Autor |
Wiadomość |
Teresa
Administrator
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32811
Przeczytał: 82 tematy
Skąd: z tej łez doliny Płeć: Kobieta
|
Wysłany:
Sob 11:27, 15 Sty 2022 |
|
„Pielgrzymi nadziei” – motto Roku Jubileuszowego 2025
Abp Rino Fisichella - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji
Papież zaakceptował motto Roku Jubileuszowego 2025, które będzie brzmiało: „Pielgrzymi nadziei”. Poinformował o tym przewodniczący Rady ds. Nowej Ewangelizacji. Tradycja Roku Jubileuszowego wywodzi się ze Starego Testamentu. Kościół katolicki przejął ją w 1300 roku. Początkowo Rok Jubileuszowy obchodzono co 100 lat, później skrócono ten czas do 50, następnie skrócono do 33 (wiek życia Jezusa), by wreszcie, w XV wieku, ustalić okres między jubileuszami na 25 lat.
Zdaniem Abp Rina Fisichelli, na którego barkach będzie spoczywała odpowiedzialność organizacyjna za przebieg Jubileuszu, dwa słowa: nadzieja i pielgrzymowanie, stanowią klucz do zrozumienia pontyfikatu Franciszka.
Przewodniczący Rady ds. Nowej Ewangelizacji stwierdził, że prace nad przygotowaniami już ruszyły. Jednym z podstawowych zadań będzie przyjęcie pielgrzymów i wiernych. Wyraził nadzieję, że w nadchodzących dwóch latach zagrożenie sanitarne nie będzie ograniczało, jak do tej pory, aktywności Kościoła i możliwości przemieszczania się.
„Jubileusz 2025 roku będzie światłem nadziei. Nie zapominajmy jednak, że nadzieja dla wierzących jest pewnością. Jest obecnością, falą Bożej Miłości wychodzącą nam na spotkanie, która powinna wystąpić z brzegów. To jest nadzieja – podkreślił abp Fisichella. – Oczywiście jest wielkie zatroskanie, aby Rzym i cały kraj stały się miejscami, które przyjmą pielgrzymów przybywających na Jubileusz. Już odbywają się stałe spotkania z władzami Rzymu, regionu oraz z rządem włoskim, aby zapewnić jak najlepsze przyjęcie, które zresztą do tej pory miasto zawsze było w stanie zaoferować. Papież patrząc na mnie powiedział, że mamy faktycznie tylko dwa lata na przygotowanie. Jest bardzo zatroskany, aby wszystko przebiegło w jak najlepszy sposób.“
[link widoczny dla zalogowanych] |
|
|
|
|
Teresa
Administrator
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32811
Przeczytał: 82 tematy
Skąd: z tej łez doliny Płeć: Kobieta
|
Wysłany:
Pią 19:39, 11 Lut 2022 |
|
Franciszek o Jubileuszu Roku 2025: czas kontemplacji w działaniu
Odnajdywanie Boga po kryzysie pandemii, modlitwa adoracji i kontemplacji, solidarność z ubogimi, zaangażowanie w drogę synodalną oraz ekologia integralna – to elementy papieskiego programu przygotowań do Jubileuszu Roku 2025. Franciszek zamieścił go w liście skierowanym do abp Rino Fisichelli, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, któremu powierzył organizację Roku Świętego.
Zadaniem papieskiej rady będzie znalezienie odpowiednich form przeżywania jubileuszu. Papież wyraził nadzieję, że czas ten stanie się znaczącym etapem duszpasterskim w Kościołach lokalnych, które wezwał do większego zaangażowania synodalnego. Zachęcił do korzystania w przygotowaniach z konstytucji soborowych i dokumentów kościelnych powstałych w późniejszych latach.
Franciszek zaznaczył, że w ostatnich latach wszyscy doświadczyliśmy skutków pandemii, która przyniosła niepewność, doświadczenie dramatu śmierci w samotności oraz prowizoryczności egzystencji a także zmieniła sposób naszego życia, zasiewając w duszach wątpliwości, strach i zagubienie. „Najbliższy jubileusz pomoże w tworzeniu na nowo klimatu nadziei i zaufania jako znaku odrodzenia, którego wszyscy pilnie potrzebujemy” – napisał Papież.
Zauważył, że będzie to możliwe, jeśli zdołamy odkryć na nowo sens powszechnego braterstwa i nie zamkniemy oczu na dramat rozlewającej się po świecie biedy, która nie pozwala godnie żyć milionom ludzi, zmuszając ich do poszukiwania lepszego życia z dala od swoich ojczyzn.
W przygotowaniach do Roku Świętego nie może też zabraknąć kontemplacji piękna przyrody i troski o nasz wspólny dom. „Coraz większa liczba osób, szczególnie młodych, uznaje, że troska o stworzenie jest podstawowym wyrazem wiary w Boga i posłuszeństwa Jego woli” – zauważył Franciszek.
Podkreślił, że rok 2024, poprzedzający wydarzenia jubileuszowe, ma być czasem modlitwy, zwłaszcza adoracji, czyli trwania w obecności Pana i słuchania Go. Zachęcił do uczynienia z modlitwy Ojcze Nasz programu życia dla każdego wierzącego, zwłaszcza jako przygotowania do jubileuszu.
Jubileusz w Kościele katolickim jest szczególnym rokiem łaski, w którym wierni mogą łatwo uzyskać odpust zupełny. W 2000 roku Jan Paweł II ogłosił tzw. Wielki Rok Jubileuszowy z okazji dwóch tysięcy lat chrześcijaństwa. Sześć lat temu z inicjatywy Papieża Franciszka obchodziliśmy Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia. Nadchodzący jubileusz będzie zwyczajny, czyli taki, który Kościół obchodzi regularnie co 25 lat.
[link widoczny dla zalogowanych] |
|
|
|
|
Teresa
Administrator
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32811
Przeczytał: 82 tematy
Skąd: z tej łez doliny Płeć: Kobieta
|
Wysłany:
Pią 19:42, 11 Lut 2022 |
|
List Papieża Franciszka z okazji Jubileuszu Roku 2025
Publikujemy list Papieża Franciszka skierowany do abp. Rino Fisichelli, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, któremu Ojciec Święty powierzył organizację Jubileuszu Roku 2025. Jego zadaniem będzie znalezienie odpowiednich form dla przeżywania Roku Świętego i przygotowanie wiernych do tego ważnego dla Kościoła wydarzenia.
Do drogiego Brata
Arcybiskupa Rino Fisichelli
Przewodniczącego Papieskiej Rady
do spraw Krzewienia Nowej Ewangelizacji.
Jubileusz zawsze w życiu Kościoła był wydarzeniem o wielkim znaczeniu duchowym, kościelnym oraz społecznym. Odkąd Bonifacy VIII w 1300 roku ustanowił pierwszy Rok Święty, który miał być powtarzany co sto lat – co na wzór biblijny zostało zmienione na 50, a następnie na 25 lat – święty, wierny Lud Boży przeżywał tę celebrację jako wyjątkowy dar łaski, charakteryzujący się przebaczeniem grzechów, a w szczególności odpustem, pełnym wyrazem Miłosierdzia Boga. Wierni, często na koniec długiej pielgrzymki, mogą zaczerpnąć z duchowego skarbca Kościoła, przekraczając Drzwi Święte oraz czcząc relikwie apostołów Piotra i Pawła, przechowywane w rzymskich Bazylikach. W ciągu wieków, miliony pielgrzymów przybywały do tychże miejsc świętych, dając żywe świadectwo wiary, która trwa od zawsze.
Wielki Jubileusz roku 2000 wprowadził Kościół w trzecie Tysiąclecie jego historii. Święty Jan Paweł II bardzo go wyczekiwał, pragnął, w nadziei, że wszyscy chrześcijanie, przezwyciężając historyczne podziały, będą mogli wspólnie celebrować dwa tysiące lat od Narodzenia Jezusa Chrystusa, Zbawiciela ludzkości. Zbliżamy się już do kolejnych 25 lat w XXI wieku i jesteśmy wezwani do rozpoczęcia przygotowań, które pozwolą ludowi chrześcijańskiemu przeżywać Rok Święty w całym jego duszpasterskim bogactwie. W tym kontekście, znaczącym etapem był Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, który pozwolił nam na odkrycie całej siły i czułości miłości miłosiernej Ojca, abyśmy z kolei i my stali się jej świadkami.
Jednak, w ostatnich dwóch latach nie było takiego kraju, który nie zostałby doświadczony przez niespodziewaną pandemię, która nie tylko przyniosła doświadczenie dramatu śmierci w samotności, niepewności oraz prowizoryczności egzystencji, ale także zmieniła sposób naszego życia. Jako chrześcijanie, doznaliśmy wraz ze wszystkimi braćmi i siostrami tych samych cierpień i ograniczeń. Nasze kościoły zostały zamknięte, tak jak szkoły, fabryki, urzędy, sklepy oraz miejsca przeznaczone na spędzanie czasu wolnego. Wszystkich nas dotknęły niektóre ograniczenia wolności, a pandemia spowodowała nie tylko cierpienia, ale również zasiała w naszych duszach wątpliwość, strach i zagubienie. Ludzie nauki z wielkim pośpiechem znaleźli pierwszy środek zapobiegawczy, który stopniowo pozwala na powrót do codziennego życia. Mamy pełną ufność, że epidemia może być przezwyciężona, a świat może odnaleźć swój rytm relacji osobowych i życia społecznego. Będzie to o wiele łatwiej osiągnąć, jeśli będziemy działać w sposób faktycznie solidarny tak, aby nie były zaniedbywane ludy ubogie, ale by można było dzielić się ze wszystkimi tak odkryciami nauki, jak i koniecznymi lekarstwami.
Musimy podtrzymywać płomień nadziei, który został nam dany i uczynić wszystko, aby każdy odzyskał siłę i pewność patrzenia w przyszłość otwartą duszą, ufnym sercem oraz dalekosiężnym umysłem. Najbliższy Jubileusz będzie mógł bardzo służyć tworzeniu na nowo klimatu nadziei i zaufania jako znaku odrodzenia, którego wszyscy pilnie potrzebujemy. Z tego powodu wybrałem motto: Pielgrzymi nadziei. Wszystko to będzie jednak możliwe, jeśli potrafimy na nowo odkryć sens powszechnego braterstwa, jeśli nie zamkniemy oczu wobec dramatu rozlewającej się biedy, która nie pozwala milionom kobiet i mężczyzn, młodych i dzieci żyć w sposób godny istot ludzkich. Myślę szczególnie o wielu uchodźcach zmuszonych do porzucenia swoich ziem. Niech zostaną usłyszane głosy ubogich w tym czasie przygotowań do Jubileuszu, który, według biblijnego przykazania, przywraca każdemu dostęp do owoców ziemi: „Szabat ziemi będzie służył wam za pokarm: tobie, słudze twemu, służącej twej, najemnikowi twemu i osiadłym u ciebie przybyszem. Cały jego plon będzie służyć za pokarm także twojemu bydłu i zwierzętom, które są w twoim kraju” (Kpł 25, 6-7).
Dlatego też wymiar duchowy jubileuszu, który wzywa do nawrócenia, niech połączy się z tymi fundamentalnymi dla współżycia społecznego aspektami, aby ustanowić spójną jedność. Czując się wszyscy pielgrzymami na ziemi, na której Pan nas umieścił, abyśmy ją uprawiali i strzegli (por. Rdz 2, 15), nie zaniedbujmy na tej drodze kontemplowania piękna stworzenia oraz troski o nasz wspólny dom. Życzę, aby najbliższy Rok Jubileuszowy był celebrowany i przeżywany również z tą intencją. Istotnie, coraz większa liczba osób, wśród których wielu jest młodych i bardzo młodych, uznaje, że troska o stworzenie jest podstawowym wyrazem wiary w Boga i posłuszeństwa Jego woli.
Powierzam Tobie, drogi Bracie, odpowiedzialność za znalezienie odpowiednich form, ażeby Rok Święty mógł być przygotowany i celebrowany z intensywną wiarą, żywą nadzieją oraz czynną miłością. Dykasteria, która krzewi nową ewangelizację, będzie potrafiła uczynić z tego momentu łaski znaczący etap dla duszpasterstwa w Kościołach lokalnych łacińskich i wschodnich, które w tychże latach są wezwane do zintensyfikowania zaangażowania synodalnego. W tej perspektywie, pielgrzymka w stronę Jubileuszu będzie mogła wzmocnić i wyrazić wspólną drogę, do podjęcia której jest wezwany Kościół, aby był zawsze więcej i zawsze bardziej znakiem i narzędziem jedności w harmonii różnorodności. Ważne będzie, by pomóc odkrywać na nowo wymagania, jakie niesie powszechne powołanie do odpowiedzialnego udziału, z docenieniem charyzmatów i posług, których Duch Święty nie przestaje udzielać dla budowania jednego Kościoła. Cztery Konstytucje Soboru Ekumenicznego Watykańskiego II wraz z Magisterium tych dziesięcioleci będą nadal nas prowadzić i ukierunkowywać święty Lud Boży, ażeby czynił postępy w misji niesienia wszystkim radości z głoszenia Ewangelii.
Zgodnie ze zwyczajem, Bulla ogłaszająca, która w odpowiednim czasie będzie opublikowana, będzie zawierała wskazówki konieczne do celebracji Jubileuszu Roku 2025. W tym czasie przygotowań, już teraz raduję się myślą, że rok 2024, poprzedzający wydarzenie jubileuszowe, będzie można poświęcić wielkiej „symfonii” modlitwy. Przede wszystkim, aby odnowić pragnienie znajdowania się w obecności Pana, słuchania Go i adorowania. Ponadto, modlitwy, dla dziękczynienia Bogu za tak wielkie dary Jego miłości dla nas i za Jego dzieło stworzenia, które skłania wszystkich do szacunku oraz do konkretnego i odpowiedzialnego działania w celu jego ochrony. Modlitwy, głosu „jednego serca i jednego ducha” (por. Dz 4, 32), która realizuje się w solidarności i w dzieleniu się chlebem powszednim. Modlitwy, która pozwala każdemu mężczyźnie i każdej kobiecie na tym świecie, zwrócić się do jedynego Boga, aby wyrazić Mu to, co jest złożone w tajemnicy serca. Modlitwy, uprzywilejowanej drogi do świętości, która prowadzi do życia kontemplacją również pośród działania. Będzie to zatem intensywny rok modlitwy, w którym serca otworzą się, aby otrzymać mnogość łask, czyniąc z „Ojcze nasz”, modlitwy, której nauczył nas Jezus, program życia dla każdego swojego ucznia.
Proszę Maryję Dziewicę, aby towarzyszyła Kościołowi na drodze przygotowań do Jubileuszu, wydarzenia łaski, i z wdzięcznością przesyłam z serca Tobie oraz współpracownikom moje Błogosławieństwo.
W Rzymie, u Świętego Jana na Lateranie, 11 lutego 2022 roku, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes.
FRANCISZEK
[link widoczny dla zalogowanych] |
|
|
|
|
Teresa
Administrator
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32811
Przeczytał: 82 tematy
Skąd: z tej łez doliny Płeć: Kobieta
|
Wysłany:
Śro 15:55, 29 Cze 2022 |
|
Abp Fisichella o przygotowaniach do Jubileuszu Roku 2025
Rok 2023 poświęcony lekturze czterech konstytucji Soboru Watykańskiego II, a w roku 2024 intensywna modlitwa i duchowe przygotowania do jak najlepszego przeżycia jubileuszu – tak, na prośbę papieża Franciszka, będą wyglądać dwuletnie przygotowania do Jubileuszu Roku 2025. Zapowiedział to abp Rino Fisichella, któremu Ojciec Święty powierzył koordynowanie jubileuszowych obchodów.
Jak wyjaśnił przewodniczący dawnej Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, a obecnie Dykasterii ds. Ewangelizacji, Kościoły lokalne muszą otrzymać w najbliższych dwóch latach konieczne narzędzia, aby jak najlepiej przygotować wiernych do jubileuszu, obchodzonego w Kościele powszechnym raz na 25 lat. Skupienie się na ponownej lekturze najważniejszych dokumentów soborowych związane jest, jak wyjaśnił, z 60. rocznicą jego otwarcia, która będzie obchodzona w tym roku, 11 października. Zapowiedział, że powstaje w tym celu seria pomocy duszpasterskich, napisana „porywającym językiem, które pozwalają tym, którzy nie pamiętają tego wydarzenia, zainteresować się nim i wejść w Sobór, aby odkryć nowatorską tęsknotę, która pozwoliła Kościołowi świadomie wkroczyć w trzecie tysiąclecie jego historii.”
„W odpowiednim czasie zostaną podane informacje o bardziej szczegółowych wydarzeniach, które będą towarzyszyć tym dwóm latom, tak aby można było sporządzić wstępną syntezę przygotowawczą. Te dwa lata służą również temu, by Rzym i Włochy stały się miastem i krajem, który może ponownie pokazać się z jak najlepszej strony, ze swoją tradycją gościnności, która przez wieki czyniła z niego wspólną ojczyznę – patria communis” – zapowiedział.
Abp Fisichella wyjaśnił też, że Roku Świętego nie można zrozumieć w pełni bez kontekstu historycznego i współczesnych mu okoliczności, w jakich jest obchodzony. Najbliższy naznaczony jest paradoksalnym poczuciem potęgi techniki i zarazem ludzkiej bezbronności – co wpłynęło na wybór jego tematu: Pielgrzymi nadziei. „Kruchość, jakiej doświadczamy w ostatnich latach, oraz obawa przed gwałtownością wojen sprawiają, że kondycja ludzka staje się paradoksalna: z jednej strony odczuwamy potęgę technologii, która w zdecydowany sposób determinuje nasze czasy, z drugiej zaś często czujemy się niepewni i zdezorientowani co do własnej przyszłości. Stąd pilna potrzeba przeżywania nadchodzącego Jubileuszu w świetle nadziei” – mówił arcybiskup.
Jak powiedział hierarcha, kluczowe dla nadania kształtu wszystkim przygotowaniom było wybranie logotypu. Zaprezentowany we wtorek zwycięski projekt wyłoniono w drodze międzynarodowego konkursu, na który nadesłano 294 prace z 48 krajów, a ich autorzy mieli od 6 do 83 lat.
„Otrzymaliśmy wiele rysunków wykonanych ręcznie przez dzieci z całego świata, rysunków, będących owocem wyobraźni i prostej wiary, których oglądanie było naprawdę wzruszające. Oceniając poszczególne projekty, można było zauważyć pewne powtarzające się elementy graficzne: oprócz krzyża jako celu, do którego należy dążyć, wiele miejsca poświęcono motywowi pielgrzymowania, reprezentowanemu przez ślady stóp, ścieżki, drogi, pielgrzymów w drodze z workiem i laską (…) były też łodzie i statki z rozwiniętymi żaglami! Wielu posługiwało się metaforą światła promieniującego z gwiazdy, latarni morskiej lub szeroko otwartego okna – relacjonował abp Fisichella, podkreślając wspólne intuicje i pragnienia chrześcijan z różnych stron świata, wyrażone w konkursowych projektach. Dodał też, że wyboru ostatecznego projektu dokonał sam papież Franciszek.
Jak wyjaśnił, w ostatnich dniach Stolica Apostolska skontaktowała się ze 115 konferencjami episkopatów, aby wyznaczyły swojego delegata, odpowiedzialnego za jubileuszowe przygotowania. Po wakacjach zostanie uruchomiona uaktualniona strona internetowa i aplikacja.
Abp Fisichella wskazał też grupy i tematy, wokół których przygotowywany jest szczegółowy kalendarz przygotowań do jubileuszu (który ma być gotowy do końca tego roku) i samych jubileuszowych obchodów. Są to m.in.: rodziny, dzieci, młodzież, ruchy i stowarzyszenia, starsi, dziadkowie, niepełnosprawni, sport, chorzy i służba zdrowia, uniwersytety, środowisko ludzi pracy, chóry i chórzyści, bractwa, kapłani, osoby konsekrowane, katolicy obrządków wschodnich, katecheci, ubodzy, więźniowie.
[link widoczny dla zalogowanych] |
|
|
|
|
Teresa
Administrator
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32811
Przeczytał: 82 tematy
Skąd: z tej łez doliny Płeć: Kobieta
|
Wysłany:
Śro 15:59, 29 Cze 2022 |
|
Zaprezentowano logo Jubileuszu Roku 2025
Cztery kolorowe postaci, symbolizujące narody z czterech stron świata, trzymające się krzyża-kotwicy wśród fal – tak wygląda logo Jubileuszu Roku 2025, który będzie obchodzony pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. Jego prezentacja odbyła się we wtorek w watykańskim Pałacu Apostolskim.
Autorem logotypu, wybranego w drodze międzynarodowego konkursu jest 50-letni włoski grafik Giacomo Travisani. Wyjaśniając podczas konferencji prasowej symbolikę logotypu, tłumaczył, że gdy szukał sposobu na graficzne przedstawienie nadziei – głównego tematu jubileuszowych obchodów – od razu przyszedł mu na myśl symbol krzyża.
– Wyobraziłem sobie Papieża, współczesnego Piotra, który prowadzi lud Boży ku wspólnemu celowi, obejmując krzyż, który staje się kotwicą, mocnym punktem odniesienia dla ludzkości; a my, ludzie, chwytamy się siebie nawzajem i jego, jakbyśmy również trzymali się tej kotwicy, symbolicznie przywołując pielgrzymów wszystkich czasów – mówił – Jesteśmy „Pielgrzymami nadziei”, ponieważ nosimy w sobie lęki naszych bliźnich, pragnąc się nimi podzielić i uczynić je naszymi własnymi; na to właśnie wskazują przytulone do siebie postacie, spoglądające na Krzyż jako na koło ratunkowe.
Jak objaśnił autor, kolorowe postaci nie tylko symbolizują pielgrzymów z czterech stron świata, ale też, za sprawą barw przywołuje wartości i cechy budujące nadzieję: „Czerwony to miłość, działanie i dzielenie się; żółty, pomarańczowy to kolor ludzkiego ciepła; zielony przywołuje spokój i równowagę; niebieski to kolor bezpieczeństwa i ochrony”.
Jak czytamy w oficjalnym opisie logotypu, cztery obejmujące się postacie, wyrażają solidarność i braterstwo, a objęcie przez pierwszą z nich krzyża jest symbolem wiary i niezbywalnej nadziei. „Warto przyjrzeć się falom, które są pod spodem i które są poruszane, aby wskazać, że życiowa pielgrzymka nie zawsze toczy się po spokojnych wodach” – można przeczytać w oficjalnej interpretacji – Obraz ten pokazuje, że droga pielgrzyma nie jest kwestią indywidualną, ale wspólnotową, naznaczoną rosnącym dynamizmem, który coraz bardziej zmierza ku Krzyżowi. Krzyż nie jest bynajmniej statyczny, ale dynamiczny, pochyla się ku ludzkości, jakby chciał wyjść jej naprzeciw i nie pozostawić samej sobie, ale daje pewność obecności i bezpieczeństwo nadziei.
[link widoczny dla zalogowanych] |
|
|
|
|
Teresa
Administrator
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32811
Przeczytał: 82 tematy
Skąd: z tej łez doliny Płeć: Kobieta
|
Wysłany:
Wto 17:45, 11 Paź 2022 |
|
Rozpoczynają się oficjalne przygotowania do Jubileuszu 2025
Mszą w rocznicę zwołania Soboru Watykańskiego II rozpocznie się oficjalny czas przygotowań do Jubileuszu 2025 r., który sprowadzi miliony pielgrzymów do Wiecznego Miasta. „Turystyka […] umieszczona w relacji do ewangelizacji staje się jednym z podstawowych mediów głoszenia Dobrej Nowiny dzisiejszemu światu” – podkreśla abp Rino Fisichella, odpowiedzialny za organizację celebracji szczególnego czasu miłosierdzia.
Przygotowania są już w zaawansowanym stadium. Przedstawiono projekty rządowi włoskiemu i władzom Rzymu, trwają prace wykończeniowe nad dokładnym kalendarzem uroczystości oraz nad utworzeniem odpowiednich udogodnień informacyjnych. Zbliżająca się rocznica rozpoczęcia Soboru stanowi okazję do „ponownego studium czterech konstytucji soborowych”. Zaś 2024 r. ma być rokiem modlitwy.
W tle przygotowań jest także odnowa postrzegania turystyki w Kościele. Zakończył się VIII Światowy Kongres Duszpasterstwa Turystki, który ujawnił duży potencjał już istniejących instytucji religijnych związanych z podróżowaniem. Jednocześnie trwają przemiany na poziomie urzędów watykańskich, gdzie od początku czerwca włączono te kwestie w kompetencje Dykasterii ds. Ewangelizacji. Abp Fisichella podkreśla wagę wspomnianego wydarzenia, wskazując, że „tworzy ono specjalną przestrzeń dla ewangelizacji”.
„Fakt, że turystyka staje się dzisiaj integralną częścią zagadnień dotyczących ewangelizacji, dostarcza stymulacji do rozwoju i stanowi naturalną konsekwencję cech pielgrzymowania. Starożytny czy średniowieczny pielgrzym to odpowiednik dzisiejszego turysty, ponieważ był on niezwykle zainteresowany kulturą i pięknem. Ponadto napotykał na liczne potrzeby podczas swojej podróży oraz następowała autentyczna wymiana kulturowa. Turystyka bardzo się dziś zmieniła. Kiedyś mieliśmy zaplanowane pielgrzymki i wyjazdy grupowe, teraz natomiast co najmniej 50 proc. nie jest już zorganizowana, ale działa na zasadzie «last minute». To rodziny, jednostki zbierają się i wyjeżdżają. W tym miejscu ma początek wielki problem gościnności oraz tego, jak przekazać piękno, kulturę, historię naszych miejsc” – zaznacza abp Fisichella.
[link widoczny dla zalogowanych] |
|
|
|
|
Teresa
Administrator
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32811
Przeczytał: 82 tematy
Skąd: z tej łez doliny Płeć: Kobieta
|
Wysłany:
Pon 17:36, 06 Mar 2023 |
|
Abp Fisichella: ku rokowi jubileuszowemu, odkrywając Vaticanum II
Watykańska Dykasteria ds. Ewangelizacji chce wykorzystać czas przed jubileuszem roku 2025 do większego zaznajomienia wiernych z Soborem Watykańskim II. Jest to odpowiedź na wyraźną prośbę Ojca Świętego, który wskazał, że odkrycie soborowego dziedzictwa, a szczególnie czterech soborowych konstytucji, może pomóc wiernym przełożyć je na konkret codziennego życia.
W tym celu dykasteria przygotowała 34 krótkie opracowania zatytułowane „Jubileusz 2025 – zeszyty soborowe” mające zostać opublikowane także w innych językach niż włoski. Wprowadzenie do pierwszej pozycji mówiącej o historii Vaticanum II napisał Papież Franciszek, podkreślając znaczenie tego wydarzenia w ubiegłym czasie i dla przyszłości Kościoła. „Choć minęło 60 lat, to musimy uczyć się przekładać soborowe deklaracje na życie współczesne, używając do tego nowoczesnego języka, który dotrze do współczesnych pokoleń” – mówi Radiu Watykańskiemu abp Rino Fisichella, pro-prefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji, na czele której stoi obecnie sam Ojciec Święty.
„Ma to towarzyszyć jubileuszowi, którego hasło brzmi «Pielgrzymi nadziei». Oznacza to wyruszenie w drogę, czego się nie improwizuje, do pielgrzymki trzeba się przygotować i wiedzieć, do jakiego celu się zmierza. Nadzieja zachęca nas do spoglądania na tej drodze w przyszłość, ale i zaczerpnięcia z historii, by rzucić światło na naszą teraźniejszość – mówi abp Fisichella. – Jako dykasteria patrzymy na zbliżający się jubileusz z wielkim entuzjazmem. Z każdym dniem rośnie zainteresowanie tym wydarzeniem nie tylko w kręgach kościelnych, ale także w tych związanych z kulturą, sztuką, czy chociażby szlakami pielgrzymkowymi wiodącymi do Rzymu, jak np. Via Francigena. Trwają również prace nad hymnem jubileuszowym, otrzymaliśmy już 40 partytur z całego świata. Dodam, że zeszyty soborowe przygotowali nie tylko teolodzy, ale również młodzi ludzie oraz dziennikarze, co zaowocowało pociągającą formą i dobrym współczesnym językiem.“
[link widoczny dla zalogowanych] |
|
|
|
|
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB
© 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme ::
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
|