Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Hiszpańska pielgrzymka Benedykta XVI Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 10:41, 08 Lis 2010 Powrót do góry

W dniach 6-7 listopada 2010 papież Benedykt XVI rozpoczął dwudniową podróż apostolską do Hiszpanii. Jest to druga podróż Benedykta XVI do Hiszpanii. Po raz pierwszy był tam w dniach 8-9 lipca 2006 r. z okazji V Światowego Spotkania Rodzin w Walencji. W sierpniu przyszłego roku Ojciec Święty jest spodziewany w Madrycie, gdzie w dniach 16-21 sierpnia odbędą się obchody XXVI Światowego Dnia Młodzieży.


Benedykt XVI na ziemi hiszpańskiej


Benedykt XVI wyruszył rano w podróż do Hiszpanii. W czasie dwudniowej pielgrzymki, 18. od początku pontyfikatu, odwiedzi Santiago de Compostelę i Barcelonę.

Santiago de Compostela w północno-zachodniej części kraju, gdzie papież przybędzie około godz. 11.30, to od średniowiecza jeden z najważniejszych w Europie ośrodek kultu i cel pielgrzymek milionów wiernych, miejsce spoczynku świętego Jakuba Starszego, jednego z dwunastu apostołów.

Po ceremonii powitania na lotnisku papież spotka się z następcą hiszpańskiego tronu, księciem Asturii Filipem i jego rodziną. O godzinie 13.00 odwiedzi miejscową katedrę, gdzie znajduje się grób św. Jakuba.

Następnie o godzinie 16.30 odprawi mszę na Plaza del Obradoiro przed katedrą z okazji ogłoszonego w Santiago de Compostela Roku Świętego. Spodziewanych jest na niej około 200 tysięcy osób.

Silny i agresywny sekularyzm Hiszpanii

Benedykt XVI powiedział lecąc do Hiszpanii, że kraj ten zrodził się z wiary i miał wielu świętych. Lecz obecnie - stwierdził papież - rozwinęły się w nim "laickość, antyklerykalizm, sekularyzm silny i agresywny".

- Przyszłość wiary wymaga spotkania, a nie konfliktu, między wiarą a laickością - przekonywał.

W drodze do Santiago de Compostela, które jest od średniowiecza celem pielgrzymek milionów wiernych, Benedykt XVI zwrócił uwagę na to, że były one podstawą "jedności duchowej kontynentu europejskiego".

- Tutaj pielgrzymi spotykali się i stworzyli wspólną europejską tożsamość - dodał.

- Także dzisiaj odnawia się ten ruch, ta potrzeba podróży duchowej i fizycznej, spotkania z innymi, odnalezienia ciszy, wolności, odnowy i w rezultacie znalezienia Boga - powiedział Benedykt XVI.

[link widoczny dla zalogowanych]

Benedykt XVI udał się do Hiszpanii
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 12:47, 18 Wrz 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 10:48, 08 Lis 2010 Powrót do góry

Cytat:
Santiago de Compostela w północno-zachodniej części kraju, gdzie papież przybędzie około godz. 11.30, to od średniowiecza jeden z najważniejszych w Europie ośrodek kultu i cel pielgrzymek milionów wiernych, miejsce spoczynku świętego Jakuba Starszego, jednego z dwunastu apostołów.

Przed dwoma dniami w Santiago de Compostela został odsłonięty pomnik Papieża. „Benedykt XVI powita Benedykta XVI” – mówią żartobliwie mieszkańcy miasta, które Ojciec Święty odwiedzi dziś.

Image

„Benedykt XVI powita Benedykta XVI”

„Wszystko jest gotowe na tę historyczną wizytę papieża w Santiago de Compostela” – podkreśla Alberto Núñez Feijóo, prezydent Autonomii Galicji. Jego zdaniem „wspólnota galicyjska znajdzie się w centrum spojrzeń całego świata”. Przez kilka godzin miasto stanie się też „duchową stolicą” Kościoła.

Władze cywilne zrobią wszystko, aby zapewnić porządek i bezpieczeństwo, a także umożliwić wzięcie udziału w uroczystościach.

Z kolei burmistrz Santiago, Xosé Sánchez Bugallo, odrzuca krytyki dotyczące kosztów papieskiej wizyty i uznaje je za pozbawione sensu. Podkreślił, że do miasta przybędzie ok. 200 tys. osób, a ponad 100 kanałów telewizyjnych będzie transmitowało przebieg wizyty, którą zobaczy na żywo 150 mln widzów. „Zysków nie należy spodziewać się w ciągu 15 lub 20 dni, ale 15 lat” – twierdzi Sánchez Bugallo. Dodaje, że na wizycie Ojca Świętego zyskają wszyscy.

Tymczasem hiszpańskie media relacjonują czwartkowe manifestacje w Barcelonie i w Santiago de Compostela przeciwko papieskiej wizycie, w których miały wziąć udział tysiące osób. Jednakże ich uczestników było o wiele mniej, niż spodziewali się tego organizatorzy ze środowisk republikańskich i ateistycznych.

Zdaniem burmistrza Santiago, osoby, które manifestowały wczoraj przeciwko papieskiej wizycie, stanowią „znikomą mniejszość”, choć – jak zaznaczył – w demokracji każdy może wyrazić swoją opinię.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 20:46, 08 Maj 2017, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 10:52, 08 Lis 2010 Powrót do góry

Monumentalna świątynia Sagrada Familia w Barcelonie, którą w niedzielę poświęci Benedykt XVI, to jeden z najbardziej niezwykłych kościołów na świecie. To także szczytowe osiągnięcie katalońskiego architekta Antoniego Gaudí – kandydata na ołtarze.

Sagrada Familia i jej architekt

Zgodnie z założeniami miał być to neogotycki kościół na planie krzyża. W 1882 r. rozpoczęto jego budowę, którą początkowo kierował architekt F. de Paul Villar. Następnie, w 1883 r. kierownictwo objął Antoniego Gaudí. Porzucił dotychczasowe plany i rozpoczął budowę według własnej wizji. Zamiast tego, co było w pierwotnych założeniach, budowla przybrała szalone wręcz futurystyczne kształty.

Gaudi zmarł tragicznie w 1926 r. pod kołami tramwaju. Pochowano go w w krypcie, w której obecnie odprawia się Msze św.

Świątynia miała być swego rodzaju aktem wiary – „kazaniem w kamieniu”. Za życia Gaudiego powstała wschodnia Fasada Narodzenia z trzema portalami: Wiary, Nadziei i Miłości.

Śmierć architekta i wojna domowa wstrzymały budowę kościoła. Anarchiści, co prawda, nie zrównali świątyni z ziemią, ale zniszczeniu uległy rozrysowane modele, plany i projekty Gaudíego.

W latach 50. XX w. postanowiono wznowić budowę bazyliki. W 1987 r. rozpoczęto prace przy zachodniej Fasadzie Pasji projektu J.M. Subiracha. Na realizację czeka też jeszcze 180-metrowa wieża na skrzyżowaniu naw, mająca wyrażać chwałę Jezusa.

W 1992 r. rozpoczęto proces beatyfikacyjny Gaudíego. Zebrano wiele świadectw pobożności architekta. Istnieje też spory ruch pielgrzymkowy do jego grobu.

[link widoczny dla zalogowanych]



Katedra Boskiego Architekta

Architekt Antonio Gaudi był człowiekiem bardzo religijnym, chciał aby tworzone dzieła wskazywały na istnienie Boga, którego uważał za „Wielkiego Architekta”. Sam chciał być jedynie pomocnikiem. W pracy nie spieszył się, bo chciał, aby Szef był zadowolony. Starał się przekazać poprzez sztukę piękno Boga, Kościoła i liturgii. Zmarł niedaleko monumentalnego dzieła Sagrada Familia – Świątyni Pokutnej Świętej Rodziny w Barcelonie, której poświęcał 43 lata życia. Został pochowany w krypcie „swojego” kościoła. Proces beatyfikacyjny Gaudiego otwarto w 1992 roku, równo 110 lat od rozpoczęcia prac przy La Sagrada, którą papież Benedykt XVI wyniesie do rangi Bazyliki 7 listopada, podczas swojej, dwudniowej wizyty w Hiszpanii.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 20:51, 08 Maj 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 11:02, 08 Lis 2010 Powrót do góry

Pielgrzymka do Santiago de Compostela z okazji Roku Świętego Kompostelańskiego oraz konsekracja kościoła Świętej Rodziny w Barcelonie mianowanego bazyliką mniejszą, monumentalnej świątyni, dziele architekta Antonio Gaudiego i symbolu tradycyjnej rodziny katolickiej – były głównymi punktami 18. zagranicznej wizyty apostolskiej Benedykta XVI do Hiszpanii.

Benedykt XVI w Hiszpanii

Benedykt XVI pozostawił, co najmniej dwa, mocne przesłania skierowane nie tylko do Hiszpanów, ale do Starego Kontynentu. Wezwał Hiszpanię i całą Europę do ożywienia korzeni chrześcijańskich i do budowania swej teraźniejszości i przyszłości na autentycznej prawdzie, wolności i sprawiedliwości. „Europa musi otworzyć się na Boga, wyjść na spotkanie z Nim bez lęku” – apelował w Santiago de Compostela.

Z mocą upomniał się o ochronę i pomoc rodzinie oraz przypomniał, że Kościół sprzeciwia się wszelkim formom odrzucania życia ludzkiego i wspiera porządek naturalny w środowisku rodzinnym.

Wojujący sekularyzm

Benedykt XVI przybył do kraju, gdzie od lat następują niezwykle silne procesy sekularyzacyjne, wspierane przez ustawodawstwo lansowane przez socjalistyczny rząd José Luisa Rodrígueza Zapatero.

(...)

Chrześcijańskie korzenie

Benedykt XVI przypomniał wielkie dziedzictwo chrześcijańskie i duchowe Hiszpanii, która dała światu całą plejadę wielkich świętych, założycieli i poetów, takich jak Ignacy z Loyoli, Teresa od Dzieciątka Jezus, Jan od Krzyża, Franciszek Ksawery.

(...)

Rodzina

Odnosząc się pośrednio do obowiązujących w Hiszpanii liberalnego prawa aborcyjnego, ustawy o "małżeństwach" osób tej samej płci i zgodzie na adoptowanie dzieci przez homoseksualistów, projektach legalizacji eutanazji Benedykt XVI przypomniał w kościele Świętej Rodziny o szczególniej potrzebie ochrony i pomocy rodzinie.

(...)

Piękno i prawda zbawiają świat

W dobie powszechnie panującego relatywizmu Benedykt XVI wiele miejsca poświęcił relacjom prawdy i wolności, wiary i sztuki. Podczas spotkania w katedrze św. Jakuba w Santiago de Compostela papież wskazał na ścisłe i konieczne powiązanie prawdy i wolności zaznaczył, że uczciwe poszukiwanie prawdy jest warunkiem autentycznej wolności. „Nie można żyć jedną bez drugiej. Kościół, który chce służyć ze wszystkich swych sił osobie ludzkiej i jej godności, służy obydwu, prawdzie i wolności” – powiedział Ojciec Święty i przestrzegł, że bez dążenia do prawdy, sprawiedliwości i wolności, człowiek sam by się zagubił.

Konsekracja kościoła Świętej Rodziny była dla Benedykta XVI okazją do wskazania na relacje wiary i sztuki. Twórcę budowanej od 128 lat monumentalnej świątyni Antonio Gaudiego nazwał „genialnym architektem i konsekwentnym chrześcijaninem”. Papież zaznaczył, że kościół Świętej Rodziny jest „widzialnym znakiem niewidzialnego Boga, którego chwałę głoszą te wieże, strzały, wskazujące absolut światła i Tego, który jest Światłem, Wysokością i samym Pięknem”.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]



Homilia Benedykta XVI wygłoszona podczas konsekracji kościoła Sagrada Familia w Barcelonie – 7 listopada 2010 r.

(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 20:55, 08 Maj 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 11:09, 08 Lis 2010 Powrót do góry

Za Rzeczpospolitą - komentarze Piotr Semka

Słowa Benedykta XVI o powrocie ducha antyklerykalizmu w Hiszpanii przypominającego lata 30. ubiegłego stulecia spora część europejskich mediów przedstawiła jako atak papieża na rząd Jose Zapatero. "Publico", jeden z dzienników hiszpańskiej lewicy, nazwał tę wypowiedź "nową wyprawą krzyżową przeciwko laicyzmowi".


Niebezpieczny antyklerykalizm

Można powiedzieć – taka reakcja to nic nowego. Obóz lewicowo-liberalny zawsze postrzegał Kościół jako agresora i wroga wolności. Choć przecież w Hiszpanii właśnie ludzie wierzący mają od sześciu lat powody, by czuć się jako obywatele spychani do narożnika.

Europejska opinia publiczna jest niezwykle mocno wyczulona na polityczne skręty w prawo. To dlatego dyskutowano o wprowadzeniu unijnych sankcji wobec Austrii, gdy władzę zdobyła tam partia Jörga Haidera. Ale gdy socjaliści Zapatero realizują plan radykalnej laicyzacji ograniczającej prawa katolików, nie budzi to zaniepokojenia nawet europejskich partii chadeckich – wywodzących wszak swoje korzenie z chrześcijaństwa. A skoro politycy milczą, trudno się dziwić, że głos musiała zabrać głowa Kościoła katolickiego.

W latach 30., w czasie wojny domowej w Hiszpanii, ofiary były po wszystkich stronach. Ale nie wolno zapominać, że wśród 200 tys. poległych było 7 tys. bestialsko zamordowanych kapłanów, zakonników i zakonnic. A także wielu zwykłych wiernych, którzy zginęli tylko dlatego, że byli katolikami. Ponad 500 spośród nich Kościół wyniósł na ołtarze jako męczenników. Także setki spalonych kościołów i sprofanowanych sanktuariów to ponure dziedzictwo lewicowego antyklerykalizmu.

Nie przypadkiem Hiszpania jest jedynym krajem – oprócz rodzinnych Niemiec – do którego Benedykt XVI podróżuje już po raz drugi w czasie swego pontyfikatu. Trudno rzecz jasna zestawiać wojnę hiszpańską w latach 30. XX wieku z politycznym antyklerykalizmem rozpętanym przez Zapatero. Ale podobnie jak jesteśmy wrażliwi na wszelkie przejawy prawicowych radykalizmów, powinniśmy z niepokojem przyglądać się lewicy, gdy sięga do skrajnych poglądów.

Tym bardziej że polityczny antyklerykalizm przestaje być czymś egzotycznym także w Polsce. Tu znany demagog bez większych protestów w czasie demonstracji przed kuriami biskupimi profanował krzyże – raz przybijając do nich konstytucję, innym razem wieszając serdelki. A na demonstracjach polskiej lewicy niebezpiecznie pobrzmiewają okrzyki o "drugiej Hiszpanii", którą antyklerykałowie chcieliby zgotować polskiemu Kościołowi.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 18:37, 22 Sty 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 11:19, 08 Lis 2010 Powrót do góry

Za Rzeczpospolita - korespondencja z Barcelony Ewa Wysocka.

Benedykt XVI porównał agresywny hiszpański antyklerykalizm do nastrojów z czasów wojny domowej.


Wiara kontra laicyzm

Image

Papież konsekrował w niedzielę barceloński kościół Sagrada Familia i nadał mu rangę bazyliki

Benedykt XVI apelował w Santiago de Compostela i Barcelonie o powrót Europy do chrześcijańskich korzeni, obronę życia poczętego i pomoc państwa dla rodziny. Zanim jeszcze papieski samolot wylądował w sobotę w Hiszpanii, skrytykował nękający ten kraj laicyzm i antyklerykalizm.

– W Hiszpanii zrodziły się laicyzm, antyklerykalizm i sekularyzm. Są one bardzo agresywne, podobnie jak było w latach 30. XX wieku. Ów konflikt między wiarą a nowoczesnością przeżywany jest każdego dnia – podkreślał papież. Dla organizacji broniących życia, katolickich stowarzyszeń rodzin i hiszpańskiego kleru zakończona w niedzielę wieczorem dwudniowa wizyta Ojca Świętego oznaczała przede wszystkim mocne wsparcie dla tradycyjnej rodziny w obliczu legalizacji przez socjalistyczny rząd aborcji na życzenie i małżeństw osób tej samej płci.

Odpowiedzialność państwa za rodzinę

„Do poszanowania, wsparcia prawnego i społecznego” dla nowo narodzonych i do wspierania przyrostu naturalnego Benedykt XVI nawoływał podczas niedzielnej mszy świętej w Barcelonie, w trakcie której papież konsekrował kościół Sagrada Familia i nadał mu rangę bazyliki. Wzywał państwo, by wzięło na siebie odpowiedzialność za pomoc rodzinom, „małżeństwom stworzonym przez mężczyznę i kobietę”. Domagał się, by tradycyjna rodzina otrzymała odpowiednią pomoc ekonomiczną i społeczną, „by kobieta mogła się realizować w domu i w pracy”.

Benedykt XVI otwarcie skrytykował aborcję i eutanazję. „Kościół przeciwstawia się wszelkim formom negacji ludzkiego życia” – podkreślał w homilii. Zauważył, że postępy techniczny, społeczny i kulturalny powinny iść w parze z postępem moralnym. Takim postępem powinna być ochrona życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. – Miłość między mężczyzną i kobietą jest fundamentem życia ludzkiego od jego poczęcia poprzez wzrost po naturalny koniec – mówił Benedykt XVI do 6 tysięcy osób zgromadzonych w świątyni. Na zewnątrz jego słów słuchało 56 tysięcy ludzi.

Papież ponownie zaapelował o poszanowanie życia podczas modlitwy Anioł Pański. Zaapelował do młodzieży o nieodwracanie się plecami do Boga i porzucenie egoizmu, a do wszystkich Hiszpanów o niekoncentrowanie się wyłącznie na kryzysie gospodarczym, ale zauważenie, że problemom finansowym towarzyszy w ich kraju kryzys wartości i wiary.

Kolejnym apelem o poszanowanie ludzkiego życia była wizyta papieża w katolickiej szkole, w której uczą się dzieci z zespołem Downa. Według danych Hiszpańskiego Forum Rodziny usuwanych jest dziewięć na dziesięć płodów, u których wykryto zespół Downa. Hiszpański episkopat wyraził kilka dni temu obawę, że po wprowadzeniu nowego prawa do aborcji dzieci z tą chorobą w ogóle znikną. Dlatego podczas spotkania w szkole papież podkreślał: – Jest nadzwyczaj ważne, by nowe odkrycia technologiczne w dziedzinie medycyny nie ograniczały poszanowania dla życia i ludzkiej godności, tak aby wszyscy ci, którzy cierpią na inwalidztwo fizyczne czy psychiczne, mogli otrzymać miłość i pomoc, by czuli się szanowani jako ludzie i by ich potrzeby zostały spełnione.

– Chcemy być kochane, chcemy, by szanowano nasze życie i życie innych – usłyszał podczas pobytu w Szkole Dziecka Bożego Ojciec Święty.

Msze bez Zapatero

W trakcie wizyty Benedykt XVI dwukrotnie spotkał się z hiszpańską parą królewską, odbył rozmowę z następcą tronu księciem Filipem i księżną Letycją oraz z liderem prawicowej opozycji Mariano Rajoyem. W żadnej z celebrowanych przez papieża mszy nie wziął natomiast udziału premier José Zapatero. W dniu przylotu Benedykta XVI szef rządu udał się z niezapowiedzianą wizytą do Afganistanu.

Jego nieobecność została zinterpretowana jako chęc uniknięcia trudnej rozmowy o sprawach dzielących Watykan i rząd Hiszpanii. Pierwsza to przyjęte przed sześcioma laty prawo osób tej samej płci do zawierania małżeństw. Druga – znowelizowana ustawa aborcyjna, która nie tylko dopuszcza usuwanie ciąży bez podania przyczyn, ale pozwala, by 16-latki poddawały się aborcji bez konieczności informowania rodziców. Trzecim kontrowersyjnym tematem jest wprowadzone do szkół, zgodne z ideologią rządzącej lewicy, wychowanie obywatelskie, które wpaja m.in. młodym Hiszpanom, że istnieją „różne rodzaje rodziny”.

W pierwszych komentarzach podkreślano, że premier Zapatero wcale nie musiał się spotykać z Benedyktem XVI, bo papież w swoich homiliach jednoznacznie wypowiedział się na temat wszystkich tych trudnych spraw. „To byłaby tylko strata czasu, przecież wszystko jest jasne” – napisał konserwatywny dziennik „ABC”.

Premier Zapatero zdążył jednak wrócić na czas z Afganistanu, by spotkać się papieżem na barcelońskim lotnisku tuż przed jego odlotem do Rzymu. Tematem krótkiej rozmowy była współpraca rządu Hiszpanii z Watykanem oraz planowana na sierpień 2011 roku wizyta Benedykta XVI w Madrycie z okazji Światowych Dni Młodzieży. Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi zapewnił, że rozmowa przebiegła w serdecznej atmosferze. Zebrani na lotnisku wierni pożegnali hiszpańskiego premiera okrzykami: „Zapatero pomódl się z nami”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 12:39, 18 Wrz 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 11:29, 08 Lis 2010 Powrót do góry

Cytat:
Msze bez Zapatero

W trakcie wizyty Benedykt XVI dwukrotnie spotkał się z hiszpańską parą królewską, odbył rozmowę z następcą tronu księciem Filipem i księżną Letycją oraz z liderem prawicowej opozycji Mariano Rajoyem. W żadnej z celebrowanych przez papieża mszy nie wziął natomiast udziału premier José Zapatero. W dniu przylotu Benedykta XVI szef rządu udał się z niezapowiedzianą wizytą do Afganistanu.

Jego nieobecność została zinterpretowana jako chęc uniknięcia trudnej rozmowy o sprawach dzielących Watykan i rząd Hiszpanii. Pierwsza to przyjęte przed sześcioma laty prawo osób tej samej płci do zawierania małżeństw. Druga – znowelizowana ustawa aborcyjna, która nie tylko dopuszcza usuwanie ciąży bez podania przyczyn, ale pozwala, by 16-latki poddawały się aborcji bez konieczności informowania rodziców. Trzecim kontrowersyjnym tematem jest wprowadzone do szkół, zgodne z ideologią rządzącej lewicy, wychowanie obywatelskie, które wpaja m.in. młodym Hiszpanom, że istnieją „różne rodzaje rodziny”.


O szatańskich pomysłach premiera Zapatero i jego rządu można poczytać tu:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/bracia-w-wierze-swiat-postepu,19/hiszpania-szatanskie-pomysly-premiera-zapatero,3528.html#21290


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 18:29, 22 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 17:22, 08 Lis 2010 Powrót do góry

Benedykt XVI w Hiszpanii potępił aborcję i ”małżeństwa” osób tej samej płci

Podczas ostatniej pielgrzymki do Hiszpanii Ojciec Święty Benedykt XVI bezwzględnie potępił aborcję oraz tzw. małżeństwa pederastów i lesbijek. W homilii wygłoszonej w bazylice św. Rodziny w Barcelonie papież powiedział: – Nierozerwalna miłość mężczyzny i kobiety stanowi najodpowiedniejsze ramy dla rozwoju człowieka od poczęcia, poprzez narodziny, wzrastanie aż do naturalnego końca. Ojciec Święty dodał również: – Kościół sprzeciwia się każdej formie zaprzeczania ludzkiemu życiu i udziela wsparcia wszystkiemu, co popiera naturalny porządek w sferze instytucji rodziny.

Benedykt XVI nie omieszkał w ostrych słowach potępić agresywny sekularyzm hiszpański, który przyrównał do sekularyzmu lat 30. ub. wieku. Tą wypowiedzią naraził się wielu lewicowym komentatorom.

Jak donoszą media, przed budynkiem modernistycznej świątyni, której poświęcenia dokonał papież, zaprojektowanej 128 lat temu przez Antonio Gaudiego, zgromadziła się grupa homoseksualistów, którzy zachowywali się prowokacyjnie.

Hiszpania, niegdyś bastion katolicyzmu, obecnie realizuje program skrajnej laicyzacji. W kraju, w którym 76 proc. obywateli wciąż uważa się za katolików, w tym roku zalegalizowano aborcję na żądanie do 14. tygodnia ciąży już dla dziewcząt szesnastoletnich. W 2005 r. zaakceptowano tzw. małżeństwa homoseksualne. Do szkół wprowadzono skandaliczny program wychowania obywatelskiego, zawierający elementy permisywnej edukacji seksualnej. Organa wymiaru sprawiedliwości nakładają wysokie grzywny na sędziów sprzeciwiających się adopcji dzieci przez homoseksualistów i odmawiają rodzicom prawa do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.

Źródło: TimeLIVE

(...)

Za: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 18:04, 22 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 21:56, 09 Lis 2010 Powrót do góry

Cytat:
Msze bez Zapatero
(...)
W żadnej z celebrowanych przez papieża mszy nie wziął natomiast udziału premier José Zapatero. W dniu przylotu Benedykta XVI szef rządu udał się z niezapowiedzianą wizytą do Afganistanu.

Jego nieobecność została zinterpretowana jako chęc uniknięcia trudnej rozmowy o sprawach dzielących Watykan i rząd Hiszpanii.

Prasa krytykuje Zapatero

„Jeszcze raz Zjednoczone Królestwo, w którym religią oficjalną jest nadal Kościół Anglii, utworzony i narzucony przez Henryka VIII, dało nam lekcję. I tym razem, poza tym, że jest to lekcja wysokiej polityki, jest to także lekcja wychowania, i to nawet nie dobrego wychowania, ale po prostu wychowania” - pisze komentator "ABC".

Z ostrą krytyką ze strony niektórych gazet hiszpańskich spotkała się postawa premiera José Luisa Rodrigueza Zapatero wobec Benedykta XVI w czasie jego wizyty w Hiszpanii. Prawicowy dziennik „ABC” wręcz zarzuca szefowi rządu, że całkowicie zlekceważył to ważne wydarzenie społeczno-polityczne, jakim był dwudniowy pobyt papieża w tym kraju i rozmawiał z nim tylko 10 minut w hangarze lotniska w Barcelonie.

Gazeta porównuje obecne zachowanie premiera z przyjęciem zgotowanym Ojcu Świętemu przez rząd Wielkiej Brytanii podczas jego wrześniowej wizyty w tym kraju. Benedykta XVI przyjęła tam ze wszystkimi honorami królowa, będącą głową Kościoła anglikańskiego; później papież spotkał się z premierem Davidem Cameronem, również anglikaninem, wicepremierem Nickiem Cleggiem – agnostykiem, z całym rządem, z byłymi premierami: Brownem, Thatcher, Majorem i Blairem, z których tylko ten ostatni był katolikiem.

Tymczasem „szef rządu hiszpańskiego nie znalazł lepszego dnia w ciągu ostatnich 6,5 lat [pełnienia urzędu], aby udać się do Afganistanu”, chociaż już od pół roku znany był termin przyjazdu papieża. W tym kontekście dziennik przypomina podobną sytuację w maju 1985, gdy do Hiszpanii przybył prezydent USA Ronald Reagan, a ówczesny szef rządu, również socjalista – Alfonso Guerra odwiedził w tym czasie „komunistyczny reżym węgierski”. I rzeczywiście, trzeba było się spieszyć, bo tenże Reagan doprowadził dość szybko do upadku komunizmu w Europie – przypomina nie bez ironii komentator „ABC”.

Na zakończenie stwierdza, że „jeszcze raz Zjednoczone Królestwo, w którym religią oficjalną jest nadal Kościół Anglii, utworzony i narzucony przez Henryka VIII, dało nam lekcję. I tym razem, poza tym, że jest to lekcja wysokiej polityki, jest to także lekcja wychowania, i to nawet nie dobrego wychowania, ale po prostu wychowania”.

W innym komentarzu czytamy, że premier, uważający się za pacyfistę, wolał założyć kuloodporną kamizelkę „antypapieską” niż „przyjąć powszechnego orędownika pokoju”, gdyż obaj mężowie stanu mają odmienne rozumienie pokoju. A papieża w imieniu rządu hiszpańskiego witał wicepremier Alfredo Pérez Rubalcaba, który jest „żywą kamizelką szefa rządu” – przypomniał „ABC”.

Osoba premiera jest również „bohaterem” innego artykułu w tym samym dzienniku, zatytułowanego bardzo wymownie: „Zapatero, módl się z nami! – wołają wierni”. Z tekstu wynika, że był to okrzyk dwóch tysięcy ludzi zgromadzonych na barcelońskim lotnisku El Prat, gdy szef rządu wychodził razem z papieżem po krótkim i jedynym spotkaniu między nimi. Pismo podkreśla, że papież opuścił stolicę Katalonii, „otulony ciepłem wiernych”. W czasie tej krótkiej rozmowy, w której uczestniczył również sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone, Benedykt XVI podziękował premierowi za przyjęcie okazane mu w Hiszpanii i za wysiłek rządu, aby wizyta ta zakończyła się sukcesem. Wyraził przy tym nadzieję, że podobnie będzie w czasie następnej podróży do Hiszpanii w przyszłym roku z okazji Światowego Dnia Młodzieży.

Według gazety Zapatero wykorzystał krótkie spotkanie z Ojcem Świętym do wyjaśnienia, że Hiszpania jest państwem awyznaniowym, które uznaje znaczenie Kościoła, ale zapewnia jednocześnie wolność wszystkim.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 18:06, 22 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:39, 10 Lis 2010 Powrót do góry

Czytając powyższe informacje z pielgrzymki papieża Benedykta XVI w Hiszpani, możemy wyczytać wielkie zatroskanie Ojca św. o wiarę, o Rodzinę, o poszanowanie życia, etc ... ale .... patrząc na takie zdjęcie to Shocked

Image

Królowa Hiszpanii otrzymuje Komunię Św. do ręki na stojąco, ponad klęcznikiem...

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

Fragment z przemówienia śp. kard. Sticklera:
"(...) papież Jan Paweł II odmówił podania Komunii na rękę żonie [byłego prezydenta Francji] Giscard’a d’Estaing’a – we Francji, wszystkim udzielał Komunii na język. (...)"


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 18:16, 22 Sty 2022, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
stefan
Moderator


Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1358 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 21:17, 18 Lis 2010 Powrót do góry

Wlazła pomiędzy 2 klęczniki

[link widoczny dla zalogowanych]


Tu ciekawie napisane:

OFFICE FOR THE LITURGICAL CELEBRATIONS
OF THE SUPREME PONTIFF

Communion received on the tongue and while kneeling
Komunia przyjęta na język i na klęczkach

(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez stefan dnia Czw 21:18, 18 Lis 2010, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)