 |
|
Autor |
Wiadomość |
Teresa
Administrator
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32844
Przeczytał: 19 tematów
Skąd: z tej łez doliny Płeć: Kobieta
|
Wysłany:
Nie 10:50, 24 Lut 2013 |
 |
Kard. Walter Kasper, były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan idzie dalej z "postępem". Zaproponował święcenia diakonatu kobiet. Czytałam o tym na [link widoczny dla zalogowanych] Dziś można czytać na naszych stronach.
Diakonat kobiet w Kościele?
Były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan zaproponował święcenia diakonatu kobiet.
Kardynał Walter Kasper dostrzega potrzebę specjalnych święceń diakonatu kobiet oraz prawa ich współdecydowania w Kościele. W referacie wygłoszonym na forum wiosennego zebrania episkopatu Niemiec w Trewirze emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan postawił pytanie, czy „w obliczu nowych wyzwań” Kościół katolicki nie mógłby przewidzieć sakramentalnego urzędu dla kobiet, który „miałby swój własny profil”. Poruszony przez niemieckiego purpurata temat spotkał się z szerokim zainteresowaniem.
Jednocześnie kard. Kasper zachęcił, aby w tym celu nawiązać do tradycji urzędu diakonis, jaki istniał już w rodzącym się Kościele i jest do dziś kontynuowany w niektórych Kościołach prawosławnych tradycji wschodniej. Według aktualnego stanu badań urząd ten różnił się w sposób zasadniczy od diakonatu mężczyzn. Natomiast z przyczyn dogmatycznych nie jest możliwy udział kobiet w urzędzie kapłańskim i w przynależnym do niego, przewidzianym tylko dla mężczyzn, diakonacie. W Kościołach protestanckich warunki te są inne, bowiem tam nie ma uświęconego sakramentem urzędu kapłańskiego.
"Kobiety powinny być dopuszczone do najwyższych gremiów decydujących w Kościele" - uważa pochodzący z Niemiec kardynał. Zaproponował, aby idąc za przykładem apostołów „w ramach mającej nastąpić odnowy struktur synodalnych kobiety mogłyby uczestniczyć w określonym stopniu w synodach, w radach duszpasterskich oraz w komisjach”. Dotychczas kobiety nie miały prawa głosu ani na synodach, ani na soborach. Kard. Kasper przypomniał, że kobiety były obecne już na tzw. soborze apostolskim w Jerozolimie w pierwszym wieku.
"Również w Watykanie kobiety powinny otrzymać większe kompetencje" - uważa kard. Kasper, który w latach 199-2010 kierował Papieską Radą ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Jego zdaniem "Kurii Rzymskiej wyszłoby tylko na dobre, gdyby kobiety mogły wnieść swój charyzmat i fachowe kompetencje”, a ponadto, na płaszczyźnie lokalnej, regionalnej, krajowej i międzynarodowej, mogłyby być „przedstawicielkami Kościoła w sferze publicznej: np. w dziedzinie kultury, oświaty , wychowania, czy mediów”. Zastrzegł jednak, że „ani Rzym, ani konferencja biskupów nie może dać ostatecznej odpowiedzi na wyzwania współczesności, bo takie odpowiedzi mogą dać profetyczne, charyzmatyczne i święte kobiety”.
Kard. Kasper jest najstarszym kardynałem Kurii Rzymskiej, który będzie uczestniczył w wyborze nowego papieża na zbliżającym się konklawe.
Sprawę diakonatu kobiet popiera inny niemiecki purpurat, kard. Karl Lehmann. „Tę sprawę badamy już od dziesiątków lat” - powiedział były przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich w rozmowie z rozgłośnią SWR. Przypomniał, że już przed laty synod krajowy Kościoła w Niemczech zwrócił się do Watykanu z prośbą o zbadanie tej sprawy. "Nadszedł już czas, aby zapadła wiążąca i dobra decyzja" - dodał niemiecki kardynał.
[link widoczny dla zalogowanych] |
Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 12:46, 30 Kwi 2022, w całości zmieniany 3 razy |
|
 |
 |
Teresa
Administrator
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32844
Przeczytał: 19 tematów
Skąd: z tej łez doliny Płeć: Kobieta
|
Wysłany:
Nie 10:57, 24 Lut 2013 |
 |
|
 |
 |
Teresa
Administrator
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32844
Przeczytał: 19 tematów
Skąd: z tej łez doliny Płeć: Kobieta
|
Wysłany:
Wto 20:50, 26 Lut 2013 |
 |
Cytat: |
Były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan zaproponował święcenia diakonatu kobiet.
(...)
Jednocześnie kard. Kasper zachęcił, aby w tym celu nawiązać do tradycji urzędu diakonis, jaki istniał już w rodzącym się Kościele i jest do dziś kontynuowany w niektórych Kościołach prawosławnych tradycji wschodniej. |
Ładnych parę lat wstecz, gdy się napatrzyłam na Zachodzie na uwijające się kobiety w prezbiterium, jak rozdawanie Komunii św., wystawienie Najświętszego Sakramentu, etc ... to byłam bardzo zbulwersowana i też wówczas pytałam o diakonisy i tak mi pewna osoba wytłumaczyła:
"Otóż w Kościele pierwszych wieków istniały tak zwane diakonisy. Jest to fakt. Jednak nie miały one władzy czy obowiązków takich jak diakoni. Ich jedyna posługa odnosiła się do czynności niesakramentalnych, sprawowanych czasem przez diakona. Do takich żądań należała pielęgnacja chorych czy namaszczanie ciał katechumenów przez przyjęciem Chrztu św. Nie były to zatem czynności sakramentalne, a jedynie pewne posługi, jakie diakonisy pełniły tylko i wyłącznie względem kobiet chrześcijanek – kierując się względami przyzwoitości – diakonisa zajmowała się kobietami, diakon mężczyznami. Diakonisy znikły wraz z rezygnacją na namaszczanie olejkami przed chrztem, zaś funkcje pielęgnacyjne przejęły z czasem zakony i inne instytuty dobroczynne.
Tak samo nigdy, przenigdy (poza dzisiejszymi czasami nadużyć) kobiety nie były szafarkami czy to Eucharystii, czy innych sakramentów. Ich funkcja w liturgii była wtórna, przejściowa i wymuszona względami przyzwoitości i wstrzemięźliwości, przy wymogach dawnych form liturgii." |
Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 15:21, 31 Mar 2017, w całości zmieniany 1 raz |
|
 |
 |
Teresa
Administrator
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32844
Przeczytał: 19 tematów
Skąd: z tej łez doliny Płeć: Kobieta
|
Wysłany:
Śro 9:12, 01 Maj 2013 |
 |
Kolejny niemiecki biskup za diakonisami
Kwestia żeńskiego diakonatu w Kościele katolickim nie jest już tematem tabu - powiedział abp Robert Zollitsch. Przewodniczący episkopatu Niemiec zakończył we Fryburgu czterodniowe spotkanie diecezjalne nt. możliwych reform w Kościele. Podjęto w ich trakcie po raz kolejny kwestię udzielania Komunii św. osobom rozwiedzionym, które zawarły nowe związki cywilne.
Od słów abp. Zollitscha zdystansował się nowy biskup Ratyzbony, Rudolf Voderholzer. Podkreślił on, że sakramentalny diakonat, tak jak prezbiterat i episkopat, zgodnie z tradycją, opartą na Biblii, „jest zarezerwowany dla mężczyzn”. Propozycję wyświęcania kobiet na diakonisy podnosił wcześniej m.in. kard. Carlo Maria Martini z Mediolanu po tym, jak w 1994 r. w liście apostolskim „Ordinatio sacerdotalis” bł. Jan Paweł II wykluczył możliwość dopuszczania kobiet do kapłaństwa.
Instytucjonalna forma „diakonijnej” posługi kobiet w Kościele istnieje już w diecezji Padwa we Włoszech. Te tzw. „diecezjalne współpracownice apostolskie”, składają - jak osoby konsekrowane - śluby posłuszeństwa, ubóstwa i czystości, nie noszą jednak stroju zakonnego. Do ich zadań należą: głoszenie słowa Bożego, wychowywanie do wiary, dzieła miłosierdzia w służbie ubogim, udzielanie Komunii św., animacja liturgii, zarządzanie instytucjami kościelnymi, np. szkołami. Jest to, jak chcą reformatorzy, forma „żeńskiej diakonii, inspirowanej Ewangelią”. Jednak - jak zauważa włoski watykanista Andrea Tornielli - to nie ta forma diakonatu inspiruje „niemieckich reformatorów”, lecz diakonat męski, związany w udzielaniem sakramentu święceń.
We wrześniu 2001 r. ówcześni prefekci trzech kongregacji: Nauki Wiary - kard. Joseph Ratzinger, ds. Kultu Bożego - kard. Arturo Medina Estevez i ds. Duchowieństwa - kard. Dario Castrillón Hoyos ogłosili dokument, zaakceptowany przez bł. Jana Pawła II, w którym stwierdzili, że „nie jest dopuszczalne podejmowanie jakichkolwiek inicjatyw, które mają na celu przygotowanie kandydatek do święceń diakonatu”.
Arcybiskup Zollitsch, a to kolejna już taka wypowiedź ze strony przedstawicieli niemieckiego episkopatu, stwierdził, że „reformy” miałyby przywrócić Kościołowi wiarygodność. W trakcie konferencji omawiano także kwestie statusu rozwodników w Kościele i możliwości oficjalnego zaakceptowana ich jako członków rad parafialnych, udzielania im sakramentalnego rozgrzeszenia oraz Komunii świętej.
Co wywołało poważne kontrowersje, przewodniczący niemieckiego episkopatu stwierdził, że stanowiska w obrębie Kościoła i związanych z nim instytucji powinny być także szerzej otwarte dla niekatolików i ludzi o „innym stylu życia”. Co oznacza w praktyce także osoby żyjące w związkach homoseksualnych.
Źródło: KAI / [link widoczny dla zalogowanych]
Za: [link widoczny dla zalogowanych] |
Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 13:42, 30 Kwi 2022, w całości zmieniany 3 razy |
|
 |
 |
Teresa
Administrator
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32844
Przeczytał: 19 tematów
Skąd: z tej łez doliny Płeć: Kobieta
|
Wysłany:
Czw 18:04, 01 Maj 2014 |
 |
Niemieccy katolicy chcą diakonatu dla kobiet
Dwa związki niemieckich katolików domagają się dopuszczenia kobiet do diakonatu. Pojawiają się przy tym głosy wzywające do zwiększenia udziału kobiet w Kościele. Sami hierarchowie nie zabierają głosu.
W Berlinie zorganizowano, już po raz trzeci, „Dzień diakonisy”. Organizatorami akcji są Komitet Centralny Niemieckich Katolików (ZdK) oraz katolicki Związek Kobiet.
W ubiegłych latach to kard. Walter Kasper oraz były przewodniczący niemieckiego episkopatu, abp Robert Zollitsch, zaproponowali „ponowne przemyślenie” instytucji diakonatu. Nie domagali się jednak otwarcie, by diakonat został otwarty dla kobiet.
Przewodnicząca Niemieckich Katolickich Związków Kobiet, Maria Flachsbarth, domaga się teraz nowego podejścia do kobiet w Kościele. Ma to oznaczać m.in. dopuszczenie do diakonatu, ale także do innych kościelnych struktur.
Z kolei Maria Theresia Opladen z Katolickiej Wspólnoty Kobiet Niemiec chciałaby, by zaangażowanie kobiet w Kościele mogło zostać utwierdzone przez święcenia. Odrzuca przy tym diakonat kobiet, który miałby być „mniejszej wartości”.
pac/ [link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
Za: [link widoczny dla zalogowanych] |
Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 13:47, 30 Kwi 2022, w całości zmieniany 2 razy |
|
 |
 |
Teresa
Administrator
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32844
Przeczytał: 19 tematów
Skąd: z tej łez doliny Płeć: Kobieta
|
Wysłany:
Czw 12:31, 19 Maj 2016 |
 |
Teresa napisał: |
(...)
Sprawę diakonatu kobiet popiera inny niemiecki purpurat, kard. Karl Lehmann. „Tę sprawę badamy już od dziesiątków lat” - powiedział były przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich w rozmowie z rozgłośnią SWR. Przypomniał, że już przed laty synod krajowy Kościoła w Niemczech zwrócił się do Watykanu z prośbą o zbadanie tej sprawy. "Nadszedł już czas, aby zapadła wiążąca i dobra decyzja" - dodał niemiecki kardynał.
[link widoczny dla zalogowanych] |
Tu też jest wpis z wypowiedzią kard.Lehmanna:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/niemcy-kard-k-lehmann-wzywa-do-dalszych-reform-i,8670.html#48072
Temat nie nowy i co jakiś czas wraca, teraz znów wrócił po ubiegłotygodniowej deklaracji Ojca Świętego o ustanowieniu komisji ds. zbadania diakonatu.
Diakonat dla kobiet? Głos zabrali kardynałowie Kasper i Lehmann
Niemieccy kardynałowie Walter Kasper i Karl Lehmann nie ukrywają, że odpowiada im dyskusja o diakonacie kobiet. Lehmann chciałby doczekać „pierwszej diakonisy”, Kasper ma z kolei własną koncepcję takiej posługi.
Ubiegłotygodniowa deklaracja Ojca Świętego o ustanowieniu komisji ds. zbadania diakonatu kobiet wywołała entuzjastyczne reakcje wielu przedstawicieli środowisk progresywnych w Kościele. Głos zabrali także dwaj prominentni niemieccy kardynałowie, Walter Kasper oraz Karl Lehmann.
W rozmowie z włoskim dziennikiem „La Repubblica” kard. Walter Kasper powiedział, że papieska zapowiedź utworzenia komisji ds. zbadania diakonatu kobiet jest „ważnym krokiem”. Istotne jest zaangażowanie kobiet w dyskusję w Kościele i oddanie im głosu. Sam kard. Kasper nie ma jeszcze wyrobionego zdania w sprawie diakonatu kobiet, jest jednak, jak podkreślił, otwarty na nowe. Purpurat nie wie też, co o sprawie myśli papież Franciszek.
Jak przypomina austriacka agencja informacyjna „Kathpress”, kard. Kasper już od dłuższego czasu interesuje się otwarciem diakonatu dla kobiet. W 2013 roku na spotkaniu niemieckiego episkopatu poświęconym tematowi kobiet przedstawił koncepcję swoistego „specjalnego” diakonatu kobiet, który nie byłby powiązany ze święceniami. Powoływał się tu na diakonisy w Kościele starożytności, a także na praktykę w chrześcijaństwie wschodnim. Jego zdaniem „diakonat” kobiet nie byłby sakramentem, ale należałby do sakramentaliów i mógłby zostać porównany do konsekracji dziewic.
Z kolei moguncki kard. Karl Lehmann w rozmowie z niemieckim radiem „Deutschlandfunk” powiedział, że „byłby zadowolony widząc pierwszą diakonisę”. Pytany, kiedy w Moguncji będzie pierwsza „biskupka”, nie odpowiedział wprost. Stwierdził jedynie, że biorąc pod uwagę rzeczywistość w Kościele katolickim nie można oczekiwać zmiany w podejściu do kapłaństwa kobiet. Jak dodał, patrzy jedynie na te sprawy, które można osiągnąć „bez zbyt wielkich trudności i bez podziałów w Kościele”.
[link widoczny dla zalogowanych] |
Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 13:50, 30 Kwi 2022, w całości zmieniany 3 razy |
|
 |
 |
Teresa
Administrator
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32844
Przeczytał: 19 tematów
Skąd: z tej łez doliny Płeć: Kobieta
|
Wysłany:
Pią 15:16, 31 Mar 2017 |
 |
Niemcy: rozwija się debata na temat święceń diakonatu dla kobiet
Bp Ratyzbony Rudolf Voderholzer
W Kościele pierwszych wieków istniała funkcja diakonisy, ale nie była ona związana ze święceniami kapłańskimi – stwierdził biskup Ratyzbony Rudolf Voderholzer. W oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej swojej diecezji włączył się on w ten sposób w trwającą dyskusję o możliwości dopuszczenia kobiet do diakonatu.
Jak stwierdził bp Voderholzer, który jest również profesorem dogmatyki, w debacie o diakonisach należy poczekać na wyniki prac powołanej w tej sprawie papieskiej komisji. Dodał jednak, że nie przypuszcza, by doszła ona do innych wniosków niż Międzynarodowa Komisja Teologiczna, która już kilka lat temu, również na życzenie papieża, zajęła się bardzo obszernie tą tematyką.
W swym oświadczeniu bp Voderholzer tłumaczył, że funkcja diakonisy była znana w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, szczególnie na terenie Syrii. Związana głównie z działalnością charytatywną, dziś mogłaby być porównana do pracy pielęgniarki. Nie była ona jednak łączona ze święceniami pierwszego stopnia, czyli diakonatem.
Bp Voderholzer dodał, że dzisiejsze funkcje asystentki duszpasterskiej w parafii, dyrektorki wydziału kurii diecezjalnej, przeoryszy czy np. dyrektorki muzeum diecezjalnego związane są z daleko większą odpowiedzialnością niż funkcja historycznej diakonisy. Związkowi Katolickich Kobiet Niemiec, który postuluje przywrócenie diakonis, biskup Ratyzbony radzi, by zajął się „ważniejszymi kwestiami politycznymi”. Zdaniem biskupa należą do nich „jasne stanowisko wobec gender mainstreaming, w którym już dawno porzucono starania o równouprawnienie płci, walka o większe – również finansowe – uznanie pracy matki” oraz „silniejsze zaangażowanie na rzecz kobiet, które padły ofiarą handlu «żywym towarem», niewolnictwa i wykorzystywania seksualnego”.
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych] |
Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 13:52, 30 Kwi 2022, w całości zmieniany 1 raz |
|
 |
 |
Teresa
Administrator
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32844
Przeczytał: 19 tematów
Skąd: z tej łez doliny Płeć: Kobieta
|
Wysłany:
Pią 15:37, 31 Mar 2017 |
 |
Kościół jest święty, bo Jego Założyciel jest święty, ale Kościół składa się z grzeszników. Obserwując Kościół w Niemczech to trzeba powiedzieć, że bida z nędzą! Ale ... do takiego stanu to nie wierni doprowadzili, ale sami wielebni. Wiele wypowiedzi o tym można przeczytać, choćby ta bp Schneidera:
Biskup Schneider: winny kryzysu Kościoła jest kler. Ale możemy odnowić wiarę
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kryzys-naduzycia-w-kk,20/biskup-schneider-winny-kryzysu-kosciola-jest-kler,14725.html
Ciągle odgrzewany "kotlet". Powyżej pisałam o dawnych diakonisach
http://www.traditia.fora.pl/kryzys-naduzycia-w-kk,20/diakonat-kobiet-w-kosciele,9684.html#42214
Wiele jest napisane w temacie tu:
http://www.traditia.fora.pl/informacje-od-pontyfikatu-franciszka,86/papiez-ustanowi-komisje-ds-diakonatu-kobiet-w-kosciele,14552.html#70692 |
Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 13:55, 30 Kwi 2022, w całości zmieniany 1 raz |
|
 |
 |
Teresa
Administrator
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32844
Przeczytał: 19 tematów
Skąd: z tej łez doliny Płeć: Kobieta
|
Wysłany:
Sob 14:04, 30 Kwi 2022 |
 |
|
 |
 |
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB
© 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme ::
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
| |