Teresa
|
Wysłany:
Pon 13:49, 10 Mar 2014 Temat postu: |
|
Kardynał Turkson: świat błędnie rozumie prawa człowieka
Kardynał Peter Turkson
Peter kardynał Turkson szef Papieskiej Rady ds. Sprawiedliwości i Pokoju potępił prześladowanie religijne, którego ofiarą padają chrześcijanie. Broniąc ich prawa do wolności sumienia ostrzegł przed błędnymi interpretacjami praw człowieka. Zwrócił uwagę, że niektóre relatywistyczne ich relatywistyczne rozumienie prowadzi w praktyce do pogwałcenia wolności sumienia.
Jak informuje Hilary White na łamach lifesitenews.com kardynał zapewnił, że Kościół pozostaje oddany sprawie praw człowieka, jednak odrzuca ich relatywistyczne i antychrześcijańskie interpretacje. Powołał się na wypowiedź papieża z okazji Światowego Dnia Pokoju, który stwierdził, że w wielu częściach świata nie widać końca „ciężkim atakom na fundamentalne ludzkie prawa, zwłaszcza na prawo do życia i wolności sumienia”.
Kardynał zauważył, że właściwie rozumiane prawa człowieka opierają się na Bogu - Stwórcy ludzkiej natury. Godność tej ostatniej wynika właśnie z faktu bycia stworzoną przez Boga, a nie z decyzji większości parlamentarnej czy innej władzy. Przestrzegł, że zapominanie o tym, że to Bóg jest fundamentem godności ludzkiej może prowadzić do jej zaprzeczenia w imię kulturowej specyfiki czy woli ludu.
Hierarcha przestrzegł przed filozofią zgodnie z którą prawa człowieka nie opierają się na uniwersalnych zasadach, lecz na modach i trendach społeczeństwa lub woli rządów. Przestrzegł także przed ideologicznymi dążeniami do redefinicji praw człowieka, związanymi m.in. z promocją rozwiązań takich jak eutanazja, prawa reprodukcyjne czy homoseksualizm. Podkreślił, że dążenia do legalizacji homoseksualizmu wychodzą poza Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Zauważył, że zaprzeczają one prawdziwej naturze człowieka i małżeństwa.
Źródło: https://www.lifesitenews.com/news/vatican-cardinal-religious-freedom-under-attack-from-relativism-and-gender/
https://pch24.pl/kardynal-turkson-swiat-blednie-rozumie-prawa-czlowieka/ |
|
Teresa
|
Wysłany:
Śro 14:26, 05 Mar 2014 Temat postu: Kard. Turkson w Bratysławie: chrześcijanie są dziś na ... |
|
Kard. Turkson w Bratysławie: chrześcijanie są dziś na świecie najbardziej prześladowani, co stanowi pogwałcenie praw człowieka
Wolność wyznania jest nieodłączna od wolności opinii i sumienia. Musi zatem wiązać się z możliwością zmiany religii i publicznego wyznawania wiary osobiście czy we wspólnocie religijnej. Ta wolność nie wszędzie na świecie jest jednak uznawana i chroniona. Przypomniał dziś o tym w Bratysławie przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” podczas kongresu pt. „Kościół a prawa człowieka”. Zorganizowano go tam z inicjatywy Konferencji Episkopatu Słowacji.
Kard. Peter Turkson zwrócił uwagę, że chrześcijanie to obecnie grupa religijna, która w najliczniejszych krajach świata doznaje prześladowania za swą wiarę. Sytuacja ta jest poważnym pogwałceniem praw człowieka – podkreślił pochodzący z Ghany purpurat, domagając się, by rządy chroniły wszędzie prawa wszystkich obywateli, niezależnie od tego, jaką religię wyznają.
Szef watykańskiej dykasterii ds. pokoju i sprawiedliwości wskazał na dwa wyzwania, przed którymi stoi dziś religia: sekularyzm, który ogranicza ją do sfery prywatnej, i fundamentalizm, który jest zafałszowaniem woli Boga. Kard. Turkson mówił też o potrzebie właściwej edukacji religijnej, ukazującej pozytywny wkład wiary w rozumienie braterstwa całej rodziny ludzkiej. Ponadto przestrzegł przed relatywizmem, według którego prawa człowieka mogą się zmieniać zależnie od kultur i społeczeństw. Wyraził zaniepokojenie próbami tworzenia rzekomych „nowych praw człowieka”, jak aborcja, eutanazja, ideologia gender czy tzw. „małżeństwa homoseksualne”. Tymczasem prawa człowieka są powszechne i niezbywalne. Kościół stale broni godności osoby ludzkiej jako podstawy praw człowieka oraz prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci jako pierwszego z nich, będącego warunkiem wszystkich pozostałych – przypomniał w Bratysławie przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”.
Radio Watykańskie |
|