|
|
Autor |
Wiadomość |
Teresa
Administrator
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807
Przeczytał: 56 tematów
Skąd: z tej łez doliny Płeć: Kobieta
|
Wysłany:
Sob 10:48, 21 Kwi 2012 |
|
Papieska Komisja Biblijna: dokument o natchnieniu i prawdzie w Piśmie Świętym w przygotowaniu
W Watykanie powstaje dokument na temat natchnienia i prawdy w Biblii. Na swej dorocznej sesji plenarnej przygotowuje go Papieska Komisja Biblijna. Refleksje nad wspomnianymi problemami, tak zasadniczymi dla interpretacji Pisma Świętego, ten międzynarodowy zespół biblistów rozpoczął już w poprzednich latach. Mówi członek Papieskiej Komisji Biblijnej, ks. prof. Henryk Witczyk z KUL.
Dokument będzie składać się z trzech części. Aktualnie, w czasie plenarnej dyskusji, dwudziestu biblistów doprecyzowuje jego treść. „W pierwszej części staramy się odpowiedzieć na pytanie, co to jest natchnienie? Przede wszystkim zwracamy uwagę na to, w jaki sposób słowo zapisane na kartach ksiąg biblijnych pochodzi od Boga tak, że w czasie liturgii ze stuprocentową pewnością możemy powiedzieć, że jest to nie tylko «słowo Boże», ale wręcz «słowo Boga», słowo dzisiaj przychodzące od Boga do nas i objawiające nam Go równocześnie” – podkreślił w rozmowie z Radiem Watykańskim członek Papieskiej Komisji Biblijnej, ks. prof. Henryk Witczyk. – W kontekście objawienia, czyli Bożej wypowiedzi, mowa jest też o impulsie, jaki skłonił adresatów Objawienia Bożego do ogłoszenia orędzia, które otrzymali od Boga swoim wspólnotom, a następnie do zapisania tego. Ostatecznie ukształtowało się całe Pismo Święte, które Lud Boży uznaje za księgę swego życia”.
W drugiej części dokumentu bibliści zajmą się prawdą Pisma Świętego. „Pragniemy zwrócić uwagę na to, że główne przesłanie wszystkich ksiąg biblijnych dotyczy Pana Boga, Jego osoby, ale zawsze w relacji do człowieka. Jest to relacja zbawienia. Podkreślamy, w jaki sposób, poczynając od stworzenia, poprzez Exodus, działanie proroków, mędrców, psalmistów i ostatecznie działanie Chrystusa i Kościoła apostolskiego, Bóg wychodzi naprzeciw człowieka, którego historia – jak mówi jeden z uczestników naszej sesji – jest praktycznie historią grzechów. A Bóg na przestrzeni wieków dąży do przemiany człowieka. To jest zasadnicze przesłanie Pisma Świętego – prawda o Bogu. Co więcej podkreślamy też, że tą prawdą, którą nam komunikuje Pismo Święte, jest obecność Boża. Bóg nie tylko mówi, ale otwiera swoją tajemnicę przed człowiekiem i zaprasza do komunii ze sobą” – podkreśla ks. prof. Witczyk. Biblista zauważa, że miało to miejsce nie tylko wówczas, gdy autorzy natchnieni otrzymywali ze strony Pana Boga przesłanie, wizje czy impulsy do działania. „Dzieje się to również teraz, kiedy człowiek otwiera księgę Pisma Świętego i w duchu dobrej woli, szczerości wchodzi w kontakt z Tym, który do niego mówi. To jest bardzo ważny aspekt w tym dokumencie” – zauważa polski biblista.
Trzecia cześć dokumentu przygotowywanego przez Papieską Komisję Biblijną poświęcona jest różnego rodzaju wyzwaniom, jakie księga Pisma Świętego niesie ze sobą. „Mamy do czynienia ze Słowem Bożym, które przyjęło postać słów ludzkich różnych epok. A chodzi o ludzi o różnych wrażliwościach, posługujących się instytucjami, które nie były przecież doskonałe. Dzisiejsza nasza wrażliwość, ukształtowana przez Chrystusa i przez Jego objawienie, jest nieskończenie doskonalsza. Stąd też zwłaszcza niektóre stronice Starego Testamentu nastręczają poważne pytania współczesnemu czytelnikowi. Będziemy właśnie chcieli na te trudne pytania odpowiedzieć w sposób przejrzysty, przekonujący, a zarazem dostępny dla przeciętnego czytelnika” – podkreśla ks. prof. Henryk Witczyk przygotowujący watykański dokument na temat natchnienia i prawdy w Biblii.
Spotkanie Papieskiej Komisji Biblijnej zakończy się w Watykanie 20 kwietnia.
[link widoczny dla zalogowanych]
Benedykt XVI do Papieskiej Komisji Biblijnej: wasze prace nie są oderwane od życia, ale służą posłannictwu Kościoła
Poprawne rozumienie Bożego natchnienia jest decydujące dla właściwego podejścia do Pisma Świętego. Benedykt XVI przypomina o tym w przesłaniu do Papieskiej Komisji Biblijnej. Kończy dziś ona w Watykanie obrady poświęcone natchnieniu i prawdzie w Biblii, których owocem będzie jej dokument na ten temat.
„Słowo Boże nie pozostaje ograniczone do tego, co jest na piśmie – zwraca uwagę Ojciec Święty. – Jeśli bowiem akt Objawienia zakończył się śmiercią ostatniego z Apostołów, to Słowo objawione nadal było głoszone oraz interpretowane przez żywą Tradycję Kościoła. Z tej racji Słowo Boże utrwalone w tekstach Pisma Świętego nie pozostaje nieaktywnym depozytem wewnątrz Kościoła, ale staje się najwyższą regułą jego wiary i żywotną mocą. Papież podkreśla znaczenie, jakie ma opracowywanie przez komisję tematu „Natchnienie i prawda w Biblii”. Przypomina, że „interpretowanie tekstów Pisma Świętego zgodnie z ich naturą jest dla życia oraz misji Kościoła istotne i podstawowe. – Natchnienie i prawda to zasadnicze znamiona tej natury”. Dlatego prace prowadzone przez Papieską Komisję Biblijną są naprawdę pożyteczne dla życia i misji Kościoła – stwierdza Benedykt XVI.
[link widoczny dla zalogowanych]
|
Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 12:10, 27 Wrz 2019, w całości zmieniany 4 razy |
|
|
|
Teresa
Administrator
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807
Przeczytał: 56 tematów
Skąd: z tej łez doliny Płeć: Kobieta
|
Wysłany:
Sob 10:51, 21 Kwi 2012 |
|
Papieska Komisja Biblijna jest spadkobierczynią Papieskiej Komisji ds. Badań Biblijnych, powołanej do życia przez Leona XIII listem apostolskim „Vigilantiae studioque” z 30 października 1902. Miała ona za zadanie popierać badania nad Pismem Świętym oraz czuwać nad jego czystością i ewentualnie usuwać pojawiające się błędy w jego interpretacji. Św. Pius X w 1904 nadał jej prawo przyznawania stopni akademickich (licencjatu i laureatu) z biblistyki, a Pius XI w latach 1924 i 1931 zrównał stopnie Komisji z tymi, które przyznawały uczelnie papieskie. Uprawnienia te jeszcze bardziej rozszerzył Pius XII dekretem z 6 lipca 1942.
Dzisiejszy kształt i nazwę Komisji nadał Paweł VI na mocy motu proprio „Sedula cura” z 27 czerwca 1971, gruntownie ją reorganizując i podporządkowując Kongregacji Nauki Wiary, której prefekt jest z urzędu przewodniczącym Komisji. Obecnie jest nim kard. William Levada. W skład Komisji wchodzi dziś ponad 20 teologów z różnych krajów, m.in. z Polski – ks. prof. Henryk Witczyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II.
(...)
Papież apeluje o interpretację Biblii zgodnie z jej naturą
(...)
[link widoczny dla zalogowanych] |
Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 12:12, 27 Wrz 2019, w całości zmieniany 1 raz |
|
|
|
Teresa
Administrator
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807
Przeczytał: 56 tematów
Skąd: z tej łez doliny Płeć: Kobieta
|
Wysłany:
Pon 10:02, 23 Wrz 2013 |
|
Cytat: |
(...)
Dzisiejszy kształt i nazwę Komisji nadał Paweł VI na mocy motu proprio „Sedula cura” z 27 czerwca 1971, gruntownie ją reorganizując i podporządkowując Kongregacji Nauki Wiary, której prefekt jest z urzędu przewodniczącym Komisji. Obecnie jest nim kard. William Levada.
(...)
|
Obecnie abp Ludwig Müller – jest z urzędu przewodniczącym tej Komisji.
O spotkaniu papieża Franciszka z Papieską Komisją Biblijną:
Papież do Papieskiej Komisji Biblijnej: w centrum naszej wiary nie stoi księga, ale Osoba Chrystusa
„Życie i misja Kościoła opierają się na Słowie Bożym. Inspiruje ono całą chrześcijańską egzystencję”. Przypomniał o tym Ojciec Święty, spotykając się z Papieską Komisją Biblijną. Kończy dziś ona w Watykanie swą doroczną sesję plenarną, poświęconą natchnieniu i prawdzie w Biblii. Komisja już od dłuższego czasu przygotowuje dokument na ten temat. Papież Franciszek zwrócił uwagę, że Pismo Święte jest spisanym świadectwem Słowa Bożego.
„Słowo Boże zatem poprzedza i przewyższa Biblię. Nasza wiara nie ma w centrum samej tylko księgi, ale historię zbawienia, a przede wszystkim Osobę, Jezusa Chrystusa, wcielone Słowo Boże. Trzeba trwać w nurcie wielkiej Tradycji, która z pomocą Ducha Świętego, i pod kierunkiem Magisterium, uznała pisma kanoniczne jako Słowo, które Bóg skierował do swego ludu, i nigdy nie przestała ich rozważać, odkrywając ich niewyczerpane bogactwa. Interpretacja Pisma Świętego nie może być tylko indywidualnym wysiłkiem naukowym, ale musi być zawsze konfrontowana i potwierdzana przez żywą tradycję Kościoła. Teksty natchnione przez Boga zostały powierzone Wspólnocie wierzących, Kościołowi Chrystusowemu, by ożywiać wiarę i kierować życiem miłości. Niewystarczająca jest zatem wszelka interpretacja subiektywna czy po prostu ograniczona do analizy nie będącej w stanie przyjąć pełnego sensu, jaki w ciągu wieków ustaliła Tradycja całego Ludu Bożego, który «nie może zbłądzić w wierze» (Sobór Watykański II, [link widoczny dla zalogowanych]” – powiedział Ojciec Święty.
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]
|
Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 12:24, 27 Wrz 2019, w całości zmieniany 1 raz |
|
|
|
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB
© 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme ::
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
| |