Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Afrykańska pielgrzymka Benedykta XVI - 18 listopad 2011 Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 12:27, 18 Lis 2011 Powrót do góry

Afrykańska pielgrzymka Benedykta XVI - 18 listopad 2011

Dzień po dniu relacja z pielgrzymki Benedykta XVI do Beninu. Dostępne linki do wszystkich artykułów, przemówień papieskich oraz relacji foto i wideo opublikowanych na ekai.pl.

Papież w Beninie

Piątek, 18 listopada

PROGRAM DNIA

Rzym

9.00 - odlot papieskiego samolotu z lotniska Fiumicion do Kotonou.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Benedykt XVI w Beninie

Image

Papieska pielgrzymka dzień po dniu. Wydarzenia, dokumentacja, komentarze
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 18:52, 01 Mar 2021, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 12:43, 18 Lis 2011 Powrót do góry

Ojciec Święty Benedykt XVI odwiedził już Afrykę, w marcu 2009 roku podróżował do Kamerunu i Angoli. Rozpoczynająca się dziś trzydniowa podróż do Beninu jest zatem drugą papieską pielgrzymką na kontynent afrykański. Głównym celem podróży będzie przekazanie Kościołowi Afryki posynodalnej adhortacji jako owocu II Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Afryki. Obrady tego Synodu odbywały się w Rzymie od 2 do 26 października 2009 r. pod hasłem "Kościół w Afryce w służbie pojednania, sprawiedliwości i pokoju".


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 18:40, 01 Mar 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 9:42, 19 Lis 2011 Powrót do góry

Papież w samolocie: katolickie przesłanie do Afryki musi być proste, ale nie uproszczone

Image

Udając się do Beninu Papież ukazał go jako wzór pokoju, demokracji i dobrych relacji międzyreligijnych. I tym razem podróż apostolska rozpoczęła się od spotkania z dziennikarzami na pokładzie samolotu. Pierwsze z pytań dotyczyło motywów wyboru Beninu na miejsce ogłoszenia posynodalnej adhortacji o Afryce. Papież przyznał, że zadecydował o tym właśnie fakt, że Benin jest państwem pokojowym i dobrze prosperującym. Zdradził też, że ład między religiami, z którym spotykamy się w tym kraju, stanowi istotny element adhortacji apostolskiej dla Afryki. Przyznał ponadto, że pragnie się pomodlić przy grobie swego przyjaciela kard. Bernardina Gantina, prefekta kongregacji ds. biskupów i dziekana Kolegium Kardynalskiego.

W drugim pytaniu była mowa o ekspansji wspólnot zielonoświątkowych na Czarnym Lądzie. Papież zauważył, że wspólnoty te proponują wiarę łatwą i uproszczoną, włączając do niej niekiedy elementy zaczerpnięte z innych religii. Mają też dynamiczną liturgię, w której każdy może aktywnie uczestniczyć i wyrażać swoje odczucia. To wszystko decyduje o powodzeniu tych wspólnot. Katolicy nie mogą jednak naśladować zielonoświątkowców. Powinni się natomiast zastanowić, co zrobić, aby ożywić wiarę katolicką – powiedział Benedykt XVI.

„Pierwszą rzeczą jest prostota, głębia i czytelność naszego przesłania – mówił Papież. – Ważne jest, aby chrześcijaństwo nie jawiło się jako skomplikowany system europejski, którego inni nie mogą pojąć i urzeczywistnić. Musi się ono prezentować jako przesłanie uniwersalne o tym, że Bóg jest, nas zna i kocha, i że ta konkretna religia budzi współpracę i braterstwo. A zatem proste i konkretne przesłanie jest bardzo ważne. Ważne jest również, by instytucja nie była zbyt wielkim obciążeniem. I w końcu ważna jest też liturgia. Trzeba móc w niej aktywnie uczestniczyć, ale nie może ona być sentymentalna. Nie może się opierać jedynie na wyrażaniu własnych odczuć, lecz musi się charakteryzować obecnością tajemnicy, w którą wchodzimy i której dajemy się formować. Ważne jest też, by w inkulturacji nie zatracić wymiaru powszechności. Ja bardziej niż o inkulturacji wolę mówić o interkulturowości, czyli o spotkaniu kultur we wspólnej prawdzie naszego ludzkiego bytu w naszych czasach. W ten sposób rozwija się powszechne braterstwo, bez zatracenia tej wielkiej rzeczy, jaką jest katolickość, a zatem faktu, że we wszystkich częściach świata jesteśmy braćmi, jedną rodziną, która się zna i współpracuje w duchu braterstwa” – powiedział Ojciec Święty.

Dziennikarzy lecących do Beninu interesowała też opinia Papieża na temat nikłej skuteczności wielu projektów promujących pokój i rozwój na Czarnym Lądzie. W opinii Benedykta XVI odrodzenie Afryki wymaga wielu wyrzeczeń i rezygnacji z egoizmu. To zaś jest sprzeczne z naturą człowieka doświadczoną grzechem pierworodnym. Aby umieć z czegoś rezygnować, trzeba poznać Boga, który jest miłością – podkreślił Papież. Zapowiedział również, że szczegółowe propozycje dla Afryki znajdą się w adhortacji apostolskiej, którą ogłosi w Beninie.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 18:44, 01 Mar 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 20:40, 06 Gru 2011 Powrót do góry

21 listopada 2011 r., dzień po zakończeniu trzydniowej pielgrzymki Ojca Świętego do Beninu, „La Stampa” opublikowała artykuł, w którym opisano „cud Słońca”, jaki wydarzył się w tym afrykańskim kraju. Według relacji naocznych widzów zdarzenia, w niedzielę o godz. 8 rano, tuż przed rozpoczęciem uroczystej Mszy św. z udziałem Papieża na Stadionie Przyjaźni w stolicy Contonou, można było zobaczyć Słońce i Księżyc jednocześnie. Zjawisko to jest niezwykle rzadko obserwowane w Afryce na tej szerokości geograficznej. Zwrócił na nie uwagę rzecznik watykański ks. Federico Lombardi.

”Cud Słońca” w Beninie?

Świadkiem tego niezwykłego wydarzenia było ponad 80 tys. wiernych. Niektórzy obserwatorzy twierdzili, że Słońce poruszało się. Przyznali, że mogli na nie patrzeć, nie doznając oślepienia, ani żadnych przykrych dolegliwości oczu. Słońce – podobnie jak podczas cudu Słońca zapowiedzianego przez Maryję w 1917 r. – nie oślepiało. Zjawisko to powtórzyło się kilkakrotnie podczas niedawnej wizyty papieża w Beninie.

Według ks. Rene-Marie Ehuzu, biskupa Porto Novo i przewodniczącego komisji społecznej, która koordynowała wizytę Ojca Świętego, podobne zjawisko wystąpiło w sobotę po południu. Miało to miejsce, kiedy Papież, będący w drodze do parafii św. Rity na przedmieściach Contonou zatrzymał się, by pobłogosławić chorych z pobliskiego szpitala. Wielu chorych natychmiast udało się do szpitalnej kaplicy, by tam ofiarować modlitwę dziękczynną.

Hierarcha podkreślił, że nie sądzi, aby zjawiska, których świadkami było wielu wiernych, były wynikiem „masowej histerii”, jak próbowały to tłumaczyć – zresztą nie pierwszy raz – świeckie media. Zaznaczył, że wiele osób świeckich i duchownych zarejestrowało je na swoich telefonach i aparatach.

O tej porze roku Księżyc znajduje się stosunkowo blisko Słońca. Praktycznie niemożliwe jest więc wystąpienie takiego zjawiska, jakie obserwowali świadkowie zdarzenia.

Wielu katolików dostrzega związek między zjawiskami z Beninu z tzw. cudem Słońca w Fatimie. 13 października 1917 r. w Cova da Iria, podczas kolejnego spotkania trzech pastuszków z Matką Bożą, wielu wiernych (około 50-70 tys. osób) było świadkiem „tańca Słońca”. Ujrzeli oni na niebie gigantyczną kulę, która obracała się i emanowała wielokolorowym światłem. Wznosiła się i opadała. Podobne zjawiska zaobserwowano 12 kwietnia 1947 r. w Tre Fontane, w miejscu w którym apostoł Paweł został zamęczony, a następnie w latach: 1968 i 1980.

Świadkiem cudu Słońca był także papież Pius XII, który - według relacji Andrei Tornielliego - widział podobne zjawisko w 1950 r., podczas spaceru w ogrodach watykańskich. Wówczas to Ojciec Święty odczytał ten znak jako potwierdzenie słuszności decyzji dotyczącej zamiaru ogłoszenia Dogmatu o Wniebowzięciu Maryi.

Za: [link widoczny dla zalogowanych]

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 19:09, 01 Mar 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)