Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Jezus Miłosierny w malarstwie... Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
stefan
Moderator


Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1358 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 8:01, 27 Sie 2011 Powrót do góry

Jezus Miłosierny w malarstwie

Trzy obrazy

Image

Najbardziej widocznym znakiem kultu Miłosierdzia Bożego, zapoczątkowanego przez św. Faustynę Kowalską, jest niewątpliwie obraz Jezusa Miłosiernego. Szczególnie znane na świecie pozostają trzy płótna przedstawiające Chrystusa zgodnie z zaleceniami polskiej mistyczki. Oto pokrótce dzieje każdego z nich

To jedyny wizerunek Jezusa Miłosiernego, jaki widziała na własne oczy Siostra Faustyna. Kiedy Chrystus polecił jej w jednym ze swoich objawień w 1931 r. sporządzić konkretny obraz swojej postaci, zakonnica nie wiedziała, jak to zrobić. Dopiero dzięki swemu spowiednikowi ks. Michałowi Sopoćce, którego poznała w Wilnie, mogła spełnić żądanie Jezusa. Sopoćko mieszkał wówczas w budynku kapelanii sióstr wizytek na wileńskiej Rossie, gdzie swoje mieszkanie i pracownię miał także znany malarz i wykładowca Eugeniusz Kazimirowski (1873 – 1939). On też – od stycznia do czerwca 1934 r. – namalował obraz Jezusa Miłosiernego. Jako model pozował mu ks. Sopoćko, a Siostra Faustyna przychodziła od czasu do czasu do pracowni, by korygować, czy wizerunek Chrystusa jest zgodny z wizją, którą widziała w swym objawieniu.]Obraz Eugeniusza Kazimirowskiego (1934)

Po raz pierwszy obraz został zaprezentowany publicznie podczas Triduum Paschalnego w 1935 r. Później znalazł się w wileńskim kościele św. Michała, gdzie ks. Sopoćko był rektorem. W 1948 r., gdy władze sowieckie zamknęły świątynię, płótno trafiło do wileńskiego kościoła Ducha Świętego, a w 1956 r. do małego wiejskiego kościółka w Nowej Rudzie na Białorusi. W 1986 r. obraz został potajemnie wywieziony do Wilna, gdzie rok później zawisł w kościele Ducha Świętego. Ostatnia przeprowadzka miała miejsce w 2005 r., gdy na polecenie kard. Audrysa Juozasa Baèkisa przeniesiono wizerunek do kościoła Trójcy Świętej w Wilnie, gdzie powstało sanktuarium Miłosierdzia Bożego.


Obraz Adolfa Hyły (1944)

Podczas II wojny światowej do klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łagiewnikach zgłosił się krakowski malarz, uczeń Jacka Malczewskiego – Adolf Hyła (1897 – 1965). Zaproponował, że namaluje jakiś obraz do kaplicy sióstr jako wotum za ocalenie od śmierci jego rodziny. Wówczas jezuita ks. Józef Andrasz, który od 1936 do 1938 r. był spowiednikiem i kierownikiem duchowym Siostry Faustyny, poprosił artystę, by namalował wizerunek Jezusa Miłosiernego. Jedyną wskazówką, jak miał wyglądać Chrystus na obrazie, był opis Jego postaci pozostawiony w „Dzienniczku” zmarłej zakonnicy. Opierając się na tym opisie, Hyła między listopadem 1942 a marcem 1943 r. stworzył wizerunek Jezusa Miłosiernego.

Okazało się jednak, że płótno nie pasowało rozmiarami do wnętrza bocznego ołtarza kaplicy. W związku z tym siostry zamówiły u malarza jeszcze jeden obraz, który zawisł ostatecznie w świątyni w kwietniu 1944 r. Później artysta dokonał w nim jeszcze jednej zmiany – pierwotnie dzieło przedstawiało Chrystusa na tle łąki, ale w 1954 r. Hyła przemalował tło na ciemny kolor, a pod stopami Zbawiciela domalował posadzkę. Do dziś obraz ten pozostaje najbardziej znanym na świecie wizerunkiem Jezusa Miłosiernego. Oblicza się, że sam Hyła namalował jeszcze ponad sto płócien tego typu, które trafiły do różnych kościołów.


Obraz Ludomira Sleńdzińskiego (1954)

To płótno wygrało konkurs na najlepszy wizerunek Jezusa Miłosiernego i zyskało uznanie polskich biskupów. Rozpisanie konkursu było wynikiem burzliwego posiedzenia konferencji plenarnej Episkopatu Polski we wrześniu 1953 r. Pojawiło się wówczas wiele krytycznych opinii pod adresem obrazów Jezusa Miłosiernego, malowanych przez różnych malarzy i rozproszonych po kościołach w całej Polsce. Wielu dziełom zarzucano, że nie spełniają katolickich norm liturgicznych i dogmatycznych. Najmocniej protestował bp Franciszek Barda, który stwierdził, że część owych płócien nie odpowiada nauczaniu kościelnemu, gdyż jest oparta nie tyle na Objawieniu zawartym w Piśmie Świętym, ile raczej na prywatnych wizjach, których autentyczność nie została jeszcze potwierdzona przez Kościół.

W związku z tym ks. Michał Sopoćko postanowił bronić idei obrazu Jezusa Miłosiernego i rozpisał konkurs na nowy wizerunek, który spełniałby wymogi nauczania kościelnego. Miał on przedstawiać Chrystusa ukazującego się uczniom w Wieczerniku i ustanawiającego sakrament pokuty.

Adolf Hyła odmówił wzięcia udziału w konkursie. Wygrał Ludomir Sleńdziński (1889 – 1980). Wytypowała go jako zwycięzcę komisja kościelna na czele z bp. Stanisławem Rospondem. W październiku 1954 r. Komisja Główna Episkopatu Polski uznała, że obraz Sleńdzińskiego powinien stanowić wzór do naśladowania dla innych artystów. Wizerunek nie zyskał jednak w oczach wiernych takiej popularności, jak u biskupów. Konkursowe płótno wisi dziś w kaplicy Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia na warszawskim Grochowie.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32805 Przeczytał: 38 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 9:04, 27 Sie 2011 Powrót do góry

Image

Pierwszy obraz Miłosiernego Chrystusa z podpisem: Jezu, ufam Tobie, który został namalowany według wskazówek św. Siostry Faustyny przez Eugeniusza Kazimirowskiego i zawieszony w 1937 roku w prezbiterium kościoła pw. św. Michała w Wilnie.
Po wrześniu 1939 roku znalazł się poza granicami naszego kraju i dla Polaków pozostawał niedostępny przez następne 30 lat. Kilkukrotnie zmieniając miejsce pobytu, cudownie ocalał przed zniszczeniem przez władze komunistyczne. Dopiero w 1986 roku został potajemnie przewieziony z Nowej Rudy do Grodna, a potem do Wilna. Po renowacji obraz trafił do polskiego kościoła pw. Świętego Ducha. To w tym dominikańskim sanktuarium w 1993 roku modlił się przed wizerunkiem Jezusa Miłosiernego Ojciec Święty Jan Paweł II i przemawiał do Polaków.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 19:03, 30 Kwi 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32805 Przeczytał: 38 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 9:06, 27 Sie 2011 Powrót do góry

[link widoczny dla zalogowanych] Image

Drugi pierwowzór, dyktowany przez ks. Michała Sopoćko.
W 1954 r. ks. bp Franciszek Barda zaproponował ks. Sopoćko ogłoszenie konkursu na nowy obraz Jezusa Miłosiernego, ukazującego się Apostołom w dniu zmartwychwstania i ustanowienia sakramentu pojednania. Spośród zgłoszonych do konkursu prac Artystyczna Komisja Arcybiskupia w Krakowie wybrała wizerunek autorstwa prof. Ludomira Sleńdzińskiego, rektora Politechniki Krakowskiej, namalowany według wskazówek ks. Sopoćko. Obraz przedstawia Zbawiciela wchodzącego przez zamknięte drzwi do Wieczernika. Jego prawa ręka błogosławi patrzącego, a lewa uchyla szatę w okolicy niewidocznego serca, skąd wychodzą dwa promienie - blady i czerwony. W wypadku obu obrazów - wileńskiego i kaliskiego - wymowa teologiczna przedstawienia jest taka, jak zapisała s. Faustyna w swoim Dzienniczku.
W dniu 5 października 1954 r. Główna Komisja Episkopatu zatwierdziła wizerunek namalowany przez Slendzinskiego do kultu w całej Polsce. Tak się zaczęła historia "drugiego pierwowzoru". Obecnie obraz ten znajduje się w Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego w Kaliszu.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 19:13, 30 Kwi 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32805 Przeczytał: 38 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 9:07, 27 Sie 2011 Powrót do góry

Image

Wizerunek Pana Jezusa pędzla Adolfa Hyły umieszczony w kaplicy klasztornej w Krakowie-Łagiewnikach 7 marca 1943 roku i uroczyście poświęcony przez o. Andrasza.
Ponieważ okazało się, że dzieło, będące wotum artysty za ocalenie życia, nie pasowało do wymiarów ołtarza, w którym miało być zainstalowane, Adolf Hyła sporządził drugi obraz, który poświęcił również o. Andrasz 16 kwietnia 1944 roku w Niedzielę Przewodnią - czyli w święto Miłosierdzia Bożego, jakie po raz pierwszy obchodzono wtedy w łagiewnickim klasztorze ZSMBM.
Obraz ten słynie wieloma łaskami. Do dziś otoczony jest niezwykłą czcią i nabożeństwem.
Pierwszy obraz Jezusa Miłosiernego z roku 1943, sprowadziła z Krakowa do nowo powstałego po wojnie we Wrocławiu domu ZSMBM, siostra przełożona Irena Krzyżanowska, znająca osobiście i wspomagajaca za życia św. Siostrę Faustynę w jej staraniach o upowszechnienie Bożego orędzia. Wizerunek ten do dziś znajduje sie we wrocławskim kościele parafialnym pw. Bożego Serca.

... więcej tu:

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 22:27, 30 Kwi 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32805 Przeczytał: 38 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 9:08, 27 Sie 2011 Powrót do góry

[link widoczny dla zalogowanych]

Obraz Jezusa Miłosiernego z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku, namalowany przez Elżbietę Plewa-Hoffmann w 1991 roku, w którym Ojciec Święty Jan Paweł II odwiedził miasto podczas swojej pielgrzymki do Polski.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 18:47, 30 Kwi 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32805 Przeczytał: 38 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 9:09, 27 Sie 2011 Powrót do góry

[link widoczny dla zalogowanych]

Obraz z podpisem: Jezu, ufam Tobie.
Autor: Wacław Roman Sobieraj.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 18:54, 30 Kwi 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32805 Przeczytał: 38 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 9:12, 27 Sie 2011 Powrót do góry

Image

Wskutek braku kontaktu z Wileńszczyzną, która razem z Litwą została włączona do ZSRR po zakończeniu II wojny światowej, i nieznanym losem obrazu pędzla E. Kazimirowskiego - wizerunek autorstwa A. Hyły stał się ogólnie znany, a jego reprodukcje trafiły niemal do wszystkich krajów świata.

Obraz z podpisem: JESUS I TRUST IN YOU.
Reprodukcja obrazu autorstwa Adolfa Hyły.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 22:35, 30 Kwi 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32805 Przeczytał: 38 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 9:14, 27 Sie 2011 Powrót do góry

Image

Obraz z podpisem: Jesús, en Ti confío
Reprodukcja obrazu autorstwa Adolfa Hyły.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 22:37, 30 Kwi 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32805 Przeczytał: 38 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 9:15, 27 Sie 2011 Powrót do góry

Image

Obraz z podpisem: Jesus, ich vertraue auf Dich.
Reprodukcja obrazu autorstwa Adolfa Hyły.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 22:40, 30 Kwi 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32805 Przeczytał: 38 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 9:16, 27 Sie 2011 Powrót do góry

Image

Obraz z podpisem: Gesú, confido in Te.
Reprodukcja obrazu autorstwa Adolfa Hyły.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 22:42, 30 Kwi 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32805 Przeczytał: 38 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 9:17, 27 Sie 2011 Powrót do góry

[link widoczny dla zalogowanych]

Obraz z podpisem: Jezus, ik vertrouw op U!.
Reprodukcja obrazu autorstwa Adolfa Hyły.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 22:47, 30 Kwi 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32805 Przeczytał: 38 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 9:19, 27 Sie 2011 Powrót do góry

Image

Obraz z podpisem: JEZU UFAM TOBIE, który znajduje się w kościele parafialnym w Rzeczycy.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 22:52, 30 Kwi 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32805 Przeczytał: 38 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 9:19, 27 Sie 2011 Powrót do góry

Image

Obraz Jezusa Miłosiernego z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 22:56, 30 Kwi 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)