Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Niemcy: Sakramenty dla rozwodników ? Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 21:42, 07 Paź 2013 Powrót do góry

Sensacja w Kościele katolickim w RFN. Sakramenty dla rozwodników?

Kościół katolicki w RFN otwiera się przed ludźmi, którzy po rozwodzie powtórnie weszli w związek małżeński. Dopuszcza się ich do wszystkich sakramentów: komunii świętej, chrztu, spowiedzi.

Decyzję archidiecezji fryburskiej o udzielaniu sakramentów osobom, które po rozwodzie ponownie weszły w związek małżeński, uważa się za wyciągnięcie dłoni w kierunku licznej grupy katolików, których dotychczas w Kościele katolickim wykluczano.


O reformy zabiegał papież

Po długoletnich dyskusjach Kościół katolicki w Niemczech chce forsować równe prawa dla ponownie zamężnych i żonatych rozwodników - wynika z zaleceń dla duszpasterzy, wydanych przez archidiecezję Fryburga. Zalecenie to będzie w bieżącym tygodniu rozesłane do parafii i ma posłużyć za sygnał dla Kościoła w całych Niemczech. Fryburg Bryzgowijski jest drugą co do wielkości diecezją w RFN.

Image

Komunia teraz też dla rozwodników

Celem nowej regulacji jest poprawienie sytuacji katolików, którzy po rozwodzie ponownie zawarli związek małżeński. Generalnie nie będzie już obowiązywał wobec nich zakaz pełnienia funkcji w radzie parafialnej czy zakaz dostępu do sakramentów.

Księża będą więc mogli udzielać im komunii świętej i spowiadać. Rozwodnicy będą mogli także otrzymywać sakrament chrztu, bierzmowania i namaszczenia chorych. Nie przewiduje się jednak udzielania im sakramentu małżeństwa.

O reformy takie zabiegał papież Franciszek i wezwał niemieckich biskupów, by wyciągnęli rękę w kierunku rozwiedzionych katolików, którym odmawiano uczestniczenia w życiu sakramentalnym.


Przynależą do Kościoła

- Chcemy być otwarci wobec ludzi, których małżeństwo zakończyło się fiaskiem, chcemy ich wysłuchać i ich przyjąć - wyjaśnia ks. dziekan Andreas Moehrle z Fryburga, odpowiedzialny m. in. za duszpasterstwo rozwiedzionych. W obliczu wielkiej liczby rozwodów Kościół nie może sobie pozwolić na wykluczanie tych ludzi - dodał duszpasterz.

Rozwodnikom, którzy ponownie zawarli związek małżeński, będą w przyszłości oferowane rozmowy duszpasterskie, podczas których będą mogli rozpatrywać przyczyny fiaska swojego małżeństwa i kwestie wiary. To będzie podstawą ich powrotu do aktywnego życia w Kościele, wraz z sakramentami.

- Z jednej strony widzimy, że osoby te czuły się częstokroć izolowane, co powodowało ich cierpienie. Z drugiej strony wiemy, jaka jest nauka Kościoła i jakie obowiązują przepisy prawa kanonicznego - zaznaczył Andreas Moehrle. Obecna reforma tych zasad umożliwi podejście do tych ludzi w duchu pragmatyzmu.

- Oni przynależą do Kościoła - zaznaczył przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów, arcybiskup Fryburga Robert Zollitsch na zakończenie jesiennego zgromadzenia episkopatu w Fuldzie pod koniec września br. Chodzi o to, by znaleźć rozwiązanie obejmujące całe kościelne spektrum - dodał.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:09, 05 Lip 2023, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 14:07, 08 Paź 2013 Powrót do góry

Niemcy: Komunia dla rozwodników?

Image

Abp. Robert Zollitsch

Kościół w Niemczech ma się „otworzyć” na rozwodników. Takie regulacje wprowadzono już w diecezji fryburskiej, drugiej co do wielkości w tym kraju. Rozwodnicy, którzy zawarli kolejny związek, maja mieć dostęp do Najświętszego sakramentu, będą także mogli pełnić funkcje w radach parafialnych.

Archidiecezja Fryburga wydała już specjalne zalecenia w tej sprawie dla duszpasterzy. W tym tygodniu mają one trafić do księży. Biskup miejsca i równocześnie przewodniczący niemieckiego episkopatu, abp. Robert Zollitsch ma nadzieję, że zmiany te zostaną przyjęte także w innych diecezjach. „Reforma” ma umożliwić podejście do rozwodników w duchu „pragmatyzmu”.

- Oni przynależą do Kościoła – powiedział arcybiskup Zollitsch na zakończenie ostatnich obrad niemieckiego episkopatu. - Chodzi o to, by znaleźć rozwiązanie obejmujące całe kościelne spektrum – podkreślał.

W 2012 roku ponad 150 duchownych z diecezji abp. Zollitscha (jedna siódma całego prezbiteratu) zadeklarowało w Internecie, że regularnie udziela Najświętszego Sakramentu rozwodnikom. Potwierdzając przy tym, że świadomie łamią prawo kanoniczne. „Naszymi podpisami oświadczamy, że w działalności duszpasterskiej dotyczącej rozwodników, którzy zawarli kolejne małżeństwa, pozwalamy sobie na bycie kierowanym przez miłosierdzie” – napisali w liście otwartym, powołując się przy tym na zasadę „salus animarum suprema lex”. Duchowni potwierdzili także, że te osoby biorą „czynny udział” w życiu parafialnym, zasiadając w radach i ucząc katechezy. Równocześnie ci sami księża i diakoni podpisali list poparcia dla pracy niemieckiego teologa Eberharda Schockenhoffa, który w swoich pracach wzywał do „pojednania” Kościoła z rozwodnikami.

W 2012 roku niemieccy biskupi, wskazując na niepokojących ich proces utraty wiernych, orzekli, że poza przypadkami zagrożenia życia, osoby, które są poza Kościołem, nie mogą przystępować do sakramentów. W tym przypadku chodziło jednak o Niemców, którzy nie płacą podatku kościelnego stawiając się w ten sposób poza strukturami kościelnymi. Jak zauważali socjologowie, w tym samym roku liczba dokonywanych apostazji wzrosła o 40 procent, co wynikało m. in. ze skandalu pedofilskiego i nadużyć popełnianych w niemieckich diecezjach.

Niemieccy komentatorzy już tłumaczą, że o „otwarcie” na rozwodników zabiegać miał… papież Franciszek. To biskup Rzymu, jak przeczytać można na stronie internetowej „Deutsche Welle”, miał „wezwał niemieckich biskupów, by wyciągnęli rękę w kierunku rozwiedzionych katolików, którym odmawiano uczestniczenia w życiu sakramentalnym”. W tej sytuacji zasadniczym problemem pozostaje pytanie, jaka będzie faktyczna reakcja Watykanu?

Źródło: „Deutsche Welle”, [link widoczny dla zalogowanych]

Za: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:11, 05 Lip 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 21:25, 08 Paź 2013 Powrót do góry

Niemcy: dokument z Fryburga dotyczący rozwiedzionych

Image

„Nic się nie zmienia, nie ma żadnej nowości dla rozwodników w ponownych związkach” – powiedział watykański rzecznik, komentując dokument wydany w archidiecezji fryburskiej. Dopuszcza się w nim do sakramentów osoby rozwiedzione żyjące w nowych cywilnych związkach. Ks. Federico Lombardi stwierdził, że fryburski dokument na temat rozwiedzionych pochodzi z „lokalnego biura duszpasterskiego” i „nie jest wsparty biskupim autorytetem”, a zatem nie wyraża woli kościelnej władzy diecezjalnej. Również w Kościele w Niemczech kontrowersyjny dokument wywołał spore zamieszanie.

W dokumencie archidiecezji Fryburga czytamy, że osobom, które po rozbitym sakramentalnym małżeństwie żyją w nowych cywilnych związkach, „mogą zostać udzielone sakramenty chrztu, Komunii św., bierzmowania spowiedzi oraz namaszczenia chorych, jeśli istnieje u nich niezbędna konkretna dyspozycja wiary”. Dokument wyjaśnia, że decyzję w tej sprawie osoby te podejmują samodzielnie po rozmowie z odpowiednim duszpasterzem. Nadal jednak nie będą one mogły zawierać nowych sakramentalnych związków małżeńskich. Takie rozwiązanie niemieckie media okrzyknęły „rewolucją w niemieckim Kościele”. Przychylnie wypowiedział się o nim przewodniczący Komisji Duszpasterstwa w niemieckim episkopacie. Bp Franz-Josef Bode powiedział, że dokument ten będzie przedmiotem dyskusji w specjalnej grupie roboczej episkopatu. Pozytywne komentarze mówiące o miłosierdziu i pochyleniu się nad tymi, którzy byli dotąd wykluczeni z pełnego życia Kościoła, napłynęły z Komitetu Centralnego Katolików Niemieckich oraz z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Niemczech. Z dystansem do fryburskiego dokumentu odniósł się ordynariusz Monachium i Fryzyngi. Kard. Reinhard Marx dał do zrozumienia, że w tej materii musi się wypowiedzieć cały episkopat, ponieważ ten złożony problem wymaga jedności z Kościołem powszechnym.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 13:07, 05 Lut 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 19:34, 10 Paź 2013 Powrót do góry

Abp Zollitsch: wytyczne ws. rozwiedzionych jedynie "głosem w dyskusji"

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

Abp Robert Zollitsch nazwał opublikowane przez archidiecezję Fryburga Bryzgowijskiego wytyczne duszpasterskie wobec osób rozwiedzionych, które ponownie zawarły związek małżeński, jako "głos w dyskusji" jaka ma miejsce w łonie Konferencji Biskupów Niemiec. Zdaniem przewodniczącego niemieckiego episkopatu, ten "tymczasowy impuls" nie powinien w żadnym wypadku być uważany za obowiązujący na poziomie całego kraju.

W liście skierowanym do wszystkich katolickich biskupów Niemiec administrator fryburskiej archidiecezji uznał za konieczne wyjaśnienie wszystkich kwestii na poziomie Kościoła powszechnego, dotyczących niezakończonego jeszcze procesu kształtowania duszpasterstwa osób rozwiedzionych, które ponownie zawarły związek małżeński.

Opublikowane w miniony poniedziałek przez wydział duszpasterski archidiecezji Fryburga "wytyczne" po raz pierwszy opisują, czy i w jaki sposób osoby rozwiedzione, które zawarły ponownie związek małżeński, mogą przystąpić za aprobatą kościelną do sakramentu pokuty i Eucharystii. Abp Zollitsch podkreślił w liście, że dokument został opublikowany bez jego wiedzy i w większości mediów zaprezentowany przesadnie i w sposób uproszczony. "Nie oddaje to sprawiedliwie istoty tego delikatnego tematu" - zaznaczył abp Zollitsch.

Opublikowana w miniony poniedziałek propozycja wytycznych duszpasterskich archidiecezji Fryburga wobec osób rozwiedzionych, którzy zawarli powtórnie związki małżeńskie, odbiła się szerokim echem tak wewnątrz Kościoła, jak i w mediach. Obok wyrazów aprobaty, pojawiły się także głosy sceptyczne płynące z innych niemieckich diecezji oraz z Watykanu. "Wytyczne" opublikowane przez wydział duszpasterski fryburskiej kurii po raz pierwszy opisują jak katolicy po rozwodzie, którzy zawarli ponownie związek małżeński, mogą z oficjalnym pozwoleniem przystępować do sakramentu pokuty i Eucharystii.

Watykański rzecznik ks. Federico Lombardi przestrzegł przed proponowaniem w tej sprawie przez poszczególne osoby czy instytucje lokalne szczególnych rozwiązań, które mogą spowodować zamieszanie. "Bardzo ważne jest zwołanie Synodu Nadzwyczajnego na temat duszpasterstwa rodzin. To sposób, w jaki papież zamierza kontynuować drogę refleksji i pielgrzymowania Kościoła, z odpowiedzialnym udziałem episkopatu różnych części świata. Jest rzeczą słuszną, iż Kościół wspólnotowo zastanawia się i modli, podejmując najważniejsze wspólne wytyczne duszpasterskie - takie jak duszpasterstwo rodzin - pod przewodnictwem papieża i biskupów. Zwołanie Synodu Nadzwyczajnego w 2014 r. wyraźnie wskazuje tę drogę. W tym kontekście proponowanie partykularnych rozwiązań duszpasterskich przez osoby czy instytucje lokalne może grozić spowodowaniem zamieszania. Dobrze podkreślić znaczenie prowadzenia pielgrzymowania w pełnej jedności wspólnoty kościelnej" - napisał w komunikacie rzecznik Watykanu.

[link widoczny dla zalogowanych]
[/img]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 13:14, 05 Lut 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 21:42, 16 Paź 2013 Powrót do góry

Niemcy: krytyczne głosy wobec Komunii św. dla rozwodników

Opublikowany 7 października dokument dotyczący wytycznych duszpasterskich archidiecezji Fryburga Bryzgowijskiego wobec osób rozwiedzionych, które zawarły powtórnie związki małżeńskie, odbił się szerokich echem w niemieckich mediach. W ostatnich dniach nie zabrakło także głosów krytycznych, w tym między innymi profesora teologii Helmuta Hobinga oraz pomocniczego biskupa diecezji salzburskiej, Andreasa Launa

W odniesieniu do wytycznych zaproponowanych przez wydział duszpasterski archidiecezji Fryburga biskup salzburski, Andreas Laun w rozmowie z „kath.net” podaje powody, dla których nie powinno się przedstawiać takich projektów jako „kwestii miłosierdzia”. „Pytanie, czy katolicy po rozwodzie, którzy zawarli ponownie związek małżeński, powinni przystępować do Komunii św. zajmuje szczególne miejsce nie tylko wewnątrz Kościoła, ale i w debacie publicznej (…) Do głosu często chcą dochodzić też ci, którzy z Kościołem mają najmniej wspólnego” – twierdzi duchowny.

„W podejmowanych dyskusjach często rozważane jest pytanie, czy Kościół byłby bardziej miłosierny, gdyby wyraził zgodę na Komunię św. dla rozwodników żyjących w nowych związkach? (…) Takie twierdzenia nierzadko idą w parze również z rozmowami podejmowanymi przez protestantów na temat tego, czy dopuszczać do Komunii św. także nie-chrześcijan” – tłumaczy duchowny.

Zdaniem biskupa Launa, „warto zastanowić się nad tym, czy przy odwoływaniu się do miłosierdzia nie podważa się jednocześnie nauczania byłego papieża Benedykta XVI i bł. Jana Pawła II, którzy mówili o nierozerwalności małżeństwa (…) Powołując się na propozycję wytycznych diecezji fryburskiej, musielibyśmy jasne stanowiska papieży w tej sprawie uznać za niemiłosierne i zatwardziałe” - kontynuuje. Zauważa przy tym, że „również papież Franciszek – którego wielu nazywa papieżem miłosierdzia – przypominając o nierozerwalności małżeństwa, może być potraktowany jako surowy i pozbawiony miłosierdzia”. Biskup Laun zwraca uwagę także na to, iż „z pewnością milej i wygodniej byłoby pełnić rolę duchownego, który nie otrzymuje etykiety „zacofanego” tylko z powodu tego, że broni trwałości małżeńskiej”.

„Sakrament to przecież widzialny znak, przynoszący łaskę w sposób skuteczny, ze względu na moc w nim zawartą. Natomiast przyjęcie tej łaski zależy już od wiary i dyspozycji przyjmującego, a nie od stopnia miłosierdzia szafarza Sakramentu” – zaznacza duchowny. „Jeśli jednak rozwiedzeni zawarli ponownie związek małżeński, to nie mogą przystąpić do Komunii św., bowiem ich sytuacja jest obiektywnie niezgodna z prawem Bożym (…) Ich stan zaprzecza więzi miłości między Chrystusem i Kościołem (…) Zastanowić się należy zatem nad zaprzeczeniem tej więzi, a nie nad miłosierdziem kapłana” – podkreśla biskup.

Z kolei profesor teologii z Uniwersytetu Alberta Ludwika we Fryburgu Bryzgowijskim Helmut Hoping przedstawia tło tych kontrowersyjnych wytycznych, jakim był „zjazd biskupów z Fryburga jeszcze w maju 2012 roku, podczas którego hierarchowie stwierdzili, że nie zgadzają się w pewnych przypadkach z prawem kanonicznym oraz Katechizmem Kościoła Katolickiego”. Jak twierdzi teolog, „archidiecezja fryburska próbowała być zawsze pionierem w podejmowaniu zaskakujących decyzji (…) Tym razem jednak zaproponowane wytyczne zostały opublikowane zbyt wcześnie w kontekście rozmów prowadzonych w łonie Konferencji Episkopatu Niemiec”. Tym bardziej dziwi data publikacji – twierdzi profesor – „bowiem Synod Nadzwyczajny na temat duszpasterstwa rodzin został zaplanowany przez papieża Franciszka na 2014 rok (…) Synod ten ma podjąć też problematykę dopuszczania rozwiedzionych będących w nowych związkach do Komunii św.”. Według Hopinga „tak ważne wytyczne duszpasterskie powinny być podejmowane pod przewodnictwem papieża i episkopatu różnych części świata (…) Decyzje wypływające z pojedynczych instytucji wprowadzają jedynie niepotrzebne zamieszanie”.

W sprawie wskazań diecezji fryburskiej stanowisko zajął również przewodniczący niemieckiego episkopatu, abp Zollitsch, który stwierdził, że„opublikowane przez archidiecezję Fryburga Bryzgowijskiego wytyczne duszpasterskie wobec osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach, są jedynie tymczasowym impulsem (…) Głosem w dalszej dyskusji w łonie Konferencji Episkopatu Niemiec (…) Głos ten jednak nie jest wiążący i nie powinien obowiązywać na terytorium całych Niemiec”. Opinia ta wydaje się o tyle zaskakująca, iż powszechne „obowiązywanie” takich wskazań pozbawione jest jakiegokolwiek umocowania prawnokanonicznego.

Propozycję diecezji fryburskiej krytycznie ocenił także prof. Hubert Gindert, przewodniczący Forum Niemieckich Katolików (Das Forum Deutscher Katholiken), który zaznaczył, że „takie wytyczne są niezgodnie nie tylko z nauką Kościoła, ale przede wszystkim wykraczają przeciwko prawu Bożemu. - I gdzie znajduje się pomocna dłoń również dla dzieci, które cierpią z powodu rozwodu swoich rodziców” – pyta profesor.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

Za: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:14, 05 Lip 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 20:17, 22 Paź 2013 Powrót do góry

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary przypomina o nierozerwalności małżeństwa

(...)

http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/prefekt-kongr-nauki-wiary-przypomina-o-nierozerwalnosci,10467.html#48583
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 22:07, 12 Lis 2013 Powrót do góry

Watykan: abp Müller napomina abp. Zollitscha w sprawie nierozerwalności małżeństwa

Image

Stolica Apostolska po raz kolejny interweniowała w sprawie samowoli archidiecezji fryburskiej, która przed miesiącem wydała wytyczne dopuszczające rozwiedzionych, żyjących w związkach cywilnych, do sakramentów.

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary abp Gerhard Müller wysłał list do abp Roberta Zollitscha, który kieruje archidiecezją fryburską. Nakazuje w nim wycofanie tych wytycznych, które, jak zauważa, budzą w wiernych zamieszanie odnośnie do nauczania Kościoła o nierozerwalności małżeństwa. Prefekt watykańskiej kongregacji przypomina również, że błogosławienie nowych związków, które dopuszcza niemiecka archidiecezja, zostało w sposób jednoznaczny zakazane przez Jana Pawła II i Benedykta XVI.
Kopię listu otrzymali wszyscy niemieccy biskupi.

Archidiecezją fryburską kieruje abp Robert Zollitsch, przewodniczący episkopatu Niemiec. Do 17 września był tam arcybiskupem, a następnie z racji ukończenia 75 roku życia i do czasu mianowania następcy, jest tam administratorem apostolskim.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:15, 05 Lip 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 23:18, 14 Lis 2013 Powrót do góry

Abp Müller napomina, a tymczasem kardynał Marx podkreślił, że kwestie te będą tematem dyskusji w trakcie synodu biskupów i nie może przewidzieć jej wyniku. Dodał, że katolicy nie mogą w pełni zrozumieć, dlaczego zawarcie powtórnego związku… nie cieszy się aprobatą Kościoła, a sam rozwód nie można traktować jako „moralną porażkę”.

Kardynał Marx: abp Muller nie może zatrzymać dyskusji o małżeństwie!

Image

Prefekt Kongregacji Doktryny Wiary nie może zatrzymać dyskusji dotyczącej rozwodników w Kościele – stwierdził kard. Reinhard Marx odnosząc się artykułu autorstwa arcybiskupa Gerharda Müllera. Niemiecki hierarcha, należący do Rady Kardynałów zajmujących się projektem reformy kurii rzymskiej, wydał w tej sprawie oświadczenie.

Wypowiedź padła po spotkaniu z innymi niemieckimi biskupami. W artykule opublikowanym na łamach „L’Osservatore Romano” prefekt Kongregacji ds. Doktryny Wiary podkreślał nierozerwalność małżeństwa oraz przeciwstawiał się promocji rozwiązania obecnego w prawosławiu – gdzie pod pewnymi warunkami, osoba która zawarła już związek małżeński, może go zawrzeć powtórnie. Opinia ta została powtórzona – to samo stanowisko Gerhard Müller zaprezentował na łamach „Tagespost” 15 czerwca bieżącego roku.

Tymczasem kardynał Marx podkreślił, że kwestie te będą tematem dyskusji w trakcie synodu biskupów i nie może przewidzieć jej wyniku. Dodał, że katolicy nie mogą w pełni zrozumieć, dlaczego zawarcie powtórnego związku… nie cieszy się aprobatą Kościoła, a sam rozwód nie można traktować jako „moralną porażkę”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:18, 05 Lip 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 18:52, 30 Lis 2013 Powrót do góry

Bp Stuttgartu wbrew Watykanowi forsuje zmiany w kwestii udzielania Komunii św. rozwodnikom

Image

Biskup Stuttgartu zapowiedział, że Konferencja Episkopatu Niemiec opracowuje nowy przewodnik, który ma zezwolić na udzielanie Komunii św. katolikom rozwiedzionym i żyjącym w nowych związkach.

Biskup Gebhard Fürst na spotkaniu z reprezentantami świeckich katolików poinformował, że niemieccy biskupi już opracowali nowe wytyczne dotyczące przyjmowania Komunii św. przez rozwiedzionych katolików, którzy ponownie zawarli związek małżeński. Hierarcha wyraził nadzieję, że wytyczne zostaną zaakceptowane przez duchownych podczas marcowej konferencji w przyszłym roku.

Zdaniem bp Fürsta zmiany są konieczne, bo oczekują tego wierni. Mówił, że „oczekiwania są wielkie, a niecierpliwość i złość jeszcze większe”.

Planom tym zdecydowanie sprzeciwia się arcybiskup Gerhard Ludwig Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Polecił on urzędnikom Archidiecezji we Freiburgu, by wycofali propozycję oferowania Komunii św. rozwodnikom, którzy żyją w związkach niesakramentalnych. Zdaniem arcybiskupa, „może to spowodować zamieszanie wśród wiernych w kwestii nauki Kościoła dot. nierozerwalności małżeństwa”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:19, 05 Lip 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 0:01, 05 Sty 2014 Powrót do góry

sobota, 4 stycznia 2014
abp Zollitsch: Müller niech spada ze swoimi listami. Przecież nie jest papieżem

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Welt am Sonntag: W październiku wydano u was we Fryburgu projekt rozporządzenia, zgodnie z którym osoby rozwiedzione żyjące w nowych związkach mogłyby uzyskać zezwolenie na Komunię. Prefekt KNW stwierdził, że ten pomysł jest sprzeczny z nauczaniem Kościoła. Czy sprawa nadal jest na tapecie?

abp Robert Zollitsch: A dlaczego miałaby nie być? Obecnie 35-40% małżeństw ulega rozpadowi. To rodzi pytanie dla Kościoła: jak powinniśmy postępować z ofiarami tego procesu? Tej kwestii dotyczy rozporządzenie naszego wydziału duszpasterskiego. Czuliśmy się zachęceni przez papieża Franciszka, który zwołał specjalny synod własnie poświęcony sprawom małżeństwa i rodziny.

Welt am Sonntag: Ale abp. Müller zwrócił wam projekt i kazał go zrewidować i poprawić

abp Robert Zollitsch: to jest tylko opinia Prefekta KNW, która odpowiada tradycji, którą on reprezentuje. Jak na razie większość ludzi, którzy zapoznali się z naszym projektem, oceniła go pozytywnie. Dlatego uważam, że dotknęliśmy ważnego problemu i dlatego tak ważne jest, abyśmy znaleźli możliwe rozwiązanie. Papież Franciszek mówi wiele o tym, że mamy być blisko ludzi. Myślę, że to dobry kierunek w kontaktach z ludźmi rozwiedzionymi i ponownie zaślubionymi.

Welt am Sonntag: Ksiądz biskup tak na luzie podchodzi do tego listu z kongregacji - czy to z powodu bliskiego przejścia na emeryturę? A może z powodu ogólnej euforii związanej z papieżem Franciszkiem?

abp Robert Zollitsch: Ani jedno, ani drugie. Jako przewodniczący episkopatu wielokrotnie rozmawiałem na ten temat z różnymi prefektami. Jeśli któryś był przeciw, tłumaczyłem powoli i na spokojnie. Prefekt nie jest papieżem. Zawsze szukam możliwości odbycia rozmowy, to jest dla mnie droga do kolegialności i dialogu w Kościele

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:23, 05 Lip 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 21:15, 20 Lut 2014 Powrót do góry

Cytat:
Dwudniowe obrady konsystorza nadzwyczajnego rozpoczęło wprowadzenie kard. Waltera Kaspera o teologicznych aspektach rodziny. Trwają one przy drzwiach zamkniętych. Tym niemniej watykański rzecznik ujawnił fragment wystąpienia kard. Kaspera. Niemiecki purpurat mówił w nim o pozytywnym wymiarze rodziny w głoszeniu Ewangelii oraz w budowaniu wspólnoty Kościoła także w przyszłości.

[link widoczny dla zalogowanych]



Kard. Kasper: dziecko przystępuje do Pierwszej Komunii, a matka nie, czy można tak?

Image

Zrobiłem wprowadzenie o charakterze teologicznym, o pięknie rodziny. Od tego musimy wyjść, by zająć się resztą, w tym palącymi problemami. Mówiłem też o komunii dla rozwiedzionych, którzy zawarli kolejne małżeństwo, ale w tym całościowym kontekście – tak kard. Walter Kasper przedstawił w wywiadzie dla dziennika La Stampa swe wystąpienie na rozpoczęcie konsystorza. Trwało ono ponad dwie godziny.

Odpowiadając na pytania dziennikarza kard. Kasper nie powraca już do głównego tematu swego wystąpienia, czyli piękna rodziny. Koncentruje się wyłącznie na sytuacji rozwodników. Przyznaje, że jeśli chodzi o sprawy zasadnicze, to zgadza się z abp Gerhardem Müllerem, jest od niego jednak mniej rygorystyczny, gdy chodzi o kwestie konkretne. Zastrzega jednak, że nie wchodził z nim w polemikę. W listopadzie ubiegłego roku prefekt Kongregacji Nauki Wiary opublikował za aprobatą Papieża obszerny tekst, w którym pokazuje, dlaczego Kościół nie może zmienić nauczania Jezusa o nierozerwalności małżeństwa, a tym samym dopuścić ludzi żyjących w związkach niesakramentalnych do komunii.

Ja mówiłem o potrzebie rozeznania. Sytuacje są bardzo różne, reguły są ogólne, a sytuacje konkretne – stwierdził kard. Kasper. Tytułem przykładu wspomina o matce, która przygotowuje do Pierwszej Komunii swoje dziecko. Dziecko przystępuje do komunii, a ona nie. „Pytam się: czy można tak. Jest żal, jest miłosierdzie i jest Boże przebaczenie. Czy możemy negować remissione peccatorum – grzechów odpuszczenie” – pytał retorycznie kard. Kasper.

Niemiecki purpurat ujawnił, że przed konsystorzem rozmawiał z Franciszkiem. Powiedział mi: stawiaj pytania, ale bez rozwiązań. Trzeba stawiać sobie pytania w wierze. Sytuacja bardzo się zmieniła w społeczeństwie zachodnim. Stawiałem pytania, ale nie obstawałem przy moich poglądach – podkreślił kard. Kasper, opowiadając o swym porannym wystąpieniu na forum konsystorza.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:25, 05 Lip 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 23:12, 23 Gru 2014 Powrót do góry

Niemiecka ofensywa przeciw rodzinie. Biskupi znad Renu za dopuszczeniem rozwodników do Komunii

Image

Konferencja Biskupów Niemiec po raz kolejny zajęła stanowisko na temat osób rozwiedzionych żyjących w nowych związkach cywilnych. Większość z biskupów opowiada się za tym aby w poszczególnych, uzasadnionych przypadkach dopuszczać takie osoby do sakramentu pojednania i Eucharystii. Natomiast mniejszość hierarchów chce aby utrzymać dotychczasowe regulacje zgodnie z którymi osoby rozwiedzione, które zawarły nowe związki, choć nadal należą do Kościoła i są częścią kościelnych wspólnot, to z zasady nie mogą być dopuszczone do sakramentów. Wszyscy biskupi są zgodni co do jednego, aby zintensyfikować opiekę duszpasterską wobec tych, którzy doświadczyli rozkładu pożycia małżeńskiego i wstąpili w nowe związki.

Stanowisko niemieckiego episkopatu opublikowano wczoraj w Bonn. Dokument nosi tytuł: "Teologicznie odpowiedzialne i duszpastersko odpowiednie drogi towarzyszenia osobom rozwiedzionym w nowych związkach". Jego test został przyjęty w czerwcu br. przez znaczącą większość biskupów Rady Stałej Konferencji Biskupów Niemiec. Opublikowano go z sześciomiesięcznym opóźnieniem. Dokument powstał w ramach prac przygotowawczych episkopatu do III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, który obradował w Watykanie w dniach 5-19 października na temat „Wyzwania duszpasterskie dla rodziny w kontekście nowej ewangelizacji”.

"Opieka duszpasterska nad wiernymi, którzy mają rozwód cywilny i żyją w nowych związkach jest dla wielu zaangażowanych w życie Kościoła katolików testem dla jego wiarygodności Kościoła" - napisali biskupi. Podczas prezentacji dokumentu przewodniczący niemieckiego episkopatu, kard. Reinhard Marx podkreślił, że temat ten należy do pilnych wyzwać stojących przed duszpasterstwem małżeństwa i rodziny na całym świecie.

W dokumencie episkopatu szczegółowo są rozważane teologiczne i społeczne problemy dotyczące rodziny. "Nauczanie Kościoła i duszpasterstwo muszą uwzględniać Jezusowy nakaz nierozerwalności małżeństwa jak również jego orędzie Bożej Miłości wobec tych którzy są winni" - czytamy w dokumencie. Równocześnie biskupi podkreślają, że wykluczanie osób rozwiedzionych żyjących w nowych związkach nie jest już zrozumiałe dla wielu zaangażowanych katolików jak i księży. "Wśród księży dochodzi do sytuacji, że postępują wbrew wskazówkom Kościoła, ponieważ nie dają się one zastosować w ich duszpasterskiej praktyce" - napisali biskupi.

Kard. Marx podkreślił, że ze strony biskupów nie byłoby w porządku, jednakowo potraktować wszystkie osoby rozwiedzione żyjące w nowych związkach. Dlatego biskupi proponują zróżnicowane rozwiązania, które byłyby uzasadnione w poszczególnych przypadkach i pod określonymi warunkami umożliwiałyby dopuszczenie do sakramentów.

Swój sceptycyzm wobec dopuszczania do sakramentów pokuty i Eucharystii osób rozwiedzionych żyjących w nowych związkach wyrazili biskupi Pasawy i Ratyzbony. "Ze względów teologicznych nie widzę obecnie żadnych możliwych regulacji, które dopuszczałyby rozwiedzionych żyjących w nowych związkach do sakramentów, a które równocześnie nie podważałby nauczania o nierozerwalności małżeństwa" - powiedział biskup Ratyzbony Stefan Oster w rozmowie z dziennikiem "Passauer Neuen Presse".

Centralny Komitet Katolików Niemieckich (ZdK) przyjął publikację dokumentu jako "znak zaufania". "Tym samym Konferencja Biskupów dała ważny impuls dla dalszego dialogu w Kościele" - uważa przewodniczący ZdK Alois Glück. Zaznaczył, że ZdK chce się włączyć w pracę nad znalezieniem drogi, która dopuszczała by rozwiedzionych żyjących w nowych związkach do sakramentów, odpowiedzialnie uwzględniając poszczególne przypadki.

KAI

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:26, 05 Lip 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 21:37, 24 Gru 2014 Powrót do góry

Kardynał Walter Kasper liczy na „szerokie porozumienie” na kolejnej sesji synodu

Image

Kard. Walter Kasper uspokaja: na synodzie zarysowała się różnica zdań, ale ważne jest to, co biskupów jednoczy. „Problem rozwodów i powtórnych związków cywilnych oraz osób o orientacji homoseksualnej występuje dziś w niemal każdej rodzinie i w każdej parafii” – podkreślił, dodając przy tym, że liczy na „szerokie porozumienie” w trakcie kolejnej sesji synodu.

Niemiecki hierarcha w rozmowie dla magazynu „Plus Minus” „Rzeczpospolitej” podkreśla, że synodalna dyskusja była szczera, a od polemik ważniejsza była zgoda co do „katolickiego rozumienia rodziny i małżeństwa”. Synod służyć ma – kontynuuje kard. Kasper – podejmowaniu problemów, dyskusji na tematy żywe i kontrowersyjne.

Zapytany o negowanie nierozerwalności małżeństwa w trakcie dyskusji synodalnej duchowny odpowiedział: – Gdyby tak było, to rzeczywiście mielibyśmy do czynienia ze skandalem. Jednak podniesiono fałszywy alarm. Nie słyszałem, by którykolwiek z biskupów podważał słowa Jezusa: Co Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela. Ten nakaz Pana jest fundamentalny i niepodważalny, zarówno dla Kościoła, jak i dla każdego chrześcijanina.

Co więc postulował kard. Kasper i wspierający go niemieccy biskupi? – Zadaniem Kościoła jest czynienie wszystkiego, co leży w jego mocy, aby nieść niejako zapobiegawczą pomoc już w ramach przygotowania do sakramentu małżeństwa, a następnie duszpasterstwa małżonków i rodzin. W sytuacjach kryzysowych Kościół musi wspierać małżonków, aby umożliwić im pojednanie – czytamy na łamach magazynu „Plus Minus”.

Na czym polegały promowane przez niego propozycje zmian duszpasterskich? – Na synodzie rozważano możliwość polegającą na tym, że pojedynczy chrześcijanie, którzy żyją w nieuznawanym przez Kościół powtórnym związku i nie mogą go opuścić bez obciążania się nową winą, ale którzy odczuwają głębokie pragnienie życia sakramentalnego, po dogłębnym zbadaniu ich sytuacji są dopuszczani przez biskupa do sakramentu pokuty, aby móc otrzymać rozgrzeszenie i przystąpić do komunii świętej – twierdzi kard. Kasper. Rozwodnicy mieliby w takich sytuacjach spełniać jedynie zwykłe warunki związane z przystępowaniem do sakramentu pokuty – w tym żalu za grzechy i mocnego postanowienia poprawy. Według kard. Kaspera chodzić ma jedynie o „pojedynczych chrześcijan”, dogłębne badanie ich sytuacji i decyzje biskupa.

W czym jednak proponowane zmiany różnią się od obecnej praktyki Kościoła? Tego niemiecki hierarcha już nie naświetlił. Czy w perspektywie proponowanych zmian „duszpasterskich” dalej mieścić się będzie postanowienie życia w czystości? Co wywołało znaczący sprzeciw ze strony części uczestników synodu? Dlaczego mówili oni o ataku na katolickie rozumienie małżeństwa i nauczanie moralne Jana Pawła II?

Dawny przewodniczący Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan stwierdził jedynie, że różnica zdań jest rzeczą naturalną i teraz Kościół przeżywa czas modlitwy i namysłu. Kardynał Kasper „przypuszcza”, że teraz biskupi całego świata wsłuchują się w opinie ekspertów, duszpasterzy i ludu Bożego. Niemiecki hierarcha już liczy na „szerokie porozumienie” w trakcie kolejnej sesji synodu biskupów.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:27, 05 Lip 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 21:28, 18 Lut 2017 Powrót do góry

A.D. 2017 rok


Niemieccy biskupi o komunii dla rozwodników

Image

Niemieccy biskupi chcą na nowo kształtować duszpasterstwo małżeństwa i rodziny. W tej sprawie wystosowali list pasterski pt. "Radość miłości, która zamieszkała w rodzinie, jest również radością Kościoła".

Proponują w nim jak dostosować sugestie zawarte w adhortacji apostolskiej "Amoris laetitia" Franciszka do rozpowszechnionej praktyki niemieckiej, która - wbrew nauczaniu Kościoła - nie stawiała przeszkód w udzielaniu Komunii św. osobom rozwiedzionym i żyjącym w ponownych związkach.

Niemieccy biskupi podkreślili, że w opublikowanym w kwietniu ub.r. dokumencie Ojciec Święty wskazuje "synodalną drogę Kościoła dla małżeństwa i rodziny".

Żyjący w nowych związkach

W liście niemieccy biskupi szczegółowo omawiają problem rozpadu małżeństw. Choć nierozerwalność małżeństwa jest "niezbywalnym dobrem wiary Kościoła", to również osoby doświadczone rozpadem związku powinny wiedzieć, że Kościół ich nie opuścił i zaprasza do zniuansowania każdego z przypadków lub - jak brzmi to w terminologii Franciszka - do "rozeznawania" ich sytuacji.

"W towarzyszeniu rozwiedzionym żyjącym w nowych związkach musi być jasne, że należą oni do Kościoła, Bóg nie odbiera im swojej miłości i są oni powołani do praktykowania miłości Boga i bliźniego oraz bycia autentycznymi świadkami Jezusa Chrystusa" - czytamy w liście.

Rozwiedzeni żyjący w nowych związkach - jak piszą niemieccy biskupi - w pojedynczych przypadkach, mogą być dopuszczeni do komunii. Ale taka decyzja nie powinna być podejmowana pochopnie; potrzebna jest dokładna samoocena i towarzyszenie duszpasterza w "procesie doprowadzającym do decyzji".

"Na końcu takiego procesu duchowego w żadnym przypadku nie musi znaleźć się przyjęcie sakramentów pokuty i Eucharystii. Indywidualna decyzja, w kontekście aktualnych uwarunkowań czy jest się albo jeszcze nie jest się w stanie przystąpić do sakramentów, powinna być traktowana z szacunkiem i uwagą" - napisali biskupi niemieccy zaznaczając, że decyzja o przyjęciu sakramentów musi być respektowana i należy unikać zarówno postawy laksyzmu (pozwala się wszystkim) jak i rygoryzmu (zabrania się wszystkim).

Używając terminologii Franciszka, który wskazuje na konieczność "towarzyszenia, rozeznawania i włączania" niemieccy biskupi podkreślają, że działania te wyznaczają duszpasterzom jak i wierzącym "wysokie standardy". Ich zdaniem we wszystkich sytuacjach kryzysowych, porażkach i niepowodzeniach, ludzie powinni doświadczać, że "Kościół im towarzyszy i zaprasza oraz jest z nimi w drodze".

Ku rozwojowi katechumenatu małżeństwa

W liście biskupi zachęcają do lektury "Amoris laetitia". Zwracają uwagę, że Franciszek w tekście przeplata "myśli i refleksje dwóch synodów biskupów nt. małżeństwa i rodziny, z przesłaniem Biblii, tradycji Kościoła i własnego doświadczenia duszpasterskiego oraz prowadzi te wszystkie elementy do przekonującej jedności". "Bliski codziennego życia i afirmatywny język czyni tekst papieża inspirującym źródłem dla życia rodziny" - czytamy w liście.

Niemieccy biskupi zalecają większy wysiłek podczas kursów przedmałżeńskich. "Ich celem jest rozwój katechumenatu małżeństwa, który towarzyszy drodze do małżeństwa jako drodze świadomej wiary" - napisali zastrzegając, że inicjatywy podejmowane w tym obszarze są często "selektywnie" i obejmują "zbyt mało par".

Ponadto Kościół powinien udzielać większego wsparcia małżeństwom. "Jest czymś oczywistym, że ważne pozostaje także głoszenie znaczenia sakramentu małżeństwa, ale nie powinno ono ograniczać się do przypominania zasad" - czytamy w liście. Biskupi zwracają uwagę, że pary małżeńskie znajdują się dzisiaj pod wieloma względami w ciężkiej sytuacji dlatego powinno się im zapewnić szeroką pomoc. "Tylko w ten sposób Kościół może być przyjazny i pomocny w codziennym życiu" - napisali.

Rodzina szkołą wiary

Biskupi przyznają, że szczególnym wyzwaniem są małżeństwa wyznaniowo mieszane, zaś czymś bolesnym jest to, że nie mogą wspólnie przystępować do komunii. Z drugiej strony takie małżeństwa są - ich zdaniem - wielką "szansą" dla ekumenizmu".

Biskupi zachęcają rodziny aby były "małymi szkołami wiary". "Kształtowanie elementów religijnych i obrzędów w życiu rodzinnym nie potrzebują nadzwyczajnych warunków ale bliskości codziennego życia" - napisali niemieccy biskupi.

[link widoczny dla zalogowanych]



Niemieccy biskupi o „Amoris laetitia”

Image

Niemieccy biskupi opublikowali dokument komentujący papieską posynodalna adhortację „Amoris laetitia”. Zachęcają w nim do pogłębienia duchowości małżeńskiej i rodzinnej, a w niektórych przypadkach zezwalają na udzielanie Komunii Świętej osobom rozwiedzionym żyjącym w ponownych związkach cywilnych.

Dokument ma tylko siedem stron. Rada Stała Episkopatu Niemiec zachęca w nim wszystkich wiernych do uważnego czytania posynodalnej adhortacji „Amoris laetitia”, która zdaniem biskupów operuje „językiem przystępnym i promującym życie”, mówiąc o małżeństwie, partnerstwie, płciowości, rodzicielstwie i rodzinie. Dając konkretne wskazówki wymieniają oni cztery najważniejsze tematy: przygotowanie do małżeństwa, towarzyszenie małżonkom, wsparcie rodziny jako miejsca nauczania wiary i duszpasterstwo w sytuacjach nadzwyczajnych. Ten ostatni temat cieszy się w Niemczech największym zainteresowaniem.

Biskupi jasno podkreślają, że „Amoris laetitia” nie kwestionuje nierozerwalności małżeństwa, ale zachęca do rozeznania sytuacji trudnych. Osoby rozwiedzione i żyjące w ponownych cywilnych związkach małżeńskich powinny – jak twierdzą niemieccy biskupi - poczuć, że „należą do Kościoła, a Bóg nie odmawia im swojej miłości”. W sprawie możliwości przystąpienia takich osób do Komunii Świętej „Amoris laetitia zakłada proces decyzyjny pod przewodnictwem duszpasterza” – czytamy w niemieckim dokumencie. Biskupi przestrzegają jednak równocześnie przed pochopnym automatyzmem i zbędnym rygoryzmem w tej sprawie. Zachęcają też, by wszyscy, którzy mają powody do twierdzenia, że ich sakramentalne małżeństwo nie zostało zawarte w sposób ważny, skorzystali z możliwości sprawdzenia tego w sądach biskupich.

Wydany przez niemiecki episkopat dokument mówi też o potrzebie stworzenia katechumenatu małżonków, który przygotuje narzeczonych do sakramentu małżeństwa jako wspólnej drogi w wierze. Podobnie duży akcent stawia się na wsparcie wszelkich kręgów małżeństw i rodzin przy parafiach oraz ruchach kościelnych.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:31, 05 Lip 2023, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 21:38, 18 Lut 2017 Powrót do góry

Niemiecki biskup: Komunia dla rozwodników wciąż będzie wyjątkiem

Image

Niemiecki biskup: Komunia dla rozwodników wciąż będzie wyjątkiem

Osoby rozwiedzione żyjące w ponownych związkach cywilnych „nie mogą sobie rościć prawa do odpuszczenia grzechów”. Komunia św. dla rozwodników wciąż będzie wyjątkiem, a nie regułą – stwierdził w rozmowie z niemiecką agencją KNA biskup Pasawy Stefan Oster, komentując w ten sposób opublikowany niedawno przez niemiecki episkopat dokument o adhortacji „Amoris laetitia”.

Bp Oster powiedział, że Papież Franciszek w adhortacji „Amoris laetitia” nakreślił „wymagającą drogę”. Odpuszczenie grzechów należy do kapłanów, którzy towarzyszą duszpastersko osobom rozwiedzionym żyjącym w ponownych związkach. Jak zaznaczył biskup, absolucja możliwa jest jedynie, jeśli penitent „wyzna swój grzech i za niego żałuje”. Zawarte w adhortacji towarzyszenie osobom zainteresowanym na drodze rozeznania nie zawiera żadnego „automatyzmu absolucji”. Jak stwierdził bp Oster, „duszpasterz po dłuższym procesie towarzyszenia może dojść do wniosku, że przyjęcie sakramentów nie jest możliwe“.

Ordynariusz Pasawy przyznał, że już teraz „nie tak rzadko“ rozwiedzeni katolicy przyjmują Komunię św. na własną odpowiedzialność. Według nauki Kościoła i „stanowczego słowa apostoła Pawła” może to być jednak wręcz ze szkodą dla wiernego – przestrzegł bp Oster i dodał, że Kościół ponosi odpowiedzialność za to, by „nie mącić prawd wiary o sakramencie małżeństwa i Eucharystii”.

51-letni biskup Pasawy jako jedyny ordynariusz w Niemczech wydał już 20 lipca 2016 r., w cztery miesiące po opublikowaniu adhortacji „Amoris leatitia”, specjalne wytyczne dla kapłanów swojej diecezji, w których zachęca do bardzo rozważnego traktowania duszpasterstwa osób rozwiedzionych.

[link widoczny dla zalogowanych]



Jakże odmienny głos tego biskupa w sensie pozytywnym!


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:32, 05 Lip 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)