Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Stulecie śmierci św. Piusa X. Międzynarodowa konferencja ... Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32804 Przeczytał: 31 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 12:49, 21 Lis 2014 Powrót do góry

Stulecie śmierci św. Piusa X. Międzynarodowa konferencja na UKSW

Image

Koło Naukowe Myśli Politycznej i Prawnej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zaprasza na konferencję z okazji z stulecia śmierci św. Piusa X. Pod patronatem Rektora UKSW Jego Magnificencji Ks. prof. dra hab. Stanisława Dziekońskiego wystąpią znani prelegenci z Polski i zagranicy.

Konferencja pod tytułem „Ignis Ardens. W stulecie śmierci św. Piusa X” rozpocznie się 26 listopada o godzinie 9:00 Mszą Świętą w klasycznym rycie rzymskim w kościele uniwersyteckim p.w. Św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny (ul. Wóycickiego 1/3).

W Auli im. Roberta Schumana w budynku Auditorium Maximum uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać następujących wykładów:

Ks. dr prał. Roman Kneblewski – „Św. Pius X wzorem miłosierdzia”

Julio Loredo de Izcue – „Krytyka chrześcijańskiej-demokracji w myśli św. Piusa X”

Ks. prof. Tadeusz Guz – „Trafność i aktualność krytyki modernizmu dokonanej przez św. Piusa X”

Prof. Grzegorz Kucharczyk – „Niemiecka Reformacja w nauczaniu św. Piusa X”

Prof. Roberto de Mattei – „Leon XIII, Pius X a III Republika Francuska: zmiana w polityce kościelnej”

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 17:28, 13 Paź 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32804 Przeczytał: 31 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 23:20, 27 Lis 2014 Powrót do góry

Pius X: nieustraszony wobec świata w obronie Boga

Image

„Jeśli podczas następnej sesji Synod będzie chciał np. poszukać pomostu z ideologią gender może dojść do tragedii” – ostrzegał włoski historyk prof. Roberto de Mattei podczas międzynarodowej konferencji poświęconej Piusowi X. Sympozjum zorganizowało Koło Naukowe Myśli Politycznej i Prawnej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego z okazji stulecia śmierci papieża.

Wśród zaproszonych na konferencję „Ignis Ardens. W 100-lecie śmierci św. Piusa X” znaleźli się ks. dr. Roman Kneblewski; filozof, ks. prof. Tadusz Guz; prof. Roberto de Mattei - włoski historyk i redaktor naczelny magazynu „Radici Cristiane”; politolog, prof. Grzegorz Kucharczyk i Julio Loredo, szef włoskiego Stowarzyszenia Tradycji Rodziny i Własności. Konferencji towarzyszyła obecność relikwii św. Piusa X.

Ks. dr prałat Roman Kneblewski w wystąpieniu zatytułowanym „Św. Pius X wzorem miłosierdzia” zwrócił uwagę na fałszywy sposób rozumienia tej cnoty. - Szeroko rozpowszechnione jest fałszywe pojmowanie miłosierdzia. Myślę, że wzorem tej cnoty może być Święta Inkwizycja walcząca o duszę oskarżonego. Trzeba pamiętać, że to właśnie Inkwizycja wprowadziła szereg regulacji działających na korzyść oskarżonego: możliwość obrony, ochrona niepełnosprawnych, prawo do obdukcji. Więzienia inkwizycyjne jawiły się niemal jako raj w porównaniu z innymi tego typu placówkami – tłumaczył ks. R. Kneblewski. Jak dodał, „takim fałszywym miłosierdziem są akcje WOŚP. Charakteryzują się hałaśliwością i koncentracją na dobroczynności, mając w zanadrzu róbta co chceta, rozbierajta się i grzeszta!”.

Zdaniem duchownego „świętego Piusa X charakteryzowała troska o zbawienie duszy ludzkiej. Papież sprzeciwiał się zatem wszystkiemu co mogło temu celowi zagrozić”. - Św. Pius X był nieustraszony wobec świata w obronie Boga. I to jest właśnie prawdziwe miłosierdzie - podkreślił duchowny.

W wykładzie „Krytyka chrześcijańskiej demokracji w myśli św. Piusa X”, szef włoskiego TFP Julio Loredo de Izcue wskazał, że „katolicyzm liberalny był próbą zaatakowania Kościoła ideami rewolucji francuskiej”. Efektem tego ataku miało być m. in. przeciwne monarchii zwrócenie się ku rządom republikańskim, likwidacja klas społecznych, stworzenie społeczeństwa egalitarnego a także wzmacnianie związków zawodowych. Jak podkreślił Julio Loredo, te postulaty pozostają dla chrześcijańskich demokratów wciąż aktualne.

- Skutki braku potępiania rozprzestrzeniających się w świecie błędów są przerażające. Jeśli podczas następnej sesji Synod będzie chciał np. poszukać pomostu z ideologią gender może dojść do tragedii -– ostrzegał prof. Roberto de Mattei. Włoski historyk wygłosił wykład pt. „Leon XIII, Pius X a III Republika Francuska: zmiana w polityce kościelnej”.

Analizując krytykę modernizmu dokonaną przez św. Piusa X i jej aktualność, ks. prof. Tadeusz Guz zwrócił uwagę na podobieństwa, którymi charakteryzują się dążenia polskiego ustawodawcy z intencjami przyświecającymi Marcinowi Lutrowi. - Dążenie do rozstrzygania kwestii praw małżeńskich na gruncie prawa cywilnego jest bliskie temu, czego oczekiwał Luter – stwierdził. Jednym z przykładów może być postulat zawierania związków cywilnych nie tylko przed polskimi urzędnikami.

Prelegent zwrócił uwagę na bardzo niebezpieczne zjawisko, jakim jest „sprowadzanie porządku religijnego i eklezjalnego do sfery uczuć”. - Jest to konsekwencja stanowiska agnostycznego i prowadzi do ateizmu - ostrzegał ks. Guz. - Jak można bowiem wierzyć w Boga nieosiągalnego dla zmysłów? – pytał prelegent, mówiąc o skutkach „zmysłowej rewolucji" Jedną z jej konsekwencji jest również „ateizacja nauki” oraz próby „wykreślania” z niej Pana Boga.

- Papież Pius X ostrym laickim prądom rozpowszechniającym się w ówczesnej Europie, przeciwstawił jasny i niepodlegający wątpliwościom punkt widzenia – stwierdził prof. Grzegorz Kucharczyk. Wykładowca poznańskiego Uniwersytetu mówił o protestanckiej reakcji na bezkompromisowe nauczenie Ojca Świętego Piusa X: „trzeba podkreślić, że miała ona charakter bardzo gwałtowny, by nie rzecz, alergicznej reakcji”.

„Wspólnym mianownikiem wszystkich ideologii nowoczesności jest ich wrogie antykościelne i antykatolickie oblicze oraz ich żywotna relacja z protestantyzmem. Nikt inny tak nie próbował satanizować Boga jak Marcin Luter” – podkreślił ks. Guz, odpowiadając na pytania licznie uczestniczącej w konferencji publiczności.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 10:21, 21 Sie 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32804 Przeczytał: 31 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 11:13, 29 Lis 2014 Powrót do góry

Zagrożenia modernizmu

Image

Wiele tez zawartych w pontyfikacie św. Piusa X miało profetyczny charakter. Za największe zagrożenie dla Kościoła uważał modernizm – podkreślili paneliści międzynarodowej konferencji „Ignis Ardens. W stulecie śmierci św. Piusa X”.

Konferencja, którą zorganizowało Koło Naukowe Myśli Politycznej i Prawnej UKSW, rozpoczęła w środę uroczysta Msza Święta w klasycznym rycie rzymskim w kościele uniwersyteckim pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.

Do auli, w której odbywała się sesja, wniesione zostały relikwie św. Piusa X, udostępnione przez ojców redemptorystów z Warszawy. – Chcemy przypomnieć postać pierwszego Papieża XX wieku, którego pontyfikat w pełni przypadł na ten trudny wiek, bo trwał w latach 1903-1914. Jest wiele wątków w tym pontyfikacie, bo i odnowa muzyki kościelnej czy dopuszczenie jak najwcześniej dzieci do Komunii Świętej. Mnie jako politologa interesuje wątek bardzo poważnej, ostrej krytyki, jakiej Pius X dokonał w odniesieniu do idei rozdziału Kościoła i państwa – powiedział, otwierając konferencję, prof. dr hab. Tadeusz Kamiński, dziekan Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych UKSW. Paneliści z kraju i zagranicy skupili szczególną uwagę na aktualności krytyki modernizmu dokonanej przez św. Piusa X

Szczególnie mocno wybrzmiały słowa ks. prof. Tadeusza Guza. – Nauka papieska Piusa X i moje już ponad 26-letnie badania naukowe w dziedzinie filozofii pokrywają się w stu procentach – rozpoczął swe przemówienie. Naukowiec podkreślił, że św. Pius X dowodził w swym nauczaniu, iż błędne teorie modernistów wiodą licznymi drogami do ateizmu i zniweczenia wszelkiej religii. „Na drogę tę wstąpił naprzód błąd protestancki, kroczy nią błąd modernistyczny, podąży nią niebawem ateizm” – pisał św. Pius X. Jest to ze wszech miar trafna analiza ducha czasu ostatnich wieków – podkreślił ks. prof. Guz. Uczony dowodził, że współczesne szeroko rozumiane redukowanie człowieka do rzeczy ma swe źródło w pismach Marcina Lutra. – W związku z tym w prawodawstwie polskim nie zaskakuje nas proces bardzo konsekwentny, a mianowicie, żeby kwestie prawa małżeńskiego w polskiej cywilistyce rozstrzygać w ramach prawa rzeczowego – stwierdził ks. prof. Tadeusz Guz. Zwrócił także uwagę na fakt, że drugą zasadą, którą posługują się moderniści w deformowaniu nauki Urzędu Nauczycielskiego Kościoła, jest agnostycyzm. – Gdybyśmy opowiedzieli się za agnostycyzmem, to de facto załamałaby się nam cała sfera poznawcza, sfera moralności i religijności – zauważył ksiądz profesor.

Podkreślił, że przyjęcie agnostycyzmu ze wszystkimi jego konsekwencjami prowadzi do wykluczenia Boga z ludzkiego rozumu i języka, ponieważ mówienie o Bogu, który nie pojawia się w rozumie teoretycznym, jest absurdem. Są to główne przyczyny wielkiego rozłamu w dziejach rozumienia państwa i Kościoła na początku XX wieku. Ksiądz profesor Guz przypomniał, że Ojciec Święty Pius X zdemaskował również historycyzm, ukazując go jako czystą ideologię, która odrzuca bóstwo Chrystusa. Tłumaczył, że jeżeli Bóg nie byłby prawdziwym Bogiem, czyli drugą Osobą Trójcy Przenajświętszej, wtedy załamałyby się fundamenty wiary katolickiej i cała struktura Kościoła Chrystusa, struktura sakramentalna oraz nauka Kościoła zdefiniowana w sensie dogmatyki. – Ojciec Święty Pius X pisze, że moderniści spaczyli całą naukę Kościoła, ściągnęli ją z wyżyn niebiańskich i osadzili ją na mieliźnie racjonalizmu. Te analizy świętego Papieża są genialne, bardzo precyzyjne i trafne, ponieważ skutki tych modernistycznych tez są dzisiaj olbrzymie – stwierdził ksiądz profesor.

Inny z panelistów prof. Julio Loredo de Izcue podkreślił, że już w 1903 roku, a więc w momencie wyboru na Papieża, Pius X określił modernizm jako największe zagrożenie dla Kościoła. – W swojej pierwszej encyklice Pius X mówi o pewnej nowej, niedobrej nauce, która nie inspiruje się Chrystusem, ale która opiera się na racjonalizmie. Dwa miesiące później inkwizycja jeszcze działająca w tamtym okresie wprowadza na indeks ksiąg zakazanych różnorakie dzieła modernistów – mówił Julio Loredo de Izcue. Naukowiec podkreślił, że w 1906 roku Pius X opublikował kolejną encyklikę, w której potępił tendencje innowacyjne w Kościele, zaś rok później zaczął całą serię działań, które zakończą się ostatecznie formalnym potępieniem modernizmu. – 17 kwietnia 1907 roku potępia modernizm, uznając go za esencję trucizn wszystkich herezji – podkreślił Loredo de Izcue.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 10:14, 21 Sie 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32804 Przeczytał: 31 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 20:35, 02 Gru 2014 Powrót do góry

Ks. prof. Tadeusz Guz: trafność i aktualność krytyki modernizmu dokonanej przez Św. Piusa X

"Wspólnym mianownikiem wszystkich ideologii nowoczesności jest ich wrogie antykościelne i antykatolickie oblicze oraz ich żywotna relacja z protestantyzmem. Nikt inny tak nie próbował satanizować Boga jak Marcin Luter" - podkreślił ks. prof. Tadeusz Guz podczas konferencji „Ignis Ardens. W 100-lecie śmierci św. Piusa X”.

(...)

https://www.youtube.com/watch?v=gOYrTZBu0qk#t=19
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32804 Przeczytał: 31 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 10:03, 05 Gru 2014 Powrót do góry

Prof. Roberto de Mattei: "Leon XIII, Pius X a III Republika Francuska: zmiana w polityce kościelnej"

„Jeśli podczas następnej sesji Synod będzie chciał np. poszukać pomostu z ideologią gender może dojść do tragedii” – ostrzegał włoski historyk prof. Roberto de Mattei podczas międzynarodowej konferencji poświęconej Piusowi X.

(...)

https://www.youtube.com/watch?v=2U5hiEB4L6E&list=TL6NwYpta1p2s
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32804 Przeczytał: 31 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 22:22, 20 Gru 2014 Powrót do góry

Ks. dr Roman Kneblewski: Św. Pius X wzorem miłosierdzia

Wykład wygłoszony przez księdza prałata Romana Kneblewskiego podczas konferencji "Ignis Ardens. W 100-lecie śmierci Św. Piusa X".

https://www.youtube.com/watch?v=wnq1l2Q9bEg


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 10:16, 21 Sie 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32804 Przeczytał: 31 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 9:57, 27 Gru 2014 Powrót do góry

Prof. Grzegorz Kucharczyk: Niemiecka Reformacja w nauczaniu Piusa X

Wykład prof. G. Kucharczyka "Niemiecka Reformacja w nauczaniu św. Piusa X" wygłoszony podczas konferencji naukowej "Ignis Ardens. W 100-lecie śmierci Św. Piusa X".

https://www.youtube.com/watch?v=O8IgwXTw6Ek
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32804 Przeczytał: 31 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 10:25, 21 Sie 2020 Powrót do góry

Image

Święty papież Pius X. Ostatni wielki reformator

Człowiek, którego życiorys nie budzi żadnych kontrowersji, do którego nikt nie powinien się doczepić, bo miał głęboką wiarę, talent dyplomatyczny i tak skutecznie zreformował Kościół, że przetrwał burzę wywołaną dwoma światowymi wojnami. A jednak! Lefebryści wybrali go swoim patronem i masz babo placek – święty już jest podejrzany.

Polacy powinni szczególnie faworyzować tego świętego papieża, bo to jemu właśnie zawdzięczamy wezwanie w litanii loretańskiej „Królowo Polski, módl się za nami”. W 1906 roku ustanowił święto Matki Boskiej Częstochowskiej (przypadające 26 sierpnia) i wyniósł do godności bazyliki kościół na Jasnej Górze. A cztery lata później dodał jeszcze jedno święto do polskiego kalendarza liturgicznego – Matki Boskiej Królowej Polski (w tamtych latach było ustanowione dla dwóch diecezji: lwowskiej i przemyskiej).

Miłość Polaków do Piusa X może jeszcze podkręcić jeden, niestety nie potwierdzony przez historyków fakt, że przodkowie tego papieża pochodzili z ziemi opolskiej. W 1990 roku irlandzki ksiądz Malachi Brendan Martin w książce „The Keys of This Blood” jako pierwszy podał informację, że Piusa X był synem Jana Krawca, emigranta polskiego. Według ks. Martiniego, rodzina papieża w XIX wieku wyjechała do Włoch i zmieniła nazwisko na Sarto (co tłumaczy się z włoskiego właśnie jako krawiec). News podany przez irlandzkiego duchownego wywołał burzę, bo jeżeli jego sugestie okazałyby się prawdziwe, Jan Paweł II nie byłby pierwszym polskim papieżem. Ale dzisiaj możemy sobie chyba podarować drążenie tego tematu, bo poza przekazem ustnym, nie odkryto źródeł papierowych, potwierdzających polskie pochodzenie.

Znacznie istotniejsze są trzy sprawy w pontyfikacie św. Piusa X i jego drodze do świętości. Priorytetem na tamte czasy była odnowa Kościoła, liturgii i reforma kurii. Pomysłów na zmiany w Kościele było wiele, a mądrych w Watykanie nie brakowało. Jedni chcieli usztywnić formy liturgiczne, drudzy unowocześnić naukę Kościoła (czyli „standard” powtarzany regularnie w historii!). Papież nie poparł żadnej ze stron, ale wykonał bardzo prosty ruch – sięgnął do Ewangelii i postawił Chrystusa w centrum życia liturgicznego. Jego papieskie zawołanie brzmiało: “Odnowić wszystko w Chrystusie”. Prosta, oczywista droga świętego człowieka, z pomocą której unowocześnił brewiarz, muzykę kościelną, liturgię mszy świętej, stworzył najlepszą szkołę biblijną (czyli istniejący od 1909 roku Papieski Instytut Biblijny) zreformował kurię rzymską, rozpoczął zmiany w prawie kanonicznym, a także z ogromną energią walczył z błędami wiary, jakie pojawiały się w tamtym czasie.

Życiorys Piusa X jest bogaty w wydarzenia dyplomatyczne i polityczne, w których jego postawa była bardzo jednoznaczna i dzisiaj nie budzi żadnych kontrowersji. Ale przy okazji wspomnienia jego osoby, warto na jedno jeszcze zwrócić uwagę: ten papież dopuścił dzieci do pełnego uczestnictwa we mszy świętej. Wydał dekret o wczesnej Komunii Świętej, po którym otrzymał wiele listów od dzieci z podziękowaniem – właśnie przez to jest nazywany Papieżem Dzieci.

Image

Wracając do wątków polskich, na koniec jedna ciekawostka: w 1911 roku udzielił błogosławieństwa nowożeńcom hrabiemu Ludwikowi Badeniemu i Alicji Elżbiecie Badeni, którzy w podróż poślubną udali się między innymi do Rzymu. A byli to rodzice ojca Joachima Badeniego, dominikanina, który w 2010 roku zmarł w opinii świętości. To ciekawe, że w swoim życiu ojciec Joachim nigdy nie wspominał o tym wydarzeniu, choć tak bliskie mu było zawołanie papieskie: “Wszystko odnowić w Chrystusie”.

Modlitwa Ojca Świętego Piusa X

O Boże, Pasterzu i Nauczycielu wiernych,
któryś dla zachowania i rozszerzenia swojego Kościoła
ustanowił kapłaństwo i rzekł do swoich Apostołów:
“Żniwo jest wielkie, ale robotników mało.
Proście więc Pana żniwa, ażeby zesłał robotników
na żniwo swoje”. Oto przystępujemy do Ciebie
z gorącym pragnieniem i błagamy Cię usilnie,
racz zesłać robotników na żniwo swoje,
ześlij godnych kapłanów do świętego Twojego Kościoła.
Daj, Panie, aby wszyscy, których od wieków
do swojej świętej służby wybrałeś,
głosu Twego chętnie słuchali
i z całego serca za nim postępowali.

Strzeż ich od niebezpieczeństwa świata,
udziel im ducha swej świętej bojaźni,
ażeby łaską kapłaństwa obdarzeni,
słowem i przykładem nauczali postępować
drogą przykazań Twoich i doprowadzili
do błogosławionego połączenia z Tobą.
Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Amen.


[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 15:01, 21 Sie 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)