Autor Wiadomość
Teresa
PostWysłany: Sob 16:17, 01 Sty 2022   Temat postu:

Dziś Światowy Dzień Pokoju – orędzie Papieża Franciszka

Image

O krzewienie dialogu między pokoleniami, jako podstawy realizacji wspólnych planów, edukacji, jako czynnika wolności, odpowiedzialności i rozwoju oraz podejmowanie działań na rzecz pełnej realizacji ludzkiej godności i zapewnienie pracy apeluje papież Franciszek w Orędziu na obchodzony 1 stycznia 2022 r. 55. Światowy Dzień Pokoju. Jego temat brzmi: „Dialog międzypokoleniowy, edukacja, praca: narzędzia budowania trwałego pokoju”.

W świetle doświadczeń pandemii COVID-19 Franciszek wskazuje na znacznie dialogu międzypokoleniowego. „Samotności osób starszych towarzyszy u młodych poczucie bezsilności i brak wspólnego pomysłu na przyszłość” – stwierdza papież. Zauważa, że z jednej strony ludzie młodzi potrzebują doświadczenia egzystencjalnego, mądrościowego i duchowego osób starszych, a z drugiej osoby starsze potrzebują wsparcia, miłości, kreatywności i dynamizmu młodych. „Przeżywany przez nas światowy kryzys wskazuje nam, w spotkaniu i dialogu między pokoleniami, siłę napędową zdrowej polityki, która nie zadowala się zarządzaniem istniejącej sytuacji za pomocą łatek lub szybkich, czysto okazjonalnych napraw, ale która oferuje siebie jako doskonałą formę miłości do drugiego człowieka, w poszukiwaniu wspólnych i zrównoważonych projektów” – podkreśla Ojciec Święty.

Franciszek zaznacza, że kształcenie i wychowanie są siłą napędową pokoju. Wzywa do ograniczenia wydatków na zbrojenia i przeznaczania tych środków na zdrowie, edukację, infrastrukturę, czy troskę o środowisko. Zaznacza, że edukacja stanowi podstawowe źródło integralnego rozwoju człowieka, czyni osobę bardziej wolną i odpowiedzialną oraz jest niezbędna dla obrony i promowania pokoju. „Kształcenie i edukacja są fundamentem zwartego, cywilizowanego społeczeństwa, zdolnego do rodzenia nadziei, bogactwa i postępu” – stwierdza papież.

Ojciec Święty podkreśla wreszcie, że praca jest nieodzownym czynnikiem budowania i zachowania pokoju. Przypomina, że pandemia COVID-19 pogorszyła sytuację w świecie pracy. Dodaje, że szczególnie druzgocący był wpływ kryzysu na gospodarkę nieformalną, która często obejmuje pracowników migrujących. „W wielu krajach wzrasta przemoc i przestępczość zorganizowana, dławiąc wolność i godność ludzi, zatruwając gospodarkę i uniemożliwiając rozwój dobra wspólnego. Reakcją na tę sytuację może być jedynie rozszerzenie możliwości godnej pracy. Praca jest bowiem podstawą, na której można budować sprawiedliwość i solidarność w każdej wspólnocie… Musimy zjednoczyć nasze idee i wysiłki, aby stworzyć warunki i znaleźć rozwiązania, dzięki którym każdy człowiek w wieku produkcyjnym będzie miał możliwość, poprzez swoją pracę, wniesienia wkładu w życie rodziny i społeczeństwa” – stwierdza Franciszek.

„Bardziej niż kiedykolwiek pilne jest promowanie na całym świecie odpowiednich i godziwych warunków pracy, zorientowanych na dobro wspólne i ochronę stworzenia. Konieczne jest zapewnienie i wspieranie wolności przedsięwzięć gospodarczych, a jednocześnie promowanie odbudowanej odpowiedzialności społecznej, tak aby zysk nie był jedynym kryterium przewodnim” – dodaje papież.

Ojciec Święty podkreśla także konieczność przestrzegania podstawowych praw człowieka w odniesieniu do pracownic i pracowników.

Franciszek dziękuje wszystkim, którzy w trudnym okresie pandemii starają się zapewnić wykształcenie, bezpieczeństwo i poszanowanie praw, zapewnić opiekę medyczną, ułatwić spotkania między członkami rodzin a chorymi, zapewnić wsparcie gospodarcze osobom potrzebującym lub tym, którzy stracili pracę.

„Zwracam się do rządzących i do osób odpowiedzialnych za politykę i sprawy społeczne, do duszpasterzy i przełożonych wspólnot kościelnych, a także do wszystkich mężczyzn i kobiet dobrej woli, aby szli razem tymi trzema drogami: dialogu między pokoleniami, edukacji i pracy. Z odwagą i kreatywnością. I niech będzie coraz więcej ludzi, którzy bez hałasu, pokornie i wytrwale, dzień po dniu stają się budowniczymi pokoju” – apeluje papież na zakończenie swego Orędzia.

https://www.ekai.pl/dialog-miedzypokoleniowy-edukacja-praca-papieskie-oredzia-na-swiatowy-dzien-pokoju/

Pełny tekst papieskiego orędzia publikujemy TUTAJ.


Orędzie Papieża Franciszka na 55. Światowy Dzień Pokoju 1 stycznia 2022 r.

(...)

https://www.ekai.pl/dokumenty/oredzie-papieza-franciszka-na-55-swiatowy-dzien-pokoju/
Teresa
PostWysłany: Sob 12:03, 27 Sie 2016   Temat postu:

Watykan: ogłoszono temat papieskiego orędzia na 50. Światowy Dzień Pokoju

Image

Papież Franciszek orędownikiem pokoju na całym świecie

„Wyrzeczenie się przemocy: styl polityki na rzecz pokoju” – to ogłoszony w Watykanie temat papieskiego orędzia na Światowy Dzień Pokoju, który obchodzony będzie 1 stycznia przyszłego roku już po raz 50.

Franciszek przygotuje je po raz czwarty z kolei. Odniesie się w nim do przemocy i pokoju jako dwóch przeciwstawnych sobie sposobów budowania społeczeństwa.

O tych dwóch biegunach Ojciec Święty bardzo często mówi w swoim nauczaniu. Podkreśla, że wciąż rosnąca liczba ognisk przemocy generuje bardzo poważne, negatywne konsekwencje społeczne. Papież używa tu zwykle sformułowania: „trzecia wojna światowa w kawałkach”. Pokój natomiast powoduje, zupełnie przeciwnie, skutki pozytywne i pozwala na dokonanie rzeczywistego postępu. Wyrzeczenie się przemocy nabiera zatem w takim kontekście szerszego znaczenia. Nie chodzi tylko o moralne odrzucenie przemocy i wszelkich niszczących działań. Trzeba także realistycznej polityki, otwartej na nadzieję. Chodzi zatem o system polityczny oparty na rządach prawa, gdzie godność każdego człowieka jest chroniona bez jakiejkolwiek dyskryminacji. Tak prowadzona polityka może być realnym sposobem na przezwyciężenie konfliktów zbrojnych, bo zamiast prawa siły stosować będzie siłę prawa.

W swoim orędziu Franciszek wskaże zatem drogę nadziei wpisaną w konkretną sytuację naszych czasów. Chodzi o szukanie w pojawiających się sporach rozwiązań na drodze negocjacji, zapobiegając eskalacji napięć prowadzących do zbrojnych konfliktów.

Radio Watykańskie



Wyrzeczenie się przemocy tematem Światowego Dnia Pokoju 2017

Image

„Wyrzeczenie się przemocy: styl polityki na rzecz pokoju” - to ogłoszony przez papieża Franciszka temat najbliższego, 50. Światowego Dnia Pokoju. Będzie on obchodzony 1 stycznia 2017 roku, a treść ogłaszanego z tej okazji papieskiego orędzia Stolica Apostolska prezentuje zwyczajowo na początku grudnia.

W komunikacie opublikowanym przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej zaznaczono, że przemoc i pokój leżą u podstaw dwóch przeciwstawnych sposobów budowania społeczeństwa. Rosnąca liczba ognisk przemocy rodzi bardzo poważne i negatywne konsekwencje społeczne: Ojciec Święty podsumowuje ten problem w wyrażeniu „trzecia wojna światowa w kawałkach”. Natomiast pokój ma, wręcz przeciwnie, pozytywne skutki społeczne i umożliwia dokonywanie rzeczywistego postępu. Dlatego konieczne jest poszukiwanie na drodze negocjacji dróg pokoju nawet tam, gdzie zdają się one trudne, a nawet niewykonalne. W ten sposób wyrzeczenie się przemocy może przyjmować znaczenie szersze i nowe: nie tylko dążenia, inspiracji, moralnego odrzucenia przemocy, przeszkód, impulsów destrukcyjnych, ale także realistycznego podejścia politycznego, otwartego na nadzieję – czytamy w watykańskim komunikacie.

Podkreślono, że chodzi o system polityczny opierający się na prymacie prawa. Jeżeli prawo i równa godność każdego człowieka są chronione bez dyskryminacji i nie czyniąc różnic, to wyrzeczenie się przemocy rozumiane jako metoda polityczna może być realnym sposobem na przezwyciężenie konfliktów zbrojnych. Z tego punktu widzenia ważne jest, aby coraz bardziej uznawano nie prawo siły, ale siłę prawa.

Stolica Apostolska wskazuje, że w przygotowywanym orędziu papież Franciszek ma zamiar wskazać kolejny krok, drogę nadziei dostosowaną do obecnych warunków historycznych: uzyskanie rozwiązywania sporów na drodze negocjacji, unikając ich przerodzenia się w konflikt zbrojny. Za tą perspektywą kryje się także poszanowanie kultury i tożsamości narodów, a zatem przezwyciężenie idei, zgodnie z którą jedna strona moralnie przewyższa drugą. Nie oznacza to jednak, aby jakieś państwo mogło być obojętne wobec tragedii innego. Oznacza natomiast uznanie prymatu dyplomacji wobec szczęku broni. Światowy handel bronią jest tak szeroki, że jest powszechnie niedoceniany. To nielegalny handel bronią wspiera wiele konfliktów na świecie. Wyrzeczenie się przemocy jako styl polityczny może i powinno wiele uczynić, aby powstrzymać tę plagę – czytamy w watykańskim komunikacie.

https://www.ekai.pl/wyrzeczenie-sie-przemocy-tematem-swiatowego-dnia-pokoju/
Teresa
PostWysłany: Pią 11:24, 01 Sty 2016   Temat postu:

O nawrócenie serca, rozwijanie kultury solidarności, miłosierdzia i współczucia apeluje Franciszek w swym orędziu na 49. Światowy Dzień Pokoju, który na całym świecie obchodzony jest w pierwszy dzień Nowego Roku. Papież protestuje przeciwko „globalizacji obojętności”, która - jego zdaniem - jest dziś wielkim zagrożeniem dla pokoju, a pierwszą w nich jest obojętność wobec Boga. Hasło Światowego Dnia Pokoju 2016 brzmi:

„Przezwycięż obojętność i zyskaj pokój”.

Image

(...)

https://www.vatican.va/content/francesco/pl/messages/peace/documents/papa-francesco_20151208_messaggio-xlix-giornata-mondiale-pace-2016.html

https://www.ekai.pl/oredzie-franciszka-na-swiatowy-dzien-pokoju/
Teresa
PostWysłany: Śro 12:40, 16 Gru 2015   Temat postu:

Orędzie na Światowy Dzień Pokoju: przezwyciężyć obojętność

Image

„Bóg nie jest obojętny! Dla Boga ludzkość jest ważna, Bóg jej nie opuszcza!”. Tymi pełnymi wiary słowami rozpoczyna się zaprezentowane dziś w Watykanie papieskie orędzie na przyszłoroczny Światowy Dzień Pokoju (1 stycznia 2016 r.). Jego tytuł brzmi: „Przezwycięż obojętność i zyskaj pokój”.

Papież zwraca uwagę na aktualną sytuację świata, którą naznaczają „wojny i działania terrorystyczne z ich tragicznymi konsekwencjami, uprowadzenia osób, prześladowania na tle etnicznym czy religijnym, sprzeniewierzanie się zasadom moralnym”. Można to określić jako „trzecią wojną światową w kawałkach”. Jednak Ojciec Święty zachęca, by „nie tracić nadziei, że człowiek, z pomocą Bożej łaski, jest zdolny do pokonania zła, i by nie poddawać się rezygnacji i obojętności”. Podkreśla, że „w dzisiejszych czasach przekroczyła ona zdecydowanie wymiar indywidualny, by nabrać wymiaru globalnego i wytworzyć zjawisko «globalizacji obojętności»”.

„Pierwszą formą obojętności w ludzkim społeczeństwie – pisze Franciszek – jest obojętność wobec Boga, z której wypływa także obojętność wobec bliźnich i wobec stworzenia. Jest to jeden z poważnych skutków fałszywego humanizmu i praktycznego materializmu, połączonych z myślą relatywistyczną i nihilistyczną. Człowiek myśli, że jest twórcą samego siebie, swojego życia i społeczeństwa, czuje się samowystarczalny i dąży nie tylko do zastąpienia Boga, ale obycia się całkowicie bez Niego”.

Po przedstawieniu różnych form obojętności i wynikających z niej zagrożeń dla pokoju Papież wzywa, by przez nawrócenie serca przejść „od obojętności do miłosierdzia”. Warto pamiętać, że zaprezentowane dziś orędzie nosi datę 8 grudnia, czyli uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w którą w tym roku został zainaugurowany Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia.
Zachęcając do „pielęgnowania kultury solidarności i miłosierdzia, by przezwyciężyć obojętność”, Ojciec Święty zwraca najpierw myśl „ku rodzinom powołanym do podstawowej i niezbywalnej misji edukacyjnej. Stanowią one pierwsze miejsce, w którym przeżywa się i przekazuje wartości miłości i braterstwa, współistnienia i dzielenia się nawzajem, troski i opieki nad innymi”. Są też środowiskiem przekazywania wiary. Franciszek przypomina odpowiedzialność wychowawców i środków społecznego przekazu. „Instytucje kultury i media powinny również czuwać, aby sposób, w jaki pozyskuje się i rozpowszechniania informacje, był zawsze prawnie i moralnie godziwy”.
Pisząc o pokoju jako owocu kultury solidarności, miłosierdzia i współczucia, Papież wyraża wdzięczność wszystkim, którzy w Kościele i poza nim niosą braterską pomoc „w czasie epidemii, katastrof lub konfliktów zbrojnych”, jak też „spieszą na ratunek imigrantom przemierzającym pustynie i morza w poszukiwaniu lepszych warunków życia”. Przypomina szczególnie wkład duchownych, wspólnot zakonnych i misjonarzy oraz rodzin.

Papieskie orędzie na Światowy Dzień Pokoju kończy potrójny apel do przywódców państw. Najpierw „o powstrzymanie się od wciągania innych narodów w konflikty i wojny, które niszczą nie tylko bogactwo materialne, kulturowe i społeczne, ale także – i to przez długi czas – integralność duchową i moralną”. Z kolei Ojciec Święty apeluje „o anulowanie lub zrównoważone zarządzanie długiem międzynarodowym krajów najbiedniejszych”. Wreszcie Franciszek wzywa do podjęcia „polityki współpracy, która zamiast uginać się przed dyktaturą pewnych ideologii, szanowałaby wartości ludności lokalnej, i która w żadnym przypadku, nie byłaby szkodliwa dla podstawowego i niezbywalnego prawa nienarodzonych do życia”.

Radio Watykańskie



Orędzie papieża na Światowy Dzień Pokoju
Przezwycięż obojętność i zyskaj pokój

Image

O nawrócenie serca i przezwyciężenie obojętności, rozwijanie kultury solidarności, miłosierdzia i współczucia zaapelował Franciszek w opublikowanym dziś w Watykanie orędziu na 49. Światowy Dzień Pokoju.
(...)
pełny tekst:

https://papiez.wiara.pl/doc/2879848.Przezwyciez-obojetnosc-i-zyskaj-pokoj

https://www.ekai.pl/oredzie-franciszka-na-swiatowy-dzien-pokoju/
Teresa
PostWysłany: Śro 12:24, 16 Gru 2015   Temat postu:

Franciszek zapowiedział temat orędzia na Światowy Dzień Pokoju

Image

„Przezwyciężyć obojętność i osiągnąć pokój” to tytuł papieskiego orędzia na 49. Światowy Dzień Pokoju. Jest on dorocznie obchodzony 1 stycznia. Będzie to już trzecie tego typu przesłanie Papieża Franciszka. O wybranym przez niego temacie informuje specjalny komunikat Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”.

Pośród różnych plag naszych czasów właśnie obojętność stała się jedną z głównych przyczyn braku pokoju na świecie – czytamy w komunikacie. Wiąże się ona często z różnymi formami indywidualizmu, które prowadzą do izolacji, ignorancji, egoizmu i podziałów. Sam wzrost liczby informacji nie oznacza jednak zwiększenia świadomości tych problemów. Można to osiągnąć jedynie wtedy, gdy każdy wniesie tu swój specyficzny wkład: rodziny, nauczyciele, wychowawcy, ludzie kultury i mediów, intelektualiści czy artyści. „Obojętność można przezwyciężyć jedynie podejmując razem to wyzwanie” – podkreśla Papieska Rada „Iustitia et Pax”.

Watykańska dykasteria zwraca także uwagę, że o pokój trzeba usilnie zabiegać. Nie jest bowiem dobrze, gdy osiąga się go bez wysiłku, nawrócenia, kreatywności i konfrontacji. Chodzi o uwrażliwienie i formowanie poczucia odpowiedzialności w odniesieniu do poważnych problemów, które dotykają dziś ludzkość, takich jak fundamentalizm i powodowane przez niego masakry, prześladowania ze względu na wiarę czy pochodzenie etniczne, naruszanie wolności i praw ludów, eksploatacja i zniewolenie ludzi, korupcja i przestępczość zorganizowana, wojny czy dramat uchodźców i osób zmuszanych do migracji.

„Pokój jest możliwy tam, gdzie prawo każdej istoty ludzkiej uznaje się i szanuje, zgodnie z wolnością i sprawiedliwością. Orędzie na 2016 r. ma być punktem wyjścia dla wszystkich ludzi dobrej woli, zwłaszcza tych, którzy pracują w dziedzinie edukacji, kultury i środków społecznego przekazu, aby każdy działając zgodnie z własnymi możliwościami i najlepszymi aspiracjami dążył do budowania świata bardziej świadomego i miłosiernego, a przez to bardziej wolnego i sprawiedliwego” – czytamy w komunikacie Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”.

Radio Watykańskie
Teresa
PostWysłany: Śro 12:22, 16 Gru 2015   Temat postu:

1 stycznia - w ostatni dzień oktawy Bożego Narodzenia, a zarazem w pierwszy dzień nowego roku kalendarzowego, Kościół katolicki obchodzi uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Tego dnia obchodzony jest także Światowy Dzień Pokoju.
Teresa
PostWysłany: Śro 12:20, 16 Gru 2015   Temat postu:

Orędzie Ojca Świętego Franciszka na 48. Światowy Dzień Pokoju

Image

Radio Watykańskie


O budowanie globalizacji solidarności i braterstwa w obliczu różnych form współczesnego niewolnictwa zaapelował papież Franciszek w swoim Orędziu na 48. Światowy Dzień Pokoju. Jego hasło brzmi: „Już nie niewolnicy, lecz bracia”. Papieskie orędzia na 1 stycznia skoncentrowane są zawsze wokół zasad, których łamanie stanowi zagrożenie dla pokoju.

Już nie niewolnicy, lecz bracia

1. Na początku nowego roku, który uznajemy za łaskę i dar Boży dla ludzkości, pragnę skierować do każdego mężczyzny i kobiety, jak również do wszystkich ludów i narodów świata, do szefów państw i rządów, do zwierzchników różnych religii najlepsze życzenia pokoju, którym towarzyszy moja modlitwa, by ustały wojny, konflikty i liczne cierpienia powodowane zarówno przez człowieka, jak i przez stare i nowe epidemie oraz niszczące skutki katastrof naturalnych. Modlę się w sposób szczególny, abyśmy odpowiadając na nasze wspólne powołanie do współpracy z Bogiem i ze wszystkimi ludźmi dobrej woli na rzecz szerzenia zgody i pokoju na świecie, umieli oprzeć się pokusie postępowania w sposób niegodny naszego człowieczeństwa.


(...)

cała treść:

https://www.ekai.pl/oredzie-ojca-swietego-franciszka-na-swiatowy-dzien-pokoju/
Teresa
PostWysłany: Śro 12:19, 16 Gru 2015   Temat postu:

Współczesne niewolnictwo tematem papieskiego Orędzia na Światowy Dzień Pokoju

Image

O budowanie globalizacji solidarności i braterstwa w obliczu różnych form współczesnego niewolnictwa zaapelował papież Franciszek w swoim Orędziu na 48. Światowy Dzień Pokoju. Jego hasło brzmi: „Już nie niewolnicy, lecz bracia”. Prezentacja papieskiego dokumentu odbyła się w Watykanie oraz podczas specjalnej konferencji prasowej w Warszawie.

W prezentacji papieskiego dokumentu uczestniczyli: bp Artur Miziński, prof. Adam Glapiński - członek Rady Polityki Pieniężnej, s. Anna Bałchan, prezes Stowarzyszenia Po MOC dla Kobiet i Dzieci im. Marii Niepokalanej oraz Piotr Mierecki - szef komórki MSW przeciwdziałającej handlowi ludźmi.

Bp Artur Miziński przypomniał podczas spotkania z dziennikarzami, że Światowy Dzień Pokoju obchodzony jest od 1968 r. "Papież Franciszek wskazuje, że braterstwo winno być podstawą współistnienia między ludźmi" – powiedział sekretarz generalny KEP.

Prowadzący konferencję prezes KAI Marcin Przeciszewski podkreślił, że w tegorocznym orędziu papież kieruje do całego świata życzenia pokoju, apelując o przeciwstawianie się pokusom zachowań niegodnych naszego człowieczeństwa, w tym pladze wyzysku człowieka przez człowieka.

"Papież przypomina dawne formy niewolnictwa i wskazuje na współczesne, zauważając, że choć formalnie zostało ono dziś w świecie zlikwidowane, to nadal miliony osób są pozbawiane wolności i zmuszane do życia w warunkach podobnych do niewolnictwa" – zaznaczył szef KAI.

Prof. Adam Glapiński przypomniał, że niewolnictwo towarzyszy ludziom od zarania dziejów. Jak poinformował, w sytuacji, którą można nazwać "niesłychanie trudną", aktualnie znajduje się ok. 3 miliardy ludzi.

Problem współczesnego niewolnictwa zdaniem prof. Glapińskiego ma swoje źródło w traktowaniu człowieka przedmiotowo a nie podmiotowo. "W świadomości ludzkiej i w naszej kulturze zrozumienie natury i istoty człowieczeństwa jest słabo zakorzenione, łatwo w niektórych warunkach ustrojowych traktujemy ludzi jako przedmiot, narzędzie. Przez to głównym celem w gospodarce rynkowej staje się pieniądz i efektywność, natomiast ten podstawowy cel, dla którego realizuje się produkcję, czyli podniesienie warunków życia wszystkich ludzi, schodzi na dalszy plan" - zauważył ekonomista.

Formą niewolnictwa i wykorzystywania pracowników nazwał prof. Glapiński także problem umów śmieciowych. Mówiąc o tak zatrudnianych pracownikach zauważył, że często są oni "młodzi zdrowi i niepewni jutra. Pracują, ale nie mają ubezpieczenia zdrowotnego, nie mają składek emerytalnych, a ich rodziny patrzą z wielkim lękiem w przyszłość".

Zdaniem członka Rady Polityki Pieniężne element mobilizacji publicznej, jak nigdy, jest w tym wypadku skuteczny. Nieuczciwemu handlowi i niewolnictwu można się sprzeciwiać "przez gest konsumenta, który coś kupuje albo nie, przez gest wyborcy, który opowiada się za regulacją pewnych kwestii lub nie, za takimi umowami o pracę lub innymi. Wszystko jest do zrobienia i nie wymaga wielkiej energii" - zauważył prof. Glapiński.

Według niego najskuteczniejszą metodą na rozwiązanie problemu niewolnictwa jest katolicka nauka społeczna. "Katolicka nauka społeczna nie sprowadza się wyłącznie do nakładania wysokich podatków, z których finansuje się z kolei pomoc ludziom niezamożnym. Ona zmienia sposób patrzenia na przedsiębiorstwo i na dobro człowieka. Chodzi o zmianę charakteru działania" - wyjaśnił.

Z kolei Piotr Mierecki - szef komórki MSW przeciwdziałającej handlowi ludźmi powiedział, że handel ludźmi dotyczy także Polski i jest ściśle związany z migracjami, przemieszczaniem się w poszukiwaniu lepszego życia. "Nie jesteśmy w tej kwestii zieloną wyspą" - zauważył.

Jak dodał, "otwarcie granic ewidentnie przyczyniło się do rozwoju zjawiska handlu ludźmi". Mierecki wyjaśnił, że w latach 90. dotyczyło to przede wszystkim wyjazdów Polek do krajów Europy zachodniej. Teraz mamy do czynienia z ewolucją tego zjawiska. Otwarcie polskich granic przyniosło drugi problem, czyli kwestię tranzytu ludzi z Europy wschodniej i krajów azjatyckich do krajów zachodnich. Polska jest też krajem docelowym dla ludzi ze Wschodu, także dalekiego.

Jeśli chodzi o skalę tego zjawiska w Polsce, to zdaniem Miereckiego, "można powiedzieć, że mimo wszystko jesteśmy w szczęśliwym położeniu". "Polska nie jest krajem, który jest tym zjawiskiem najbardziej zagrożony - wynika to ze stanu naszej gospodarki. Ofiar handlu ludźmi jest najwięcej w tych krajach, w których gospodarki funkcjonują najlepiej. Stąd miejsce Polski jest po środku tej skali" - wyjaśnił.

W Polsce dominującą formą niewolnictwa jest wykorzystanie ludzi do prostytucji i wykorzystywanie do żebractwa. Wg danych policji, CBS i prokuratury, nie ma natomiast problemu handlu ludźmi w celu wykorzystania organów.

Źródła powszechnej obojętności, o której w Orędziu napisał papież Franciszek, to zdaniem Miereckiego, w dużej mierze brak wiedzy. "Niewolnictwo i handel ludźmi kojarzy się z czasami zamierzchłymi. Z badań przeprowadzonych w 2011 r wynika, że Polacy nie kojarzą Polski jako kraju, w którym istnieje problem handlu ludźmi. A to oznacza, że sami nie są przygotowani do sytuacji, w której mogliby się stać ofiarami handlu ludźmi i to jest na pewno potężne wyzwanie i zadanie dla nas wszystkich, także dla mediów" - dodał.

Jak poinformował, MSW blisko współpracuje z kilkoma organizacjami pozarządowymi zajmującymi się tym problemem. Trwają też prace nad stworzeniem sieci organizacji, które mają działać przeciw handlowi ludźmi w Polsce. Sieć ma powstać w ciągu roku.

Mierecki zwrócił także uwagę na rolę prewencji, czyli edukacji i informacji, jako jeden ze sposobów przeciwdziałania handlowi ludźmi. "Wszyscy jesteśmy świadkami tego zjawiska - czy to wykorzystania w kwestii warunków pracy czy ściśle przestępczego procederu. Jeśli nasz poziom świadomości będzie wyższy niż do tej pory, to jest szansa, że ofiar, które otrzymają wsparcie będzie więcej".

W spotkaniu uczestniczyła także s. Anna Bałchan ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, założycielka Stowarzyszenia Po MOC, zajmująca się m.in. pomocą ofiarom handlu ludźmi. Jej zdaniem jednym z niebezpieczeństw XXI wieku jest brak więzi. "Jest to o wiele gorsze niż ubóstwo materialne. Jeśli nie ma relacji, nie ma więzi, to taka osoba bardzo łatwo staje się narażona na działanie werbowników" - powiedziała zakonnica.

Jak zapewniła, pracownicy stowarzyszenia robią wszystko, żeby ich podopieczni zaczęli żyć samodzielnie. "Uczymy na nowo gospodarowania swoim budżetem, czasem, odzyskiwania swojego życia, więzi, decydowania o sobie. Wprowadzamy na rynek pracy. Ważnym elementem jest też docieranie do ludzi i mówienie o tym zjawisku" - dodała s. Bałchan.

Podkreśliła też, "nikt się nie rodzi alkoholikiem, złodziejem czy prostytutką - to cała sytuacja społeczna i wychowawcza sprawia, że jako dorośli ranimy i zniekształcamy innych". A "człowiek jest do kochania, a nie do używania" - przypomniała założycielka katowickiego stowarzyszenia Po MOC.

https://www.ekai.pl/wspolczesne-niewolnictwo-tematem-papieskiego-oredzia-na-swiatowy-dzien-pokoju/


Publikujemy tekst Orędzia Ojca Świętego Franciszka na 48. Światowy Dzień Pokoju.
(...)
https://www.niedziela.pl/artykul/13282/OREDZIE-OJCA-SWIETEGO-FRANCISZKA-NA-48
Teresa
PostWysłany: Śro 12:14, 16 Gru 2015   Temat postu:

Niewolnictwo tematem przyszłorocznego Światowego Dnia Pokoju

Image

„Już nie niewolnicy, lecz bracia” – takie hasło będzie towarzyszyło obchodom najbliższego 48. Światowego Dnia Pokoju. Podała je Papieska Rada „Iustitia et Pax”. Światowy Dzień Pokoju obchodzi się w Kościele 1 stycznia, a obok hasła towarzyszy mu zgodnie z tradycją także papieskie orędzie, które zostanie opublikowane później.

Jak zaznacza watykańska dykasteria, niewolnictwo, o którym mówi temat przyszłorocznego dnia pokoju, nie jest sprawą przeszłości. Z kolei braterstwo jako droga do pokoju stało w centrum tegorocznego hasła, przypominając o wynikającej stąd równej godności ludzi. Tymczasem współczesne niewolnictwo uderza w tę godność, a zatem i w pokój. Komunikat Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” przypomina takie zjawiska jak handel ludźmi, wykorzystywanie migrantów, prostytucja, niewolnicza praca, wyzysk człowieka przez człowieka, niewolnicza mentalność w odniesieniu do kobiet i dzieci. Żerują na tym poszczególne jednostki i całe grupy, wykorzystując trwające na świecie konflikty, kryzys gospodarczy i korupcję.

Tymczasem, jak stwierdził Papież Franciszek, niewolnictwo to otwarta rana na ciele ludzkości, którą zaleczyć można w pierwszym rzędzie uznając nienaruszalną godność każdej osoby oraz szerząc wśród ludzi braterstwo, a zwalczając nierówności i wyzysk. „Celem jest zbudowanie cywilizacji opartej na równej godności wszystkich istnień ludzkich, bez jakiejkolwiek dyskryminacji – czytamy w komunikacie Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”. – Temu mają służyć inicjatywy w zakresie informacji, edukacji i kultury na rzecz społeczeństwa odnowionego, pełnego wolności i sprawiedliwości, a zatem także i pokoju”.

Radio Watykańskie
Teresa
PostWysłany: Śro 12:04, 16 Gru 2015   Temat postu:

Wcześniejsze tematy to:

1 stycznia AD 2012 pod hasłem "Wychowanie młodzieży do sprawiedliwości i pokoju".
(...)
http://www.traditia.fora.pl/papiez-benedykt-xvi-komunikaty-wypowiedzi-nauki-etc,21/oredzie-benedykta-xvi-na-swiatowy-dzien-pokoju-1-i-2012,7257.html

... pod powyższym są wymienione wcześniejsze tematy takich dni za pontyfikatu Benedykta XVI:

"Pokój w prawdzie" (na 2006 r.)
"Osoba ludzka sercem pokoju" (2007)
"Rodzina wspólnotą pokoju" (2008)
"Zwalczanie ubóstwa drogą do pokoju" (2009)
"Jeśli chcesz krzewić pokój, strzeż dzieła stworzenia" (2010)
"Wolność religijna drogą do pokoju" (2011)
Teresa
PostWysłany: Śro 17:49, 01 Sty 2014   Temat postu: Re: Pierwsze orędzie Franciszka na Światowy Dzień Pokoju

Cytat:
(...)
„Braterstwo podstawą i drogą do pokoju” to tytuł pierwszego orędzia Papieża Franciszka na Światowy Dzień Pokoju, obchodzony 1 stycznia.
(...)


Braterstwo podstawą i drogą do pokoju

Image

"Braterstwo podstawą i drogą do pokoju” - do tych słów wypowiedzianych wkrótce po swoim wyborze na Stolicę Piotrową nawiązuje papież Franciszek w swoim pierwszym orędziu na Światowy Dzień Pokoju.

Ojciec Święty podkreśla, że każda ludzka działalność powinna być naznaczona postawą służby ludziom, zwłaszcza tym najbardziej dalekim i nieznanym. Służba jest bowiem duszą tego braterstwa, które buduje pokój.

Papież Franciszek podkreśla, że pragnienie pokoju wpisane jest w sercu każdego człowieka. Pobudza ono do jedności z innymi, "w których znajdujemy nie wrogów czy konkurentów, ale braci, których trzeba serdecznie przyjąć". Braterstwo jest istotnym wymiarem człowieka, który tworzy siebie w relacjach z innymi ludźmi, zwłaszcza w rodzinie. Jednakże temu powołaniu do braterstwa "często przeciwstawiają się i zaprzeczają fakty, w świecie charakteryzującym się tą «globalizacją obojętności», która powoli nas «przyzwyczaja» do cierpienia innych, zamykając nas w sobie". W tym kontekście papież zwraca uwagę na szereg zjawisk budzących niepokój: poważne naruszenia podstawowych praw człowieka, zwłaszcza prawa do życia i prawa do wolności religijnej; zjawisko handlu ludźmi. "Do wojen toczących się jako konflikty zbrojne dołączają wojny mniej widzialne, ale nie mniej okrutne, staczane na polu gospodarki i finansów, z użyciem środków równie niszczących życie, rodziny, przedsiębiorstwa" - zauważa Ojciec Święty. Wskazuje na brak braterstwa i kultury solidarności, destruktywne konsekwencje indywidualizmu, egocentryzmu i materialistycznego konsumpcjonizmu, podsycając mentalność „odrzucania”, prowadzącą do pogardy i porzucenia najsłabszych, tych, którzy są uważani za „bezużytecznych”.

Ojciec Święty podkreśla, że podstawą prawdziwego braterstwa jest odniesienie do Boga jako wspólnego Ojca wszystkich ludzi. Na tą prawdę wskazuje zarówno Pismo Święte, tradycja jak i Magisterium Kościoła.

Papież Franciszek apeluje o skuteczne działania polityczne, krzewiące zasadę braterstwa, "zapewniające osobom - równym w swej godności i prawach podstawowych - dostęp do «kapitałów», usług, możliwości edukacji, ochrony zdrowia, zdobyczy technologii, aby każdy miał szansę wyrażenia i realizacji swoich planów życiowych, i mógł rozwinąć się w pełni jako osoba". Podkreśla konieczność działań politycznych służących złagodzeniu nadmiernej dysproporcji dochodów a także znaczenie podejmowania skromnego stylu życia, dzielenia się z innymi, by w ten sposób doświadczyć braterskiej wspólnoty. "Ma to kluczowe znaczenie dla naśladowania Jezusa Chrystusa i bycia prawdziwymi chrześcijanami. Jest to nie tylko przypadek osób konsekrowanych, które składają śluby ubóstwa, ale również wielu rodzin i odpowiedzialnych obywateli, którzy mocno wierzą, że braterskie relacje z bliźnim stanowią najcenniejsze dobro " - stwierdza Ojciec Święty.

Nawiązując do współczesnych kryzysów finansowego i gospodarczego papież wyraża życzenie, by spowodowały one przemyślenie modeli rozwoju gospodarczego i do zmiany stylu życia, ponowne odkrycie braterskich więzi.

Podkreślając, że współcześnie, przy ogólnej obojętności, rozgrywa się wiele konfliktów Ojciec Święty apeluje do osób w nie zaangażowanych, by odkryły swojego brata w tym, którego uważają dziś jedynie za wroga i powstrzymały swą rękę. "Wyrzeknijcie się drogi walki zbrojnej i wyjdźcie na spotkanie drugiego człowieka z dialogiem, przebaczeniem i pojednaniem, aby odbudować wokół was sprawiedliwość, zaufanie i nadzieję!" - wzywa papież Franciszek. Jednocześnie apeluje o nierozprzestrzeniane broni i rozbrojenie, począwszy od rozbrojenia nuklearnego i chemicznego. Podkreśla, że uniknięcia ryzyka konfliktu zbrojnego nie wystarczają negocjacje, lecz konieczne jest również nawrócenie serc, "które pozwoli każdemu uznać w drugim swego brata, o którego trzeba się troszczyć, wspólnie pracować, by wszyscy żyli pełnią życia".

Papież Franciszek podkreśla, że braterstwo udaremniają korupcja i przestępczość zorganizowana. Zaznacza, że wspólnota polityczna musi działać w sposób przejrzysty i odpowiedzialny. Obywatele muszą czuć się reprezentowani przez władze publiczne w warunkach wolności. Mówiąc o organizacjach przestępczych, mafiach podkreśla, że "ciężko obrażając Boga, szkodzą braciom i rzeczywistości stworzonej, w szczególności, gdy mają odniesienia religijne". Wskazuje na dramaty narkomanii, proceder nielegalnego transferu pieniędzy oraz spekulacji finansowych, dewastację zasobów naturalnych i zanieczyszczenie środowiska, na tragedie wyzysku w pracy, prostytucję, handel ludźmi, przestępstwa i nadużycia wobec nieletnich, niewolnictwo, tragedię imigrantów i wzywa sprawców tego zła do zmiany życia i nawrócenia, które zawsze jest możliwe.

Ojciec Święty upomina się o los więźniów, krytykując nieludzkie warunki w wielu zakładach karnych, odzieranie skazanych z ich godności.

Papież zaznacza, że braterstwo pomaga także strzec i pielęgnować przyrodę, daną nam do dyspozycji, ale także odpowiedzialnego nią zarządzania. Podkreśla, że zasoby ziemi trzeba wykorzystywać w taki sposób, żeby wszyscy byli wolni od głodu. Przypomina o powszechnym przeznaczeniu dóbr.

Ojciec Święty zaznacza, że "braterstwo musi być odkryte, pokochane, doświadczane, głoszone i okazywane. Ale jedynie miłość, jaką daje nam Bóg, pozwala nam przyjąć braterstwo i w pełni nim żyć". Wskazuje, że "realizm polityki i gospodarki nie może sprowadzać się do technicyzacji pozbawionej idealizmu, pomijającej transcendentny wymiar człowieka". Kiedy bowiem brakuje otwarcia na Boga, to wszelka ludzka aktywność staje się uboższa, a ludzie są sprowadzani do przedmiotów, które można wykorzystywać. Jedynie otwierając się na Boga "polityka i ekonomia będą potrafiły ukształtować się na fundamencie autentycznego ducha miłości braterskiej i będą mogły być skutecznym narzędziem integralnego rozwoju ludzkiego i pokoju". Podkreśla, że każda działalność powinna być naznaczona postawą służby ludziom, zwłaszcza tym najbardziej dalekim i nieznanym. "Służba jest duszą tego braterstwa, które buduje pokój" - stwierdza papież Franciszek.

"Niech Maryja, Matka Jezusa pomaga nam zrozumieć i żyć na co dzień braterstwem, które wypływa z Serca Jej Syna, aby przynieść pokój każdemu człowiekowi na tej naszej ukochanej ziemi" - kończy papież Franciszek swoje pierwsze orędzie na Światowy Dzień Pokoju.

https://www.ekai.pl/braterstwo-podstawa-i-droga-do-pokoju/

Oto tekst papieskiego orędzia w tłumaczeniu na język polski:


Braterstwo podstawą i drogą do pokoju
(...)
https://www.vatican.va/content/francesco/pl/messages/peace/documents/papa-francesco_20131208_messaggio-xlvii-giornata-mondiale-pace-2014.html
Teresa
PostWysłany: Śro 13:10, 18 Gru 2013   Temat postu: Orędzia Franciszka na Światowe Dni Pokoju ...

Papież ustalił temat Światowego Dnia Pokoju

Image

Braterstwo, fundament i droga do pokoju – te słowa Franciszek obrał na temat przyszłorocznego Światowego Dnia Pokoju, który będzie obchodzony 1 stycznia, już po raz 47. Już jednak w grudniu ogłaszane jest papieskie orędzie z tej okazji, rozsyłane do wszystkich rządów i Kościołów lokalnych. Światowy Dzień Pokoju ustanowił Paweł VI.

Radio Watykańskie




Pierwsze orędzie Franciszka na Światowy Dzień Pokoju: bez ojcostwa Boga braterstwo ludzi jest niemożliwe

Image

„Braterstwo podstawą i drogą do pokoju” to tytuł pierwszego orędzia Papieża Franciszka na Światowy Dzień Pokoju, obchodzony 1 stycznia. Zostało dziś ono zaprezentowane w watykańskim biurze prasowym.

Ojciec Święty zwraca uwagę, że „braterstwa zaczynamy się uczyć zazwyczaj w obrębie rodziny, zwłaszcza dzięki odpowiedzialnemu i uzupełniającemu się spełnianiu ról właściwych wszystkim jej członkom, szczególnie ojca i matki”. Przy „nieustannie narastającej liczbie wzajemnych powiązań i komunikacji, jakie spowijają naszą planetę”, świat odznacza się jednak „«globalizacją obojętności», która powoli nas «przyzwyczaja» do cierpienia innych, zamykając nas w sobie”.

„W wielu częściach świata nieustannie dochodzi do poważnych naruszeń podstawowych praw człowieka, w szczególności prawa do życia i prawa do wolności religijnej – podkreśla Papież. – Także współczesne systemy etyczne okazują się niezdolne do tworzenia autentycznych więzi braterstwa, gdyż braterstwo pozbawione odniesienia do wspólnego Ojca jako swego ostatecznego fundamentu nie jest w stanie się ostać. Prawdziwe braterstwo między ludźmi zakłada i wymaga transcendentnego ojcostwa” Boga.

Ojciec Święty przytacza stwierdzenie Jana Pawła II z encykliki Sollicitudo rei socialis, że pokój to opus solidaritatis – dzieło solidarności, dodając, że braterstwo musi być jego pierwszym fundamentem. Dalej wskazuje na znaczenie braterstwa dla przezwyciężenia ubóstwa, dla życia gospodarczego i dla stłumienia wojen. „Pragnę skierować stanowczy apel do tych, którzy z bronią w ręku sieją przemoc i śmierć – pisze Franciszek. – Odkryjcie na nowo swojego brata w tym, którego uważacie dziś jedynie za wroga, którego trzeba zabić, i powstrzymajcie swą rękę!”.

„Jak długo będzie w obiegu tak duża ilość broni jak obecnie, to zawsze mogą się znaleźć nowe preteksty do wzbudzania konfliktów – dodaje Papież. – Dlatego, podobnie jak moi poprzednicy, apeluję do wszystkich o nierozprzestrzeniane broni i rozbrojenie, począwszy od rozbrojenia nuklearnego i chemicznego”. W swoim pierwszym orędziu na Światowy Dzień Pokoju Ojciec Święty zwraca też uwagę, że „korupcja i przestępczość zorganizowana udaremniają braterstwo”. Wymienia m.in. sprzedaż narkotyków, nielegalny transfer pieniędzy, spekulacje finansowe, prostytucję, handel ludźmi, nadużycia wobec nieletnich. Wskazuje, że „braterstwo pomaga strzec i pielęgnować przyrodę”. Przypomina, że obecna produkcja żywności „jest wystarczająca, a jednak są miliony ludzi, którzy cierpią i umierają z głodu, co stanowi prawdziwy skandal. Trzeba więc znaleźć sposoby, aby wszyscy mogli korzystać z owoców tej ziemi”.

Radio Watykańskie

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group