Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Obraz Maryi z Odessy ukoronowany papieskimi koronami Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 9:17, 12 Sie 2022 Powrót do góry

Obraz Maryi z Odessy ukoronowany papieskimi koronami

Image

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obraz Matki Bożej znajdujący się w ołtarzu głównym katedry w Odessie zostanie ukoronowany papieskimi koronami, które 3 sierpnia w Watykanie pobłogosławił papież Franciszek.

Koronacja odbędzie się 15 sierpnia podczas wieczornej Mszy św. o godz. 18.00. Uroczystej liturgii będzie przewodniczył nuncjusz apostolski na Ukrainie, arcybiskup Visvaldas Kulbokas. Wierni będą przygotowywali się na to wydarzenie od soboty, 13 sierpnia, uświadamiając sobie rolę Maryi w życiu chrześcijanina. W programie są też: modlitwy, spowiedź i adoracja eucharystyczna.

Katedra Wniebowzięcia NMP w Odessie została zbudowana w latach 1844-1853 staraniem polskich i niemieckich katolików, a także z inicjatywy ks. Grzegorza Razutowicza, według projektu polskiego architekta Feliksa Gąsiorowskiego i szkicu włoskiego architekta Francesco Morandiego.

Świątynia została wybudowana w formie bazyliki trójnawowej z transeptem zaznaczonym kopułą na planie krzyża. Wewnątrz użyto białego i szarego marmuru. W głównym ołtarzu umieszczono obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z 1850 roki, będący kopią dzieła Rafaela. Wnętrze zdobi wiele cennych obrazów i duże kryształowe żyrandole. Papież Pius IX podarował dla kościoła w 1852 roku marmurową chrzcielnicę. Obok kościoła wybudowano sierociniec, dom starców (z inicjatywy i funduszy bp. Witolda Lipskiego) oraz szkołę katolicką i schronisko dla chłopców.

Jako kościół budynek został zamknięty (podobnie jak szkoła polska) w 1935 roku i przeznaczony pod klub bułgarsko-niemiecki, a następnie pod muzeum krajoznawcze. W okresie okupacji rumuńskiej w latach 1941-1944 kościół oddano wiernym. Władze sowieckie ponownie i ostatecznie zamknęły świątynię w 1949 roku i rozpoczęły jej dewastację. Wnętrze zniszczono zmieniając na halę sportową i wykonując w połowie wysokości dodatkowy strop.

Do celów religijnych oddano budynek dopiero 9 sierpnia 1991 roku. Wówczas rozpoczęto remont przebudowanej i kompletnie zdewastowanej świątyni. W 2002 roku stała się katedrą nowej diecezji odesko-symferopolskiej. 24 sierpnia 2008 roku odbyła się rekonsekracja katedry. Odbudowa kościoła została sfinansowana niemal wyłącznie z datków polskich wiernych.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 9:20, 12 Sie 2022 Powrót do góry

Arcybiskup Fulton J. Sheen.

Warto pamiętać, że artykuł 124 [Konstytucji ZSRS z 1936 r.] czyni rozróżnienie między "kultem" a "propagandą". Gwarantuje on "wolność kultu religijnego" i "wolność antyreligijnej propagandy". Innymi słowy, obywatel ma prawo czcić Boga zgodnie ze swoim sumieniem, jeśli może znaleźć kościół, duszpasterza, kapłana lub rabina. Lecz znalezienie ich jest niezwykle trudne. Na przykład przed rewolucją w Rosji znajdowało się 70 tysięcy chrześcijańskich kościołów i kaplic. Partia Komunistyczna ostatnio ogłosiła, że pod koniec drugiego Planu Pięcioletniego, czyli w 1937 r., nie będzie w Rosji żadnego budynku kultu religijnego. Ponadto ateistyczna gazeta rosyjska, nosząca nazwę "Bezbożnik", w wydaniu z maja 1935 r. obwieściła w odniesieniu do kościołów: "Zamknęliśmy wszystkie sklepy z opium". W 1917 r. Kościół katolicki w Rosji liczył 810 kapłanów, z których w 1935 r., pozostało jedynie sześćdziesięciu trzech. W styczniu 1936 r. sowieckie gazety podały, że ostatni katolicki kapłan w Odessie "został wtrącony do więzienia".

Źródło: "Communism and Religion", 1937 r., str. 7.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 9:30, 12 Sie 2022 Powrót do góry

Artykuł w polskim tłumaczeniu.

Abp Fulton J. Sheen: Komunizm a religia

Image

Celem tego artykułu jest dojście do prawdy na temat postawy komunistów względem religii. Komunizm, wierny swojej taktyce Frontu Ludowego, nie mówi o swoich antyreligijnych zasadach.

Sekretarz Komunistycznej Partii Stanów Zjednoczonych Earl Browder w swojej książce zatytułowanej Czym jest komunizm? (oryg. What is Communism?) pisze: „komuniści akceptują istnienie poglądów religijnych. Szanujemy te poglądy, ponieważ uważamy, że ludzie religijni wezmą udział w rewolucji społecznej. (…) My, komuniści, jesteśmy z zasady całkowicie przeciwni ingerencji państwa w kwestii poglądów religijnych” (str. 190-191). [Dosłownie w następnym akapicie Browder pisze: „Wspieramy edukację bez żadnych zastrzeżeń. Ona wykorzeni wiarę w rzeczy nadprzyrodzone.”]

Artykuł 124 nowej konstytucji sowieckiej zdaje się, na pierwszy rzut oka, nie być nieprzychylny religii. Czytamy w nim: „Aby zapewnić obywatelom wolność sumienia, Kościół w ZSRS jest oddzielony od Państwa, a szkoła od Kościoła. Wolność kultu i wolność antyreligijnej propagandy przysługuje wszystkim obywatelom.” Nasi amerykańscy korespondenci prasowi przebywający w Rosji, którzy przysyłają do kraju tylko artykuły, które uzyskują zezwolenie rosyjskiej cenzury, przywiązują dużą wagę do tego konkretnego artykułu i podkreślają „nową, przychylną postawę” komunizmu względem religii. Jednakże, co ciekawe, wypowiadają się tylko o części artykułu dotyczącej „wolności kultu religijnego”.

Jest tylko jeden sposób, aby stwierdzić czy komunizm wciąż przeciwstawia się religii, mianowicie: trzeba przeanalizować fakty. Na samym początku trzeba zaznaczyć, że większość politycznych obserwatorów w Ameryce uznaje nową konstytucję tylko za próbę zamydlenia oczu demokratycznych narodów świata. Ponieważ Włochy, Niemcy i Japonia oparły się komunizmowi, Rosja próbuje zdobyć sympatię krajów takich jak Anglia, Francja czy Ameryka. Z tego powodu napisano pozornie demokratyczną konstytucję. To jak bardzo jest „demokratyczna” w odniesieniu do religii można ustalić na podstawie następujących faktów:

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)