|
|
Autor |
Wiadomość |
Teresa
Administrator
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807
Przeczytał: 56 tematów
Skąd: z tej łez doliny Płeć: Kobieta
|
Wysłany:
Pią 12:58, 18 Mar 2022 |
|
Kardynałowie Müller i Pell chcą napomnienia biskupów niemieckich
Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Müller, popiera apel kardynała George’a Pella, który wezwał Kongregację Nauki Wiary do udzielenia formalnego napomnienia biskupom głoszącym opinie sprzeczne z Magisterium Kościoła.
„Kard. Pell ma pełne prawo przypomnieć Kongregacji Nauki Wiary o jej obowiązku strzeżenia prawdy wiary i jedności Kościoła Chrystusowego w autorytecie następcy Piotra w obliczu otwartej herezji niemieckiego synodalizmu” – powiedział 17 marca niemiecki purpurat kurialny katolickiej gazecie „Die Tagespost”.
Kto chce przepisywać wiernym inne źródła objawienia, poza Pismem Świętym i Tradycją apostolską, jest „odstępcą od wiary katolickiej” – podkreślił emerytowany kardynał kurialny, odwołując się do soborowego dokumentu „Dei verbum”. Kardynał Pell, w wywiadzie dla katolickiej stacji K-TV, wezwał watykańską Kongregację Nauki Wiary, byłego prefekta watykańskiego Sekretariatu ds. Gospodarki, do oficjalnej interwencji w związku z „szerokim i wyraźnym odrzuceniem nauczania Kościoła katolickiego w zakresie etyki seksualnej” przez kardynała Jean-Claude’a Hollericha, arcybiskupa Luksemburga, i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec (DBK), biskupa Georga Bätzinga, oraz do „wydania orzeczenia w sprawie tych dwóch osób”. Kardynał Müller wyraził solidarność z wypowiedzią byłego prefekta watykańskiego Sekretariatu ds. Gospodarki, według którego nie powinna istnieć specjalna niemiecka wersja Dekalogu.
Kardynał Gerhard Müller podkreślił: „Nie wolno słuchać heretyckich biskupów. Każdy katolik jest wezwany do dawania świadectwa prawdzie przeciwko nim, nawet jeśli egzekwują oni swoją władzę brutalnymi środkami, tak jak niegdyś biskupi ariańscy i donatyści prześladowali prawdziwych katolików”. Jeśli chodzi o bliskość biskupów niemieckich z papieżem Franciszkiem, przez którego czują się „zachęceni”, kard. Müller wyraził sceptycyzm, odnosząc się „do arogancji, z jaką odrzucili jego prośbę o prymat nowej ewangelizacji”.
[link widoczny dla zalogowanych] |
|
|
|
|
Teresa
Administrator
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807
Przeczytał: 56 tematów
Skąd: z tej łez doliny Płeć: Kobieta
|
Wysłany:
Śro 21:28, 13 Kwi 2022 |
|
Biskupi apelują do episkopatu Niemiec: wasze reformy grożą schizmą
Biskupi z całego świata wystosowali list otwarty do niemieckiego episkopatu, wyrażając w ten sposób zaniepokojenie kierunkiem niemieckiej drogi synodalnej. 74 hierarchów z czterech kontynentów ostrzega w nim, że niemieckie reformy grożą schizmą i mają negatywny wpływ na Kościół powszechny. Inspiracją do powstania listu była postawa abp. Stanisława Gądeckiego, który jako pierwszy przestrzegał przed możliwym zagrożeniem. W lutym napisał on w tej sprawie do przewodniczącego niemieckiego episkopatu.
Najnowszy list wyróżnia się jednak międzynarodowym zasięgiem i znaczeniem jego sygnatariuszy. Podpisało go czterech kardynałów: Nigeryjczyk Francis Arinze, Amerykanin Raymond Burke a także kard. Wilfred Napier z RPA oraz kard. George Pell z Australii. Oprócz nich 15 arcybiskupów i 55 biskupów z Afryki, Australii, Europy i Ameryki Północnej.
Międzynarodowy charakter sygnatariuszy listu odzwierciedla skalę problemu, jaki – ich zdaniem – stanowi niemiecka „droga synodalna”. Biskupi wskazują, że w czasach globalnej komunikacji, wydarzenia w Niemczech nieuchronnie mają wpływ na życie całego Kościoła. Szczególne zaniepokojenie wyrazili w związku z próbami zmian w nauczaniu dotyczącym seksualności, które – jak podkreślili – prowadzą do odrzucenia chrześcijańskiej moralności.
W liście otwartym biskupi przyznają, że Kościół wymaga reform, zwracają jednak uwagę, że historia chrześcijaństwa pełna jest wysiłków podejmowanych w dobrych intencjach, które z czasem utraciły swoje oparcie w Słowie Bożym i przestały być odpowiedzią na inspiracje Ducha Świętego. „Reformy, popierane przez większość niemieckich biskupów, wzywające do fundamentalnych zmian w nauczaniu Kocioła, mogą prowadzić właśnie do takiego ślepego zaułka” – czytamy w liście.
W rozmowie z amerykańskim dwutygodnikiem National Catholic Register bp Thomas Paprocki ze Springfield przyznał, że podpisał list, ponieważ czuje się w obowiązku poinformować mieszkańców swojej diecezji, że „propozycje niemieckiej drogi synodalnej to błędy”. „Ludzie muszą być świadomi, że niemieccy biskupi aprobują i promują nauki, które są sprzeczne z wiarą katolicką” – powiedział hierarcha zaznaczając, że list, który pomagał tworzyć, jest przykładem braterskiego upomnienia opisanego na kartach Ewangelii św. Mateusza.
Obawy wyrażone w liście w związku z niemiecką drogą synodalną to przede wszystkim: podważanie wiarygodności nauczania i autorytetu Kościoła; czerpanie inspiracji głównie z analizy socjologicznej i ideologii politycznej; zastępowanie chrześcijańskiego pojęcia wolności źle rozumianą autonomią, zbyt biurokratyczny, antyewangeliczny ton; skupienie się na władzy, które „sugeruje ducha zasadniczo sprzecznego z prawdziwą naturą życia chrześcijańskiego”. „To ostatnie grozi podważeniem wiarygodności samej koncepcji synodalności – co jest szczególnie istotne w czasie, gdy Papież Franciszek próbuje poprowadzić Kościół powszechny właśnie tą drogą.
Jak podkreśla bp Paprocki najważniejszym celem listu jest to, że niemieccy biskupi dostrzegą powszechne zaniepokojenie braci w biskupstwie i ponownie rozważą swoje propozycje reform, wracając na drogę nauczania Kościoła jeszcze przed wydaniem końcowego dokumentu niemieckiej drogi synodalnej.
[link widoczny dla zalogowanych] |
|
|
|
|
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB
© 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme ::
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
| |