Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Kard. Coccopalmerio o ''rewolucji Franciszka'' Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:50, 12 Mar 2014 Powrót do góry

Kard. Coccopalmerio o „rewolucji Franciszka”

Image

Franciszek w ciągu roku swego pontyfikatu zrewolucjonizował relację między Papieżem a wiernymi. Stało się tak dzięki pewnej koncepcji „sakralności” papiestwa, która wyraża się w realnej bliskości wobec ludzi, podobnie jak miało to miejsce w przypadku Jezusa. Franciszek porzucił natomiast taką ideę sakralności, według której Ojciec Święty to ktoś wyniesiony na piedestał, kto dopiero stamtąd schodzi do innych w akcie życzliwości. Takie zdanie wyraził kard. Francesco Coccopalmerio w wywiadzie udzielonym włoskiej agencji ANSA w związku z rocznicą pontyfikatu.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych zwrócił uwagę, że wraz z wyborem Franciszka nastał w Kościele okres dyskusji. Zaznaczył przy tym, że swoboda wymiany opinii nie oznacza kwestionowania doktryny. „Mówiąc co się myśli nie udajemy, że problemów nie ma, jak w przypadku osób rozwiedzionych, a żyjących w nowych związkach” – powiedział kard. Coccopalmerio. Według niego kolejną nowością jest fakt, że być może papiestwo nie będzie już koniecznie dożywotnie. „Każdy zadecyduje w zgodzie z własnym sumieniem” – wyjaśnił włoski purpurat. Podkreślił przy tym serdeczną prostotę, z jaką Franciszek odnosi się do spotykanych osób, co robi duże wrażenie również na kardynałach. „To nie jest wyuczona życzliwość, ale dzielenie się wiarą w Jezusa i wynikającą z niej miłością do ludzi” – uważa watykański kanonista. Wyraził on też przekonanie, że taka postawa już przekłada się na odradzanie się wiary w Kościele.

Kard. Coccopalmerio jest znany ze swej propozycji wprowadzenia w Watykanie nowej funkcji „koordynatora Kurii Rzymskiej” w ramach reform oczekiwanych od obecnego pontyfikatu. Zapytany o te sprawy włoski purpurat zaznaczył, że obowiązująca konstytucja apostolska Pastor bonus jest dokumentem dobrym. Stąd w reformie nie chodzi o jej kompletne przebudowanie, ale o aggiornamento, czyli aktualizację. Istotne jest zwłaszcza nadanie większego znaczenia synodalności, czyli zbiorowej refleksji i podejmowania decyzji w Kościele. Reforma może do pewnego stopnia polepszyć atmosferę w Kurii Rzymskiej i usprawnić jej funkcjonowanie, jednak najwięcej zależy od samych ludzi oraz od ich formacji profesjonalnej i duchowej – zaznaczył przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 12:37, 22 Lut 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)