Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Watykan: nowe normy wobec najcięższych przestępstw Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32811 Przeczytał: 82 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 12:54, 19 Lip 2010 Powrót do góry

Watykan: nowe normy wobec najcięższych przestępstw

Stolica Apostolska zmieniła normy postępowania w przypadku najcięższych przestępstw. Chodzi w pierwszym rzędzie o nadużycia seksualne duchowieństwa wobec nieletnich, a także przestępstwa przeciw wierze oraz sakramentowi Eucharystii, pokuty i święceń. W Watykanie opublikowano List Kongregacji Nauki Wiary do Biskupów Kościoła Katolickiego oraz innych ordynariuszy i zainteresowanych hierarchów dotyczący modyfikacji wprowadzonych do Listu Apostolskiego Motu Proprio „Sacramentorum sanctitatis tutela" z 2001 r.

Nowy tekst norm dotyczących najcięższych przestępstw przewiduje następujące zmiany:

1. Do kompetencji Kongregacji Nauki Wiary włączono sądzenie spraw kardynałów, patriarchów, legatów Stolicy Apostolskiej, biskupów i innych osób, o których mówi kanon 1405 § 3 KPK i 1061 KKKW (art. 1 § 2).

2. Poszerzono termin przedawnienia w przypadku działań przestępczych do dwudziestu lat, pozostawiając Kongregacji Nauki Wiary prawo do uchylenia przedawnienia w poszczególnych wypadkach.

3. Kongregacja Nauki Wiary może udzielić personelowi Trybunału, adwokatom i prokuratorom dyspensy od wymogu kapłaństwa oraz doktoratu w dziedzinie prawa kanonicznego.

4. Kongregacja Nauki Wiary może sanować (nadać ważność) działania w tych przypadkach, gdy w trybunale niższej instancji naruszono jedynie prawo proceduralne, zapewniając jednak zawsze prawo do obrony.

5. Kongregacji Nauki Wiary udzielono władzy dyspensowania od drogi procesu sądowego, to znaczy do postępowania drogą dekretu pozasądowego. W takich przypadkach Kongregacja Nauki Wiary po dokładnym przebadaniu faktów podejmuje decyzję, w każdym przypadku indywidualnie, czy zezwolić na proces administracyjny (pozasądowy), na prośbę ordynariusza lub innego lokalnego hierarchy (w każdym z tych przypadków nałożenie dożywotniej kary ekspiacyjnej wymaga nakazu Kongregacji Nauki Wiary).

6. Kongregacja Nauki Wiary ma prawo przedkładania bezpośrednio Ojcu Świętemu przypadków dotyczących wydalenia ze stanu duchownego lub też wydalenia z dyspensą od celibatu; aby prowadzić postępowanie w ten sposób, obok ogromnego ciężaru danego przypadku oczywiste musi być popełnienie tego przestępstwa i zagwarantowanie prawa oskarżonego do odpowiedniej obrony.

7. W przypadku odwołania od decyzji administracyjnych - dotyczących przestępstw zastrzeżonych - wydanych czy zaaprobowanych przez niższą instancję Kongregacji Nauki Wiary istnieje możliwość skierowania apelacji do instancji wyższej, jaką jest Sesja Zwyczajna Kongregacji Nauki Wiary.

Przewidziano, że w przypadku przestępstw przeciw wierze (herezja, apostazja i schizma) do obowiązków ordynariusza należy nałożenie ekskomuniki latae sententiae (mocą samego faktu) i podjęcie procesu sądowego jako pierwsza instancja albo też wydanie dekretu pozasądowego, z uwzględnieniem prawa apelacji do Kongregacji Nauki Wiary.

Inaczej zredagowano artykuły dotyczące przestępstw przeciwko Eucharystii, pozostawiając ich zasadniczą wymowę. Kompetencji Trybunału Kongregacji Nauki Wiary podlega więc sprawowanie liturgicznej czynności Ofiary eucharystycznej przez osobę nie posiadającą święceń, symulowanie jej sprawowania, czy też koncelebra z duchownymi wspólnot kościelnych nie posiadających sukcesji apostolskiej. Podobnie konsekrowanie jednej postaci eucharystycznej bez drugiej, albo bez żadnej z nich, czy konsekrowanie poza Mszą św.

Do zastrzeżonych kompetencji Kongregacji Nauki Wiary przestępstw przeciw sakramentowi pokuty włączano przypadki, kiedy kapłan nie mogąc dać ważnie absolucji (rozgrzeszenie) sakramentalnej, usiłuje jej udzielić albo słucha sakramentalnej spowiedzi a także symulowanie absolucji sakramentalnej. Przestępstwem takim jest też pośrednie naruszenie tajemnicy spowiedzi: złośliwe nagrywanie i upowszechnianie spowiedzi sakramentalnej.

Do przestępstw szczególnie poważnych zaliczono też usiłowanie udzielenia święceń kapłańskich kobiecie.

W przypadku przestępstw przeciw moralności, dokonanie ich wobec osoby powyżej 18. roku życia trwale niepełnosprawnej psychicznie, traktowane jest tak samo jak w przypadku osoby zdrowej poniżej 18. roku życia.

Włączono też do tej kategorii przestępstwa polegające na nabywaniu, przetrzymywaniu i upowszechnianiu przez duchownego obrazów pornograficznych przedstawiających nieletnich poniżej 14. roku życia.

Kongregacja Nauki Wiary może podjąć bezpośrednio wstępne postępowanie procesowe a także środki zapobiegawcze przewidziane w kanonie 1722 KPK (oddalenie oskarżonego od posługi kapłańskiej lub jakiegoś urzędu i zadania kościelnego, oraz nakazać lub zakazać pobytu w jakimś miejscu lub terytorium, a nawet zabronić publicznego uczestnictwa w Eucharystii).

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 19:14, 11 Wrz 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32811 Przeczytał: 82 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 18:45, 24 Sie 2010 Powrót do góry

Już w czerwcu 2008 roku pisałam tu:

Ekskomunika za usiłowanie udzielenia święceń kobietom
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kryzys-naduzycia-w-kk,20/ekskomunika-za-usilowanie-udzielenia-swiecen-kobietom,522.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 12:24, 17 Maj 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32811 Przeczytał: 82 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 19:32, 19 Lut 2013 Powrót do góry

Bp Scicluna: Benedykt XVI wytyczył wzorce postępowania względem skandali

Image

Benedykt XVI przejdzie do historii jako Papież, który rozprawił się z nadużyciami względem nieletnich. Takiego zdania jest bp Charles Scicluna, który przez 10 lat zajmował się tymi sprawami w Kongregacji Nauki Wiary. Dziedzictwo, które zostawia na tym polu Papież, to nowe rygorystyczne normy, jasne wzorce postępowania i osobiste zaangażowanie, czego wyrazem był list do Kościoła w Irlandii czy liczne spotkania z ofiarami – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Scicluna.

„Jest to dziedzictwo nie tylko ważne, ale też niezniszczalne, nieodwracalne, które określa przyszłość Kościoła. Po tym pontyfikacie nie będzie już można zrobić kroku wstecz. Benedykt XVI postawił sprawę jasno, Kościół ma się nie tylko oczyścić, ale stać się tym, czym był przez całe stulecia: miejscem przyjaznym i bezpiecznym dla dzieci i młodzieży. Pracowałem u boku kard. Ratzingera i widziałem, że najtrudniej było mu zrozumieć, w jaki sposób pojawiła się ta plaga, ten upadek moralny. Zrozumieć tę tajemnicę nieprawości. Chciał na to odpowiedzieć, nie tylko nowymi normami prawnymi, ale przede wszystkim zmianą mentalności. I widać, że to przynosi efekty. Reakcje poszczególnych episkopatów dobrze wróżą na przyszłość. Stanowczość Benedykta XVI w tym względzie nie tylko pozostanie żywym wspomnieniem, ale weszła do codziennej praktyki Kościoła” – powiedział bp Scicluna.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 11:22, 16 Sie 2021, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)