Autor |
Wiadomość |
Teresa
|
Wysłany:
Pią 11:50, 08 Cze 2018 Temat postu: |
|
Papież: list do o. Gustava Gutierreza, twórcy teologii wyzwolenia
Papież Franciszek napisał list do peruwiańskiego teologa Gustavo Gutierreza, jednego z twórców teologii wyzwolenia, z okazji jego 90. urodzin.
Paweł Pasierbek SJ – Watykan
„Dziękuję ci za wkład w życie Kościoła i całej ludzkości poprzez badania teologiczne oraz szczególną miłość do biednych i wyrzuconych na margines społeczeństwa” – czytamy w liście. Franciszek wyraża także wdzięczność za jego zaangażowanie i sposób pobudzania sumień, aby nikt nie pozostał obojętny wobec dramatu biedy i wykluczenia. Zachęcił go również do trwania w modlitwie i służbie na rzecz innych poprzez dawanie świadectwa o radości Ewangelii.
Papież złożył także peruwiańskiemu teologowi najlepsze życzenia i zapewnił go o swojej modlitwie.
https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2018-06/papiez-franciszek-list-gutierrez-teolog-urodziny.html |
|
|
Teresa
|
Wysłany:
Śro 18:31, 22 Lip 2015 Temat postu: |
|
Teologia zniewolenia
Zaledwie kilka miesięcy po wstąpieniu na tron św. Piotra papież Franciszek przyjął na audiencji prywatnej ojca Gustavo Gutiérreza, jednego z ideologów tzw. teologii wyzwolenia, którego w czasach Jana Pawła II spotkały kościelne kary. Dziś heretyckie dzieło Gutiérreza - "Teologia wyzwolenia. Historia, polityka i zbawienie" - chwali nawet "L'Osservatore Romano", a on sam swoimi teoriami zatruwa "katolickie" uczelnie, w tym papieski Angelicum w Rzymie. Jeden ze zwolenników "teologii wyzwolenia" i rewolucji w Nikaragui abp Oscar Romero 23 maja został beatyfikowany jako męczennik za wiarę. W kolejce są już następni podobni mu "męczennicy". Również ostatnie spotkanie Franciszka z komunistycznym dyktatorem Kuby Raulem Castro jest elementem nowego spojrzenia Rzymu na latynoski bolszewizm - pisze Sławomir Cenckiewicz.
To, czym w rzeczywistości była teologia wyzwolenia, ujawnił niedawno rumuński generał komunistycznego wywiadu Ion Pacepa. W lipcu 1978 r. uciekł on na Zachód i stał się konsultantem CIA w sprawach związanych z komunizmem i sowiecką dezinformacją. Teraz przerwał milczenie i w wywiadzie dla Catholic News Agency Pacepa ujawnił, że teologia wyzwolenia była dziełem KGB.
(...)
http://historia.wp.pl/title,Teologia-zniewolenia,wid,17721143,wiadomosc.html?ticaid=115449 |
|
|
Teresa
|
Wysłany:
Czw 14:12, 14 Maj 2015 Temat postu: |
|
Rehabilitacja o. Gutierreza, czyli kościelna amnezja
Ojciec Gustavo Gutiérrez wziął udział w konferencji prasowej zorganizowanej w związku obradami 20. Zgromadzenia Generalnego Caritas Internationalis. Jeden z liderów teologii wyzwolenia pochwalił „zmianę klimatu” w Watykanie i stwierdził, że nie został „zrehabilitowany” bo… nigdy nie miał żadnych kłopotów ze strony Kongregacji Doktryny Wiary!
W konferencji udział wziął także kard. Oscar Maradiaga. Ojciec Gustavo Gutiérrez OP stwierdził, że cieszy go „zmiana klimatu” w Watykanie. Podkreślił, że Watykan nigdy nie potępił jego prac i dlatego nie można mówić o „rehabilitacji”.
„W rzeczywistości brak potępienia niczego nie oznacza. Chęć posoborowego Watykanu do karania teologów-dysydentów była zawsze wyolbrzymiana. Można stworzyć bardzo długą listę rażąco dysydenckich, prominentnych teologów, którzy w ciągu ostatnich 35 lat siali spustoszenie w katolickich instytucjach, nie otrzymując ze strony Kongregacji Doktryny Wiary nawet złej recenzji. Za brakiem potępień stać mogą także inne przyczyny: dla przykładu ociąganie się ze strony właściwych gremiów biskupów” – czytamy na „Rorate Caeli”.
Dziś o krytyce dzieł o. Gutiérreza wygodnie zapomniano. Ciszą pomija się interwencje arcybiskupa Limy kardynała Juana Ciprianiego. Hierarcha otwarcie oskarżył lidera teologii wyzwolenia o to, że wyrządza zakonom wiele szkód i jest odpowiedzialny za tworzenie magisterium równoległego wobec nauczania Kościoła. W wywiadzie udzielonym w roku 2004 Johnowi Allenowi kardynał Cipriani przypominał, że Kongregacja Doktryny Wiary żądała od o. Gutiérreza, by zrewidował swoje stanowisko teologiczne. Oczywiście, ocena poprawności doktrynalnej zrewidowanego stanowiska zlecona została episkopatowi Peru, który współtworzą także… uczniowie dominikanina.
Kardynał Cipriani podkreślał, że ojcowie teologii wyzwolenia stworzyli w Kościele zupełnie nowy system pracy duszpasterskiej, w którym rzeczą najważniejszą jest zajmowanie się problemami społecznymi. – Desakralizacja, uczynienie z pracy socjalnej rzeczy najważniejszej, krytykowanie magisterium, mieszanie duchownych do polityki. To cały system, nauczanie równoległe do prawdziwego magisterium – tłumaczył.
„Gdyby teologia Gustavo Gutiérreza była ortodoksyjna, to czy Kongregacja Doktryny Wiary badałaby ją przez tak długi czas? Dlaczego Kongregacja domagała się rewizji jego prac? Rewizji, która przed 2004 rokiem nie miała miejsca? W każdym razie, wskutek trwającej od 2012 roku de facto rehabilitacji, fakt, iż Watykan naciskał na Gutierreza w sprawie wprowadzenia zmian w jego teologii, jest już jedynie niemiłym wspomnieniem. Czymś o czym należałoby zapomnieć i zachowywać się tak, jakby nigdy nie miało miejsca” – czytamy na „Rorate Caeli”.
Jeszcze w 2013 roku kard. Cipriani wzywał Kongregację Doktryny Wiary, by do teologii wyzwolenia i dzieł o. Gutiérreza podchodzono z pełną czujnością. Hierarcha zauważył nawet, że nowy prefekt podejmuje problem w sposób… naiwny. Choć hierarcha dalej kieruje swoją diecezją, to w walce o ortodoksję pozostaje osamotniony.
Źródło: Rorate Caeli
http://www.pch24.pl/rehabilitacja-o--gutierreza--czyli-koscielna-amnezja,35734,i.html |
|
|
Teresa
|
|
|
Teresa
|
|
|
Teresa
|
Wysłany:
Pon 15:41, 16 Wrz 2013 Temat postu: |
|
Arcybiskup Limy, mówi o wywiadzie o. Gutierreza, ojca teologii wyzwolenia i skrytykował postawę prefekta byłego Świętego Oficjum.
Kardynał Cipriani: "Müller? Dobry teolog, ale trochę "naiwny"
ABP GERHARD MÜLLER
Abp Gerhard Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary jest "nieco" naiwny" - stwierdził arcybiskup Limy, Juan Luis Cipriani, pierwszy latynoamerykański prałat Opus Dei z duchownych.
Podczas cotygodniowego programu "Dialogi wiary" wczoraj w radiu RPP, Cipriani mówił o tym, co wydarzyło się w ostatnich dniach: publikacja we Włoch książki, napisanej przez Müllera z peruwiańskim teologiem Gustavo Gutierrez, uważanego za ojca teologii wyzwolenia. "L'Osservatore Romano" poświęciło całe dwie wielkie strony i zamieściło wywiad z. Gutierrezem, który został też przyjęty na prywatnej audiencji przez Ojca Świętego Franciszka.
Müller jest "dobrym niemieckim teologiem, ale trochę "naiwnym", powiedział kardynał Cipriani - Prefekt Doktryny Wiary, drugi następca Józefa Ratzingera na czele byłego Świętego Oficjum, wybrany osobiście przez Benedykta XVI na to stanowisko.
(...)
Faktem jest, że w odróżnieniu od innych teologów wyzwolenia, Gutierrez nigdy nie został potępiony przez Kongregację Nauki Wiary. I to jest również fakt, że, wbrew powszechnemu przekonaniu, dokumenty byłego Świętego Oficjum na temat teologii wyzwolenia poprawiły pewne aspekty tej teologii, nie potępiając tego. W "Libertatis nuntio" (1984) stwierdza, że "(Niniejsza Instrukcja, red.) nie powinno służyć jako pretekst dla tych wszystkich, którzy są zakorzenieni w postawie neutralności i obojętności na tragiczne i naglące problemy ubóstwa i niesprawiedliwości. Wręcz przeciwnie, jest to podyktowane pewnością, że poważne odchylenia ideologiczne zgłaszane nieuchronnie skończą, zaradzą przyczynie biedny."
(...)
http://vaticaninsider.lastampa.it/nel-mondo/dettaglio-articolo/articolo/america-latina-south-america-america-del-sur-27861/ |
|
|
Teresa
|
Wysłany:
Pon 15:00, 16 Wrz 2013 Temat postu: |
|
Teologia wyzwolenia do poprawki?
Prymas Peru kard. Juan Luis Cipriani Thorne wezwał o. Gustavo Gutierreza do skorygowania swej teologii wyzwolenia. - Kościół nie akceptuje marksistowskiej walki klas, a jednocześnie zawsze kierował się preferencyjną opcją na rzecz ubóstwa - wskazał arcybiskup Limy.
- Dzisiaj wydaje się, że nadeszła dla Gustavo Gutierreza nowa wiosna - powiedział hierarcha, komentując fakt, że 12 września papież Franciszek spotkał się z peruwiańskim teologiem w Watykanie. Audiencję zorganizował prefekt Kongregacji Nauki Wiary, abp Gerhard Müller, który był studentem o. Gutierreza.
Ponadto w Mantui odbyła się promocja włoskiego tłumaczenia książki „Po stronie ubogich. Teologia wyzwolenia”, jaką abp Müller i o. Gutierrez wydali razem po niemiecku dziewięć lat temu. Ponadto w watykańskim dzienniku „L’Osservatore Romano” ukazał się wywiad z peruwiańskim teologiem.
Należący do Opus Dei kard. Cipriani ujawnił, że w czasie ich ostatniego spotkania powiedział Gutierrezowi, iż za młodu wyrażał poglądy, które dobrze byłoby skorygować w wieku dojrzałym. - Studiując uważnie instrukcję Ratzingera [nt. teologii wyzwolenia, „Libertatis nuntius”, z 1984 r. - KAI], jasno zobaczymy, że prace Gutierreza muszą zostać poprawione - wskazał 69-letni purpurat.
Przypomnijmy, że przed kilkoma miesiącami argentyński jezuita, o. Juan Carlos Scannone, badacz teologii wyzwolenia w Ameryce Łacińskiej, wyjaśnił, że obecny papież jako arcybiskup Buenos Aires wspierał argentyński nurt teologii wyzwolenia, której obce były analizy marksistowskie.
Gustavo Gutiérrez urodził się w 1928 r. w ubogiej rodzinie w stolicy Peru, Limie. Po otrzymaniu święceń kapłańskich w1959 r. oraz studiach teologicznych w Belgii i Francji podjął posługę duszpasterską w ubogich dzielnicach Limy. Jednocześnie wykładał na tamtejszym Papieskim Uniwersytecie Katolickim. W lipcu 1968 r. w Chimbote wygłosił konferencję „Ku teologii wyzwolenia”, a kilka tygodni później był doradcą teologicznym na II Konferencji Ogólnej CELAM w Medellin, która wskazała kierunki recepcji Soboru Watykańskiego II w Ameryce Łacińskiej.
Uchodzi za prawdziwego „ojca teologii wyzwolenia”, która wzięła swoją nazwę od jego książki z 1971 r. „Teologia wyzwolenia” (w Polsce ukazało się ono kilka lat później w Instytucie Wydawniczym PAX). W 1975 r. w Limie założył ośrodek refleksji teologicznej Instytut Bartłomieja de Las Casas, którego pracami kierował. Wykładał na uniwersytetach w wielu krajach, m.in. w USA i we Włoszech. Jednak doktorat z teologii uzyskał dopiero w 1985 r. w Instytucie Katolickim w Lyonie na podstawie całości swego dorobku naukowego. W 1992 r. wstąpił do zakonu dominikanów. Mieszka we Francji.
W przeciwieństwie do innych znanych teologów wyzwolenia, zwłaszcza Brazylijczyka Leonardo Boffa, Gutierrez nigdy nie popadł w poważniejszy konflikt z Watykanem, choć również jego dzieła były przedmiotem dyskusji w Stolicy Apostolskiej. Od wielu lat łączy go przyjaźń z abp. Müllerem.
O. Gutierrez tłumaczy, że teologia wyzwolenia wychodzi od stwierdzenia, że ubóstwo stanowi wyzwanie dla sumienia chrześcijan. Ubóstwo nigdy nie jest rzeczą dobrą, ponieważ powoduje destrukcję osoby i społeczeństwa. Dlatego zasadniczą sprawą dla teologii wyzwolenia jest opcja preferencyjna na rzecz ubogich. Nie jest ona przejawem kontekstualnego, latynoamerykańskiego zakorzenienia teologii, nie przynależy wyłącznie do niej, gdyż pochodzi wprost z Biblii, należy więc do całego chrześcijaństwa.
Zastanawiając się nad przyczynami ubóstwa, peruwiański teolog zaprzecza, jakoby było ono fatalizmem. Istnieją bowiem konkretne ekonomiczne, polityczne i kulturowe przyczyny ubóstwa, a to oznacza, że jego sprawcą jest człowiek. Jest ono rezultatem złej organizacji społeczeństwa. Dlatego trzeba odwoływać się do analiz społecznych tego zjawiska - socjologicznych, ekonomicznych, antropologicznych.
Jednak odsłaniając przyczyny ubóstwa i wskazując odpowiedzialnych za jego trwanie, niektórzy teologowie wyzwolenia zaczęli odwoływać się do marksistowskiej teorii walki klas, co doprowadziło ich do usprawiedliwiania zmiany stosunków społecznych przemocą. Właśnie stąd wzięły się trudności w akceptacji teologii wyzwolenia przez Kościół, których wyrazem była instrukcja Kongregacji Nauki Wiary z 1984 r.
Według o. Gutierreza, nieporozumienia te należą już do przeszłości. Teologia wyzwolenia nadal istnieje, ale obecnie głównym wyzwaniem dla niej jest globalizacja, gdyż to za jej przyczyną niemała część ludzkości nie jest już potrzebna do tego, by gospodarka funkcjonowała prawidłowo.
We wspomnianym wywiadzie dla „L'Osservatore Romano” peruwiański teolog stwierdził, że „teologia wyzwolenia nie jest teologią wyzwolenia społecznego, choć wyzwolenie ma aspekt społeczny; jest też wyzwolenie indywidualne, które obejmuje mentalność, a potem jest wyzwolenie z grzechu. To wszystko razem nazywa się zbawieniem, które jest zatem zbawieniem nie tylko od grzechu. (...) Teologia wyzwolenia stawia sobie za cel wolność osób, ludzkości, wolność od niesprawiedliwości, od błędnej mentalności, a w końcu od grzechu”.
http://gosc.pl/doc/1706595.Teologia-wyzwolenia-do-poprawki |
|
|
Teresa
|
|
|
Teresa
|
|
|
Teresa
|
Wysłany:
Pon 14:00, 16 Wrz 2013 Temat postu: |
|
www.tfp.org
Watykan godzi się z teologią wyzwolenia?
„Watykan zawarł pokój z ruchem teologii wyzwolenia. Po wszystkich potępieniach z lat 80-tych, przesadach i nieporozumieniach, Kościół ostatecznie przyznał teologii wyzwolenia pełne obywatelstwo. Ten pokojowy uścisk dłoni można obserwować dzięki nowemu klimatowi, stworzonemu w Kościele katolickim przez pierwszego latynoamerykańskiego papieża i wznowieniu procesu beatyfikacyjnego biskupa i męczennika Oscara Romero” – komentuje Andrea Tornielli.
Proces pojednawczy faktycznie rozpoczął się pod koniec pontyfikatu Benedykta XVI. W rzeczy samej, to Benedykt XVI wybrał niemieckiego arcybiskupa Gerharda Ludwiga Mullera jako swojego następcę w kierownictwie Kongregacją Doktryny Wiary. Ratzinger dobrze znał Mullera. Arcybiskup spędził wiele urlopów pracując w latynoamerykańskich campesino, a także kultywując pogłębiony dialog z peruwiańskim dominikaninem, Gustavo Gutiérrezem, najważniejszym i najbardziej wpływowym teologiem teologii wyzwolenia” – pisze włoski watykanista. Jak dodaje, późniejszy szef Kongregacji Doktryny Wiary wydał wspólnie z Gutiérrezem książkę.
„Więc nie jest to coś, co się zwyczajnie przydarzyło, to starannie przemyślane posunięcie, którego celem lub przynajmniej intencją było zakończenie przeszłych teologicznych konfliktów. Prace Gutierreza, w czasie gdy Ratzinger był prefektem Kongregacji Doktryny Wiary, były przez długi czas analizowane, ale nigdy nie zostały ocenzurowane lub potępione” – zauważa Tornielli. Jak dodaje, Stolica Apostolska potępiała marksistowskie nurty teologii wyzwolenia, a więc nie cały ten ruch.
Wraz z rozpoczęciem pontyfikatu papieża Franciszka, „pojednanie między Watykanem a teologią wyzwolenia zostało zakończone. Chociaż jest to papież, który nigdy nie był zafascynowany ideologiami i intelektualnym podejściem przyjętym przez pewien nurt teologii zainspirowanej marksizmem, w swoim czasie arcybiskup Bergoglio regularnie bez towarzystwa odwiedzał slumsy Buenos Aires a teraz mówi o „ubogim Kościele ubogich”. (…) Pokazuje to, że mówienie w Kościele o ubogich nie oznacza pauperyzmu i potępianie niesprawiedliwości, którą cierpią biedni, nie czyni z nikogo marksisty, zwyczajnie oznacza to bycie chrześcijaninem” – ocenia Tornielli. Jak w tym kontekście akcentuje włoski dziennikarz, współautor książki o teologii wyzwolenia będący dziś strażnikiem katolickiej ortodoksji przypieczętowuje zawarty pokój.
Równie aprobatywną ocenę dla takiego zwrotu przedstawia wielu innych włoskich komentatorów. W tym Luigi Accattoli, dla którego pierwszy papież-jezuita jest kontynuatorem reform Pawła VI, który „ofiarował swoją tiarę biednym i zszedł z sedia gestatoria”.
Źródło: vaticaninsider.lastampa.it
Za: http://www.pch24.pl/watykan-godzi-sie-z-teologia-wyzwolenia-,17542,i.html
GUSTAVO GUTIERREZ
http://vaticaninsider.lastampa.it/vaticano/dettaglio-articolo/articolo/teologia-thology-teologia-27563/ |
|
|
Teresa
|
Wysłany:
Pon 13:46, 16 Wrz 2013 Temat postu: Poufne spotkanie Franciszka z twórcą teologii wyzwolenia |
|
Poufne spotkanie Franciszka. Twórca teologii wyzwolenia w Watykanie
Papież Franciszek spotkał się niedawno z jednym z twórców teologii wyzwolenia, 85-letnim księdzem Gustavo Gutierrezem z Peru - poinformował Watykan
Poufne spotkanie miało miejsce w środę, ale wiadomość o nim podano trzy dni później.
To kolejny zdaniem obserwatorów dowód na to, że za pontyfikatu papieża z Argentyny może dojść do ponownego zbliżenia między Watykanem a silnie obecną w Ameryce Południowej i budzącą kontrowersje teologią wyzwolenia, której popierania odmówił Jan Paweł II ze względu na jej powiązania z elementami marksizmu.
Papież z Polski sprzeciwiał się istniejącemu w tym ruchu teologicznym wizerunkowi Chrystusa jako "rewolucjonisty" oraz koncepcji walki klas, a także ideom politycznego zaangażowania duchowieństwa.
Watykańska Kongregacja Nauki Wiary kierowana za pontyfikatu papieża-Polaka przez kardynała Josepha Ratzingera zabroniła teologom, wśród nich Gutierrezowi, autorowi wydanej w 1971 roku kluczowej książki "Teologia wyzwolenia. Historia, polityka i zbawienie", publikowania testów przedstawiających takie koncepcje i nakazała im milczenie. Teologię wyzwolenia uznano wręcz za zagrożenie dla Kościoła.
W 2004 roku ksiądz Gutierrez napisał książkę ze swym przyjacielem, obecnym prefektem Kongregacji Nauki Wiary arcybiskupem Gerhardem Muellerem. Uznano ją za pierwszy krok na drodze do pojednania.
http://chiesa.espresso.repubblica.it/articolo/1350589?eng=y
Teraz ukazała się nowa edycja tej publikacji.
Watykan godzi się z teologią wyzwolenia?
https://gloria.tv/article/6BNQThGN6nRtAUCYHqtUSXvif
https://www.lastampa.it/vatican-insider/es/2013/06/21/news/roma-y-la-teologia-de-la-liberacion-fin-de-la-guerra-1.36086756/
Niedawno komentatorzy uznali za dowód swoistej nieformalnej rehabilitacji teologii wyzwolenia serię artykułów na jej temat oraz pism księdza Gutierreza, opublikowaną na początku września na łamach watykańskiego dziennika "L'Osservatore Romano". Dominuje przekonanie, że za pontyfikatu skoncentrowanego na kwestiach ubóstwa papieża z Argentyny analizujący również dogłębnie to zjawisko ruch nie będzie dalej spychany na margines.
Papież Franciszek spotkał się z jednym z ojców teologii wyzwolenia, 85-letnim księdzem Gustavo Gutierrezem z Peru. Poufne spotkanie miało miejsce w środę. Do przeciwników teologii wyzwolenia należał Jan Paweł II.
To kolejny dowód na to, że za pontyfikatu papieża z Argentyny może dojść do ponownego zbliżenia między Watykanem a silnie obecną w Ameryce Południowej i budzącą kontrowersje teologią wyzwolenia.
Jej przeciwnikiem był Jan Paweł II ze względu na jej powiązania z elementami marksizmu. Papież z Polski sprzeciwiał się istniejącemu w tym ruchu teologicznym wizerunkowi Chrystusa jako „rewolucjonisty” oraz koncepcji walki klas, a także ideom politycznego zaangażowania duchowieństwa.
Watykańska Kongregacja Nauki Wiary kierowana za pontyfikatu papieża-Polaka przez kardynała Josepha Ratzingera zabroniła teologom, wśród nich Gutierrezowi, autorowi wydanej w 1971 roku kluczowej książki „Teologia wyzwolenia. Historia, polityka i zbawienie”, publikowania tekstów przedstawiających takie koncepcje i nakazała im milczenie. Teologię wyzwolenia uznano wręcz za zagrożenie dla Kościoła.
W 2004 roku ksiądz Gutierrez napisał książkę ze swym przyjacielem, obecnym prefektem Kongregacji Nauki Wiary arcybiskupem Gerhardem Muellerem. Uznano ją za pierwszy krok na drodze do pojednania. Teraz ukazała się nowa edycja tej publikacji.
Niedawno komentatorzy uznali za dowód swoistej nieformalnej rehabilitacji teologii wyzwolenia serię artykułów na jej temat oraz pism księdza Gutierreza, opublikowaną na początku września na łamach watykańskiego dziennika „L'Osservatore Romano”.
Dominuje przekonanie, że za pontyfikatu skoncentrowanego na kwestiach ubóstwa papieża z Argentyny analizujący również dogłębnie to zjawisko ruch nie będzie dalej spychany na margines.
https://www.tvp.info/12399771/swiat/watykan-godzi-sie-z-teologia-wyzwolenia/#! |
|
|