Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Knock - Milczące objawienie Matki Boskiej Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 11:42, 21 Sie 2012 Powrót do góry

Milczące objawienie Matki Boskiej

Ponad sto trzydzieści lat temu w małej irlandzkiej miejscowości grupie parudziesięciu osób ukazała się Matka Boska. Objawienie – różniące się znacznie od innych oficjalnie uznanych przez Kościół – trwało dwie godziny, a w jego trakcie nie padły żadne słowa.

Image

Fragment kaplicy w Knock

21 sierpnia 1879 r. w irlandzkiej wsi Knock (hrabstwo Majo) dwie kobiety - 25-lenia Mary Byrne i 45-letnia Mary McLoughlin - wracając do domu, przechodziły obok kościoła. To właśnie przy nim zobaczyły unoszącą się nad ziemią Matkę Boską, której towarzyszył św. Józef oraz św. Jan Ewangelista. Przed nimi ustawiony był ołtarz z Barankiem, za nim krzyż, a nad nim aniołowie. Na wezwanie kobiet w miejsce objawienia zbiegła się lokalna społeczność. Piętnaście osób widziało to samo – kobietę w złotej koronie i białej szacie, wznoszącą ręce do modlitwy.

Inni, którym nie dane było oglądać Matki Boskiej, podkreślali w późniejszych relacjach, że na teren wokół kościoła, pomimo ulewnego wówczas deszczu, padało bardzo jasne światło. Pozostali zaś dodają, iż widzialne postacie, ściana kościoła i pobliska kaplica pozostały suche. - Przez całe półtorej godziny lał rzęsisty deszcz i byliśmy przemoczeni, ale deszcz nie wydawał się padać na widziane sylwetki – mówił jeden z mężczyzn w 1879 r.

Ciche objawienie

„Sylwetki były pełne, jakby było w nich ciało i życie, lecz nic nie mówiły” – relacjonował objawienie jeden z jego uczestników. – „Gdy zbliżyliśmy się, przesunęły się trochę w stronę ściany kaplicy. Widziałem dokładnie Dziewicę Maryję, wielkości naturalnej, unoszącą się około pół metra nad ziemią, ubraną w białą szatę spiętą u szyi. Ręce miała uniesione do poziomu ramion, jakby w modlitwie, z dłońmi skierowanymi od siebie, lekko rozchylającymi się w kierunku twarzy. Oczy miała skierowane ku niebu. Na głowie nosiła wspaniałą, brylantową koronę, pokrywającą część czoła, aż do brwi, z piękną różą. Zobaczyłem, że się poruszyła, ale nic nie powiedziała. Jedna ze starszych kobiet podeszła i objęła stopy Dziewicy, ale nic nie poczuła – stopy rozpłynęły się w jej rękach i ramionach… Widziałem św. Józefa po prawej stronie Dziewicy, z pochyloną głową, w geście oddawania czci. Zauważyłem, że miał lekko posiwiałe wąsy i brodę. Dłonie miał złożone jak w modlitwie. Trzecią osobą był św. Jan Ewangelista. Stał wyprostowany obok ołtarza, zwrócony zarówno ku ołtarzowi z lewej jak i stojącej po jego prawej stronie Dziewicy. Ubrany był jak biskup, z niewielką mitrą na głowie, a w lewym ręku trzymał otwartą księgę: nie wiem, Mszał lub Ewangelię. Prawą rękę miał uniesioną, w geście nauczania, choć nie słyszałem żadnych słów. Podszedłem bliżej i zajrzałem do księgi, zobaczyłem linijki tekstu i litery. Jan nie nosił sandałów… Na ołtarzu stał Baranek, około ośmiotygodniowy, obrócony ku zachodowi. Patrzył w kierunku Najświętszej Dziewicy i św. Józefa. Za ołtarzem był duży krzyż. Naokoło Baranka cały czas unosiły się anioły, przez półtorej godziny albo i dłużej. Widziałem ich skrzydła, ale nie widziałem twarzy…”.

Podczas objawienia nie padło ani jedno słowo. Sam obraz miał przemówić do zgromadzonych już licznie ludzi. Zdaniem badaczy objawień maryjnych, Baranek stojący podczas wizji na ołtarzu miał unaocznić krwawą ofiarę Syna Bożego na krzyżu, która dokonuje się każdego dnia na Mszy Świętej oraz w Niebie; św. Jan, ukazując się jako kapłan - wskazywać na Maryję i uzmysławiać, iż każdy człowiek powołany jest do uczestniczenia w misterium odkupienia; św. Józef, ogłoszony przez papieża Piusa IX w 1872 r. patronem Kościoła powszechnego oraz modlitwy – podkreślić wzór ojca i małżonka, jakim powinniśmy się kierować w życiu. Sama Maryja natomiast przypomnieć o jej wielkim znaczeniu w dziele odkupienia i nieustającym pośrednictwie.

Objawienie uznane przez Kościół

Dziesięć dni po „milczącym objawieniu” w kościele miało miejsce pierwsze uzdrowienie. Głucha od urodzenia dziewczyna zaczęła nagle słyszeć. Po tym cudzie nadeszły kolejne, a pod koniec 1880 r. w księgach parafialnych odnotowano już 300 niewyjaśnialnych medycznie ozdrowień.

Aby dowiedzieć się więcej o wydarzeniach w Knock, Kościół już tego samego roku powołał specjalną komisję, którą kierował abp Jan MacHale. Rok później komisja przedłożyła raport, w którym napisano: „Widzący, którzy pod przysięgą potwierdzają prawdziwość swych zeznań, są szanowanymi mieszkańcami okolic. Ich odpowiedzi na pytania są szczere i proste, pozbawione patosu i uników, a spójność ich świadectw stanowi zasób, którego wiarygodność trudno podważyć”. Wtedy też ksiądz prałat zaczął zachęcać do pielgrzymowania w miejsce wizji.

Do objawienia w Knock Kościół podszedł z należytą rezerwą. Było ono zupełnie inne niż objawienia zatwierdzane wcześniej, gdzie Maryja dawała przestrogę lub wyrażała konkretną prośbę. To zaś, powtórzmy, odbyło się bez słów. Symbolika samego objawienia nie pozostawiała jednak władzom Kościoła wątpliwości.

Objawienia zostały oficjalnie uznane przez Kościół w 1936 r. po uprzednim otworzeniu biura medycznego do naukowego zbadania przypadków uzdrowień oraz powołaniu kolejnej komisji, która wyciągnęła wnioski takie same jak komisja z 1880 r.

Kościół w Knock, przed którym ukazała się Maryja, do dziś słynie z licznych uzdrowień. W setną rocznicę objawienia „Deszczowej Pani” obecne miejsce półtoramilionowych pielgrzymek odwiedził również papież Jan Paweł II, który podniósł kościół do rangi bazyliki.

Dziś mija 133 rocznica milczącego objawienia.

Magdalena Żuraw

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 19:45, 11 Sty 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 11:33, 06 Sie 2013 Powrót do góry

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Irlandia zostanie zawierzona Niepokalanemu Sercu Matki Bożej. Aktu konsekracji dokona kard. Seán Brady w narodowym sanktuarium w Knock.

Irlandia: zawierzenie kraju Niepokalanemu Sercu Maryi

Image

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Irlandia zostanie zawierzona Niepokalanemu Sercu Matki Bożej. Aktu konsekracji dokona kard. Seán Brady w narodowym sanktuarium w Knock. Obecni będą biskupi, kapłani i wierni z całego kraju. Prymas Irlandii zawierzy Jezusowi przez Niepokonalne Serce Maryi rodziny, domy i diecezje Zielonej Wyspy. Prosić będzie Matkę Bożą o szczególną opiekę nad irlandzką młodzieżą.

„W swojej niedawnej encyklice na Rok Wiary Papież Franciszek zachęca nas, byśmy się zwracali do Maryi, Matki Kościoła i Matki naszej wiary – powiedział kard. Brady. – Bardzo się cieszę, że irlandzcy biskupi katoliccy na swym czerwcowym spotkaniu postanowili zawierzyć kraj Jej Niepokalanemu Sercu. Nie mogę się już doczekać 15 sierpnia, by poprosić Maryję o macierzyńskie błogosławieństwo dla naszego narodu. Zapraszam Irlandczyków, by przybyli tego dnia do Knock albo łączyli się z nami w modlitwie” – dodał prymas Irlandii.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 17:18, 20 Sie 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 11:15, 21 Sie 2014 Powrót do góry

Irlandia: nowenna narodowa w Knock

Image

W irlandzkim sanktuarium Matki Bożej w Knock od kilku dni trwa narodowa nowenna. 135 lat temu, 21 sierpnia 1879 r., miało tam miejsce objawienie maryjne, oficjalnie uznane przez Kościół katolicki za autentyczne. Wierni co roku w dniach poprzedzających datę objawień gromadzą się u Królowej Irlandii, aby wracać do duchowych korzeni swojej narodowej tożsamości.

Narodowa nowenna ku czci Matki Bożej z Knock jest największym wydarzeniem religijnym na wyspie. W tym roku organizatorzy spodziewają się, że podczas jej trwania sanktuarium może nawiedzić około 250 tysięcy pielgrzymów. Tegoroczne modlitewne oczekiwanie przebiega pod hasłem „Świadek nadziei”.

Temat ten będą przybliżać świadectwa oraz wykłady gości zaproszonych z kraju, jak i z zagranicy. Kluczową jednak rolę w czasie nowenny odgrywa codzienne celebrowanie sakramentów: pokuty, namaszczenia chorych oraz Eucharystii. Ze względu na swój szczególny charakter i ogromne zainteresowanie, narodowa nowenna pełni ważną rolę w trwającej duchowej odnowie Kościoła w Irlandii, który na przestrzeni minionych dekad znalazł się w kryzysie mającym wielorakie źródła.

Kamieniem milowym owej nowenny było zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi całej Irlandii, którego dokonali biskupi podczas zeszłorocznego modlitewnego zgromadzenia.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 17:20, 20 Sie 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 17:25, 20 Sie 2019 Powrót do góry

Objawienie w Knock pomaga Irlandczykom w odrodzeniu do wiary

Image

W ubiegłym roku do sanktuarium w Knock pielgrzymował Papież Franciszek

Irlandczycy wspominają w tym tygodniu 140. rocznicę objawień w Knock. Nie chodzi tu o zwykłe rocznicowe obchody. Katolicy w tym kraju przekonują się bowiem coraz bardziej, że dany im pod koniec XIX w. znak, był przeznaczony również na czasy obecne, kiedy Kościół potrzebuje radykalnego odrodzenia wiary.

Uroczystości w Knock rozpoczęły się już wczoraj Mszą pod przewodnictwem bp Kevina Dorana. Ich kulminacja będzie miała miejsce w środę. To bowiem 21 sierpnia 1879 r. w nocy mieszkańcom małej wioski w zachodniej Irlandii ukazał się dziwny znak. Na ścianie kościoła zobaczyli Maryję, jej Oblubieńca Józefa, Jana Chrzciciela, ołtarz z Barankiem i krzyżem, oraz aniołów.

Jak podkreśla rektor sanktuarium było to bardzo osobliwe objawienie. Trwało dwie godziny. Mogli je zobaczyć wszyscy mieszkańcy wioski. Ograniczało się jedynie do obrazu, nie było żadnego przesłania słownego – mówi ks. Richard Gibbons.

Dzięki Eucharystii Irlandczycy wytrwali w wierze


“W centrum objawienia nie była Matka Boża, lecz ołtarz, Baranek i krzyż, czyli Eucharystia. Nawet w najmroczniejszych latach prześladowań, kiedy wiara była w Irlandii zakazana, kiedy nie można było jej praktykować, kiedy księży zabijano i ścigano po całej Irlandii, Msza nadal była bardzo ważna dla Irlandczyków, to dzięki niej zachowali swą wiarę – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Gibbons. – Dlatego sprawowano ją w górach, w lasach, na odludziu, wszędzie tam, gdzie można się było ukryć przed władzą. To dzięki Eucharystii Irlandczycy wytrwali w wierze. I również dziś jest ona fundamentem odnowy naszej wiary. Dlatego znajduje się ona w centrum objawień w Knock.”

Jak podkreśla ks. Gibbons, dzięki otrzymanemu przed 140. laty objawieniu Knock staje się dzisiaj zarzewiem odnowy wiary w Irlandii. Pomagamy ludziom powrócić do tego co istotne i odkryć piękno katolicyzmu pomimo kryzysu, który dziś przeżywa nasz Kościół – dodał rektor sanktuarium w Knock.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:14, 04 Wrz 2019 Powrót do góry

Kościół oficjalnie uznał uzdrowienie w Knock

Image

Kościół katolicki w Irlandii po raz pierwszy oficjalnie uznał cudowne uzdrowienie w sanktuarium w Knock. 30-letnia Marion Carrol od kilkunastu lat cierpiała na stwardnienie rozsiane. Poruszała się na wózku inwalidzkim i niemal całkowicie straciła wzrok.

Co ciekawe do uzdrowienia doszło przed 30 laty, jednak Kościół dopiero niedawno oficjalnie rozpatrzył ten przypadek, poddając go analizie lekarzy. W ubiegłą niedzielę, 1 września, w rocznicę wydarzenia i w obecności uzdrowionej kobiety abp Michael Neary oficjalnie uznał nadprzyrodzony charakter uzdrowienia.

Knock to miejsce objawień. Przed 140. laty mieszkańcy wioski przez dwie godziny mogli oglądać na ścianie kościoła Maryję, jej Oblubieńca Józefa, Jana Chrzciciela oraz Baranka na ołtarzu i aniołów. Do sanktuarium w Knock przybywa co roku 1,5 mln wiernych. W ostatnim czasie Kościół w Irlandii zabiega o ożywienie pielgrzymek do tego sanktuarium, widząc w nim nadzieję na odrodzenie wiary, po trwającym od kilkunastu lat kryzysie.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 10:43, 23 Mar 2021 Powrót do góry

Papież podniósł Knock do rangi Międzynarodowego Sanktuarium

Image

Papież zdecydował o podniesieniu Sanktuarium Matki Bożej z Knock w Irlandii do rangi Międzynarodowego Sanktuarium Szczególnej Pobożności Eucharystycznej i Maryjnej. Historia tego miejsca sięga 21 sierpnia 1879 roku, kiedy to Najświętsza Maryja Panna, wraz ze świętym Józefem i św. Janem Apostołem ukazała się kilku mieszkańcom wioski Knock. Franciszek zauważył, że w tym objawieniu Maryja nie wypowiada ani jednego słowa, ale to milczenie jest bardzo wyrazistym językiem.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że jest to milczenie wobec tajemnicy nie oznacza rezygnacji z jej rozumienia, ale jest ono wspierane i ożywiane miłością Jezusa, który ofiarował samego siebie w ofierze dla zbawienia ludzkości. Jest to milczenie wobec wielkiej tajemnicy miłości, która nie znajduje innej odpowiedzi niż ta wyrażająca się w ufnym powierzeniu się woli miłosiernego Ojca. Franciszek zaznaczył, że podniesienie świątyni w Knock do rangi Międzynarodowego Sanktuarium wiąże się ze szczególną odpowiedzialnością.

„Zobowiązujecie się, że będziecie z szeroko otwartymi ramionami witali każdego pielgrzyma, który przybywa do was z każdego zakątka świata, nie żądając od niego niczego, lecz uznając go jedynie za brata lub siostrę, którzy pragną dzielić to samo doświadczenie modlitwy we wspólnym braterstwie – podkreślił Papież. – Niech wasza gościnność będzie połączona z miłością i stanie się skutecznym świadectwem serca, które otwiera się na przyjęcie Słowa Bożego i łaski Ducha Świętego, obdarzającego mocą. Niech tajemnica Eucharystii, która jednoczy nas w komunii ze Zmartwychwstałym Panem i ze sobą nawzajem, będzie zawsze wsparciem w wiernym przeżywaniu naszego powołania do bycia «uczniami-misjonarzami», podobnie jak Dziewica Maryja, która stała się pielgrzymką Ewangelii swego Syna. Niech Ona nas chroni i pociesza swoim miłosiernym obliczem.“

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)