FAQ
•
Szukaj
•
Użytkownicy
•
Grupy
•
Galerie
•
Rejestracja
•
Profil
•
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
•
Zaloguj
Napisz odpowiedź
Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna
»
"Bracia"w wierze, Świat "postępu"
» Napisz odpowiedź
Napisz odpowiedź
Użytkownik:
Temat:
Treść wiadomości:
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje:
HTML:
TAK
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz HTML w tym poście
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
$1
Kod potwierdzający:
$3
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Teresa
Wysłany: Pią 21:03, 23 Sty 2015 Temat postu:
Francja - wzrasta wrogość wobec muzułmanów
Wyznawcy islamu czują się w Paryżu mniej pewnie niż do niedawna. Na zdjęciu: muzułmanka w paryskiej dzielnicy Saint Denis
W ciągu dwóch tygodni po dżihadystowskich zamachach w Paryżu odnotowano we Francji 128 antymuzułmańskich incydentów, czyli prawie tyle, ile w całym ubiegłym roku - poinformowało w piątek narodowe obserwatorium przeciwko islamofobii.
Zestawienie przygotowano na podstawie skarg złożonych służbom bezpieczeństwa; nie uwzględniono w nim Paryża i okolic. O antyislamskich przejawach wrogości na tych terenach traktować będzie oddzielny raport.
Od zamachów z 7-9 stycznia, w których zginęło 17 osób, doszło do 33 ataków wymierzonych w muzułmańskie miejsca kultu, głównie meczety. Odnotowano także 95 gróźb - podało obserwatorium, powołane przez Francuską Radę Kultu Muzułmańskiego (CFCM).
W 2014 roku informowano o 133 antymuzułmańskich incydentach, a rok wcześniej - 226.
"Te liczby nie odzwierciedlają jednak rzeczywistości, gdyż wielu muzułmanów nie chce składać skarg, gdy padają ofiarami ksenofobii. Są przekonani, że nie dojdzie do żadnej reakcji i te obawy często się potwierdzają" - komentuje obserwatorium.
Od paryskich ataków, za którymi stali francuscy dżihadyści, "akty islamofobii w stosunku do francuskich muzułmanów osiągnęły rekordowy poziom" - napisał w oświadczeniu szef obserwatorium Abdallah Zekri.
Ubolewał, że po raz pierwszy w historii odnotowano przypadki obrzucenia granatami lub ostrzelania. Nie poinformował jednak, gdzie do nich doszło, ani w co były wymierzone.
Zekri skrytykował też francuskich polityków, którzy jego zdaniem nie potępiają tych "odrażających aktów".
Jak przypomina AFP, islam jest drugą religią we Francji i szacuje się, że ma w tym kraju 3,5-5 mln wyznawców. We Francji istnieje 2,3-3 tys. meczetów i sal modlitewnych.
https://www.gosc.pl/doc/2333217.Francja-wzrasta-wrogosc-wobec-muzulmanow
Teresa
Wysłany: Sob 11:52, 06 Kwi 2013 Temat postu:
O zakazach noszenia burki na Zachodzie i Francji jest wątek tu:
Tylko z odkrytą twarzą - zakaz noszenia burki
(...)
http://www.traditia.fora.pl/bracia-w-wierze-swiat-postepu,19/tylko-z-odkryta-twarza-zakaz-noszenia-burki,4014.html
O Francji jako kraju meczetów, jest też tu wiele napisane, np tu:
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/zlaicyzowana-francja-ulega-islamowi,6729.html#36226
http://www.traditia.fora.pl/bracia-w-wierze-swiat-postepu,19/francja-otwarto-najwiekszy-meczet-w-europie,4401.html
http://www.traditia.fora.pl/bracia-w-wierze-swiat-postepu,19/zamiana-kosciola-katolickiego-na-synagoge,1087.html
Teresa
Wysłany: Sob 11:33, 06 Kwi 2013 Temat postu:
Islam albo Republika
Już wkrótce muzułmanki mogą stanąć przed trudnym wyborem: wierność religii lub awans społeczny
Francja zaostrza walkę z publicznym okazywaniem wiary przez muzułmanów.
Francois Hollande zapowiedział, że wystąpi z projektem ustawy zakazującej noszenia przez kobiety chust (hidżabu) już nie tylko w szkołach publicznych, ale także w firmach prywatnych, gdzie pracownicy mają kontakt z klientelą: przychodniach, handlu, niepublicznych przedszkolach i szkołach.
W ten sposób prezydent chce złamać niedawny wyrok Sądu Najwyższego, który uznał, że takie restrykcje w prywatnym przedszkolu są niedopuszczalne. Stanowisko Hollande'a popiera konserwatywna opozycja. A także 83 procent Francuzów, których o zdanie spytał dziennik „Le Parisien".
Głęboko podzielone społeczeństwo akurat w tej sprawie jest jednomyślne:
za radykalnym ograniczeniem prawa muzułmanek do noszenia chusty w miejscach publicznych opowiadają się w takim samym stopniu młodzi i starzy, kobiety i mężczyźni, zwolennicy lewicy i prawicy.
A także większość elity kraju: z apelem popierającym postulaty Hollande'a wystąpiła grupa czołowych intelektualistów, w tym filozofowie Elisabeth Badinter, Alain Finkielkraut i Jean-Pierre Le Goff. Ale Laurent Bazin, antropolog z Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS), ostrzega, że interpretując w tak radykalny sposób koncepcje laickości, Republika łamie inną fundamentalną zasadę: wolności wyznania.
Francja już dwukrotnie przeżywała emocjonalną debatę w sprawie ograniczenia widocznych znaków przynależności religijnej. W 2004 roku wprowadzono zakaz noszenia chust w szkołach publicznych i relegowania uczennic, które się temu nie podporządkują. A w 2011 roku został ustanowiony całkowity zakaz zakrywania twarzy przez kobiety noszące burki i nikaby we wszystkich miejscach publicznych.
---------------------------***-------------------------
Czy Koran dopuszcza sytuację, w której kobieta nie nosi chusty w miejscach publicznych, a jednocześnie pozostaje wierna zaleceniom wiary?
Said Aalla:
Takiego problemu nie ma z burką i nikabem. Ale w przypadku chusty muzułmańskiej przytłaczająca większość autorytetów religijnych uważa, że nie jest to możliwe. To stawia wiele kobiet przed dramatycznym wyborem, szczególnie w czasach kryzysu: wierność przekonaniom religijnym albo praca. Sam znam w Strasburgu wykształcone muzułmanki, które zrezygnowały z kariery w administracji czy szkołach, choć w żaden sposób nie prowadziły prozelityzmu i swoim strojem nie zakłócały porządku publicznego. Jeśli teraz nie będą mogły pracować w prywatnych firmach, zostaną zepchnięte na margines społeczeństwa.
Czy prezydent Hollande nie bierze tego pod uwagę?
Gdy pojawia się kryzys ekonomiczny, rośnie bezrobocie, a rząd nie potrafi sobie z tym poradzić i jego notowania są dramatycznie niskie, muzułmanie zawsze stają się kozłem ofiarnym. To po prostu wygodny temat zastępczy. Przecież nic takiego się nie stało, aby trzeba było na gwałt zmieniać fundamentalne regulacje o obecności muzułmanów w społeczeństwie. Ale politycy kierują się przede wszystkim sondażami, które pokazują, że w tej akurat sprawie poglądy zwolenników Frontu Narodowego i Partii Socjalistycznej aż tak bardzo się nie różnią.
Czym tłumaczyć taką jedność opinii we francuskim społeczeństwie?
Francja przeżywa bardzo poważny kryzys tożsamości. I nie dotyczy to tylko imigrantów, ale także rodowitych Francuzów. Załamanie gospodarki, globalizacja zadały bardzo poważny cios republikańskiej idei wolności, równości i braterstwa. Wielu ludziom coraz trudniej nie tylko rozwijać talenty w Republice, ale nawet znaleźć w niej swoje miejsce. W tej sytuacji ludzie szukają prostego wytłumaczenia dla swoich kłopotów.
A może Francuzi po prostu się boją, że islam w ich kraju wymknął się spod kontroli? Waszyngtońska Pew Foundation nie tylko przewiduje, że do 2030 roku muzułmanie będą stanowić ponad 10 proc. społeczeństwa (teraz 7,5 proc.), ale także wskazuje, że w stosunku do lat 60. i 70. udział osób praktykujących w tej społeczności już się podwoił.
Renesans religijności wśród młodych francuskich muzułmanów jest niezaprzeczalny. 40–50 lat temu do Francji przyjeżdżali imigranci, dla których ważne było tylko zarobienie na życie. Część z nich to byli wręcz analfabeci. Dla nich wiara nie była aż tak ważna. Ale ich dzieci są już często dobrze wykształcone i poszukują swojej tożsamości. A wtedy odkrywają islam – religię, który jest bogata, a zarazem prosta i ludzka. Taka, która pozwala na zbudowanie harmonijnego życia we współczesnym świecie i nadanie mu sensu.
Dlaczego jednak taka ewolucja nie udaje się Kościołowi katolickiemu we Francji? Tylko 5 procent Francuzów, którzy deklarują przynależność do tej religii, chodzi dziś na msze, a postu w trakcie ramadanu przestrzega aż 90 procent młodych francuskich muzułmanów, tyleż samo stara się jeść potrawy przygotowane zgodnie z zasadami halalu, a jedna trzecia odmawia pięć razy dziennie modlitwy.
Te liczby nie są do końca porównywalne. Podobnie jak Boże Narodzenie ramadan ma silny kontekst rodzinny i kulturowy. W piątkowych modlitwach nie uczestniczy już tak duża część muzułmanów. Inaczej dla 5–6-milionowej społeczności zabrakłoby miejsca w naszych meczetach. Ale przyznaję, że udział muzułmanów w modlitwach jest trzy–cztery razy większy niż katolików w mszach. Powód jest prosty: każda religia musi odkurzyć swoje przesłanie, dostosować je do problemów współczesnego życia. Inaczej wierni będą czuli się odtrąceni.
Trzy czwarte Francuzów we wspomnianych sondażach wskazuje jednak, że islam nie jest religią taką samą jak każda inna. Ich zdaniem to wiara, która nie tylko nie jest kompatybilna z wartościami Republiki, ale także – w przeciwieństwie do chrześcijaństwa i judaizmu – nie jest tolerancyjna.
To fałszywa wizja. Ludzie mówią o religii, której nie znają. Przecież miliony muzułmanów żyje od dziesięcioleci we Francji i nie stwarzają oni żadnego problemu. Jak w każdej dużej społeczności są oczywiście ludzie, którzy wyrażają skrajne poglądy, bo fałszywie interpretują teksty religijne. Ale takie osoby powinny być oceniane przez niezawisłe sądy za łamanie prawa, a nie służyć za punkt wyjścia do oceny islamu jako takiego. O tym, że islam jest kompatybilny z nowoczesnym, demokratycznym państwem, świadczy także przykład takich krajów, jak Malezja, Indonezja czy Turcja. Także społeczeństwa Tunezji i Egiptu próbują zbudować struktury demokratycznego państwa, choć nie jest to łatwe.
Said Aalla
jest przewodniczącym Wielkiego Meczetu w Strasburgu.
Za:
https://www.rp.pl/swiat/art5635791-islam-albo-republika
Teresa
Wysłany: Sob 11:20, 06 Kwi 2013 Temat postu: Francja: gwałtownie rośnie niechęć do islamu
Francja: gwałtownie rośnie niechęć do islamu
Francuzi coraz bardziej obawiają się islamu. Jak wynika z opublikowanego dziś raportu Krajowej Komisji Praw Człowieka jedynie 22 procent mieszkańców Francji ma pozytywny stosunek do islamu. To 7 procent mniej niż przed rokiem i to w kraju, gdzie muzułmanie stanowią już niemal 10 procent społeczeństwa. 55 procent badanych uważa, że nie należy ułatwiać muzułmanom sprawowania kultu.
Najbardziej radykalne zmiany w podejściu do islamu zaszły wśród Francuzów z wyższym wykształceniem. Jest o tyle znaczące, że uchodzą oni za bardziej tolerancyjnych. Tymczasem 58 procent z nich ma krytyczny stosunek do kultu muzułmańskiego. 24 procent więcej niż przed trzema laty. Zdaniem autorów badań u źródeł tych przemian stoją publiczne debaty na temat burki, ulicznych modlitw i islamskich reguł kulinarnych. Negatywnych echem odbiły się również losy arabskiej wiosny.
Radio Watykańskie
Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna
»
"Bracia"w wierze, Świat "postępu"
» Napisz odpowiedź
Skocz do:
Wybierz forum
REGULAMIN
----------------
FORUM ZOSTAŁO ZAMKNIĘTE - JEST DO CZYTANIA
Kościół Katolicki
----------------
Kościół w Polsce
"KOŚCIÓŁ W MEDIACH" - POLSKA
Kościół ogólnie i na świecie
"KOŚCIÓŁ W MEDIACH" - ŚWIAT
Kryzys... Nadużycia ... w KK
Adwent
Okres Bożego Narodzenia
Przedpoście i Wielki Post
Wielki Tydzień i Okres Wielkanocny
Miłosierdzie Boże
Oficjalna strona Biskupa Mostar-Duvno
Medjugorie, Vassula Ryden i inne fałszywe objawienia i wizje
Nauka Katolicka
----------------
Tradycja Katolicka
Sakramenty święte i tematy z tym związane
Pan Jezus
Kult NSPJ, Chrystusa Króla i Intronizacja
Wypaczanie przesłania Pana Jezusa do Sł.B. Rozalii Celakówny
Najświętsza Maryja Panna, Matka Boża
Święta Maryjne
Objawienia Maryjne
Fatima
Rozważania wezwań litanii loretańskiej
Modlitwa i Duchowość Katolicka
Nowenny
Rekolekcje - rozmyślania
Święci i Błogosławieni
Katechizm, Nauka katolicka
Szatan nie umarł! Ezoteryka, Okultyzm, Bałwochwalstwo....
"Bracia"w wierze, Świat "postępu"
Nowa "wiosna" Kościoła
Patrystyka
Liturgia,Dokumenty,Nauczanie
----------------
Msza Święta - Tajemnica naszej wiary! Ryt Trydencki
Papież Benedykt XVI - komunikaty, wypowiedzi, nauki, etc ...
Papież Franciszek - wybrany 13 marca 2013 r.
Informacje od pontyfikatu Franciszka
Audiencje ogólne, katechezy środowe, homilie Franciszka
Nauczanie Papieży, Magisterium i Ojców Kościoła Katolickiego
Wypaczenia i zmiany po duszpasterskim Soborze Watykański II
Permanentna rewolucja.
Tematy różne
----------------
Rozważania, Przemyślenia, Wypowiedzi, Opinie...
Tematy, które nurtują, bulwersują i wprost szokują!
Wydarzenia, Wywiady, Wiadomości
UKRAINA - WOJNA
Historia
Swobodna dyskusja
Pytania
Ciekawe książki i multimedia
Uwagi, Opinie, Ogłoszenia
Życzenia, wiersze, galerie zdjęć....
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2002 phpBB Group ::
FI Theme
:: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Regulamin