Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Historia powstania Dzieła Osobistego Poswięcenia się NSPJ Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
stefan
Moderator


Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1358 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 18:25, 06 Mar 2010 Powrót do góry

Historia powstania Dzieła Osobistego Poświęcenia się NSPJ

Na podstawie materiałów "Dzieła Osobistego Poświęcenia się NSPJ"


ZARYS powstania, działalności i rozwoju Ruchu Świeckich w Dziele Kultu Osobistego Poświęcenia się Najświętszemu Sercu Jezusowemu i wyłonienia w Jego obrębie Synodalnej Grupy Studyjnej w Archidiecezji Krakowskiej.

Akcję Dzieła Poświęcenia się Hajśw. Sercu Jezusowemu, rozpoczęto jeszcze w czasie okupacji niemieckiej w miesiącu czerwcu 1941 roku na skutek hasła rzuconego z Jasnej Góry, że "są znaki ostatnich czasów, które wskazują, że jedynym ratunkiem dla ginącego świata, jest ucieczka ludzkości do Najśw. Serca Jezusowego, drogą osobistego poświęcenia się Jemu dusz ludzkich".

Akcja została zaszczepiona na gruncie Krakowa na propozycję ówczesnego Generała 00.Paulinów z Jasnej Góry O.Piusa Przezdzieckiego, na zasadach, podanych w Jego "Liście Okólnym do Ojców i Braci Zakonu św.Pawła I Pustelnika o Intronizacji Serca Jezusowego" wydanym 20.VI.1941 r.w Uroczystośó Najśw. Serca Jezusowego. Istotą treści listu okólnego było uzasadnione stwierdzenie, że "misję rozszerzenia tego Dzieła"- jak ongiś w latach 1680-tych Francja, za pośrednictwem św.Małgorzaty-Marii Ałacoque otrzymuje obecnie Polska, za pośrednictwem pewnych Świątobliwych dusz(m.innymi S.Faustyny i Rozali Celakównej)

Rozszerzenie tej Akcji było utrudnione, bo wojna już była w toku a organizacje kościelne były rozproszone. Pomimo tych trudności, dziwnym wypadkiem, wokół tej idei skupiła się z miejsca grupa mężczyzn katolickich, głównie Sodalisów, którzy rozpoczęli odbywaó swoje zakonspirowane zebrania w swoich prywatnych domach również jako "AK" Akcja Katolicka i szerzyli idee Osobistego Poświęcenia się jednostek w naszym narodzie, nawet drogą wyjazdów w teren poza Kraków za wiedzą, za zezwoleniem i błogosławieństwem naszego ówczesnego Arcypasterza Księcia Sapiechy, Metropolity krakowskiego.

Za okupacji niemieckiej Akcja rozwijała się pod opieką o.Prałata Van Roya przy Kollegiacie św.Anny w Krakowie i tamże odbywały się nasze sesje Sekretariatu Generalnego Dzieła pod kierunkiem wiodącym O.Kazimierza Dobrzyckiego, delegowanego w tym celu przez Gen.oo Paulinów z Jasnej Góry O.Piusa Przezdzleckiego.

Akcja polegała na uświetnieniu i rozszerzaniu oraz pogłębianiu czci, miłości i uwielbienia dla Najśw. Serca Jezusowego i przygotowaniu Jego Intronizacji w Narodzie drogą Osobistego poświęcenia się poszczególnych dusz Temuż Bożemu Sercu. Nabożeństwa wiodąco-opiekuńcze i kierunkowe odbywały się wówczas głównie w Kościołach św.Anny, SS.Duchaczek i SS.Wizytek.

Z zachowaniem koniecznej ostrożności, zakładano przy niektórych Kościołach parafialnych, także parafialne sekretariaty Dzieła Osób, poświęcających się Najśw. Sercu Jezusowemu z równoczesnym uświetnianiem nabożeństw pierwszo-piątkowych. W ten sposób akcja doczekała się końca okupacji niemieckiej i grupa już stosunkowo dośó liczna, obejmująca w samym Generalnym Sekretariacie wiodącym około 40 osób w tym 14 członków inteligencji z wyższym wykształceniem, nie jednokrotnie na wysokich stanowiskach zawodowych, mogła już rozpocząć działalność szerzej i mocniej zorganizowaną.

Cdn
Zobacz profil autora
stefan
Moderator


Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1358 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 18:27, 06 Mar 2010 Powrót do góry

Cd.

Dalszą poważną i na szeroką skalę już zakrojoną akcję rozpoczętą w czerwcu 1945 roku, po powrocie z obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen O.Mgra Kazimierza Dobrzyckiego, kierownika duchownego Dzieła, Wiodący Zespół Sekretariatu Generalnego przy Kollegiacłe św. Anny uzyskał opiekuńcze poparcie ks. Kardynała Sapiechy, Metropolity krakowskiego, który kanonicznym aktem erekcyjnym z dnia 1?. IV. 1946 roku Nr. 2094/46 erygował Dzieło przy Kościele Kollegialnym św. Anny, jako "PIA UNIO CONSECRATIONIS PERSONALIS SAKRATISSIMO CORDI JESU". Erekcja ta została przy tym gorąco poparta i aprobowana oraz otoczona również troskliwą opieką przez ówczesnego Prymasa Polski ks. Kardynała Augusta Hlonda specjalnym pismem Nr.450/W z dnia 18. VII. 46 r. z serdecznym błogosławieństwem i życzeniem wzmocnienia i spopularyzowania ośrodka krakowskiego, aby się okazało, jaką jest dalsza wola Boża. Akt erekcyjny ks. Kardynała Sapiechy zawiera passus"... oraz nadaje (Dziełu) osobowość prawną kościelną, ze wszelkimi prawami l przywilejami jakie wedle prawa kościelnego tego rodzaju osobom prawnym przysługują ". Statut Dzieła został zatwierdzony przez ks.Kard. Sapiehę aktem L: 3512 z dnia 27. V. 1946 roku. W dniu 1.1.1948 roku Episkopat Polski wydał List Pasterski o Osobistym i rodzinnym poświęceniu się Najśw. Sercu Jezusowemu w którym m. innymi cytuje:

"... Postanowiliśmy, Biskupi Wasi przygotować Naród nasz do uroczystego poświęcenia się Najśw. Sercu Jezusowemu... Praktyka osobistego poświęcenia się zatacza dziś u nas coraz szersze kręgi. Pragniemy, aby ogarnęła cały Naród... Zachęcamy do niej wszystkich, którym chwała Boża i własne szczęście doczesne i wieczne nie jest obojetne, wprowadzi ono ich na drogę szczęścia i pokoju.

Specjalne znaczenie dla istotności Dzieła ma skierowane w dniu 22. X. 1948 roku do ks.Kard. Sapiechy pismo Sekretariatu Stanu Jego Śwątobliwości Papieża Piusa XII, w którym w odpowiedzi na przesłane przez Generalny Sekretariat Dzieła w synowskim hołdzie Ojcu Świętemu, wydawnictwa poświęcone rozszerzaniu kultu Najśw. Serca Jezusowego w naszym Narodzie. Najwyższy Pasterz cytujemy: powierza Waszej Eminencji zlecenie przekazania wyż. wym. Generalnemu Sekretariatowi Dzieła Jego ojcowskiego błogosławieństwa, które niech będzie dla niego zachętą do dalszego prowadzęnia z zapałem tego świętego Dzieła jakiemu się poświęcił…”


Pismo to podpisał ówczesny Sekretarz Stanu kardynał G.M. Montini.

Teraz już w największym skrócie przedstawię działalność Dzieła:

Szybki rozwój idei i Dzieła :

Ukonstytuowany Generalny Sekretariat Dzieła troszczył się o następujące :
- Dwa razy w miesiącu urządzał swe "Konferencje" w kancelari Parafialnej przy Kollegiacie św. Anny.
- Pozyskiwał coraz to nowych członków (mężczyzn), którzy osobiście poświęcali się Najśw. Sercu Jezusowemu.
- Organizował 1-piątkowe nabożeństwa w ważkich i znanych intencjach Dzieła.
- Układał i rozsyłał specjalne 1-piątkowe „przemówienia” o osobistym poświęceniu się do około 150 kościołów.
- Organizował Parafialne Sekretariaty Dzieła w Krakowie przy kościołach:
św. Floriana, św. Szczepana, św. Kazimierza w Prokocimiu.

W Warszawie powstały Sekretariaty: przy kościele Zbawiciela, przy wielkim poparciu x. Bpa. Wacława Majewskiego, przy kościela św. Jakuba z pomocą X. Infuł. Stanisława Mystkowskiego, oraz przy kościele Loretańskim na Pradze. W Poznaniu przy kościele Najśw. Serca Jezusowego na Jeżycaeh, w Stawie diec. Włocławska, w Końskich diec. sandomierska, w Jeleniej Górze przy kościele parafialnym, którego bardzo zacny dziekan ks.Dominik Kostial mocno popierał ideę osobistego poświęcenia się.

Za specjalnym pozwoleniem śp.Kardynała Sapiehy,niektórzy członkowie Gen. Sekretariatu Dzieła wygłaszali konferencje.

Cdn.
Zobacz profil autora
stefan
Moderator


Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1358 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 18:35, 06 Mar 2010 Powrót do góry

Cd.

Konferencje o osobistym poświęceniu się nawet w niektórych Kościołach w Krakowie, budząc podziw u słuchaczy, że świeccy potrafią tak pięknie mówić o Najśw.Sercu Jezusa.

Jednocześnie Gen. Sekretariat wydawał choć drobne broszury i druki o osobistym poświęceniu się. W późniejszym okresie przy Dziele Osobistego Poświęcenia się powstaje sekcja lekarzy. Należało do niej 40 lekarzy. Opracowali oni i rozesłali "Odezwę" do swoich kolegów w kraju oraz wystosowali do Rządu PRL Memoriał występując przeciw zbrodniczej praktyce zabijania nienarodzonych dzieci. W tym samym roku zorganizowała się przy Dziele, również sekcja prawników w ilości 27 osób, którzy wraz z lekarzami omawiali m.innymi Projekt Ustawy celem powstrzymania strasznej fali procurationis abortus w kraju.

W roku 1948 Gen. Sekretariat wydaje dwie broszurki "O krzewieniu Dzieła Osobistego Poświęcenia się Najśw.Sercu Jezusowemu" oraz "Nowe Dzieło Najśw.Serca Jezusowego w Polsce.", których cenzorem był sam śp.Kardynał Sapieha, oraz ponawia wydawnictwa innych swoich broszurek, które były wyczerpane.

Gen.Sekretariat Dzieła nawiązał kontakt : z referatami duszpasterskimi wszystkich Kurji Biskupich w Polsce z 350 parafiami w związku z wysyłką bądź "przemówień" 1-piątkowych, bądź swoich wydawnictw. Nadto z ramienia Gen. Sekretariatu Dzieła na tle osobistego poświęcenia się Najśw. Sercu Jezusowemu przeprowadzono rekolekcje względnie misje w przeszło 200 parafiach różnych diecezji. Pod koniec swego funkcjonowania do takiej współpracy rekolekcyjnej Sekretariat miał przygotowanych około 30 kapłanów zakonnych i świeckich.

Co roku członkowie Gen. Sekretariatu starali się urządzać dla siebie rekolekcje względnie dni skupienia. Obliczono, że w ciągu pierwszych 5-ciu lat istnienia Gen. Sekretariatu Dzieła aktu osobistego poświęcenia się dokonało około 5 milionów dusz w Polsce.

Jeśli rozwój Dzieła szybko przybrał w naszym kraju tak poważne rozmiary i zrodził tak piękne owoce, to głównie dlatego, że ówczesny Episkopat Polski z śp. Kardynałem Prymasem Hlondem na czele wydał wspaniały List Pasterski o wielkim znaczeniu osobistego poświęcenia się Najśw.Sercu Jezusowemu.

A teraz przytoczę kilka akapitów powyższego Listu :

" Gdy w ciągu nowego roku osobiste poświęcenie się Sercu Boskiemu i Jego Intronizacja w rodzinach przeorze Naród głębokimi bruzdami pokuty i miłości, gdy serca poruszone promieniami Miłosierdzia Bożego zamkną się na grzech, a otworzą się na rozcież na uświęcające działanie Ducha Świętego, nadejdzie dla Polski wielka godzina uwieńczenia naszych modłów, ofiar i wzlotów przez uroczyste wspólne poświęcenie się Najśw. Sercu Jezusowemu Narodu i Rzeczypospolitej". O terminie i miejscu tego historycznego aktu powiadomimy Was w odpowiedniej chwili.

"Ukochani Diecezjanie!
Na wielkie Was wzywam gody, a wprzód do wielkiej powołujemy pokuty. Bo jeśli pragniemy, aby nad Polską w potędze swych cudów zajaśniało Serce Zbawiciela, Serce pełne łaskawości, dobroci i miłosierdzia to trzeba, byśmy godnymi się stali tego Najświętszego z Bogiem przymierza.
Trzeba serce swoje - oczyścić wyrywając z niego silnym i mężnym szarpnięciem korzenie grzechu i oddać duszę pod panowanie Boskiego Króla. Nie lękajmy się ! Spełni wtedy ono obietnice Swoje "- Położę oczy moje na nich ku zlitowaniu. Zbuduję ich, a nie zgubię. I wszczepię ich, a nie wyrwę. I dam im serce, aby mnie znali, żem Ja jest Pan. I będą mi ludem, a Ja im będę Bogiem". Boskie Serce,króluj nam! Błagamy Cię przez Niepokalane Serce Twojej i naszej Matki. Amen".


Ten List Pasterski wywołał ogomną radość nie tylko u poszczególnych Czcicieli Najśw. Serca Jezusowego, lecz u wszystkich wiernych w Polsce, oraz w skutkach duchowych okazał się wyjątkowym.

W związku z tym "Listem Pasterskim" dnia 20.II.1948 roku, pomiędzy przedstawicielami Dzieła Osobistego Poświęcenia się Najśw.Sercu Jezusowemu x. Prałatem Van Royem jako Generalnym Moderatorem Dzieła, oraz O. Józefem Andraszem TJ, jako krajowym Dyrektorem Apostolstwa Modlitwy, w obecności prymasowskiego delegata ks. Inf. Stanisława Mystkowskiego z Warszawy, nastąpiło pewne porozumienie, jak wspólnymi siłami realizować myśl Naszego Episkopatu zawartą w tymże Liście Pasterskim.

Gdy chodziło o osobiste poświęcenie, Sekretariat Dzieła pozostał przy skrystalizowanej i jedynie zresztą źródłowej metodzie św. Małgorzaty Mari. Apostolstwo Modlitwy natomiast miało nadal zajmować się poświęceniem rodzin, oraz poprzeć ruch osobistego Poświęcenia się Najśw. Sercu Jezusowemu.

Koniec
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 33 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 12:20, 07 Mar 2010 Powrót do góry

I co z tego zostało? Takie piękne podjete i prowadzone dzieło. Nie chcę wierzyć i nie wierzę, że to tak samoczynnie upadło. Najwyraźniej stopniowo i z premedytacją było niszczone. Tak jak "Posłaniec Serca Jezusowego" zamieniono tylko na "Posłaniec" (szkoda że nie "Goniec"), tak to wszystko inne, a później posoborowa odnowa, nowa wiosna w Kościele, dialog - który zastąpił zdrowy ekumenizm, etc.... Nie wiem, ale takie jest moje myślenie i spojrzenie na to.
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)