Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Hiszpania: burda w katedrze w Kordobie Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
stefan
Moderator


Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1358 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 23:14, 01 Kwi 2010 Powrót do góry

Muzułmanie wywołali burdę w katedrze w Kordobie

Dwóch aresztowanych muzułmanów, dwóch rannych stróżów porządku i napięcie między międzyreligijne w mieście – oto wynik zorganizowanej prowokacji, jaką przeprowadziła grupa wyznawców islamu w słynnej świątyni katolickiej w Kordobie.

Muzułmanie od dawna próbują różnymi metodami wymusić zgodę na modły w świątyni, która przed wiekami była meczetem, ale burda w Wielkim Tygodniu raczej im w tym nie pomoże. Według hiszpańskiej policji, do zajścia doszło w środę wieczorem, gdy 120 muzułmanów nagle przestało zwiedzać katedrę, a podjęło próbę rozpoczęcia w niej modłów. W tym samym czasie na terenie katedry przechodziła procesja związana z obchodami Wielkiego Tygodnia.

Ochroniarze pilnujący świątyni poinformowali „turystów”, że nie mogą się w tym miejscu modlić, zachęcali ich do dalszego zwiedzania, a następnie opuszczenia obiektu. Wtedy muzułmanie zaatakowali ochroniarzy. Wezwano policję, która zatrzymała dwie osoby, w tym mężczyznę, grożącego strażnikowi i policjantowi długim nożem. Akcja z pewnością nie była przypadkowa, bo sprawcy porozumiewali się przez „walkie talkie”.

Biskup Kordoby Demetrio Fernández nie chce drażnić miejscowych muzułmanów i wypowiada się bardzo powściągliwie. Jego zadaniem incydent nie przedstawia prawdziwego oblicza wyznawców islamu, którzy opowiadają się za dialogiem z Kościołem katolickim.

Pierwszą świątynię w miejscu dzisiejszej zbudowali Wizygoci ok. 600 roku. W VIII wieku Arabowie postawili tam meczet, który powiększali przez następne 200 lat. W rezultacie powstała jedna z największych muzułmańskich sal modlitewnych na świecie, zajmująca 1,5 ha, oparta na 606 kolumnach. W XIII wieku Kordobę odzyskali chrześcijanie, którzy w XVI wieku przekształcili meczet w kościół.

- Budynek jest bardzo duży i główna katedra zajmuje tylko jego część - powiedział Mansur Escudero z grupy Islamica Junta. Muzułmanie w Hiszpanii od wielu lat starają się uzyskać zgodę na wspólne z chrześcijanami użytkowanie katedry. Prośbę w tej sprawie skierowano do Watykanu, jednak decyzja leży w gestii lokalnego biskupa, który nie wyraził zgody.

Za: Fronda.pl

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32811 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 7:38, 02 Kwi 2010 Powrót do góry

Muzułmanie starli się z chrześcijanami

Około 120 muzułmanów doprowadziło wczoraj do niewielkich zamieszek w˙słynnej katedrze w Kordowie. Jeden strażnik oraz jeden policjant odnieśli lekkie obrażenia. Dwie osoby zostały zatrzymane.

Muzułmanie weszli do katedry, która przed wiekami była meczetem, jako turyści wykupując bilety wstępu, a następnie usiłowali rozpocząć˙swoje rytualne modły. W tym samym czasie˙na terenie katedry przechodziła˙procesja związana z obchodami Wielkiego Tygodnia.

Prywatni ochroniarze świątyni˙poinformowali muzułmanów, że nie mogą się tam modlić, zachęcali ich do dalszego zwiedzania, a następnie opuszczenia obiektu. Wtedy muzułmanie zaatakowali ochroniarzy. Wezwano policję, która zatrzymała dwie osoby, w tym mężczyznę, grożącego strażnikowi i policjantowi długim nożem.

Według policji incydent był zaplanowany, gdyż muzułmanie mieli przy sobie walkie-talkie, za pomocą których się porozumiewali. To nie pierwsze tego rodzaju zdarzenie na terenie katedry w Kordowie.

Zdaniem biskupa Kordowy, incydent nie przedstawia jednak prawdziwego oblicza muzułmanów, którzy opowiadają się za dialogiem z Kościołem katolickim.

Świątynia w Kordowie ma zawiłą historię. Pierwszą katedrę zbudowali tam jeszcze Wizygoci ok. 600 roku. W VIII wieku Arabowie postawili tam meczet, który powiększali przez następne 200 lat. W rezultacie powstała jedna z największych muzułmańskich sal modlitewnych na świecie, zajmująca 1,5 ha, oparta na 606 kolumnach. W XIII wieku Kordowę odzyskali chrześcijanie, którzy w XVI wieku przekształcili meczet w kościół.

Muzułmanie w Hiszpanii od wielu lat starają się˙uzyskać zgodę na wspólne z chrześcijanami użytkowanie˙katedry-meczetu.˙Prośbę w tej sprawie skierowano do Watykanu, który odpowiedział, że leży to w gestii lokalnego biskupa. Ten jednak nie wyraził zgody, obawiając się "dezorientacji"˙wiernych.

Rzeczpospolita
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 22:33, 21 Lip 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32811 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 7:39, 02 Kwi 2010 Powrót do góry

Islamski atak w katedrze

W Wielki Czwartek w katedrze w Kordobie doszło do starć strażników z muzułmanami, którzy próbowali przeprowadzić tam islamskie modły

Według lokalnych mediów do świątyni, która przed wiekami była meczetem, wtargnęła grupa około 120 wyznawców islamu. Kontaktowali się za pomocą krótkofalówek. Rozpoczęli modły. Gdy strażnicy zwrócili im uwagę, że to zakazane, i prosili, by kontynuowali zwiedzanie albo wyszli, muzułmanie rzucili się na nich. Dwóch strażników zostało rannych.

Wyznawcy islamu od dawna zabiegają o prawo do modłów w katedrze. Biskup Kordoby odmawia jednak, argumentując, że katoliccy wierni poczuliby się „zdezorientowani”.

Rzeczpospolita

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 22:30, 21 Lip 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32811 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 10:30, 04 Kwi 2010 Powrót do góry

Jak możemy przeczytać za Radiem Watykańskim, to byli muzułmańscy turyści z Austrii:

„Ubolewanie z powodu nieprzyjemnego incydentu”, jaki miał miejsce w katolickiej katedrze w Kordobie, wyraziła tamtejsza diecezja. W Wielki Czwartek grupa 118 muzułmańskich turystów z Austrii „sprowokowała w sposób zorganizowany karygodny epizod przemocy” – czytamy w komunikacie. Zgodnie z regulaminem turyści zostali poinformowani, „że nie mogą sprawować żadnego kultu muzułmańskiego” i wezwano ich do „kontynuowania wizyty turystycznej lub opuszczenia świątyni”. W odpowiedzi grupa zaatakowała dwóch strażników, którzy wezwali policję.
(...)

Hiszpania: incydent w katedrze w Kordobie
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 22:35, 21 Lip 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32811 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 16:58, 29 Cze 2010 Powrót do góry

Biskup Kordowy nie udostępni katedry

Image

Katedra rzymskokatolicka diecezji Córdoba, dawny Wielki Meczet, zwany po hiszpańsku La Mezquita. 31 marca 2010 (Wielka Środa) grupa około stu aktywistów muzułmańskich rozpoczęła tu swoje modły, przerwane przez ochronę obiektu. Doszło do przepychanek, w wyniku których dwóch ochroniarzy zostało rannych. Przy jednym z muzułmanów znaleziono nóż.

Biskup hiszpańskiej Kordowy Demetrio Fernández González zapowiedział, że nie pozwoli wspólnotom muzułmańskim na odbywanie modłów w miejscowej katedrze. Według hierarchy taki „nieodpowiedzialny” pomysł doprowadziłby do usunięcia katolików ze świątyni.

Biskup stanowczo odrzucił pomysł, aby w katedrze mogli się modlić wyznawcy islamu. „Dzielić świątynię z muzułmanami to jest zwykły eufemizm” – oświadczył. Hierarcha dodał, że ewentualna zgoda na taką propozycję zaowocuje tym, że muzułmanie powiedzą nam: „Good luck and good night” (Powodzenia i dobranoc). „Istnieją rzeczy, które są własnością wspólną, ale mamy też takie, które nie są taką własnością. Katedra w Kordowie należy do tych drugich” – powiedział bp Fernández.

Sprawa korzystania przez muzułmanów z ich dawnej świątyni, która od pierwszej połowy XIII w. jest katedrą katolicką, [link widoczny dla zalogowanych] W marcu owego roku grupa uczestniczek III Międzynarodowego Kongresu Kobiet Muzułmańskich oznajmiła, że po niedzielnej Mszy św. pomodliła się wspólnie przed mirhabem, który pozostał w świątyni z dawnego meczetu. Wkrótce potem jeden z hiszpańskich przywódców muzułmańskich Abderrahman Muhammad Manan oświadczył, że władze powinny im "zwolnić" meczet w Kordowie.

Przewodniczący Islamskiej Rady Hiszpanii Mansur Escudero w liście do ówczesnego biskupa Kordowy Juana José Asenjo Pelegriny w grudniu 2006 zapowiedział, że muzułmanie będą się modlić w tym miejscu za jego zgodą lub bez niej. Powołał się przy tym na wypowiedź przewodniczącego episkopatu Hiszpanii bp. Ricardo Blázqueza Péreza, jakoby możliwe było zezwolenie na indywidualne modlitwy wyznawców islamu w tej świątyni.

Zbudowano ją w VIII w., po zajęciu tej części Półwyspu Iberyjskiego przez muzułmanów, na terenie kościoła katolickiego z materiałów pochodzących ze zburzonych w czasie inwazji arabskiej świątyń chrześcijańskich. Aż do końca X w. w meczecie mogli się modlić także chrześcijanie i żydzi. Dopiero kalif al-Mansur nakazał chrześcijanom sprzedaż terenu meczetu muzułmanom i uczynił go wyłącznie islamskim miejscem kultu. Po rekonkwiście meczet stał się w 1236 r. katedrą katolicką.

W obszernym oświadczeniu, ogłoszonym 28 grudnia 2006 bp Asenjo wyjaśnił, że to diecezja i jej kapituła mogą wyłącznie decydować o użytkowaniu katedry przez Kościół katolicki, a potwierdzają to niepodważalne dowody historyczne. Wykopaliska archeologiczne z 1930 r. wykazały istnienie w podziemiach dzisiejszej katedry całego kompleksu biskupiego, który można datować na okres między IV a VI wiekiem. Znaleziono tam pozostałości wizygockiej bazyliki katedralnej ku czci św. Wincentego Męczennika, domu biskupiego i prawdopodobnie także szkoły kleryckiej oraz dzieł miłosierdzia, prowadzonych przez biskupów.

Biskup przypomniał ponadto, że cały kompleks katedry i przybudówek zniszczyli najeźdźcy muzułmańscy w 711 r., którzy następnie wykorzystali materiał budowlany ze zburzonych świątyń do wzniesienia części meczetu.

Obecną katedrę w Kordowie podarował Kościołowi król Ferdynand III Święty po odzyskaniu miasta w 1236, po czym konsekrował ją biskup diecezji Osmy – Juan Domínguez. "Należy dodać, że cały budynek stanowi katedrę, gdyż cały jest poświęcony. Jak wiadomo wzdłuż murów wznoszono w ciągu wieków liczne kaplice, wszystkie o dużej wartości artystycznej" – podkreślił biskup Kordowy.

Komentując tamte żądania islamskie ówczesny przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego abp Michael Fiztgerald (obecnie nuncjusz apostolski w Egipcie) przypomniał, że gdy Jan Paweł II odwiedził w 2001 r. meczet Omajjadów w Damaszku, który był niegdyś bazyliką chrześcijańską, nie prosił o możliwość odprawienia tam Mszy św., lecz jedynie pomodlił się przed znajdującymi się tam relikwiami św. Jana Chrzciciela. Hierarcha dodał, że wiele obiektów kultu zmieniło w ciągu historii swoje przeznaczenie, np. chrześcijańska świątynia Mądrości Bożej w Stambule została zamieniona na meczet, a potem na muzeum.

"Współżycie chrześcijan i muzułmanów jest trudne, gdy chce się wracać do historii i domagać zemsty. Trzeba zaakceptować historię i patrzeć przed siebie" – tłumaczył abp Fitzgerald. W nieformalnej rozmowie z M. Escudero podkreślił, że za użytkowanie katedry w Kordowie odpowiada tamtejszy biskup.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 22:39, 21 Lip 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32811 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 19:15, 13 Paź 2010 Powrót do góry

Biskup Kordoby broni katedry przed islamem

Nazywanie świątyni meczetem-katedrą jest mylące dla turystów – uważa biskup Kordoby Demetrio Fer- nández. Dlatego chce, aby w materiałach informacyjnych usunięto z nazwy „meczet” i pisano tylko o katedrze.

Biskup nie ma wątpliwości, że świątynia, uznana w 1984 roku przez UNESCO za światowe dziedzictwo ludzkości, jest katolicką katedrą. – To miejsce kultu katolików od ośmiu wieków – powiedział w wywiadzie udzielonym konserwatywnemu dziennikowi „ABC”.

Spór o świątynię ciągnie się od marca 2004 roku, gdy pojawiły się pierwsze pomysły, żeby w świątyni modlili się zarówno katolicy, jak i wyznawcy islamu. Biskup Kordoby stanowczo odrzucił wówczas ten pomysł. „Dzielenie świątyni z muzułmanami jest nie do zaakceptowania” – oświadczył wówczas Demetrio Fernández.

Świątynia została zbudowana przez muzułmanów w VIII w. na miejscu kościoła katolickiego. W ręce katolików wróciła w 1236 r. po odzyskaniu miasta przez króla Ferdynanda III Świętego. W 1523 r. zyskała rangę katedry.

Rzeczpospolita

[link widoczny dla zalogowanych]


Ale mądry biskup! Takich potrzeba, konkretnie i stanowczo!


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 22:41, 21 Lip 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32811 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 11:41, 15 Lis 2010 Powrót do góry

Hiszpania – wyrok wobec muzułmanów jednak łagodny

W dniu 10 listopada br, w sądzie w mieście Cordoba sędzia orzekł, że podczas okupacji katedry, do której doszło w marcu br. grupa muzułmanów w swoich działaniach nie przekroczyła prawa narodu do reakcji wobec działania naruszającego uczuć religijnych.

Według Europa Press, sędzia orzekł, że wtargnięcie do katedry, które zakończyło się atakiem na kilku strażników i policjantów, to jedynie “zakłócanie porządku publicznego” i nie miało na celu obrazić czyichkolwiek uczuć religijnych.

Hiszpańscy muzułmanie od dawna domagali się prawa do przeprowadzania aktów islamskiego kultu w katedrze w Cordobie, która została zburzona przez muzułmanów w VIII wieku i zastąpiona meczetem po podboju tego obszaru. Katedra została odbudowana w XIII wieku po odzyskaniu Cordoby przez chrześcijan. Jednak wiele elementów oryginalnej architektury meczetu pozostało nienaruszone.

Pomimo zakazu islamskiego kultu w katedrze, grupa około stu muzułmanów weszła do budynku podczas uroczystości Wielkiego Tygodnia w dniu 31 marca br,. Po wtargnięciu do świątyni zaczęli przeprowadzać obrzędy religii islamskiej. Kiedy interweniowała policja i strażnicy zostali oni zaatakowani. Wielu z nich odniosło obrażenia.

Źródło: LifeSiteNews - Violent Muslim Occupation of Church did not Violate Law Against Offending Religious Sentiments: Span
[link widoczny dla zalogowanych]
Za: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 22:54, 21 Lip 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32811 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 12:08, 18 Lip 2014 Powrót do góry

Hiszpania: 775. rocznica konsekracji katedry w Kordobie (1239-2014)

Image

Z okazji 775. rocznicy konsekracji katedry w hiszpańskiej Kordobie tamtejsza kapituła przygotowała bogaty program ukazujący historię i piękno tej wyjątkowej świątyni. Do organizacji obchodów włączyła się diecezja i lokalne władze miejskie.

Po zdobyciu Kordoby przez króla Fernanda III w 1236 r. przekazał on meczet władzom kościelnym. Trzy lata później, 20 czerwca 1239 r., miała miejsce uroczysta konsekracja katedry. Z okazji 775. rocznicy tego wydarzenia przygotowano bogaty program. „Chcemy połączyć społeczeństwo regionu Kordoby w obchodach, które ukażą aspekty nie tylko religijne, ale także kulturalne”– mówi ks. Manuel Pérez Moya, dziekan kapituły katedralnej. „Przez cały ten okres jest to świątynia poświęcona kultowi chrześcijańskiemu, co nie oznacza, że nie uznajemy jej piękna, bez względu na to, skąd by ono nie pochodziło – czy z islamu, czy też z renesansu”.

Wbrew ostatnim usiłowaniom grup lewicowych, aby odebrać katedrę Kościołowi i przekazać ją władzom cywilnym, dokumenty dotyczące własności nie pozostawiają najmniejszej wątpliwości. Od XIII w. budynek należał do Kościoła, który dbał o jego utrzymanie i konserwację. Warto przypomnieć, że katedra w Kordobie znajduje się w miejscu, gdzie w VI w. wzniesiono wizygocką bazylikę św. Wincentego Męczennika. Po zdobyciu miasta przez muzułmanów w VII w. bazylika została zburzona, a jej fragmenty wykorzystano do budowy meczetu. W X w. był to jeden z najważniejszych ośrodków islamu. Po zdobyciu miasta przez chrześcijan meczet nie został zburzony, ale zamieniono go na świątynię katolicką, ratując tym samym jego piękno.

[link widoczny dla zalogowanych](1239-2014)_/pol-813931

(link kopiować, bo bezpośrednio się nie otworzy)


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 23:02, 21 Lip 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32811 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 23:07, 21 Lip 2020 Powrót do góry

A.D. 2020 rok


Sułtan chce zwrotu katedry w Kordobie muzułmanom

Image

Przywódca emiratu Szardża, jednego z siedmiu tworzących Zjednoczone Emiraty Arabskie, Sultan III ibn Muhammad al-Kasimi domaga się zwrócenia muzułmanom wielkiego meczetu w hiszpańskiej Kordobie, w którym od XII wieku mieści się katolicka katedra. Według emira był to „dar, który nie należy do tych, którzy na to nie zasługują”.

Budowla w Kordobie sięga swymi początkami połowy VI wieku, gdy powstała tam wizygocka bazylika św. Wincentego. Po najeździe Arabów na ziemie dzisiejszej Hiszpanii i Portugalii w VIII wieku zdobywcy pod wodzą Abderrahmana I w latach 786-88 gruntownie przebudowali świątynię chrześcijańską na meczet, który szybko stał się wizytówką arabskiego panowania na tym obszarze. Następni władcy jeszcze bardziej rozbudowywali to miejsce, a ostatnie powiększenie obiektu nastąpiło za panowania Almanzora pod koniec X wieku.

W pierwszej połowie XII wieku meczet ponownie stał się świątynią katolicką, rekonsekrowaną w 1236 r. Wtedy też ostatecznie potwierdzono prawa Kościoła do tego miejsca. W kolejnych wiekach trwała rozbudowa katedry i dobudowywanie nowych pomieszczeń, m.in. Kaplicy Królewskiej, dużej nawy gotyckiej, transeptu i dziedzińca. W 1882 r. obiekt ogłoszono Narodowym Pomnikiem Historyczno-Artystycznym, który w 1984 r. trafił na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Od lat 90. XX wieku muzułmanie, zarówno indywidualni, jak i rządy niektórych państw wysuwają roszczenia do dawnej świątyni islamskiej, chcąc ją albo odzyskać w całości, albo przynajmniej dzielić wspólnie z chrześcijanami. Kościół stanowczo odrzuca tego rodzaju żądania, przypominając nie tylko swe wielowiekowe prawa do tego zespołu zabytkowego, ale także fakt, że meczet powstał na gruzach świątyni chrześcijańskiej, zniszczonej przez muzułmanów.

Choć od niemal ośmiu stuleci jest katedrą, świątynia nadal nosi po hiszpańsku nazwę La Mezquita – meczet.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)