Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Sekta a objawienie prywatne Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Avensis
Użytkownik


Dołączył: 20 Sie 2012
Posty: 40 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 21:45, 12 Wrz 2012 Powrót do góry

Czym jest sekta? Pojęcie "sekta" ma wielorakie znaczenie. Dotyczy jednak zawsze określonej wspólnoty, związku, grupy ludzi, która wyodrębniła się z jakiejś wielkiej religii, ruchu społecznego czy światopoglądowego. Pojęcie sekty trzeba więc rozpatrywać na różnych płaszczyznach. Pojęcie "sekta" pochodzi z języka łacińskiego. SECTA wywodzi się z czasownika "sequor" - iść, podążać za kimś. Stąd wyjaśnienie dotyczące sekty: droga którą się podąża, sposób postępowania.


Czy mamy do czynienia z sektą?
1. Już pierwszy kontakt z grupą otwiera całkowicie nowe widzenie świata (przeżycie).
2. Obraz świata jest bardzo prosty i wyjaśnia każdy problem.
3. W grupie znajduje się wszystko, czego do tej pory na próżno szukano.
4. Grupa ma mistrza lub przywódcę, Ojca, Guru, który jedynie posiada całą prawdę i często jest czczony jak Bóg. Jego władza jest nieograniczona.
5. Świat zmierza nieuchronnie ku katastrofie i tylko grupa wie, jak go uratować.
6. Grupa jest elitą. Pozostała ludzkość jest chora i zagubiona. Jeżeli nie będzie w grupie współuczestniczyć – nie możesz się uratować.
7. Grupa odrzuca naukę w szkołach i uczelniach. Jedynie nauka grupy jest uważana za wartościową i prawdziwą.
8. Grupa odrzuca racjonalne myślenie jako negatywne, nieoświecone.
9. Krytyka i odrzucenie przez osoby z zewnątrz jest dowodem, że grupa ma rację.
10. Grupa ocenia siebie jako prawdziwą rodzinę lub wspólnotę.
11. Grupa chce, by wszelkie dawne relacje z rodziną, przyjaciółmi i środowiskiem zostały zerwane, ponieważ przeszkadzają w rozwoju.
12. Grupa oddziela się od reszty świata poprzez: ubiór, żywienie, własny język, ograniczenie
swobody w relacjach międzyludzkich.
13. Grupa żąda ścisłego posłuszeństwa regułom i dyscypliny, ponieważ jest to jedyna droga do zbawienia.
14. Grupa narzuca sposób zachowań seksualnych np. kontakt z partnerami za zgodą kierownictwa, seks grupowy, całkowity zakaz kontaktów seksualnych dla osób niższych
w hierarchii grupy.
15. Cały czas jest wypełniony zadaniami np. sprzedaż książek, czasopism, werbowanie nowych członków, medytacje, kursy itp.
16. Członkiem grupy powinno się zostać natychmiast, od zaraz.
17. Istnieje ograniczony dopływ informacji [komentarzy] ze świata..


JAK ODRÓŻNIĆ SEKTĘ OD RELIGII

CECHY SEKTY
1. Obecność wpływowego, charyzmatycznego i dominującego lidera, który uważa się za Boga lub inkarnację Boga.
2. Przywódca stawiający siebie samego ponad prawem oraz powszechnie akceptowanymi zasadami z Pism Świętych. Wybiera z nich niektóre fragmenty, tworzy swoją własną naukę lub całkiem odwróconą interpretację Pism Świętych.
3. Przywódca, który wymaga od swoich zwolenników przestrzegania zasad moralnych, których sam nie przestrzega. Jego celem nie jest dbanie i troska o wyznawców, ale raczej wykorzystanie ich do swoich własnych celów.
4. Motywy, którymi kierują się przywódcy sekt to: żądza władzy i pieniędzy; chęć posiadania dużej liczby zwolenników ; zdobycie sławy i prestiżu. Kosztem ubóstwa swoich wyznawców, którzy zwykle oddają na rzecz sekty wszystko co posiadają, prowadzą wystawne życie, mają luksusowe apartamenty ubrania i samochody, lubią wystawne jedzenie, alkohol i egzotyczne podróże.
5. Samozwańczy przywódca, nie opierający się na wcześniejszych autorytetach świętych osób, odrzucający wszelkie religijne tradycje.
6. Niebezpieczne skoncentrowanie się na potępieniu, nadejściu dnia sądu ostatecznego, końcu świata. Zapowiedź katastrofalnego wydarzenia, które przyniesie koniec świata, skłania ich do zbierania broni, gromadzenia jedzenia, budowania schronów. Wierzą, że kiedy nadejdzie koniec wszyscy razem pójdą do nieba, lub że właśnie ich sekta przejmie władzę i będzie rządziła światem.
7. Położenie nacisku na rzekome znaczenie śmierci jako drogi do zbawienia. Ciało traktowane jest jako przeszkoda w osiągnięciu wyzwolenia czego efektem są często zbiorowe samobójstwa.
8. Wymóg przymusowego pozostawania i życia w instytucji centralnej danej sekty, gromadzenie się wszystkich wyznawców w jednym miejscu.
9. Tajny charakter związku, brak zaufania i niechęć w stosunku do obcych, nie ujawnianie informacji dotyczących działalności sekty. Rekrutacja nowych członków także odbywa się w tajemnicy. Wyznawcy uważają wszystkich wokół siebie za swoich potencjalnych wrogów.
10. Wykorzystywanie różnych technik manipulacyjnych w celu pozyskania i zniewolenia członków.

CECHY RELIGII:
1. Prawdziwy przewodnik duchowy zawsze uważający się w głębi serca za sługę Boga i w taki sposób przedstawiający siebie światu i swoim zwolennikom. Cechują go: pokora - nie wywyższa się ponad innych, tolerancja, szacunek dla wszystkich bliźnich.
2. Nauczyciel, który nie tylko w pełni akceptuje treści Pism Świętych, ale sam na co dzień żyje zgodnie z Nimi. Nie interpretuje Pism na swój własny użytek, innymi słowy nic nie dodaje i nic nie ujmuje z treści świętego przekazu.
3. Nauczyciel, który jest wzorem do naśladowania w przestrzeganiu zasad moralnych. Będąc przepełnionym współczuciem dla innych nie chce od nich niczego, dając im wiedzę, która pozwala osiągnąć prawdziwe szczęście w miłości do Boga.
4. Przewodnik nie dbający o materialne zyski, koncentrujący się głównie na wartościach duchowych. Kieruje się zasadą: "proste życie wzniosłe myślenie".
5. Nauczyciel wywodzący się z długiej linii sukcesji duchowych uczniów i nauczycieli opierających się na wielowiekowych tradycjach religijnych (np. Chrześcijaństwo - 2000 lat; Waisznawizm - 5000 lat; Buddyzm - 2600 lat; Islam - 1300 lat tradycji).
6. Prawdziwy system religijny, podkreślający wagę zbliżenia się do Boga w życiu codziennym, kładący nacisk na stopniowe i systematyczne doskonalenie swojego wnętrza w relacji do Boga.
7. Prawdziwa religia kładzie nacisk na życie gdyż właśnie teraz, w ciągu naszego życia możemy rozwijać relację z Bogiem aby zbliżyć się do Niego. Naucza, że możesz być z Bogiem już teraz - służąc Mu a ciało jest cennym "instrumentem", który można wykorzystać w tym celu.
8. Nie porzucając codziennych obowiązków (praca, szkoła, rodzina) każdy może uczestniczyć w życiu religijnym. Osoby, które poświęciły swoje życie Bogu i służbie dla niego mają możliwość dobrowolnego zamieszkania w klasztorze lub świątyni.
9. Otwieranie się na całe społeczeństwo, działanie wśród całej ludności. Członkowie powodowani miłością w swoich sercach, wychodzą do innych ludzi chcąc dzielić się tą miłością z innymi.
10. Prezentowanie prawdziwej wiedzy, która zmienia serca i motywy ludzkie, tak aby każdy mógł sam podejmować dobrowolne decyzje w służbie dla Boga.

Dlaczego sekta ?

- człowiek szuka instynktownie świętości i tajemnicy, których nie znajduje - jak mu się zdaje - w swoim zwykłym środowisku. Sekty prezentują się jako wyłączne oazy doświadczenia Boga dla wybranych (ezoteryzm) . Stąd dobre i naturalne potrzeby duchowe skierowane zostają na niewłaściwy tor.
- Jedną z charakterystycznych cech odróżniających sektę od Kościoła jest obecność wpływowego, charyzmatycznego i dominującego lidera, określanego mianem przywódcy, proroka, nauczyciela, mistrza, guru, który uważa się za bóstwo lub jego wcielenie. W przypadku Kościoła mamy do czynienia z duchowym przewodnikiem, kapłanem podkreślającym w głębi serca swoją służebną postawę wobec Boga i w taki sposób przedstawiającym siebie światu. Przywódca sekty stawia własną osobę ponad prawem i zasadami wiary. Nauka objawiona przez Boga obowiązuje wszystkich członków Kościoła, a pasterzom stawia się większe wymagania moralne.
- Kolejną różnicę między sektą a Kościołem można dostrzec w odniesieniu tych rzeczywistości do prawdy. W sekcie istnieją różne prawdy, tzn. jedna na użytek liderów, druga dla szeregowych członków grupy, często wzajemnie wykluczające się.
- Jeszcze inna różnica pozwalająca odróżnić sektę od Kościoła dotyczy autorytetu samego przywódcy. W sekcie jest to samozwańczy lider, mistrz, nie opierający się na wcześniejszych autorytetach świętych osób, odrzucający wszelkie tradycje religijne lub naginający je dla własnych celów. W Kościele autorytet przewodnika wywodzi się z długiej tradycji ponad dwóch tysięcy lat sukcesji apostolskiej, czyli nieprzerwanego procesu przekazu apostolskiego dokonującego się mocą Ducha Świętego przez sakramentalny akt święceń biskupich.
- Klasyczną odmienność sekty i Kościoła widać też w różnym podejściu do eschatologii. Sekta niebezpiecznie koncentruje się na potępieniu, nadejściu dnia sądu ostatecznego, zapowiadając katastrofalne wydarzenie, które przyniesie koniec świata. Natomiast Kościół radośnie oczekuje na Paruzję, tzn. powtórne przyjście Jezusa Chrystusa u końca czasów.

Zagrożenia wiary,
objawienia prywatne:
- Objawienia - rozpoznanie głosu , - ks. prof dr hab. Andrzej Zwoliński
- Kryteria prawdziwości tzw. "objawień prywatnych" , - ks. Bogdan Markowski CM
- Vassula Ryden: nota Kongregacji Nauki Wiary ,
- O Vassuli Ryden i kamykowej wierze, - O. dr Aleksander Posacki SJ
- Kilka Słów o Nocie Kongregacji Doktryny Wiary Poświęconej Vassuli Ryden, -o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap
- Mały Kamyk, - bp Zygmunt Pawłowicz
- Maria Simma: Problem dusz czyśćcowych , - O. dr Aleksander Posacki SJ
- Oława: komunikat Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej ,
- Sprawa Medjugorie, - ks. dr Roman Pindel


Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

Na czerwono zaznaczyłam zbieżności, które znalazłam m.in. u Vassuli Ryden czy Marii ,,prorokini” z Irlandii.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 9:19, 13 Wrz 2012 Powrót do góry

Cytat:
CECHY RELIGII:
(...)
5. Nauczyciel wywodzący się z długiej linii sukcesji duchowych uczniów i nauczycieli opierających się na wielowiekowych tradycjach religijnych (np. Chrześcijaństwo - 2000 lat; Waisznawizm - 5000 lat; Buddyzm - 2600 lat; Islam - 1300 lat tradycji).

Odnośnie tego punktu: "opierających się na wielowiekowych tradycjach religijnych", a głównie tego co dałam na kolor i nie należy nam tych tradycji polecać. Pan Jezus przyszedł na świat aby nas zbawić, założył swój Kościół katolicki w którym jest pełnia środków zbawienia. W tych tradycjach co dałam na kolor, to też są przywódcy - ludzie. Polecam bardzo ciekawe wypowiedzi - testy arcybiskupa Fultona J. Sheena:

(od dołu czwarty wpis w wątku o buddyzmie)

Ustawcie pretendentów w szeregu
(...)
http://www.traditia.fora.pl/szatan-nie-umarl-ezoteryka-okultyzm-balwochwalstwo,44/buddyzm-religia-okultystyczna,7052-15.html

O religiach wschodu troszkę było tu:
http://www.traditia.fora.pl/pytania,59/chrzescijanstwo-a-religie-wschodu,3834.html

O pewnej książce pt. "Ojcowie religii" mamy słów kilka i to katolickie, tradycyjne księgarnie rozprowadzają: Rolling Eyes
http://www.traditia.fora.pl/szatan-nie-umarl-ezoteryka-okultyzm-balwochwalstwo,44/buddyzm-religia-okultystyczna,7052.html#30407

To może tyle w wielkim skrócie odnośnie tych wielowiekowych tradycji religijnych z punktu 5.

W ogólnie to ciekawie to pani zrobiła.
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)