Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Papież ogłosił Rok Święty Miłosierdzia (2015-2016) Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 10:36, 14 Mar 2015 Powrót do góry

Papież ogłosił Rok Święty Miłosierdzia

Image

Papież Franciszek zapowiedział Nadzwyczajny Rok Święty. W jego centrum znajdzie się Boże miłosierdzie. Ojciec Święty uczynił to w bazylice watykańskiej w trakcie nabożeństwa pokutnego.

„Drodzy bracia i siostry, często myślałem o tym, jak Kościół może uczynić bardziej oczywistą swą misję jako świadka miłosierdzia. To droga, która rozpoczyna się od duchowego nawrócenia. Dlatego też postanowiłem ogłosić Nadzwyczajny Jubileusz, w centrum którego będzie Boże miłosierdzie. To będzie Rok Święty Miłosierdzia – mówił Papież. - Chciejmy go przeżywać w świetle słów Pana: «Bądźcie miłosierni, jak wasz Ojciec» (Łk 6,36). Dotyczy to zwłaszcza spowiedników. Wiele miłosierdzia! Ten Rok Święty rozpocznie się w tegoroczną uroczystość Niepokalanego Poczęcia, a zakończy 20 listopada 2016 r., w niedzielę Pana naszego Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, który jest żywym obliczem miłosierdzia Ojca. Powierzam organizację tego Jubileuszu Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, tak by ożywiała go jako nowy etap na drodze Kościoła w jego misji niesienia każdemu człowiekowi Ewangelii miłosierdzia. Jestem przekonany, że cały Kościół, który bardzo potrzebuje miłosierdzia, bo jesteśmy grzesznikami, będzie mógł znaleźć w tym Jubileuszu radość, by odkryć i uczynić owocnym Boże miłosierdzie, przez które wszyscy jesteśmy wezwani do dawania pociechy każdemu człowiekowi naszych czasów. Nie zapominajmy, że Bóg przebacza wszystko i, że Bóg przebacza zawsze. Nie męczmy się nigdy proszeniem o przebaczenie. Już teraz powierzamy ten Rok Matce Miłosierdzia, by zwróciła na nas swoje spojrzenie i czuwała nad naszą drogą: naszą drogę nawrócenia, naszą drogę z otwartym sercem, by w tym roku otrzymać przebaczenie Boga, otrzymać Boże miłosierdzie”.

Oficjalne ogłoszenie Roku Świętego odbędzie w najbliższą Niedzielę Bożego Miłosierdzia, uroczystości wprowadzonej przez św. Jana Pawła II. Papież Franciszek, stojąc przed Drzwiami Świętymi, ogłosi w tym dniu oficjalnie Bullę na Rok Święty.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 19:30, 10 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 10:50, 14 Mar 2015 Powrót do góry

Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia

Image

Papież Franciszek ogłosił w Bazylice św. Piotra Nadzwyczajny Rok Święty. Jubileusz Miłosierdzia rozpocznie się otwarciem Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia 8 grudnia 2015 roku i zakończy się 20 listopada 2016 roku wraz z uroczystością Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Na początku tego roku Ojciec Święty powiedział: „To jest czas miłosierdzia. Ważnym jest, aby wierni świeccy żyli nim i zanieśli je do różnych środowisk społecznych. Naprzód!”.

Papież Franciszek ogłosił Jubileusz w drugą rocznicę wyboru, podczas homilii wygłoszonej z okazji nabożeństwa pokutnego otwierającego inicjatywę „24 godziny dla Pana”. Inicjatywa ta, przeprowadzana przez Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, zachęca do otwarcia kościołów na całym świecie i celebrowania Sakramentu Pojednania. W tym roku, w ramach niniejszej inicjatywy, rozważane są słowa z Listu św. Pawła do Efezjan: „Bóg bogaty w miłosierdzie” (Ef 2,4).

Otwarcie Jubileuszu Miłosierdzia przypada na dzień, w którym wspominamy 50. rocznicę zakończenia Soboru Watykańskiego II w 1965 roku, nadając w ten sposób szczególny wymiar, który zachęca nas do kontynuacji dzieła zapoczątkowanego na tymże Soborze.

Podczas Jubileuszu czytania liturgiczne w niedziele czasu zwykłego będą wzięte z Ewangelii św. Łukasza, nazywanego też „Ewangelistą miłosierdzia”. Dante Alighieri nazywa go „scriba mansuetudinis Christi”, czyli „pisarzem opisującym łagodność Chrystusa”. Są powszechnie znane przypowieści o miłosierdziu obecne w Ewangelii św. Łukasza: o zagubionej owcy, o zagubionej drachmie czy o miłosiernym ojcu.

Oficjalne i uroczyste ogłoszenie Roku Świętego odbędzie się podczas tegorocznej Niedzieli Miłosierdzia, uroczystości wprowadzonej przez św. Jana Pawła II, która jest celebrowana w niedzielę przypadającą po Świętach Wielkanocnych. Papież, stojąc przed Drzwiami Świętymi, ogłosi w tym dniu oficjalnie Bullę na Rok Święty.

U Żydów już od czasów starożytnych jubileusz był rokiem, który obchodzono co 50 lat. W tym czasie należało wprowadzić z powrotem równość dla wszystkich synów Izraela, ofiarując nowe możliwości rodzinom, które straciły swój dobytek, a czasem nawet wolność osobistą. Bogaczom natomiast rok jubileuszowy przypominał, iż nadszedł czas, w którym niewolnicy z Izraela, którzy znów stali się im równi, mogą odwołać się do swoich praw. „Sprawiedliwość, wedle Prawa Izraela, to nade wszystko ochrona słabych” (św. Jan Paweł II, Tertio millennio adveniente 13).

Kościół Katolicki rozpoczął tradycję Roku Świętego wraz z pontyfikatem Bonifacego VIII w 1300 roku. Papież ten zaproponował celebrację Roku Jubileuszowego co 100 lat. Od 1475 roku, aby umożliwić każdemu pokoleniu przeżycie Jubileuszu, czas ten został skrócony do 25 lat. Jubileusz nadzwyczajny zostaje natomiast ogłoszony ze szczególnej i ważnej okazji.

Do dnia dzisiejszego w Kościele zostało ogłoszonych 26 zwyczajnych Lat Jubileuszowych. Ostatnim był Jubileusz 2000 roku. Natomiast ostatnie nadzwyczajne Lata Święte to: rok 1933, ogłoszony przez Piusa XI z okazji 1900-nej rocznicy Odkupienia, i rok 1983, ogłoszony przez św. Jana Pawła II w 1950 lat od Odkupienia.

Kościół katolicki nadał hebrajskiemu jubileuszowi charakter bardziej duchowy. Jubileusz polega na przebaczeniu, odpuszczeniu grzechów otwartemu dla wszystkich, na możliwości odnowienia relacji z Bogiem i z bliźnim. W ten sposób Rok Święty staje się możliwością pogłębienia wiary oraz zaangażowania się na nowo w życie poprzez osobiste świadectwo chrześcijańskie.

Poprzez ogłoszenie Jubileuszu Miłosierdzia Papież Franciszek kładzie w centrum uwagi Boga miłosiernego, który wzywa wszystkich, by wrócili do Niego. Spotkanie z Nim ożywia cnotę miłosierdzia.

Ryt inicjujący Jubileusz to otwarcie Drzwi Świętych. Mowa o tych drzwiach, które są otwierane tylko na czas Roku Świętego, a które normalnie są zamurowane. Drzwi Święte są w 4 rzymskich Bazylikach: św. Piotra, św. Jana na Lateranie, św. Pawła za Murami i Matki Bożej Większej. Ryt otwierający ilustruje w sposób symboliczny ideę otwarcia dla wszystkich wierzących tego szczególnego przejścia w stronę zbawienia.

Drzwi Święte w innych Bazylikach zostaną otwarte po uroczystości rozpoczęcia Roku Jubileuszowego w Bazylice św. Piotra.


Miłosierdzie jest tematem bardzo bliskim Ojcu Świętemu, który już jako biskup wybrał sobie za motto słowa: „miserando atque eligendo”. To fragment z Homilii św. Bedy Czcigodnego, który komentuje Ewangelię o powołaniu św. Mateusza, pisząc: „Vidit ergo Iesus publicanum et quia miserando atque eligendo vidit, ait illi Sequere me” (Ujrzał Jezus celnika, a ponieważ popatrzył na niego z uczuciem miłości oraz wybrania, powiedział mu: Chodź za mną). Ta homilia jest hołdem złożonym Bożemu miłosierdziu. Można również byłoby przetłumaczyć to motto: „Oczami miłosierdzia”.

Na pierwszy Anioł Pański po swoim wyborze Papież Franciszek powiedział, że „usłyszenie słowa miłosierdzie zmienia wszystko. To najlepsze, co możemy usłyszeć: że zmienia świat. Odrobina miłosierdzia czyni świat mniej zimnym i bardziej sprawiedliwym. Musimy zrozumieć dobrze to miłosierdzie Boga, tego miłosiernego Ojca, który ma tak wiele cierpliwości” (Anioł Pański 17 marca 2013 roku).

Na Anioł Pański 11 stycznia 2015 roku Papież powiedział natomiast: „Potrzeba dziś miłosierdzia i istotnym jest, aby wierni świeccy żyli nim i zanieśli je do różnych środowisk społecznych. Naprzód! Przeżywamy czas miłosierdzia, to jest właśnie czas miłosierdzia”. A następnie, w swoim Orędziu na Wielki Post 2015 roku, Ojciec Święty przypomniał: „Jakże pragnę, aby miejsca, w których wyraża się Kościół, w szczególności nasze parafie i nasze wspólnoty, stały się wyspami miłosierdzia na morzu obojętności!”.

W tłumaczeniu włoskim Adhortacji Evangelii gaudium słowo „miłosierdzie” pojawia się 31 razy.

Papież Franciszek powierzył przeprowadzenie Jubileuszu Miłosierdzia Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Lista Lat Jubileuszowych:
1300: Bonifacy VIII
1350: Klemens VI
1390: ogłoszony przez Urbana VI, przeprowadzony przez Bonifacego IX
1400: Bonifacy IX
1423: Marcin V
1450: Mikołaj V
1475: ogłoszony przez Pawła II, przeprowadzony przez Sykstusa IV
1500: Aleksander VI
1525: Klemens VII
1550: ogłoszony przez Pawła III, przeprowadzony przez Juliusza III
1575: Grzegorz XIII
1600: Klemens VIII
1625: Urban VIII
1650: Innocenty X
1675: Klemens X
1700: rozpoczęty przez Innocentego XII, zakończony przez Klemensa XI
1725: Benedykt XIII
1750: Benedykt XIV
1775: ogłoszony przez Klemensa XIV, przeprowadzony przez Piusa VI
1825: Leon XII
1875: Pius IX
1900: Leon XIII
1925: Pius XI
1933: Pius XI
1950: Pius XII
1975: Paweł VI
1983: Jan Paweł II
2000: Jan Paweł II
2015: Franciszek
W latach 1800 oraz 1850 Jubileusz się nie odbył ze względu na sytuację polityczną tamtych czasów.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 19:32, 10 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 19:56, 14 Mar 2015 Powrót do góry

Franciszek napisał:
Powierzam organizację tego Jubileuszu Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, tak by ożywiała go jako nowy etap na drodze Kościoła w jego misji niesienia każdemu człowiekowi Ewangelii miłosierdzia.

Abp Fisichella o ogłoszonym przez Papieża Roku Jubileuszowym

Image

Ogłaszając Nadzwyczajny Rok Święty Miłosierdzia Franciszek powierzył jego zorganizowanie i przeprowadzenie Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jej przewodniczący uważa, że trzeba od razu zabrać się do pracy. W wywiadzie prasowym dla sieci Mediaset abp Rino Fisichella wskazuje na priorytety tego okresu.

Szef watykańskiej dykasterii ds. nowej ewangelizacji uważa, że ogłoszenie Roku Jubileuszowego jest ze strony Papieża aktem wiary. Wskazuje przy tym, że czas ten ma być skoncentrowany na głoszeniu podstawowego przesłania Ewangelii, ukazującego miłosierne oblicze Jezusa. W ciągu najbliższych tygodni zostanie zatem przygotowany specjalny program inicjatyw, ze szczególnym uwzględnieniem obchodów, które odbędą się w Rzymie. „Pierwsza myśl, która przychodzi mi teraz do głowy, to ta, że Kościół musi odkryć na nowo uczynki miłosierdzia względem ciała i duszy, które są chlebem powszednim życia wierzących, czyli osób będących najbliżej Ewangelii, a przez to uprzywilejowanych” – uważa abp Fisichella. Zaznacza przy tym, że według zamysłu Ojca Świętego nie chodzi o wielkie wydarzenie strukturalne. Sprawy organizacyjne tego roku są drugorzędne. Jedyny cel to duchowe nawrócenie i danie świadectwa o Chrystusie.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 19:33, 10 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 22:17, 11 Kwi 2015 Powrót do góry

Bulla „Misericordiae vultus”

Image

Od 8 grudnia bieżącego roku do 20 listopada 2016 trwać będzie Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Papież Franciszek w bulli „Misericordiae vultus” opisał w niej najistotniejsze cechy Bożego miłosierdzia. "Fundamentem konstrukcji podtrzymującej całe życie Kościoła jest miłosierdzie” - czytamy w papieskim dokumencie. Poniżej publikujemy tekst papieskiego dokumentu dla Kościoła.

FRANCISZEK

BISKUP RZYMU

SŁUGA SŁUG BOŻYCH

DO WSZYSTKICH, KTÓRZY BĘDĄ

CZYTAĆ TEN LIST

ŁASKA, MIŁOSIERDZIE I POKÓJ


(...)

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 19:12, 16 Gru 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 22:21, 11 Kwi 2015 Powrót do góry

Franciszek: niech Jubileusz Miłosierdzia leczy rany, otwierając drogi przebaczenia i pojednania

Image

Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia to czas leczenia ran, świadczenia bliskości Boga, zaoferowania każdemu drogi przebaczenia i pojednania - powiedział Ojciec Święty podczas pierwszych nieszporów uroczystości Bożego Miłosierdzia w bazylice watykańskiej.

W swojej homilii Franciszek nawiązał do powitania zmartwychwstałego Jezusa skierowanego do swoich uczniów w wieczór Wielkanocny: „Pokój wam!” (J 20,19). Zaznaczył, że składani ono dziś Kościół do szczególnej modlitwy, by Bóg bogaty w miłosierdzie wspierał wiarę wielu chrześcijan cierpiących, a jednocześnie proszenia o nawrócenie naszych serc, abyśmy przeszli od obojętności do współczucia. Wskazał, że naszym pojednaniem jest Chrystus, a Jego miłość uczyniła nas sprawiedliwymi, dając nam pokój.

Następnie papież wyjaśnił motywy ogłoszenia Jubileuszu Miłosierdzia. Zaznaczył, że Kościół w obecnym czasie wielkich przemian epokowych jest wezwany do bardziej wyraźnego ukazywania znaków obecności i bliskości Boga. Jest to czas, aby na nowo odkryć, że ma on być znakiem i narzędziem miłosierdzia Ojca. Ma on rozbudzać „pragnienie umiejętności zrozumienia wielu znaków czułości, jakie Bóg daje całemu światu, a szczególnie tym, którzy cierpią, są samotni i opuszczeni a także nie mają nadziei na przebaczenie i nie mają poczucia, że są kochanymi przez Ojca. Rok Święty: aby obudzić w nas radość z powodu tego, że zostaliśmy odnalezieni przez Jezusa, który jako Dobry Pasterz przyszedł, żeby nas szukać, bo się zagubiliśmy. Jubileusz: aby dostrzec ciepło miłości Chrystusa, który bierze nas na swe ramiona, aby nas doprowadzić z powrotem do domu Ojca. Rok, w którym możemy być dotknięci przez Pana Jezusa i przemienieni Jego miłosierdziem, abyśmy także i my stali się świadkami miłosierdzia. Oto dlaczego Jubileusz: bo jest to czas miłosierdzia. Jest to czas stosowny, aby leczyć rany, aby niestrudzenie spotykać tych, którzy czekają, aby zobaczyć i namacalnie dotknąć znaków bliskości Boga, aby zaoferować każdemu drogę przebaczenia i pojednania” - powiedział Franciszek.

[link widoczny dla zalogowanych]



Papież o celach Jubileuszu Miłosierdzia

Image

(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 19:48, 10 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:08, 06 Maj 2015 Powrót do góry

Logo i kalendarz Roku Miłosierdzia

Image

Logo i program głównych wydarzeń Nadzwyczajnego Roku Jubileuszowego Miłosierdzia zaprezentowano dziś w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej. Logo, zaprojektowane przez słoweńskiego jezuitę o. Marko Rupnika, przedstawia Chrystusa Dobrego Pasterza, niosącego na ramionach nie owieczkę, ale człowieka. Jest to obraz Miłosierdzia Boga względem zagubionej ludzkości, okazanego przez wcielenie Syna Bożego i odkupienie. Scena ujęta jest znamienną dla najstarszej sztuki chrześcijańskiej owalną aureolą, zwaną mandorlą. Z jej boku umieszczony jest napis: MIŁOSIERNI JAK OJCIEC. To motto Roku Świętego, zaczerpnięte ze słów Pana Jezusa: „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny” (Łk 6, 36).

Rok Miłosierdzia będzie trwał od tegorocznej uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia do przyszłorocznej Niedzieli Chrystusa Króla 20 listopada. Jego kalendarz ma trzy perspektywy. Jedna dotyczy wydarzeń z wielkim napływem ludzi. Pierwsze z nich, poświęcone tym wszystkim, którzy działają w ruchu pielgrzymkowym, planuje się w dniach 19-21 stycznia 2016 r. 3 kwietnia, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, odbędzie się spotkanie ruchów, stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych żyjących duchowością miłosierdzia. Będą też m.in. rzymskie spotkania diakonów, kapłanów, czy młodych przystępujących do sakramentu bierzmowania – niezależnie od wielkich obchodów Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie. Przewiduje się także Jubileusz Więźniów, choć nie wiadomo jeszcze, czy niektórzy z nich będą mogli wziąć udział w pielgrzymce do Rzymu.

Druga perspektywa to symboliczne, bliżej jeszcze nieznane gesty Papieża wobec „peryferii egzystencjalnych”. Takich gestów mają też dokonać biskupi w swoich diecezjach. Obchody Roku Miłosierdzia obejmą bowiem, jak wiadomo, wszystkie diecezje, a Drzwi Święte zostaną otwarte w katedrach czy innych ważnych świątyniach na całym świecie. Wreszcie trzecia perspektywa dotyczy tych licznych pielgrzymów, którzy przybędą do Rzymu indywidualnie, niezorganizowani.

Prezentacji logo i kalendarza Roku Świętego dokonał w watykańskim biurze prasowym przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella. Odpowiadał on potem na pytania dziennikarzy, które dotyczyły m.in. nowości, jaką są „misjonarze miłosierdzia”.

„Misjonarze miłosierdzia to coś, co po raz pierwszy ma miejsce podczas Jubileuszu. Jest pragnieniem Papieża, by w ten sposób było widoczne jakby przedłużenie jego obecności przez znak czułości i przebaczenia – powiedział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. – Otrzymujemy już zgłoszenia wielu księży, ale razem z biskupami określimy, kto najlepiej nadaje się do tej posługi. Muszą to być ludzie mający ogromną cierpliwość i znajomość ludzkich ograniczeń, kapłani wyrażający bliskość Boga, Jego czułość i miłosierdzie. Mają być dobrymi kaznodziejami, bo na nabożeństwach będą głosić słowo miłosierdzia, a jednocześnie dobrymi spowiednikami. Musimy więc umieć dobrać ludzi, którzy potrafią pełnić tę posługę. Myślimy, że mogą nam w tym pomóc także biskupi-seniorzy, bo mają duże doświadczenie i umieją wychodzić naprzeciw wielu ludziom. Papież pisze w bulli, że posługa ta dotyczy «przede wszystkim Wielkiego Postu», ale misjonarze miłosierdzia będą do dyspozycji przez cały Rok Święty”.

Abp Fisichella ujawnił m.in., że o zamiarze ogłoszenia Roku Miłosierdzia Ojciec Święty mówił mu po raz pierwszy na audiencji prywatnej już w sierpniu ub. r. „Papieski sekret” udało się jednak utrzymać w Watykanie aż do dnia jego zapowiedzi 13 marca. Rok Jubileuszowy ma również własną stronę internetową m.in. w języku polskim: [link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 19:49, 10 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 10:42, 28 Lip 2015 Powrót do góry

Watykan: poszukiwani misjonarze miłosierdzia
(...)
http://www.traditia.fora.pl/informacje-od-pontyfikatu-franciszka,86/watykan-poszukiwani-misjonarze-milosierdzia,13402.html#64456


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 19:49, 10 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 9:31, 01 Sie 2015 Powrót do góry

Rzym: mocno kuleją przygotowania do Jubileuszu Miłosierdzia

Image

W Rzymie kuleją przygotowania do Jubileuszu

Znaczne opóźnienia, brak wystarczających inwestycji i totalne przyzwolenie na działanie nielegalnej infrastruktury – tak oceniany jest stan Rzymu na cztery miesiące przed rozpoczęciem Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia. Jak się szacuje, to wielkie wydarzenie przyciągnie do Wiecznego Miasta 33 mln pielgrzymów z całego świata. Coraz częściej jednak słychać pytanie, czy Rzym będzie w stanie ich godnie przyjąć.

Francesco Rutelli, który jako burmistrz przygotował miasto na Rok Święty 2000, wskazuje, że cztery miesiące po ogłoszeniu przez Papieża Jubileuszu przygotowania do niego wciąż pozostają jedynie w sferze projektów. Nie rozpoczęto m.in. zapowiadanych prac związanych z powstaniem brakujących parkingów, taniej bazy noclegowej głównie dla młodzieży (kontrole wykryły za to 4 tys. nielegalnie działających hotelików i 36 tys. miejsc noclegowych na czarno), z naprawą dróg oraz usprawnieniem komunikacji miejskiej. Stąd też rzymska Izba Handlowa apeluje do premiera Włoch o przydzielenie miastu specjalnego komisarza ds. jubileuszu i wyasygnowanie nadzwyczajnych środków, tak samo jak miało to miejsce w przypadku Expo 2015. Przypomina przy tej okazji, że jubileusz da miastu ogromny zastrzyk finansowy (PKB miasta wzrośnie o 11,5 mld euro, a wpływy z podatków przyniosą ponad 600 mln euro), a będzie też doskonałą reklamą. Szacuje się, że dzięki jubileuszowi powstanie 5,5 tys. nowych miejsc pracy. Tymczasem włoskie media donoszą, że w kasie miejskiej brakuje 40 mln euro na przeprowadzenie koniecznych prac. Rzym został ostatnio oceniony jako „więzień brudu i chaosu komunikacyjnego”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 19:50, 10 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 11:43, 01 Wrz 2015 Powrót do góry

Katolicka Agencja Informacyjna

Franciszek w liście do przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji:
Postanowiłem, mimo wszelkich przeciwnych rozporządzeń, upoważnić wszystkich kapłanów w Roku Jubileuszowym do rozgrzeszenia z grzechu aborcji osób, które jej dokonały, żałują tego z całego serca i proszą o przebaczenie.


[link widoczny dla zalogowanych]

Drzwi Święte w Bazylice św. Janów na Lateranie.

Wszyscy kapłani będą mogli w Roku Jubileuszowym Miłosierdzia rozgrzeszyć z grzechu aborcji, a łaskę ważnego i zgodnego z prawem rozgrzeszenia będą mogli uzyskać także wierni, którzy przystąpią do Sakramentu Pojednania u kapłanów z Bractwa św. Piusa X.

Postanowienia te zawarte są w noszącym dzisiejszą datę liście Ojca Świętego do przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, abp Salvatore Fisichelli.

Oto tekst wspomnianego dokumentu w tłumaczeniu na język polski:

Czcigodny Brat
Abp Rino Fisichella
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji

Zbliżający się Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia pozwala mi zwrócić uwagę na kilka kwestii, które chcę poruszyć, by obchody Roku Świętego mogły być dla wszystkich wierzących prawdziwym momentem spotkania z miłosierdziem Boga. Pragnę bowiem, aby Jubileusz był żywym doświadczeniem bliskości Ojca, niejako dotknięciem ręką Jego czułości, aby wiara każdego wierzącego umocniła się, a tym samym jego świadectwo stawało się coraz bardziej skuteczne.

Myślę przede wszystkim o wszystkich wiernych, którzy w poszczególnych diecezjach lub jako pielgrzymi w Rzymie będą przeżywali łaskę Jubileuszu. Pragnę, by jubileuszowy odpust był dla każdego autentycznym doświadczeniem miłosierdzia Bożego, które wychodzi wszystkim naprzeciw z obliczem Ojca, który przyjmuje i przebacza, całkowicie zapominając popełniony grzech. Aby przeżyć i uzyskać odpust, wierni mają odbyć krótką pielgrzymkę do Drzwi Świętych, otwartych w każdej Katedrze i w kościołach wyznaczonych przez Biskupa diecezjalnego, a także w czterech Bazylikach Papieskich w Rzymie, na znak głębokiego pragnienia prawdziwego nawrócenia. Jednocześnie rozporządzam, by w sanktuariach, gdzie zostały otwarte Drzwi Miłosierdzia, i w kościołach, które tradycyjnie są uznawane za Jubileuszowe, była możliwość uzyskania odpustu. Ważne jest, aby ten moment był połączony przede wszystkim z Sakramentem Pojednania i uczestnictwem w Mszy św. oraz refleksją nad miłosierdziem. Konieczne będzie, by tym celebracjom towarzyszyło wyznanie wiary i modlitwa za mnie oraz w intencjach, które noszę w sercu dla dobra Kościoła i całego świata.

Myślę też o osobach, które z różnych powodów nie będą mogły udać się do Świętych Drzwi, przede wszystkim o ludziach chorych, starszych i samotnych, którzy często nie są w stanie wyjść z domu. Dla nich będzie wielką pomocą przeżywanie choroby i cierpienia jako doświadczenia bliskości z Panem, który w tajemnicy swojej męki, śmierci i zmartwychwstania wskazuje główną drogę pozwalającą nadać sens bólowi i samotności. Przeżywanie z wiarą i radosną nadzieją tego momentu próby, poprzez przyjęcie komunii św. lub uczestniczenie w Mszy św. i w modlitwie wspólnotowej, również za pośrednictwem różnych środków przekazu, będzie dla nich sposobem uzyskania jubileuszowego odpustu. Myślę też o więźniach, którzy doświadczają ograniczenia wolności. Jubileusz zawsze stanowił okazję do wielkiej amnestii, obejmującej bardzo wiele osób, które choć zasługują na karę, uświadomiły sobie jednak, że to, co uczyniły, było niesprawiedliwe, i szczerze pragną na nowo włączyć się w życie społeczeństwa, wnosząc w nie swój uczciwy wkład. Niech do nich wszystkich dotrze w konkretny sposób miłosierdzie Ojca, który chce być blisko ludzi najbardziej potrzebujących Jego przebaczenia. W kaplicach więziennych będą oni mogli uzyskać odpust, a kiedy będą przechodzili przez drzwi swojej celi, kierując myśli i modlitwę do Ojca, niech za każdym razem ten gest oznacza dla nich przejście przez Drzwi Święte, ponieważ miłosierdzie Boże, które potrafi przemienić serca, jest również w stanie przeobrazić kraty w doświadczenie wolności.

Prosiłem, by Kościół odkrył w tym czasie jubileuszowym bogactwo zawarte w uczynkach miłosierdzia co do ciała i duszy. Doświadczenie miłosierdzia staje się bowiem widzialne w świadectwie konkretnych znaków, jak uczył nas sam Jezus. Za każdym razem, kiedy wierny sam wykona jeden lub kilka z tych uczynków, z pewnością otrzyma jubileuszowy odpust. Wiąże się z tym zaangażowanie w życie miłosierdziem, aby otrzymać łaskę pełnego i głębokiego przebaczenia mocą miłości Ojca, który nikogo nie wyklucza. Będzie to więc pełny odpust jubileuszowy, owoc samego wydarzenia, które jest celebrowane i przeżywane z wiarą, nadzieją i miłością.

Jubileuszowy odpust można będzie uzyskać również dla zmarłych. Jesteśmy z nimi związani świadectwem wiary i miłości, które nam zostawili. Tak jak pamiętamy o nich podczas Mszy św., tak też możemy, w wielkiej tajemnicy świętych obcowania, modlić się za nich, aby miłosierne oblicze Ojca uwolniło ich od wszelkich pozostałości winy i by mógł On przygarnąć ich do siebie w nieskończonej szczęśliwości.

Jednym z poważnych problemów naszych czasów jest z pewnością zmodyfikowany stosunek do życia. Bardzo rozpowszechniona mentalność doprowadziła do utraty należytej wrażliwości indywidualnej i społecznej na kwestię przyjmowania nowego życia. Dramat aborcji przeżywany jest przez niektóre osoby ze świadomością powierzchowną, jakby niemal nie zdawały sobie sprawy z tego, jak wielkim złem jest ten akt. Wiele innych natomiast, choć przeżywa ten moment jako porażkę, uważa, że nie mają innej drogi. Myślę w szczególności o wszystkich kobietach, które poddały się aborcji. Dobrze znam uwarunkowania, które doprowadziły je do podjęcia tej decyzji. Wiem, że jest to dramat egzystencjalny i moralny. Spotkałem wiele kobiet, które nosiły w sercu blizny pozostawione przez ten ciężki i bolesny wybór. To, co się wydarzyło, jest głęboko niesłuszne; jednakże tylko wtedy, gdy zrozumie się to w prawdzie, można nie stracić nadziei. Przebaczenia Bożego nie można odmówić nikomu, kto żałuje, zwłaszcza jeśli ze szczerym sercem przystępuje do Sakramentu Spowiedzi, by pojednać się z Ojcem. Również z tego powodu postanowiłem, mimo wszelkich przeciwnych rozporządzeń, upoważnić wszystkich kapłanów w Roku Jubileuszowym do rozgrzeszenia z grzechu aborcji osób, które jej dokonały, żałują tego z całego serca i proszą o przebaczenie. Niech kapłani przygotują się do tego wielkiego zadania, by potrafili łączyć słowa szczerego przyjęcia z refleksją, która pomoże zrozumieć popełniony grzech oraz wskaże drogę autentycznego nawrócenia, by pojąć prawdziwe i wielkoduszne przebaczenie Ojca, który wszystko odnawia swoją obecnością.

Ostatnia uwaga dotyczy tych wiernych, którzy z różnych powodów uważają za stosowne chodzenie do kościołów, w których posługują kapłani z Bractwa św. Piusa X. Ten Jubileuszowy Rok Miłosierdzia nie wyklucza nikogo. Niektórzy współbracia biskupi z różnych stron opowiadali mi o ich dobrej wierze i praktykowaniu sakramentów, z czym łączy się jednak dyskomfort życia w trudnej z duszpasterskiego punktu widzenia sytuacji. Ufam, że w bliskiej przyszłości będzie można znaleźć rozwiązania pozwalające przywrócić pełną jedność z kapłanami i przełożonymi Bractwa. Tymczasem, powodowany potrzebą zabiegania o dobro tych wiernych, rozporządzam i postanawiam, że osoby, które w Roku Świętym Miłosierdzia przystąpią do Sakramentu Pojednania u kapłanów z Bractwa św. Piusa X, otrzymają ważne i zgodne z prawem rozgrzeszenie.

Ufając we wstawiennictwo Matki Miłosierdzia, zawierzam Jej opiece przygotowania do tego Nadzwyczajnego Jubileuszu.

Watykan, 1 września 2015 r.

FRANCISCUS


[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 20:13, 10 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 11:53, 01 Wrz 2015 Powrót do góry

Każdy ksiądz rozgrzeszy z aborcji

Image

Wszyscy kapłani będą mogli w Roku Jubileuszowym Miłosierdzia rozgrzeszyć z grzechu aborcji, a łaskę ważnego i zgodnego z prawem rozgrzeszenia będą mogli uzyskać także wierni, którzy przystąpią do Sakramentu Pojednania u kapłanów z Bractwa św. Piusa X. Postanowienia te zawarte są w noszącym dzisiejszą datę liście Ojca Świętego do przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, abp Salvatore Fisichelli.

Czcigodny Brat

Abp Rino Fisichella

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji


Zbliżający się Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia pozwala mi zwrócić uwagę na kilka kwestii, które chcę poruszyć, by obchody Roku Świętego mogły być dla wszystkich wierzących prawdziwym momentem spotkania z miłosierdziem Boga. Pragnę bowiem, aby Jubileusz był żywym doświadczeniem bliskości Ojca, niejako dotknięciem ręką Jego czułości, aby wiara każdego wierzącego umocniła się, a tym samym jego świadectwo stawało się coraz bardziej skuteczne.

Myślę przede wszystkim o wszystkich wiernych, którzy w poszczególnych diecezjach lub jako pielgrzymi w Rzymie będą przeżywali łaskę Jubileuszu. Pragnę, by jubileuszowy odpust był dla każdego autentycznym doświadczeniem miłosierdzia Bożego, które wychodzi wszystkim naprzeciw z obliczem Ojca, który przyjmuje i przebacza, całkowicie zapominając popełniony grzech. Aby przeżyć i uzyskać odpust, wierni mają odbyć krótką pielgrzymkę do Drzwi Świętych, otwartych w każdej Katedrze i w kościołach wyznaczonych przez Biskupa diecezjalnego, a także w czterech Bazylikach Papieskich w Rzymie, na znak głębokiego pragnienia prawdziwego nawrócenia. Jednocześnie rozporządzam, by w sanktuariach, gdzie zostały otwarte Drzwi Miłosierdzia, i w kościołach, które tradycyjnie są uznawane za Jubileuszowe, była możliwość uzyskania odpustu. Ważne jest, aby ten moment był połączony przede wszystkim z Sakramentem Pojednania i uczestnictwem w Mszy św. oraz refleksją nad miłosierdziem. Konieczne będzie, by tym celebracjom towarzyszyło wyznanie wiary i modlitwa za mnie oraz w intencjach, które noszę w sercu dla dobra Kościoła i całego świata.

Myślę też o osobach, które z różnych powodów nie będą mogły udać się do Świętych Drzwi, przede wszystkim o ludziach chorych, starszych i samotnych, którzy często nie są w stanie wyjść z domu. Dla nich będzie wielką pomocą przeżywanie choroby i cierpienia jako doświadczenia bliskości z Panem, który w tajemnicy swojej męki, śmierci i zmartwychwstania wskazuje główną drogę pozwalającą nadać sens bólowi i samotności. Przeżywanie z wiarą i radosną nadzieją tego momentu próby, poprzez przyjęcie komunii św. lub uczestniczenie w Mszy św. i w modlitwie wspólnotowej, również za pośrednictwem różnych środków przekazu, będzie dla nich sposobem uzyskania jubileuszowego odpustu. Myślę też o więźniach, którzy doświadczają ograniczenia wolności. Jubileusz zawsze stanowił okazję do wielkiej amnestii, obejmującej bardzo wiele osób, które choć zasługują na karę, uświadomiły sobie jednak, że to, co uczyniły, było niesprawiedliwe, i szczerze pragną na nowo włączyć się w życie społeczeństwa, wnosząc w nie swój uczciwy wkład. Niech do nich wszystkich dotrze w konkretny sposób miłosierdzie Ojca, który chce być blisko ludzi najbardziej potrzebujących Jego przebaczenia. W kaplicach więziennych będą oni mogli uzyskać odpust, a kiedy będą przechodzili przez drzwi swojej celi, kierując myśli i modlitwę do Ojca, niech za każdym razem ten gest oznacza dla nich przejście przez Drzwi Święte, ponieważ miłosierdzie Boże, które potrafi przemienić serca, jest również w stanie przeobrazić kraty w doświadczenie wolności.

Prosiłem, by Kościół odkrył w tym czasie jubileuszowym bogactwo zawarte w uczynkach miłosierdzia co do ciała i duszy. Doświadczenie miłosierdzia staje się bowiem widzialne w świadectwie konkretnych znaków, jak uczył nas sam Jezus. Za każdym razem, kiedy wierny sam wykona jeden lub kilka z tych uczynków, z pewnością otrzyma jubileuszowy odpust. Wiąże się z tym zaangażowanie w życie miłosierdziem, aby otrzymać łaskę pełnego i głębokiego przebaczenia mocą miłości Ojca, który nikogo nie wyklucza. Będzie to więc pełny odpust jubileuszowy, owoc samego wydarzenia, które jest celebrowane i przeżywane z wiarą, nadzieją i miłością.

Jubileuszowy odpust można będzie uzyskać również dla zmarłych. Jesteśmy z nimi związani świadectwem wiary i miłości, które nam zostawili. Tak jak pamiętamy o nich podczas Mszy św., tak też możemy, w wielkiej tajemnicy świętych obcowania, modlić się za nich, aby miłosierne oblicze Ojca uwolniło ich od wszelkich pozostałości winy i by mógł On przygarnąć ich do siebie w nieskończonej szczęśliwości.

Jednym z poważnych problemów naszych czasów jest z pewnością zmodyfikowany stosunek do życia. Bardzo rozpowszechniona mentalność doprowadziła do utraty należytej wrażliwości indywidualnej i społecznej na kwestię przyjmowania nowego życia. Dramat aborcji przeżywany jest przez niektóre osoby ze świadomością powierzchowną, jakby niemal nie zdawały sobie sprawy z tego, jak wielkim złem jest ten akt. Wiele innych natomiast, choć przeżywa ten moment jako porażkę, uważa, że nie mają innej drogi. Myślę w szczególności o wszystkich kobietach, które poddały się aborcji. Dobrze znam uwarunkowania, które doprowadziły je do podjęcia tej decyzji. Wiem, że jest to dramat egzystencjalny i moralny. Spotkałem wiele kobiet, które nosiły w sercu blizny pozostawione przez ten ciężki i bolesny wybór. To, co się wydarzyło, jest głęboko niesłuszne; jednakże tylko wtedy, gdy zrozumie się to w prawdzie, można nie stracić nadziei. Przebaczenia Bożego nie można odmówić nikomu, kto żałuje, zwłaszcza jeśli ze szczerym sercem przystępuje do Sakramentu Spowiedzi, by pojednać się z Ojcem. Również z tego powodu postanowiłem, mimo wszelkich przeciwnych rozporządzeń, upoważnić wszystkich kapłanów w Roku Jubileuszowym do rozgrzeszenia z grzechu aborcji osób, które jej dokonały, żałują tego z całego serca i proszą o przebaczenie. Niech kapłani przygotują się do tego wielkiego zadania, by potrafili łączyć słowa szczerego przyjęcia z refleksją, która pomoże zrozumieć popełniony grzech oraz wskaże drogę autentycznego nawrócenia, by pojąć prawdziwe i wielkoduszne przebaczenie Ojca, który wszystko odnawia swoją obecnością.

Ostatnia uwaga dotyczy tych wiernych, którzy z różnych powodów uważają za stosowne chodzenie do kościołów, w których posługują kapłani z Bractwa św. Piusa X. Ten Jubileuszowy Rok Miłosierdzia nie wyklucza nikogo. Niektórzy współbracia biskupi z różnych stron opowiadali mi o ich dobrej wierze i praktykowaniu sakramentów, z czym łączy się jednak dyskomfort życia w trudnej z duszpasterskiego punktu widzenia sytuacji. Ufam, że w bliskiej przyszłości będzie można znaleźć rozwiązania pozwalające przywrócić pełną jedność z kapłanami i przełożonymi Bractwa. Tymczasem, powodowany potrzebą zabiegania o dobro tych wiernych, rozporządzam i postanawiam, że osoby, które w Roku Świętym Miłosierdzia przystąpią do Sakramentu Pojednania u kapłanów z Bractwa św. Piusa X, otrzymają ważne i zgodne z prawem rozgrzeszenie.

Ufając we wstawiennictwo Matki Miłosierdzia, zawierzam Jej opiece przygotowania do tego Nadzwyczajnego Jubileuszu.

Watykan, 1 września 2015 r.

FRANCISCUS

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 12:26, 01 Wrz 2015, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 12:20, 01 Wrz 2015 Powrót do góry

Teresa napisał:
(...)
Ostatnia uwaga dotyczy tych wiernych, którzy z różnych powodów uważają za stosowne chodzenie do kościołów, w których posługują kapłani z Bractwa św. Piusa X. Ten Jubileuszowy Rok Miłosierdzia nie wyklucza nikogo. Niektórzy współbracia biskupi z różnych stron opowiadali mi o ich dobrej wierze i praktykowaniu sakramentów, z czym łączy się jednak dyskomfort życia w trudnej z duszpasterskiego punktu widzenia sytuacji. Ufam, że w bliskiej przyszłości będzie można znaleźć rozwiązania pozwalające przywrócić pełną jedność z kapłanami i przełożonymi Bractwa. Tymczasem, powodowany potrzebą zabiegania o dobro tych wiernych, rozporządzam i postanawiam, że osoby, które w Roku Świętym Miłosierdzia przystąpią do Sakramentu Pojednania u kapłanów z Bractwa św. Piusa X, otrzymają ważne i zgodne z prawem rozgrzeszenie.

Watykan, 1 września 2015 r.

FRANCISCUS


Mamy odpowiedź czym były wcześniejsze spowiedzi, czyli bezprawne.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 20:15, 10 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 10:17, 15 Lis 2015 Powrót do góry

Watykan: ruszyła rejestracja pielgrzymów na Jubileusz Miłosierdzia

Image

Przygotowania do jubileuszu

Ruszyła rejestracja pielgrzymów pragnących uczestniczyć w wydarzeniach Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia w Watykanie. Można jej dokonać na stronie internetowej [link widoczny dla zalogowanych] (zakładka na razie po włosku, angielsku, francusku, hiszpańsku, portugalsku, ale wkrótce także w języku polskim). O rejestrację proszone są zarówno osoby indywidualne, jak i grupy zorganizowane. Ma to usprawnić przypływ pielgrzymów i zapobiec tworzeniu się korków. Każdy z zarejestrowanych otrzyma bezpłatny bilet wstępu na jubileuszowe wydarzenia, a także specjalne materiały informacyjne.

Podstawowa rezerwacja dotyczy przejścia przez Drzwi Święte. Pielgrzymka będzie wiodła specjalnie wyznaczoną trasą, rozpoczynającą się przy Zamku Anioła. Przy rejestracji trzeba wybrać dzień pielgrzymki i określić czy chce się ją odbyć przed, czy też po południu. Druga rezerwacja obejmuje tzw. wielkie wydarzenia, czyli jubileuszowe spotkania, na które spodziewany jest znaczny napływ pielgrzymów.

Jak podkreślają organizatorzy, uprzednia rejestracja ma usprawnić przebieg jubileuszowych obchodów, nie oznacza to jednak, że osoby które nie dokonały uprzedniej rezerwacji, nie będą mogły przejść przez Drzwi Świętą.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 20:17, 10 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 10:36, 15 Lis 2015 Powrót do góry

Drzwi Święte zostaną otwarte również w Strefie Gazy

Image

W Strefie Gazy

Choć w Strefie Gazy jest mniej niż dwustu katolików, to jednak łaciński patriarcha Jerozolimy zdecydował, że oprócz bazylik w Nazarecie i w Getsemani na Górze Oliwnej również w Gazie w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia będą otwarte Drzwi Święte. Pochodzący z Brazylii proboszcz tamtejszej parafii powiedział, że ze względu na blokadę izraelską jego parafianie nie będą mogli opuścić Strefy Gazy, by uczestniczyć w uroczystościach jubileuszowych. Ks. Mario da Silva nazywa ją największym więzieniem pod gołym niebem. Jako przykład podaje trzy tamtejsze młode chrześcijanki, które chcą wyjść za mąż w miejscowości leżącej 20 km poza izraelskim kordonem, ale władze Izraela odmawiają im wizy.

Trwająca od 2007 r. blokada wywołała nie tylko kryzys humanitarny, gdyż mieszkańcy Strefy Gazy są pozbawieni wody, elektryczności i artykułów pierwszej potrzeby, ale powoduje też coraz większą nienawiść. Bezrobocie sięgające wśród młodzieży 40 proc. prowadzi do wzrastania wpływów islamskich fundamentalistów. Ks. Mario podkreśla, że mimo lęku przed grożącymi prześladowaniami miejscowa wspólnota katolicka, prowadząc pięć szkół i szpital, zasiewa wśród swoich muzułmańskich rodaków ziarna przebaczenia i miłosierdzia.

[link widoczny dla zalogowanych]



Polecam ciekawy artykuł z 2012 roku ks. prof. Waldemara Chrostowskiego opisujący sytuację w Ziemi Świetej.

Dzisiaj w Betlejem
(...)
http://www.traditia.fora.pl/wydarzenia-wywiady-wiadomosci,12/dzisiaj-w-betlejem-ks-prof-waldemar-chrostowski,8966.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 20:19, 10 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 11:17, 19 Lis 2015 Powrót do góry

W bazylice św. Piotra „potwierdzono” Drzwi Święte

Image

Obrzędowi „potwierdzenia" (lub "rozpoznania”) Drzwi Świętych w watykańskiej bazylice św. Piotra przewodniczył 17 listopada wieczorem archiprezbiter tej świątyni kard. Angelo Comastri. Był to kolejny etap przygotowań do Nadzwyczajnego Roku Jubileuszowego, który rozpocznie się 8 grudnia br. w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP.

Zgodnie z ceremoniałem członkowie Kapituły bazyliki św. Piotra udali się w godzinach wieczornych procesyjnie do zamurowanych jeszcze Drzwi Świętych. Po wspólnej modlitwie z muru wyjęto cztery cegły i wydobyto metalową skrzynkę, w której znajdują się szczególne „dokumenty” ostatniego Roku Świętego Wielkiego Jubileuszu 2000, pamiątkowe medale i klucz, którym papież Franciszek otworzy Drzwi Święte, rozpoczynając w ten sposób Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia.

W uroczystości wzięli udział m.in. przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella i ceremoniarz papieski prałat Guido Marini.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 20:20, 10 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 12:08, 19 Lis 2015 Powrót do góry

Rzym: daty otwarcia Drzwi Świętych

Image

Przygotowania do otwarcia Drzwi Świętych

Otwarcie przez Papieża Drzwi Świętych w bazylice watykańskiej zainicjuje obchody Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia. Ojciec Święty uczyni to 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP (Msza o godz. 9:30 na placu św. Piotra). W pozostałych papieskich bazylikach Rzymu Drzwi Święte zostaną otwarte przez Papieża odpowiednio: 13 grudnia w bazylice św. Jana na Lateranie (Msza o godz. 9:30) i 1 stycznia w bazylice Matki Bożej Większej (Msza o godz. 17:00). Natomiast w bazylice św. Pawła za Murami Drzwi Święte zostaną otwarte 13 grudnia przez kard. Jamesa Harveya (Msza o godz. 10:30).

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 20:21, 10 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)