|
|
Autor |
Wiadomość |
Teresa
Administrator
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807
Przeczytał: 56 tematów
Skąd: z tej łez doliny Płeć: Kobieta
|
Wysłany:
Sob 21:50, 18 Lut 2017 |
|
|
|
|
Teresa
Administrator
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807
Przeczytał: 56 tematów
Skąd: z tej łez doliny Płeć: Kobieta
|
Wysłany:
Śro 12:41, 15 Mar 2017 |
|
Komunia dla rozwiedzionych? - Biskup Ratyzbony Rudolf Voderholzer opublikował wytyczne dla kapłanów swojej diecezji, w których opisuje duszpasterstwo osób rozwiedzionych.
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]
Powołuje się na wytyczne, które już w 2003 r. opublikował jego poprzednik, a dziś prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller: "z najwyższą moralną pewnością stwierdzona została nieważność pierwszego małżeństwa", ta jednak "z formalnych względów i bez winy zainteresowanych nie może być prawnie udowodniona".
Ciekawe ... jakoś nigdy nie czytałam o tym. Jest tu wiele różnych wypowiedzi kard. Müllera, jak np. ale ... mógł i takie wytyczne publikować. |
Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:38, 05 Lip 2023, w całości zmieniany 1 raz |
|
|
|
Teresa
Administrator
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807
Przeczytał: 56 tematów
Skąd: z tej łez doliny Płeć: Kobieta
|
Wysłany:
Pon 20:29, 09 Kwi 2018 |
|
A.D. 2018 r.
Niemiecki episkopat dopuścił protestantów do Komunii świętej
Niemiecki episkopat podjął decyzję o otwarciu Komunii świętej dla protestantów. Na zebraniu plenarnym w Ingolstadt biskupi większością głosów zgodzili się, że w poszczególnych przypadkach mieszane katolicko-ewangelickie małżeństwa będą mogły wspólnie uczestniczyć w Eucharystii.
O takim planie Kościoła w Niemczech mówiło się już od dawna. Wielkim orędownikiem zmiany podejścia w tej sprawie był między innymi kardynał Walter Kasper, ale także przewodniczący episkopatu kard. Reinhard Marx. Kasper powoływał się przy tym w wielu wywiadach na nieoficjalne stanowisko samego papieża.
W drugiej części ubiegłego roku pojawiały się wszakże głosy uspokajające. W sierpniu arcybiskup Berlina Heiner Koch powiedział, że interkomunia jest niezwykle problematyczna, a Niemcy nie mogą podejmować decyzji niezależnie od Kościoła powszechnego. Okazuje się jednak, że takie stanowisko nie przeważyło.
W komunikacie prasowym po zebraniu w Ingolstadt biskupi piszą, że opierając się na wielu kościelnych dokumentach - z których z nazwy wymieniają jednak tylko Amoris laetitia - podjęli decyzję o zmianie dotychczasowej praktyki.
Jak tłumaczą, „w mieszanych wyznaniowo małżeństwach jest niekiedy tak palący głód wspólnego przyjmowania Komunii, że jego niezaspokojenie mogłoby stanowić niebezpieczeństwo dla małżeństwa oraz wiary małżonków”. Biskupi podkreślają, że może zachodzić tutaj wymieniana w Kodeksie Prawa Kanonicznego kan. 844 § 4 „inna poważna konieczność” zezwalająca biskupowi lub episkopatowi na „godziwe udzielenie sakramentów także pozostałym chrześcijanom, nie mającym pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim”.
Problem w tym, że w tym samym paragrafie jest warunek: „którzy nie mogą się udać do szafarza swojej wspólnoty”. W przypadku małżeństw mieszanych w Niemczech ten warunek naturalnie nigdy nie jest spełniony, ale niemieccy biskupi tę kwestię po prostu ignorują. Podkreślają jednak, tym razem idąc za cytowanym kanonem, że protestancki małżonek musi „wyrażać wiarę katolicką odnośnie” sakramentu Komunii świętej. Prawo kanoniczne mówi jeszcze o „odpowiednim przygotowaniu”. Biskupi tych słów nie cytują.
Niemiecki episkopat ponadto odkreśla w komunikacie bardzo zdecydowanie, że mowa jest o „wyjątkowych decyzjach, które wymagają troskliwego rozróżniania duchowego”.
Dokument, który będzie precyzował całą sprawę, dając wytyczne wiernym i duszpasterzom, ma zostać opublikowany w ciągu najbliższych tygodni po jego dopracowaniu.
W ten sposób w rok po dopuszczeniu do Komunii świętej „niektórych” rozwodników w nowych związkach, niemieccy biskupi dopuścili do Stołu Pańskiego również „niektórych” protestantów.
[link widoczny dla zalogowanych] |
Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:00, 05 Lip 2023, w całości zmieniany 2 razy |
|
|
|
Teresa
Administrator
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807
Przeczytał: 56 tematów
Skąd: z tej łez doliny Płeć: Kobieta
|
Wysłany:
Pon 20:38, 09 Kwi 2018 |
|
Niemieccy biskupi proszą o interwencję w sprawie Komunii dla protestantów
Siedmiu niemieckich biskupów, w tym kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii poprosiło Stolicę Apostolską o wypowiedzenie się na temat decyzji episkopatu Niemiec, która umożliwia protestanckim współmałżonkom przyjmowanie Komunii. List skierowany jest do abp. Luisa Ladarii, prefekta Kongregacji Nauki Wiary oraz do kard. Kurta Kocha, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
Taką praktykę duszpasterską dopuścili niemieccy biskupi większością 2/3 głosów podczas sesji plenarnej w lutym br. Zaznaczyli oni, że protestancki współmałżonek może przystąpić do Komunii św. po „poważnym zbadaniu sumienia” a także musi m.in. „potwierdzić wiarę Kościoła katolickiego” co do Eucharystii. Już wówczas decyzję niemieckiego episkopatu skrytykował kard. Gerhard Ludwig Müller wskazując, że należy „wyjaśnić, czy w takich przypadkach konferencje episkopatu nie przekraczają swoich kompetencji“. Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary nazwał termin „pojedyncze przypadki”, do których rzekomo odnosi się decyzja episkopatu, zwykłym „trikiem retorycznym”.
Teraz siedmiu biskupów poprosiło o interwencję Stolicę Apostolską pytając, czy „w sprawie udzielania Komunii św. protestanckim współmałżonkom może decydować narodowa konferencja episkopatu, czy też konieczna jest decyzja Kościoła powszechnego”. Archidiecezja kolońska, która była inicjatorem wspólnego listu wyjaśniła, że „w tak centralnej kwestii wiary i jedności Kościoła należy unikać samodzielnych narodowych rozwiązań.”
Oprócz kardynała Woelkiego z Kolonii list podpisali również abp Ludwig Schick z Bambergu oraz biskupi Konrad Zdarsa z Augsburga, Gregor Maria Hanke z Eichstätt, Wolfgang Ipolt z Görlitz, Rudolf Voderholzer z Ratyzbony i Stefan Oster z Passawy.
[link widoczny dla zalogowanych]
|
Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 13:21, 05 Gru 2019, w całości zmieniany 1 raz |
|
|
|
Teresa
Administrator
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807
Przeczytał: 56 tematów
Skąd: z tej łez doliny Płeć: Kobieta
|
Wysłany:
Pon 20:47, 09 Kwi 2018 |
|
Kard. Muller krytykuje biskupów Niemiec i piętnuje milczenie Rzymu
Niemiecki episkopat dopuścił do Komunii świętej niektórych protestantów. Za krok niedopuszczalny uważa to kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Niedwuznacznie piętnuje też milczenie Rzymu wobec szerzących się w Kościele błędów.
Na lutowym zebraniu plenarnym episkopatu Niemiec w Ingolstadt postanowiono, że Komunię świętą przyjmować będą mogli za Odrą także niektórzy protestanci. Chodzi o jawne przekroczenie ścisłych i bardzo surowych warunków zawartych w Kodeksie Prawa Kanonicznego i zezwolenie na przystępowanie do Stołu Pańskiego tym ewangelikom, których małżonek jest katolikiem, a którzy „bardzo pragną” wspólnej Eucharystii. Dla byłego Strażnika Wiary, usuniętego z Kongregacji Nauki Wiary przez papieża Franciszka, decyzja Niemców jest skandalem.
W rozmowie z dziennikiem katolickim „Die Tagespost” podkreślił, że episkopaty „nie mają mocy decydowania w tematach wiary w ten sposób, że praktyczne konsekwencje okazują się niezgodne z wiarą”.
- Praktyka duszpasterska i nauczanie kościelne nie dają się od siebie oddzielić. Jeżeli rozmywamy objawioną wiarę ze względu na zbawienie duszy, to oznacza to, że korygujemy Boga, który naszym zdaniem nie był w stanie przewidzieć w swoich przykazaniach wszystkich konkretnych poszczególnych przypadków – powiedział ostro kardynał.
„Poszczególne przypadki”, o których powiedział kard. Müller, to właśnie sformułowanie-klucz, którego niemiecki episkopat użył najpierw, by dopuścić do Komunii rozwodników w nowych związkach, a teraz także protestantów.
- Trzeba tu wyjaśnić, czy episkopaty nie przekraczają swoich kompetencji – podkreślił purpurat, zaznaczając, że Eucharystię – Mistyczne Ciało Chrystusa – można przyjmować wyłącznie będąc w stanie łaski i wyznając wiarę Kościoła. Wyjątki przewidziane przez prawo kanoniczne w żadnej mierze nie dotyczą sytuacji, na którą zgodzili się biskupi w Niemczech, zaznaczył.
W wyjątkach tych bowiem „nie chodzi o zaspokojenie duchowej potrzeby ani o wzgląd na presję społeczną”, podkreślił, nawiązując do tłumaczeń przewodniczącego episkopatu Niemiec kardynała Reinharda Marxa, który rewolucję przedstawił jako odpowiedź na „głębokie pragnienie” mieszanych małżeństw katolicko-protestanckich.
- Gdy chrześcijanin ewangelicki jest w skrajnej sytuacji, w której chodzi o jego zbawienie – w niebezpieczeństwie śmierci – i nie może spotkać się ze swoim duchownym, a jako osoba indywidualna może w tym momencie podzielać wiarę katolicką w Eucharystię i w sakramentalną istotę Kościoła katolickiego, to wolno mu ze względu na jego zbawienie przyjąć sakramenty: najpierw sakrament pojednania, później Komunię. Jednak małżeństwo z katolickim partnerem, pokrewieństwo czy bliska znajomość z niekatolickim chrześcijaninem to nie są podstawy dla zaistnienia skrajnej sytuacji, w której chodzi o zbawienie wieczne. Kto podziela katolicką wiarę w Eucharystię, musi odrzucić w związku z tym niezgodne z nią nauczanie niekatolickich wspólnot – wyjaśnił kard. Müller.
Jak ostro podsumował, sformułowanie kard. Reinharda Marxa o „poszczególnych przypadkach” to jedynie „chwyt retoryczny”.
- Większość wiernych to nie teologowie, nie mają oglądu całego tematu. Z tego powodu, papieskie i biskupie wypowiedzi o przyjmowaniu sakramentów muszą być formułowane tak, by służyły zbawieniu człowieka. Chrystus nie powołał Urzędu Nauczycielskiego, by sprowokować proces wiodący do zamieszania. Duch Święty nie jest zapchajdziurą brakującej wiedzy i refleksji teologicznej na temat katolickiego nauczania wiary – skrytykował kardynał.
Jak dodał, depozyt wiary przekazano pasterzom po to, by wiernie i w sposób pełny głosili nauczanie Chrystusa wiernym, a nie po to, by „zadowalali jakiś grupy ideologiczne”. – Biskupi i księża nie są przyczyną łaski, ale jedynie dysponują sakramentami łaski, co katolicka Tradycja rozróżnia bardzo jasno – zaznaczył.
Purpurat podkreślił raz jeszcze, że powoływanie się przez niemieckich biskupów na prawo kanoniczne jest w tym przypadku błędem. – Ani papież ani biskupi nie mogą przedefiniować sakramentów i uznać ich za jakiś środek łagodzenia psychicznego bólu i zaspokajania potrzeb duchowych. To sprawcze znaki Bożej łaski – stwierdził, przypominając, że przypadek mieszanego małżeństwa katolicko-protestanckiego po prostu nie spełnia warunków wyjątków opisywanych przez prawo kanoniczne.
Kardynał przestrzegł wreszcie przed tym rodzajem ekumenizmu, który wiedzie na manowce. – Dziś zasadniczo relatywizuje się wiarę katolicką. Postępy w ekumenizmie są pożądane i konieczne. Jednak z perspektywy katolickiej nie mogą iść w kierunku protestantyzacji Kościoła katolickiego – zaznaczył.
Kardynał ocenił też słynne słowa papieża Franciszka, wypowiedziane w listopadzie 2015 roku w rzymskim zborze Christuskirche. Ojciec Święty zasugerował tam protestantce pytającej go o przystępowanie do Eucharystii wraz ze swoim katolickim mężem „rozważenie decyzji w sumieniu” i „pójście naprzód”. W mocnych słowach kard. Müller skrytykował przy tym postawę Rzymu wobec błędów szerzących się dziś w Kościele.
– Te słowa i gesty nie mają tu żadnego znaczenia. Nie mają wagi urzędowego nauczania. Wiele przemawia dziś za kryzysem w rzymskim Urzędzie Nauczycielskim, który dopuszcza sprzeczne dogmatyczne twierdzenia episkopatów i nie chce ściśle zobowiązywać, co powinno być zadaniem Kongregacji Nauki Wiary – skrytykował kardynał.
– Episkopaty, istniejąc tylko z tytułu prawa kościelnego, nie mogą sobie przypisywać kompetencji w nauczaniu, których nie mają i mieć nie mogą – dodał.
– Zadaniem papieża wspieranego przez Kongregację Nauki Wiary jest strzeżenie jedności Kościoła w objawionej prawdzie. Pluralizm w teologii jest uprawniony, ale pluralizm w wierze jest błędem. Istnieje tylko jedna wiara i jeden Kościół – podkreślił kardynał, wyjaśniając, że jednym z zadań papieża jest „prowadzenie ludzi do głębi wiary zgodnie z misją Jezusa zleconą Piotrowi, by zawsze i wszędzie umacniał swoich braci w objawionej wierze”.
Kardynał powiedział ponadto, że protestanta, który ma katolika za małżonka i który podziela wiarę katolicką odnośnie Eucharystii, należałoby raczej zachęcać do konwersji na katolicyzm. – Nie może być wolą Boga istnienie wielu wspólnot wyznaniowych, które mają sprzeczną ze sobą w treści wykładnię wiary. Być może żyjemy w epoce postkonfesyjnej. To analiza społeczno-psychologiczna lub historyczno-ideowa. Jednak Kościół katolicki nie był nigdy wyznaniem, tak jak protestanci, którzy zebrali się w swoich wyznaniach według Lutra, Zwingliego czy Kalwina – przypomniał hierarcha.
Kardynał skrytykował na koniec koncept błogosławienia związków homoseksualnych, zgłaszany ostatnio przez wiceprzewodniczącego episkopatu Niemiec bp. Franza-Josefa Bode z Osnabrück i do pewnego stopnia wsparty przez przewodniczącego tegoż episkopatu, kard. Marxa. – Błogosławić znaczy aprobować zgodnie z sensem, który Bóg sam nadał tworom swojego stworzenia, a przede wszystkim osobom. Nikt nie ocenia człowieka o skłonnościach homoseksualnych jako osoby […]. Zasadniczo nie ma homoseksualistów jako osobnego gatunku ludzi. Byłaby to najgorsza forma dyskryminacji, bo Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo jako mężczyznę i kobietę. Skoro jednak aktywność homoseksualna przeczy woli Bożej, nikt nie może oferować tu Bożego błogosławieństwa – wyjaśnił, dodając, że prawdziwa pomoc duszpasterska wygląda zupełnie inaczej. Chodzi w niej o wskazanie drogi do zbawienia pomimo wszystkich trudności.
Jak dodał kardynał, „pozytywne elementy są w niemal każdym związku, ale to nie usprawiedliwia działania przeciwko Bożym przykazaniom”.
–Miłość i prawda są ze sobą nierozdzielne. Przykazania Boże obowiązują wszystkich ludzi, których Bóg obdarzył sobą w Jezusie Chrystusie jako prawda i życie – podkreślił.
Źródło: die-tagespost.de
[link widoczny dla zalogowanych] |
Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:01, 05 Lip 2023, w całości zmieniany 1 raz |
|
|
|
Teresa
Administrator
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807
Przeczytał: 56 tematów
Skąd: z tej łez doliny Płeć: Kobieta
|
Wysłany:
Pon 20:53, 09 Kwi 2018 |
|
Kardynał Walter Brandmuller: podłe sztuczki niemieckich biskupów
Dopuszczenie protestantów do Komunii świętej to sztuczka, fałszująca sens przepisów prawa kanonicznego. Tak naprawdę niemieckim biskupom chodzi o doprowadzenie do interkomunii ze wszystkimi niekatolikami – uważa kard. Walter Brandmüller.
Niemiecki episkopat podczas lutowego zebrania plenarnego w Ingolstadt zdecydował o dopuszczeniu do Komunii świętej tych protestantów, których małżonek jest katolikiem. Chodzi o „pojedyncze przypadki”, w których oboje małżonkowie chcą żyć swoją wiarą i stąd pragną wspólnie przystępować do Eucharystii. Niemieccy biskupi powołali się na przepisy prawa kanonicznego, fałszując jednak ich sens.
Tę skandaliczną decyzję, potępianą przez wielu księży, biskupów i kardynałów na całym świecie, skomentował teraz jeden z najwybitniejszych historyków Kościoła, sygnatariusz głośnych dubiów skierowanych do papieża w sprawie Amoris laetitia, kardynał Walter Brandmüller, emerytowany przewodniczący Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych.
- Trzeba najpierw zadać sobie kilka pytań: Jaką rolę odgrywa tu brak przynależności do Kościoła katolickiego? Czym w ogóle jest Kościół? Przedsiębiorstwem na rzecz ulepszania świata? Organizacją pozarządową pomagającą w życiu? W tych i podobnych wypadkach nasz problem należałoby rozwiązać na podstawie takich kryteriów jak użyteczność, wykonalność, szanse na sukces – powiedział w rozmowie z austriackim portalem katolickim Kath.net.
- Kościół jest rzeczywistością, której wymienione pojęcia są odlegle. Kościół jest dziełem Boga, jest widzialną, doświadczalną postacią, w jakiej Zmartwychwstały Chrystus kontynuuje na świecie swoje dzieło zbawcze – wyjaśnił.
Kardynał wskazał następnie, czym jest Eucharystia. Dla protestantów to zasadniczo „wieczerza”. Dla katolików i prawosławnych jednak to coś zasadniczo innego – to po prostu nasz Pan Jezus Chrystus „rzeczywiście i podług istoty obecny w zmysłowo dostrzegalnych formach chleba i wina”. Wreszcie jest Komunia święta „wydarzeniem rozgrywającym się w egzystencjalnej głębi wierzącego” i „zjednoczeniem zbawianego człowieka z Chrystusem obecnym w Tajemnicy”. Dlatego Apostoł Paweł, podkreślił Brandmüller, tak ostro przestrzegał przed niegodnym przyjmowaniem Eucharystii.
Niemiecki episkopat tymczasem dąży po prostu do interkomunii z niekatolikami w ogóle, ocenił purpurat. - Nazywa się to taktyką salami. Kropla drąży skałę nie siłą, lecz częstym padaniem. To bardzo nieszczera maska, by dojść do konkretnego celu – podkreślił.
W jego ocenie koncepcja „głodu eucharystycznego” jest tylko „żałosną, melodramatyczną inscenizacją, by nie rzecz kiczem”. - Chrześcijanin, który szczerze pragnie Komunii świętej i który wie, że nie ma Eucharystii bez Kościoła i nie ma Kościoła bez Eucharystii, prosi o przyjęcie do Kościoła. Wszystko inne byłoby wątpliwe i nieszczere. Kościół to nie jest sklep samoobsługowy, z którego wybiera się co się chce, inne rzeczy pozostawiając na półce. Tu obowiązuje zasada: wszystko albo nic! - powiedział.
Wreszcie kardynał Brandmüller zwrócił uwagę, że episkopat Niemiec całkowicie fałszuje sens prawa kanonicznego. Tam, gdzie mówi się o zagrożeniu życia czy zagrożeniu więzieniem, biskupi dokooptowują „głód eucharystyczny”, nie bacząc przy tym na inne okoliczności. Zignorowali na przykład przepisy mówiące o warunku niemożności przyjęcia przez niekatolika Eucharystii w swojej wspólnocie, podkreślił kardynał.
- Podła sztuczka takiej argumentacji polega na tym, że zasady obowiązujące w egzystencjalnych sytuacjach ekstremalnych rozciąga się na zwykłą codzienność. Szczere wysiłki ekumeniczne gardzą takimi kruczkami – oskarżył.
I przypomniał na koniec, że Kościół katolicki nie może swobodnie dysponować sakramentami. „Niech więc uważają nas ludzie za sługi Chrystusa i za szafarzy tajemnic Bożych. A od szafarzy już tutaj się żąda, aby każdy z nich był wierny” - przypomniał na koniec słowa św. Pawła z Listu do Koryntian.
Źródło: Kath.net
[link widoczny dla zalogowanych] |
Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:02, 05 Lip 2023, w całości zmieniany 1 raz |
|
|
|
Teresa
Administrator
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807
Przeczytał: 56 tematów
Skąd: z tej łez doliny Płeć: Kobieta
|
Wysłany:
Pon 20:54, 09 Kwi 2018 |
|
|
|
|
Teresa
Administrator
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807
Przeczytał: 56 tematów
Skąd: z tej łez doliny Płeć: Kobieta
|
Wysłany:
Czw 19:10, 19 Kwi 2018 |
|
Watykan: nie ma zgody na Komunię dla niekatolickich małżonków
Kongregacja Nauki Wiary, której przewodniczy abp Luis Ladaria, listem z 22 lutego, miała odmówić zezwolenia, aby współmałżonek niekatolicki pary mieszanej mógł przyjmować Eucharystię w Kościele katolickim – informuje austriacki portal kath.net. Decyzję tę miał potwierdzić Papież Franciszek.
Zgodnie z projektem wytycznych zatwierdzonych przez Niemiecką Konferencję Biskupów w lutym b.r. większością 2/3 głosów, małżonkowie protestanccy mogli by przyjmować Komunię św. po „poważnym zbadaniu sumienia”, a także musieli by „potwierdzić wiarę Kościoła katolickiego” co do Eucharystii, pragnąc zakończyć „poważne cierpienie duchowe” oraz „zaspokoić głód Eucharystii”.
Pomimo zapewnień ze strony przewodniczącego konferencji, kardynała Reinharda Marxa, że nie jest to jakąkolwiek próbą zmiany doktryny Kościoła, wniosek głęboko podzielił biskupów niemieckich.
Kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, potępił ten ruch jako „sztuczkę retoryczną” i stwierdził, że warunki wymienione w projekcie dokumentu nie mogą zostać spełnione, jeśli chcemy pozostawać wiernymi nauczaniu Kościoła.
Na początku kwietnia b.r . pojawiała się informacja, że siedmiu biskupów, w tym kard. Rainer Woelki z Kolonii poprosiło o interwencję prefekta Kongregacji Nauki Wiary, abpa Luisa Ladarii Ferera SJ. W trzystronicowym liście opublikowanym na łamach Kölner Stadt-Anzeiger stwierdzili, że Niemiecka Konferencja Episkopatu może przekroczyć swoje kompetencje i poprosili Watykan o pomoc. List był adresowany również do kard. Kurta Kocha, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
Oprócz kardynała Woelkiego list podpisali abp Ludwig Schick z Bambergu oraz biskupi Konrad Zdarsa (Augsburg), Gregor Maria Hanke (Eichstätt), Wolfgang Ipolt (Görlitz), Rudolf Voderholzer (Ratyzbona) i Stefan Oster (Passawa). W lutym b.r. większość biskupów niemieckich wyraziła zgodę na umożliwienie luterańskiemu członkowi pary mieszanej komunii. Natychmiast podjęto w tej kwestii konsultacje z Watykanem.
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych] |
Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 13:24, 05 Gru 2019, w całości zmieniany 1 raz |
|
|
|
czesław
Użytkownik
Dołączył: 01 Mar 2018
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów
Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany:
Nie 15:17, 06 Maj 2018 |
|
wygląda to mniej więcej tak - idę tej niedzieli na mszę św. no to przyjmuję komunię - następnej niedzieli nie byłem w kościele ( spałem , wypoczywałem ) , ale znowu następnej niedzieli idę do kościoła no io pzyjmuję komunię św . pojęcie grzechu - a co to jest ? zapytałby niemiec . ichnie konfesjonały to miejsca na których można postawić kwiaty lubw inny sposób przyozdobić - przez trzy miesiące nie widziałem coby ktoś tam się spowiadał - a do komunii idzie praktycznie każdy kto chce ( oczywiście jeżeli ma na to akurat ochotę ) ..jednak większość ichnich katolików raczej nie zgadza się z tym co robią ichni biskupi - którzy na silę wciskają im , lutra , komunie dla rozwodników i inne nowum w kościele . Gdy posłyszałem ich śpiew w kościele to wydawalo mi sie że oni pragną Boga , tak jak było to dawniej , spokojnie z pewnością że jest ten kościół ichnią opoką , jednak niestety ale to większość niemieckich biskupów wprowadza zamieszanie - to tak jak gdzieś napisano będą szukali , ale mogą juz nie znależć - głód Boga - tak bym to określił - już zaczynają odczuwać glód Boga . pozdrawiam |
|
|
|
|
Teresa
Administrator
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807
Przeczytał: 56 tematów
Skąd: z tej łez doliny Płeć: Kobieta
|
Wysłany:
Pon 21:12, 07 Maj 2018 |
|
Prymas Holandii oburzony decyzją Episkopatu Niemiec o interkomunii
Kard. Eijk przestrzega przed konsekwencjami decyzji niemieckiego episkopatu. Wśród wierzących szerzy się zamęt. Już niebawem do Komunii będą przystępować wszyscy protestanci, choć w kwestii Eucharystii ich wiara radykalnie różni się od katolickiej. Prymas Holandii liczy na jasną reakcję Stolicy Apostolskiej.
W sporze o interkomunię w Niemczech Kościół nie potrzebuje jednomyślności niemieckich biskupów, lecz jasnego wyjaśniania zasad katolickiej wiary – uważa kard.Willem Eijk, prymas Holandii. Odniósł się on do kontrowersyjnej decyzji biskupów należących do Episkopatu Nimiec, by dopuszczać do Komunii protestantów żyjących w związku małżeńskim z katolikami. Choć niemieccy biskupi twierdzą, że decyzja ta ma zasięg wyłącznie lokalny, sam problem dotyka również wielu innych krajów, w tym sąsiedniej Holandii, gdzie małżeństwa mieszane nie należą do rzadkości.
Kard. Eijk nie ukrywa, że spodziewał się w tej sprawie bardziej klarownej decyzji ze strony Stolicy Apostolskiej, zgodnej z obowiązującymi w całym Kościele zasadami, które dopuszczają protestantów do Komunii wyłącznie w niebezpieczeństwie śmierci. Holenderski kardynał przypomina, że jeśli chodzi o Eucharystię, wiara protestantów radykalnie różni się od wiary katolickiej.
Prymas Holandii podkreśla, że wbrew temu, co twierdzą niemieccy biskupi rozporządzenie to nie dotyczy rzadkich przypadków. Co więcej wprowadzi ono zamieszanie i w konsekwencji już niebawem do Komunii przystępować będą nie tylko współmałżonkowie katolików, ale wszyscy protestanci. Jego zdaniem niemieccy biskupi chcą wprowadzić nową praktykę w Kościele katolickim. Praktyka Kościoła tymczasem opiera się na jego wierze i nie zależy od większości w episkopacie.
Kard. Eijk ostrzega, że brak jasnych wytycznych ze strony Papieża doprowadzi do zamętu wśród wiernych. Dodaje, że nie dotyczy to jedynie interkomunii, ale również takich spraw jak błogosławienie związków homoseksualnych, za czym opowiadają się niektórzy kardynałowie. Prymas Holandii przyznaje, że obecna sytuacja przywodzi mu na myśl to, co Katechizm (n. 675) pisze o końcowej próbie, którą ma przejść Kościół przed ostatecznym przyjściem Chrystusa, kiedy to zachwieje się wiara wielu wierzących.
[link widoczny dla zalogowanych] |
|
|
|
|
Teresa
Administrator
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807
Przeczytał: 56 tematów
Skąd: z tej łez doliny Płeć: Kobieta
|
Wysłany:
Wto 8:52, 08 Maj 2018 |
|
Interkomunia to zerwanie z tradycją pierwszych wieków
Kardynał oburzony decyzją niemieckich biskupów
Kard. Eijk przestrzega przed konsekwencjami decyzji niemieckiego episkopatu. Wśród wierzących szerzy się zamęt. Już niebawem do Komunii będą przystępować wszyscy protestanci, choć w kwestii Eucharystii ich wiara radykalnie różni się od katolickiej. Prymas Holandii liczy na jasną reakcję Stolicy Apostolskiej.
W sporze o interkomunię w Niemczech Kościół nie potrzebuje jednomyślności niemieckich biskupów, lecz jasnego wyjaśniania zasad katolickiej wiary – uważa kard. Willem Eijk, prymas Holandii. Odniósł się on do kontrowersyjnej decyzji biskupów należących do Episkopatu Niemiec, by dopuszczać do Komunii protestantów żyjących w związku małżeńskim z katolikami. Choć niemieccy biskupi twierdzą, że decyzja ta ma zasięg wyłącznie lokalny, sam problem dotyka również wielu innych krajów, w tym sąsiedniej Holandii, gdzie małżeństwa mieszane nie należą do rzadkości.
Kard. Eijk nie ukrywa, że spodziewał się w tej sprawie bardziej klarownej decyzji ze strony Stolicy Apostolskiej, zgodnej z obowiązującymi w całym Kościele zasadami, które dopuszczają protestantów do Komunii wyłącznie w niebezpieczeństwie śmierci. Holenderski kardynał przypomina, że jeśli chodzi o Eucharystię, wiara protestantów radykalnie różni się od wiary katolickiej.
Prymas Holandii podkreśla, że wbrew temu, co twierdzą niemieccy biskupi, rozporządzenie to nie dotyczy rzadkich przypadków. Co więcej, wprowadzi ono zamieszanie i w konsekwencji już niebawem do Komunii przystępować będą nie tylko współmałżonkowie katolików, ale wszyscy protestanci. Jego zdaniem, niemieccy biskupi chcą wprowadzić nową praktykę w Kościele katolickim. Praktyka Kościoła tymczasem opiera się na jego wierze i nie zależy od większości w episkopacie.
Kard. Eijk ostrzega, że brak jasnych wytycznych ze strony Papieża doprowadzi do zamętu wśród wiernych. Dodaje, że nie dotyczy to jedynie interkomunii, ale również takich spraw jak błogosławienie związków homoseksualnych, za czym opowiadają się niektórzy kardynałowie. Prymas Holandii przyznaje, że obecna sytuacja przywodzi mu na myśl to, co Katechizm (n. 675) pisze o końcowej próbie, którą ma przejść Kościół przed ostatecznym przyjściem Chrystusa, kiedy to zachwieje się wiara wielu wierzących.
[link widoczny dla zalogowanych] |
|
|
|
|
Teresa
Administrator
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807
Przeczytał: 56 tematów
Skąd: z tej łez doliny Płeć: Kobieta
|
Wysłany:
Wto 9:00, 08 Maj 2018 |
|
|
|
|
Teresa
Administrator
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807
Przeczytał: 56 tematów
Skąd: z tej łez doliny Płeć: Kobieta
|
Wysłany:
Nie 20:36, 27 Maj 2018 |
|
Niemcy: niezdany egzamin z dogmatyki
„Gdybym musiał ocenić teologiczny wymiar tego dokumentu, wystawiłbym mu ocenę mierną”, tak o wytycznych niemieckiego episkopatu w sprawie możliwości przyjmowania Komunii Świętej przez protestanckich współmałżonków wypowiedział się ks. prof. Karl-Heinz Menke, emerytowany profesor dogmatyki na Uniwersytecie w Bonn i członek Międzynarodowej Komisji Teologicznej.
Jego zdaniem, w tym dokumencie „brakuje gruntownej refleksji o różnicy między sakramentalnym pojęciem Kościoła u katolików, a niesakramentalnym pojęciem Kościoła u protestantów”. Prof. Menke zwrócił też uwagę, na czym polega właściwie zrozumienie synodalności w Kościele.
Na antenie Domradio, kolońskiej rozgłośni archidiecezjalnej, ks. prof. Menke stwierdził, że w sprawie interkomunii istnieją już odpowiednie dokumenty regulujące niektóre „nagłe przypadki” i „niemądrym jest chęć regulowania czegoś więcej”. „Kto przyjmuje sakrament Eucharystii, identyfikuje się publicznie ze wspólnotą, w której przystępuje do komunii. Więcej nie trzeba tłumaczyć” stwierdził dogmatyk i przestrzegł, że „jeśli zostaną przeforsowane niezgodne z prawem kanonicznym wytyczne większości niemieckiego episkopatu, doświadczymy w najbliższych latach czegoś podobnego, jak w przypadku wprowadzenia nabożeństwa pokutnego, gdzie wierni nie widzą różnicy między sakramentem pokuty a nabożeństwem”. W konsekwencji doprowadziło to w Niemczech do zaniku spowiedzi. Ks. prof. Menke przestrzegł, że podobnie może być teraz w przypadku interkomunii, gdzie wierni często nie rozumieją sakramentalnej tożsamości Kościoła.
Członek Międzynarodowej Komisji Teologicznej odniósł się też do ostatniego dokumentu tej grupy na temat synodalności Kościoła. „Kwestia synodalności wzbudziła oczekiwanie, że obok czterech przymiotów Kościoła, który jest jeden, święty, powszechny i apostolski, pojawi się piąty przymiot. Ale nasz dokument jasno stwierdza, że tak nie jest“ powiedział niemiecki dogmatyk i wyjaśnił, że „synodalność w procesach decyzyjnych Kościoła należy ściśle odróżnić od demokratycznej zasady, gdzie decyduje większość. O prawdzie, którą jest Chrystus, nie można decydować według zasady większości.”
[link widoczny dla zalogowanych] |
Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:04, 05 Lip 2023, w całości zmieniany 1 raz |
|
|
|
Teresa
Administrator
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807
Przeczytał: 56 tematów
Skąd: z tej łez doliny Płeć: Kobieta
|
Wysłany:
Wto 14:54, 05 Cze 2018 |
|
Watykański sprzeciw wobec udzielania Komunii św. protestantom
Stolica Apostolska odrzuciła propozycję Niemieckiej Konferencji Biskupów, aby pozwolić protestanckim współmałżonkom katolików na przyjmowanie Komunii św. w Kościele katolickim. Decyzja ta została ogłoszona w oficjalnym liście prefekta Kongregacji Nauki Wiary, abp. Luisa Ladarii, skierowanym do episkopatu niemieckiego. Zaaprobował ją Papież Franciszek.
Oto tekst listu abp Ladarii z 25 maja br. do kard. Marxa w tłumaczeniu na język polski:
Jego Eminencja
Ks. Kard. Reinhard Marx
Arcybiskup Monachium i Fryzyngi
Przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupiej
Kardinal-Faulhaber Str. 7
D-80333 München
Bundesrepublik Deutschland
Eminencjo, Szanowny Przewodniczący Episkopatu!
Pod koniec naszej braterskiej rozmowy 3 maja 2018 w sprawie dokumentu „Mit Christus gehen ...” [„Pielgrzymowanie z Chrystusem. Na drodze jedności. Małżeństwa międzywyznaniowe i wspólny udział w Eucharystii. Pomoc duszpasterska Konferencji Episkopatu Niemiec”] wspólnie postanowiliśmy, że poinformuję Ojca Świętego o spotkaniu.
Już podczas audiencji z 11 maja 2018 roku rozmawiałem z papieżem Franciszkiem na temat naszego spotkania i przekazałem mu streszczenie rozmowy. 24 maja 2018 r. ponownie omawiałem tę kwestię z Ojcem Świętym. Po tych spotkaniach chciałbym zwrócić Waszej Eminencji uwagę na następujące punkty, za wyraźną zgodą papieża.
1. Liczne wysiłki ekumeniczne niemieckiej konferencji episkopatu, a zwłaszcza intensywna współpraca z Radą Niemieckiego Kościoła Ewangelickiego zasługują na uznanie i docenienie. Wspólne upamiętnienie Reformacji w 2017 roku wykazało, że w minionych latach i dekadach znaleziono podstawy pozwalające wspólnie dawać świadectwo o Jezusie Chrystusie, Zbawicielu wszystkich ludzi i współpracować w sposób skuteczny i stanowczy w wielu dziedzinach życia publicznego. Zachęca to nas do podążania naprzód z ufnością na drodze coraz głębszej jedności.
2. Nasze spotkanie w dniu 3 maja 2018 r. ukazało, że tekst tego dokumentu rodzi szereg problemów o dużym znaczeniu. Ojciec Święty doszedł zatem do wniosku, że dokument nie jest na tyle dojrzały, by nadawał się do opublikowania. Zasadnicze powody tej decyzji można podsumować w następujący sposób:
a. Kwestia przystępowania do Komunii św. chrześcijan ewangelików w małżeństwach międzywyznaniowych jest problemem, który dotyka wiary Kościoła i ma znaczenie dla Kościoła powszechnego.
b. Kwestia ta ma wpływ na stosunki ekumeniczne z innymi Kościołami i innymi wspólnotami kościelnymi, których nie należy lekceważyć.
c. Temat dotyczy prawa Kościoła, a zwłaszcza interpretacji kanonu 844 KPK. Ponieważ w niektórych obszarach Kościoła mamy w związku z tym pytania otwarte, kompetentne dykasterie Stolicy Apostolskiej otrzymały już zadanie wypracowania odpowiednich wyjaśnień tych kwestii na poziomie Kościoła powszechnego. W szczególności wydaje się właściwe pozostawienie biskupowi diecezjalnemu osądu w sprawie istnienia „pilnej i poważnej konieczności”.
3. Ojciec Święty wyraża wielką troską, aby w Niemieckiej Konferencji Episkopatu żywy był duch kolegialności biskupiej. Jak podkreślił Sobór Watykański II, „konferencje biskupów mogą dziś wnieść wieloraki i owocny wkład do konkretnego urzeczywistniania się poczucia kolegialności” (Konstytucja dogmatyczna „Lumen gentium”, n. 23).
Przedkładając to do Twojej wiadomości przekazuję braterskie pozdrowienia i życzenia błogosławieństwa.
Oddany w Panu
Luis F. Ladaria, SJ
Biskup tytularny Thibica
Prefekt
Kopię listu otrzymał arcybiskup Kolonii, Rainer Maria Woelki oraz 6 innych biskupów, którzy poprosili Stolicę Apostolską o wyjaśnienie kwestii udzielania Komunii św. protestanckim małżonkom katolików.
W tekście wspomniano kan. 844 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Brzmi on następująco:
Kan. 844 - § 1. Katoliccy szafarze udzielają godziwie sakramentów tylko wiernym katolikom, którzy też godziwie przyjmują je tylko od katolickich szafarzy, z zachowaniem przepisów §§ 2, 3 i 4 niniejszego kanonu, jak również kan. 861, § 2.
§ 2. Ilekroć domaga się tego konieczność lub zaleca prawdziwy pożytek duchowy i jeśli nie zachodzi niebezpieczeństwo błędu lub indyferentyzmu, wolno wiernym, dla których fizycznie lub moralnie jest niemożliwe udanie się do szafarza katolickiego, przyjąć sakramenty pokuty, Eucharystii i namaszczenia chorych od szafarzy niekatolickich tego Kościoła, w którym są ważne wymienione sakramenty.
§ 3. Szafarze katoliccy godziwie udzielają sakramentów pokuty, Eucharystii i namaszczenia chorych członkom Kościołów wschodnich nie mających pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim, gdy sami o nie proszą i są odpowiednio przygotowani. Odnosi się to także do członków innych Kościołów, które według oceny Stolicy Apostolskiej, gdy idzie o sakramenty, są w takiej samej sytuacji, a i wspomniane Kościoły wschodnie.
§ 4. Jeśli istnieje niebezpieczeństwo śmierci albo przynagla inna poważna konieczność, uznana przez biskupa diecezjalnego lub Konferencję Episkopatu, szafarze katoliccy mogą godziwie udzielać wymienionych sakramentów także pozostałym chrześcijanom, nie mającym pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim, którzy nie mogą się udać do szafarza swojej wspólnoty i sami o nie proszą, jeśli odnośnie do tych sakramentów wyrażają wiarę katolicką i do ich przyjęcia są odpowiednia przygotowani.
§ 5. W odniesieniu do wypadków, o których w §§ 2, 3 i 4, biskup diecezjalny lub Konferencja Episkopatu nie powinni wydawać norm ogólnych, dopóki nie przeprowadzą konsultacji z kompetentną władzą, przynajmniej lokalną, zainteresowanego Kościoła lub wspólnoty niekatolickiej.
[link widoczny dla zalogowanych] |
|
|
|
|
Teresa
Administrator
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807
Przeczytał: 56 tematów
Skąd: z tej łez doliny Płeć: Kobieta
|
Wysłany:
Wto 14:59, 05 Cze 2018 |
|
Kard. Marx nie daje za wygrana i nie ustępuje! Przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupiej, kard. Reinhard Marx opublikował wczoraj wieczorem oświadczenie, w którym stwierdza, że konieczne są dalsze rozmowy w gronie Niemieckiej Konferencji Biskupów i ze Stolicą Apostolską, w celu wypracowania zgodnych rozwiązań.
Kard. Marx nie uważa wskazań Watykanu za ostateczne
Stolica Apostolska wyraźnie sprzeciwiła się udzielaniu Komunii świętej protestantom w małżeństwach mieszanych.
Przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupiej, kard. Reinhard Marx opublikował w poniedziałek wieczorem następujące oświadczenie:
„List prefekta Kongregacji Nauki Wiary z 25 maja 2018 r. dotarł do przewodniczącego Niemieckiej Konferencji Biskupiej, kard. Reinharda Marxa dziś wieczorem, 4 czerwca 2018 r. Podczas rozmowy 3 maja 2018 roku w Rzymie powiedziano uczestniczącym w nich biskupom, że powinni oni znaleźć możliwie jednomyślne stanowisko, w duchu komunii kościelnej. Przewodniczący jest zatem zaskoczony, że list ten dotarł z Rzymu, zanim jeszcze zostało wypracowane takie zgodne rozwiązanie. Przewodniczący widzi w liście wyraz konieczności dalszych rozmów w obrębie Niemieckiej Konferencji Biskupiej, przede wszystkim w łonie Rady Stałej oraz na forum jesiennego zgromadzenia plenarnego, ale także z odpowiednimi dykasteriami rzymskimi i z samym Ojcem Świętym ".
[link widoczny dla zalogowanych] |
|
|
|
|
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB
© 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme ::
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
| |