9:00 (7:00) – Wylot helikopterem do Mosulu
9:35 (7:35) – Przybycie na lądowisko w Mosulu
10:00 (8:00) – Modlitwa za zmarłe ofiary wojny w Hosh al-Bieaa (Plac Kościelny) w Mosulu (Modlitwa Ojca Świętego).
10:55 (8:55) – Wylot helikopterem do Karakosz
11.10 (9:10) – Przybycie na lądowisko w Karakosz
11.30 (9:30) – Odwiedziny wspólnoty Karakosz w kościele Niepokalanego Poczęcia w Karakosz (Przemówienie Ojca Świętego na Anioł Pański)
12:15 (10:15) – Przelot do Irbilu
16:00 (14:00) – Msza św. na stadionie “Franso Hariri” w Irbilu (homilia Ojca Świętego).
18:10 (16:10) – Wylot samolotem do Bagdadu
19:15 (17:15) – Przylot na międzynarodowe lotnisko w Bagdadzie


Poniedziałek, 8 marca 2021 r.
BAGDAD – RZYM


9:20 (7:20) – Uroczystość pożegnania na międzynarodowym lotnisku w Bagdadzie
9:40 (7:40) – Wylot samolotem do Rzymu
12:55 – Przylot na międzynarodowe lotnisko Rzym/Ciampino

https://stacja7.pl/zwatykanu/znamy-dokladny-plan-pielgrzymki-papieza-do-iraku/



Program papieskiej pielgrzymki do Iraku
(...)
https://ekai.pl/program-papieskiej-pielgrzymki-do-iraku/
Teresa
PostWysłany: Śro 11:14, 17 Lut 2021   Temat postu:

Bp Yaldo: wizyta Papieża w Iraku wydarzeniem historycznym

Image

„Motto papieskiej wizyty «Wszyscy jesteście braćmi» streszcza w jednym zdaniu pragnienia i marzenia ludu umęczonego wojnami oraz zamachami terrorystycznymi” – uważa bp Basel Yaldo, biskup pomocniczy Bagdadu, główny koordynator podróży papieskiej ze strony Kościoła irackiego. W logu oprócz zdania zaczerpniętego z najnowszej encykliki Papieża znajduje się biały gołąb, symbol pokoju. Hierarcha zaznacza, że to pierwsza w historii, a zarazem długo oczekiwana wizyta głowy Kościoła katolickiego w tym kraju nad Tygrysem i Eufratem. Pielgrzymka Franciszka stanowi ogromne źródło nadziei na życie bez wojen, sporów i konfliktów, w klimacie wzajemnego szacunku i tolerancji dla całego ludu irackiego.

Biskup Yaldo zwraca uwagę, że Ojciec Święty 5 marca po południu rozpocznie swoją wizytę w Bagdadzie, gdzie spotka się z władzami: prezydentem i premierem oraz korpusem dyplomatycznym. W katedrze chaldejskiej odprawi Mszę, a następnie odwiedzi katedrę obrządku syryjsko-katolickiego, w której w wyniku zamachu w 2010 roku zginęło blisko 50 osób.

„Najważniejszym etapem pielgrzymki Ojca Świętego będzie wizyta w Ur Chaldejskim na południu Iraku, skąd nasz ojciec Abraham wyruszył z misją powierzoną przez Boga. Tutaj odbędzie się spotkanie przedstawicieli wszystkich religii: chrześcijan, muzułmanów, żydów, jazydów, sabejczyków, wszystkich. W programie znajduje się również wspólna modlitwa. Następnie, trzeci etap pielgrzymki będzie miał miejsce w Mosulu. To dla nas bardzo ważne miasto, ponieważ większość chrześcijan żyjących w Iraku pochodzi z tego miasta – podkreśla bp Yaldo. Starożytne miasto Imperium Asyryjskiego Niniwa, dzisiaj właśnie nosi nazwę Mosul. Tutaj Papież będzie się także modlił za ofiary wojen i przemocy podczas okupacji tych ziem przez Państwo Islamskie. W ciągu jednej nocy z miasta zostało wygnanych i zmuszonych do ucieczki ponad 120 tys. chrześcijan. Musieli pozostawić wszystko, kiedy ISIS wtargnęło do ich domów i wiosek.“

Ojciec Święty odwiedzi także Karakosz, chrześcijańską miejscowość na Równinie Niniwy, gdzie aktualnie dociera pomoc do wygnanych wcześniej wyznawców Chrystusa, aby mogli wrócić na swoje ziemie. Franciszek przybędzie również do Irbilu, w regionie Kurdystaniu, gdzie odprawi Mszę, w której weźmie udział prawdopodobnie ok. 10 tys. chrześcijan przybyłych z całej okolicy. Wizyta w tym mieście będzie również wyrazem tego, że Papież przybywa do wszystkich Irakijczyków.

https://www.vaticannews.va/pl/swiat/news/2021-02/przed-pielgrzymka-papieza-franciszka-do-iraku.html
Teresa
PostWysłany: Wto 11:05, 09 Lut 2021   Temat postu:

Franciszek odwiedzi w Iraku katedrę spaloną przez Państwo Islamskie

Image

Państwo Islamskie podpaliło katedrę Niepokalanego Poczęcia w Bakhdidzie w 2014 roku po przejęciu kontroli nad miastem. Papież Franciszek odmówi w niej Anioł Pański w czasie podróży do Iraku na początku marca.

Zanim została podpalona, katedra Niepokalanego Poczęcia służyła rosnącej w Bakhdidzie społeczności chrześcijańskiej.

Po wyzwoleniu miasta od Państwa Islamskiego w 2016 roku w zrujnowanej świątyni wznowiono msze, a chrześcijanie wrócili, by odbudować swoją społeczność. Do odrestaurowania zniszczonego wnętrza świątyni zobowiązała się w 2019 roku organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Wspieranie tego miasta jest bardzo ważne, ponieważ to największy symbol chrześcijaństwa w Iraku. Do tej pory zachowaliśmy je jako miasto chrześcijańskie, ale nie wiemy, co przyniesie nam przyszłość – powiedział w 2019 roku ks. Georges Jahola, proboszcz z Bakhdidy.

W styczniu na dzwonnicy katedry Niepokalanego Poczęcia postawiono nowy posąg maryjny, wyrzeźbiony przez miejscowego artystę chrześcijańskiego.

https://www.youtube.com/watch?v=ZTWjrC_AIBA&feature=emb_logo

Za: https://stacja7.pl/ze-swiata/franciszek-odwiedzi-w-iraku-katedre-spalona-przez-panstwo-islamskie/
Teresa
PostWysłany: Wto 10:59, 09 Lut 2021   Temat postu:

A.D. 2021 rok

Opublikowano program papieskiej pielgrzymki do Iraku

Image

https://m.niedziela.pl/artykul/64596/Watykan-opublikowano-program-papieskiej

Bagdad, ośrodek kultu szyickiego An-Nadżaf, Ur – miejsce pochodzenia Abrahama, Irbil – Mosul i Karakosz to miejsca, które odwiedzi Ojciec Święty w Iraku podczas swojej planowanej w dniach 5-8 marca pielgrzymki w tym kraju. Jej program przedstawiło dzisiaj Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Franciszek będzie pierwszym papieżem odwiedzającym Irak. Będzie to jego 33 podróż apostolska.

Piątek 5 marca 2021 r.

RZYM – BAGHDAD

Poranek – wylot samolotem z lotniska Rzym/Fiumicino do Bagdadu

Popołudnie – przylot na międzynarodowe lotnisko w Bagdadzie

Oficjalne powitanie na międzynarodowym lotnisku w Bagdadzie

Spotkanie z premierem w poczekalni dla VIP-ów na międzynarodowym lotnisku w Bagdadzie

Uroczystość oficjalnego powitania w Pałacu Prezydenckim w Bagdadzie
Wizyta kurtuazyjna u prezydenta Republiki w gabinecie prywatnym Pałacu Prezydenckiego w Bagdadzie

Spotkanie z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego
w sali Pałacu Prezydenckiego w Bagdadzie – przemówienie Ojca Świętego

Spotkanie z biskupami, księżmi, zakonnikami, seminarzystami, katechetami w katedrze katolickiej obrządku syryjskiego “Matki Bożej Zbawienia” w Bagdadzie – przemówienie Ojca Świętego


Sobota, 6 marca 2021 r.

BAGDAD – AN-NADŻAF – UR – BAGDHAD

Poranek Wylot samolotem do An-Nadżaf
Przylot na lotnisko w An-Nadżaf
Wizyta kurtuazyjna u wielkiego ajatollaha Ali as-Hussajni as-Sistani w An-Nadżaf

Wylot samolotem do An-Nasirijja

Przylot na lotnisko w An-Nasirijja

Spotkanie Międzyreligijne na Równinie Ur – przemówienie Ojca Świętego

Wylot samolotem do Bagdadu

Przylot na międzynarodowe lotnisko w Bagdadzie

Popołudnie

Msza św. w katedrze katolickiej obrządku chaldejskiego pw. św. Józefa w Bagdadzie – homilia Ojca Świętego


Niedziela, 7 marca 2021 r.

BAGDAD – IRBIL – MOSUL – KARAKOSZ – IRBIL – BAGDAD

Poranek
Wylot samolotem do Irbilu

Przylot na lotnisko w Irbilu

Powitanie władz religijnych i cywilnych Autonomicznego Regionu Irackiego Kurdystanu w salonie prezydenckim Vip na lotnisku w Irbilu

Wylot helikopterem do Mosulu

Przybycie na lądowisko w Mosulu

Modlitwa za zmarłe ofiary wojny w Hosh al-Bieaa (Plac Kościelny) w Mosulu – Modlitwa Ojca Świętego

Wylot helikopterem do Karakosz

Przybycie na lądowisko w Karakosz

Odwiedziny wspólnoty Karakosz w kościele Niepokalanego Poczęcia w Karakosz

Przemówienie Ojca Świętego na Anioł Pański

Przelot do Irbilu

Popołudnie

Msza św. na stadionie “Franso Hariri” w Irbilu – homilia Ojca Świętego

Wylot samolotem do Bagdadu

Przylot na międzynarodowe lotnisko w Bagdadzie


Poniedziałek, 8 marca 2021 r.

BAGHDAD – RZYM

Poranek
Uroczystość pożegnania na międzynarodowym lotnisku w Bagdadzie

Wylot samolotem do Rzymu

Przylot na międzynarodowe lotnisko Rzym/Ciampino

W programie nie przestawiono godzin poszczególnych wydarzeń. Przypomniano natomiast, że między Irakiem a Rzymem są dwie godziny różnicy czasowej i jeśli w Rzymie (a także Warszawie) jest godzina 12.00 to w Ikarju jest godzina 14.00.

https://ekai.pl/opublikowano-program-papieskiej-pielgrzymki-do-iraku/
Teresa
PostWysłany: Czw 10:06, 08 Sty 2015   Temat postu: Papież odwiedzi wkrótce Irak?

Papież odwiedzi wkrótce Irak?

Image

Papież Franciszek zamierza pojechać na jeden dzień do Iraku. Chce się tam spotkać z chrześcijanami wygnanymi przez islamskich dżihadystów z Mosulu. Informację tę ujawnił kard. Philippe Barbarin, który ostatnio dwukrotnie przebywał w tym kraju z wizytą solidarności. Arcybiskup Lyonu poinformował, że Ojciec Święty spotkałby się w Bagdadzie z władzami Iraku, a następnie udał na północ do Irbilu, gdzie schroniła się większość chrześcijańskich uchodźców. Właśnie tam Franciszek odprawiłby Mszę dla prześladowanych wyznawców Chrystusa, a po niej wieczorem powrócił do Watykanu. Zarys ewentualnej papieskiej wizyty kard. Barbarin przedstawił na łamach włoskiego dziennika Avvenire.

O pragnieniu takiej podróży Franciszek mówił już kilkakrotnie. Wyznał, że przy okazji jego pielgrzymki do Turcji odwiedziny w Iraku nie były możliwe. Francuski kardynał wskazuje, że nie należy jednak wykluczać, iż Papież podejmie teraz decyzję o takim wyjeździe. Ewentualną papieską pielgrzymkę nazywa „podróżą przywracającą nadzieję”.

http://www.archivioradiovaticana.va/storico/2015/01/07/papie%C5%BC_odwiedzi_wkr%C3%B3tce_irak/pol-843084

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group