Autor |
Wiadomość |
Teresa
|
Wysłany:
Sob 19:12, 09 Wrz 2017 Temat postu: |
|
Zmarł kard. Velasio De Paolis
Dziś, 9 rześnia 2017 roku w Rzymie zmarł kard. Velasio De Paolis, miał 81 lat.
https://www.archivioradiovaticana.va/storico/2017/09/09/zmar%C5%82_kard_velasio_de_paolis/pl-1335760
Rzym: zmarł kard. Velasio De Paolis
Dziś w Rzymie zmarł w wieku 81 lat emerytowany prefekt Prefektury Spraw Gospodarczych Stolicy Apostolskiej, kard. Velasio De Paolis. Po jego śmierci Kolegium Kardynalskie liczy 220 członków, w tym 120 elektorów.
Velasio De Paolis urodził się 19 września 1935 w Sonnino koło Rzymu. Święcenia kapłańskie przyjął 18 marca 1961 w Zgromadzeniu Misjonarzy św. Karola (skalabrynianów; CS). Ukończył cztery uniwersytety rzymskie, w tym dwa papieskie, był specjalistą w zakresie prawa kanonicznego i teologii moralnej.
W latach 1965-74 pełnił różne stanowiska w swym zgromadzeniu zakonnym, ostatnio jako jego prokurator generalny. Od 1971 pracował na uczelniach papieskich, m.in. od 1998 był dziekanem wydziału prawa kanonicznego „Urbanianum”. 30 grudnia 2003 Jan Paweł II mianował go sekretarzem Trybunału Sygnatury Apostolskiej i biskupem tytularnym Thelepte. Sakrę biskup-nominat przyjął 21 lutego 2004 r. 12 kwietnia 2008 Benedykt XVI powołał go na przewodniczącego Prefektury Spraw Gospodarczych Stolicy Apostolskiej. Urząd ten pełnił do 21 września 2011 roku. Ten sam papież w związku z sytuacją w zgromadzeniu Legionistów Chrystusa mianował go 9 lipca 2010 roku swym delegatem ds. z bardzo szerokim zakresem władzy. 20 listopada 2010 roku Benedykt XVI włączył go do Kolegium Kardynalskiego.
Zmarły kardynał był autorem licznych książek, artykułów i innych opracowań, przede wszystkim dotyczących prawa kanonicznego oraz brał czynny udział w życiu naukowym z tej dziedziny we Włoszech i za granicą. Jednocześnie był bardzo aktywny na płaszczyźnie życia duchowego, prowadził kursy z tego zakresu.
Po śmierci kard. Velasio De Paolis Kolegium Kardynalskie liczy 220 członków, w tym 120 uprawionych do udziału w ewentualnym konklawe. W gronie elektorów 19 mianował Jan Paweł II, 52 Benedykt XVI, zaś 49 Franciszek. Spośród 100 purpuratów nie posiadających już prawa do uczestnictwa w konklawe 65 mianował Jan Paweł II, 25 Benedykt Xvi, zaś 11 Franciszek.
Najstarszymi wiekowo kardynałami są obecnie Kolumbijczyk José Pimiento Rodríguez (18 II 1919), Libańczyk Nasrallah Pierre Sfeir (15 V 1920) i Francuz Roger Etchegaray (25 IX 1922), najmłodszymi zaś Środkowoafrykańczyk Dieudonné Nzapalainga (ur. 14 III 1967), Tongańczyk Soane Patita Paini Mafi (ur. 19 XII 1961) i Urugwajczyk Daniel Fernando Sturla Berhouet SDB (4 VII 1959). Najdłuższy staż w Kolegium ma obecnie kard. R. Etchegaray, mianowany kardynałem 30 czerwca 1979. Ponadto należy pamiętać, że Benedykta XVI mianował kardynałem Paweł VI dnia 27 VI 1977 a Franciszka – św. Jan Paweł II w dniu 21 II 2001 r.
https://www.niedziela.pl/artykul/31029/Rzym-zmarl-kard-Velasio-De-Paolis
|
|
|
Teresa
|
Wysłany:
Czw 16:27, 11 Lut 2016 Temat postu: |
|
Kardynał De Paolis: ostatnie słowo w sprawach doktryny i dyscypliny należy do papieża
Kardynał Velasio De Paolis - emerytowany prefekt komisji spraw ekonomicznych Stolicy Apostolskiej
W przypadku zapowiadanej decentralizacji Kościoła kardynał Velasio De Paolis nie widzi żadnych powodów do obaw. Istnieje pragnienie większego zaangażowania narodowych konferencji biskupów i papież chce znaleźć rozwiązanie służące większej elastyczności – powiedział hierarcha w rozmowie z watykanistą Edwardem Pentinem. Purpurat poruszył także kwestie związane z udzielaniem Komunii Świętej osobom rozwiedzionym.
Kardynał Velasio De Paolis jest emerytowanym prefektem komisji spraw ekonomicznych. Jest także jednym z autorów książki „Pozostać w prawdzie Chrystusa. Małżeństwo i Komunia w Kościele katolickim”. W wywiadzie udzielonym „National Catholic Register” sugeruje, że zbliżający się synod dokona radyklanych zmian w sposobie sprawowania władzy w Kościele. Przekazanie kompetencji Watykanu Konferencjom Episkopatów doprowadzi do znaczącej decentralizacji.
Kard. Paolis podkreślał, że decentralizacja pozostaje na razie w fazie planów, lecz ma być potrzebą naszych czasów. Na razie - zastrzegał - nie można podać jakichkolwiek szczegółów.
Hierarcha nie uznaje argumentu, że decentralizacja spowoduję przeistoczenie się Kościoła w anarchiczną instytucje na kształt wspólnoty anglikańskiej. – Nie widzę powodów do takich obaw, ponieważ powzięte zamierzenia nie dają do nich żadnych powodów. Według mnie jest pragnienie większego zaangażowania narodowych konferencji episkopatu, biskupów. Taka tendencja istnieje od pewnego czasu. Wydaje mi się, że papież chce znaleźć drogę wiodącą do większej elastyczności – powiedział.
– Ważne jest, aby wyraźnie określić odpowiedzialność konferencji episkopatu i biskupów. Nie może to oznaczać niezależności od papieża ponieważ inaczej nie byliby „cum Petro et sub Petro” [z papieżem i pod papieżem – przyp. red], nie może być mowy o całkowitej autonomii. Ostatnie słowo w kwestiach dyscyplinarnych i doktrynalnych należy do tronu papieskiego, Stolicy Apostolskiej, Stolicy św. Piotra – powiedział kard. De Paolis.
Duchowny podkreślił także, że prawo Kościoła partykularnego czy decyzje pastoralne muszą być zatwierdzane przez Watykan. – Wszystkie ważne decyzje podejmowane w diecezjach, nawet przez lokalnych biskupów czy konferencję episkopatu, muszą mieć zgodę Rzymu, papieża. Jeżeli mamy takie pryncypia, czego mamy się lękać? – stwierdził.
Ksiądz kardynał poruszył także kwestie miejsca w Kościele osób rozwiedzionych i żyjących w powtórnych związkach. – Praktyka musi mieć jako fundament nauczanie św. Jana Pawła II. Pozostawił on kryteria oceny takiej sytuacji: „Pasterze muszą wiedzieć, przez wzgląd na prawdę, że są zobowiązani do uważnego i roztropnego zbadania sytuacji”. Święty papież powiedział: „A więc to jest zadanie pasterzy, aby towarzyszyli zainteresowanym osobom na drodze roztropności w zachowywaniu nauczania Kościoła i prowadzenia przez biskupów” – podkreślił.
Zaznaczył także, że Jan Paweł II rozróżniał ludzi rozwiedzionych, których małżonek opuścił oraz tych, z których winy doszło do rozbicia rodziny. Papież podkreślił dobitnie, że dopóki osoby rozwiedzione żyją w nowym związku, nie ma możliwości, aby mogły przystępować do Komunii Świętej. Jeżeli ich grzech jest znany publicznie, to gdyby chcieli przystępować do Ołtarza Pańskiego powinno im się odmawiać udzielenia sakramentu. – Praktyka nie może być sprzeczna z doktryną. Biskupi nie mogą prowadzić lud przeciwko Magisterium Kościoła. Papież zawsze podkreśla, że doktryna nie może ulec zmianie – powiedział. Kardynał zacytował także św. Tomasza mówiąc „w życiu nie jest ważne żeby biec, ale żeby iść we właściwym kierunku”.
– Są ochrzczeni wierni, którzy niestety nie żyją w zgodnie z wiarą, tak jak powinni. „Sensus fidelium”(zmysł wiary) oznacza dar Ducha, który prowadzi wiernych do przywiązania do Magisterium Kościoła – powiedział kardynał.
Źródło: https://www.ncregister.com/blog/cardinal-de-paolis-confident-about-synod-outcome-decentralization
Za: https://pch24.pl/kardynal-de-paolis-ostatnie-slowo-w-sprawach-doktryny-i-dyscypliny-nalezy-do-papieza/ |
|
|
Teresa
|
|
|
Teresa
|
Wysłany:
Sob 10:51, 09 Maj 2015 Temat postu: |
|
Kard. De Paolis wyjaśnia nieporozumienie ws. aborcji
Aborcja jest poważnym grzechem ciężkim
„Franciszek jest Papieżem miłosierdzia i chce pokazać łaskawość Kościoła wobec grzeszników, lecz na pewno nie jest jego zamiarem odwołanie grzechu aborcji” – to słowa kard. Velasio De Paolis, cenionego znawcy prawa kościelnego, z wywiadu udzielonego włoskiemu portalowi Quotidianonet. Wywiad odnosi się do licznych, nierzetelnych informacji w mediach, które omawiały ogłoszenie przez Ojca Świętego Roku Miłosierdzia. Niektóre informacje sugerowały wręcz, że Papież chce rozluźnić dyscyplinę kościelną dotyczącą aborcji.
„Nie rozumiem tego całego zgiełku w mediach” – powiedział kard. De Paolis i dodał, że na temat aborcji nie może być żadnych nieporozumień: jest to poważny grzech ciężki, który ściąga na każdego, który go popełnia karę ekskomuniki. Nieprawdą jest też, co sugerowały media, że misjonarze miłosierdzia, czyli kapłani wyznaczeni przez Ojca Świętego na czas Roku Jubileuszowego, będą mieli jakieś wyjątkowe prawo do odpuszczania grzechu aborcji, którego nie miał nikt wcześniej. Kardynał przypomniał, że w rzeczywistości takie prawo, jak również prawo zdjęcia ekskomuniki, ma każdy biskup, jak i kapłani, którym biskup takie prawo przekaże. Dla przykładu w diecezji warszawsko-praskiej takie prawo mają: proboszczowie, członkowie kapituły, kapłani zatrudnieni w kurii biskupiej, dziekani, kapłani spowiadający w katedrze i w kościołach, w których jest całodzienny dyżur w konfesjonale, przełożeni domów zakonnych. W wyjątkowych sytuacjach: podczas rekolekcji, misji, spowiedzi wielkanocnych, wizytacji biskupich, w czasie odpustów, spowiedzi narzeczonych przed ślubem, żołnierzy, więźniów, chorych w szpitalach i w domu oraz kobiet ciężarnych, z kary ekskomuniki mogą zwalniać wszyscy spowiednicy. Podobne zasady panują w innych polskich diecezjach.
https://www.archivioradiovaticana.va/storico/2015/05/08/watykan_kard_de_paolis_wyja%C5%9Bnia_/pl-1142795 |
|
|
Teresa
|
Wysłany:
Wto 20:54, 21 Paź 2014 Temat postu: Wypowiedzi seniora kard. Velasio De Paolis: bardziej +++ |
|
Kard. De Paolis: bardziej słuchamy ludzi niż prawd wiary
„Mamy zamieszanie, nad którym trudno jest zapanować. Bardziej słuchamy ludzi, niż prawd wiary. Kościół tymczasem musi przekazywać prawdę, którą otrzymał z wysoka, a nie podporządkowywać się opinii publicznej”. Tak sytuację w Kościele po zakończonym właśnie synodzie biskupów ocenia kard. Velasio de Paolis. 79-letni hierarcha uczestniczył w różnych synodach. Tym razem jako kardynał senior ocenia rezultaty jego obrad z zewnątrz, na podstawie zamieszania, jakie zrodziło się w Kościele.
Jego zdaniem zbyt duży wpływ na obrady ojców synodalnych miał lęk przed utratą popularności. Zbytni nacisk położono również na retorykę innowacyjności. Rozbudzono zbyt wielkie oczekiwania, co ostatecznie negatywnie zaciążyło na synodzie. Nie może być wszystko nowe. Kościół, aby naprawdę zrobić krok naprzód, potrzebuje ciągłości – podkreślił kard. De Paolis. Zaznaczył, że nie można wszystkiego kwestionować. Kościół jest stróżem prawdy, którą nie może dysponować. „Stałym punktem jest Słowo Boże. Jest to skarb, którego nikt nie może zmienić, nawet Papież” – podkreślił kard. De Paolis.
Kard. De Paolis był w przeszłości m.in. sekretarzem Trybunału Sygnatury Apostolskiej oraz przewodniczącym Prefektury Ekonomicznych Spraw Stolicy Apostolskiej. W 2010 r. Benedykt XVI powierzył mu trudną misję papieskiego delegata dla Legionistów Chrystusa.
Radio Watykańskie |
|
|