Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Papież ustanowił Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 21:09, 11 Sie 2015 Powrót do góry

Papież ustanowił Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia

[link widoczny dla zalogowanych]

Już od tego roku w dniu 1 września będzie obchodzony w Kościele katolickim Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia, tak jak ma to już miejsce w Kościele prawosławnym.

W datowanym 6 sierpnia liście do kardynałów: Petera Turksona, przewodniczącego Papieskiej „Iustitia et Pax” oraz Kurta Kocha, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, papież wyjaśnił, że inicjatywa ta wynika z „podzielanej wspólnie z patriarchą ekumenicznym Bartłomiejem troski o przyszłość stworzenia” i jest odpowiedzią na sugestię wyrażoną przez jego przedstawiciela, metropolitę Pergamonu, Jana (Zizioulasa) podczas prezentacji encykliki „Laudato si’” w Watykanie.

- Jako chrześcijanie pragniemy wnieść swój wkład w rozwiązanie kryzysu ekologicznego, wobec którego staje obecnie ludzkość. W tym celu musimy przede wszystkim z naszego bogatego dziedzictwa duchowego czerpać motywacje ożywiające pasję ochrony stworzenia, nie zapominając nigdy, że dla wierzących w Jezusa Chrystusa, Słowo Boże, które dla nas stało się ciałem, „duchowość nie jest odłączona od ciała ani też od natury czy realiów tego świata, ale żyjemy z nimi i w nich, w jedności ze wszystkim, co nas otacza” (LS, 216). Kryzys ekologiczny wzywa więc nas do głębokiego nawrócenia duchowego: chrześcijanie są wezwani do „nawrócenia ekologicznego, które wiąże się z rozwijaniem wszystkich konsekwencji ich spotkania z Jezusem w relacjach z otaczającym ich światem” (LS, 217). Albowiem „życie powołaniem, by być obrońcami dzieła Bożego, jest istotną częścią życia uczciwego, nie zaś czymś opcjonalnym, ani też drugorzędnym elementem doświadczenia chrześcijańskiego” (tamże) - napisał Franciszek.

Wyjaśnił, że doroczny Światowy Dzień Modlitwy o Ochronę Stworzenia będzie dla każdego wierzącego i wspólnot okazją do odnowienia swego „powołania stróżów stworzenia”, do dziękowania Bogu za „wspaniałe dzieło, które powierzył naszej trosce” oraz do przyzywania Jego pomocy w ochronie stworzenia i Jego miłosierdzia za „grzechy popełnione przeciwko światu, w którym żyjemy”.

Wskazał, że obchody w tym samym dniu, co w Kościele prawosławnym są świadectwem „wzrastającej komunii z naszymi braćmi prawosławnymi”. - Żyjemy w świecie, w którym wszyscy chrześcijanie stają wobec identycznych i poważnych wyzwań, na które musimy wspólnie odpowiedzieć, aby być bardziej wiarygodni i skuteczni. Dlatego pragnę, by ten Dzień mógł objąć, w taki czy inny sposób, inne Kościoły i Wspólnoty kościelne, a także by był obchodzony w harmonii z inicjatywami Światowej Rady Kościołów, podejmowanymi w tej sprawie - zalecił papież.

Poprosił kard. Turksona, by o ustanowieniu Dnia poinformował komisje „Iustitia et Pax” konferencji biskupich oraz krajowe i międzynarodowe organizacje zaangażowane w dziedzinie ekologii. Chodzi o to, aby w jego obchody włączał się cały lud Boży: kapłani, zakonnicy, zakonnice i wierni świeccy. Papieska Rada ma czuwać, we współpracy z konferencjami episkopatu, nad przeprowadzeniem odpowiednich inicjatyw promocyjnych i animacyjnych, aby te „doroczne obchody były znaczącym czasem modlitwy, refleksji, nawrócenia i przyjęcia konsekwentnego stylu życia”.

Z kolei kard. Kocha Franciszek poprosił o nawiązanie koniecznych kontaktów z Patriarchatem Ekumenicznym i innymi instancjami ekumenicznymi, aby ten Dzień Modlitwy mógł stać się „znakiem drogi przebytej wspólnie przez wszystkich wierzących w Jezusa Chrystusa”. Ponadto Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan ma zająć się koordynacją obchodów Dnia z podobnymi inicjatywami podejmowanymi przez Światową Radę Kościołów.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 11:42, 04 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 20:28, 26 Sie 2015 Powrót do góry

Papież zaprasza na obchody Światowego Dnia Modlitwy za Ochronę Stworzenia

Image

Papież podczas audiencji ogólnej

Na środowej audiencji ogólnej Papież Franciszek przypomniał, że w przyszły wtorek, 1 września, Kościół po raz pierwszy będzie obchodził Światowy Dzień Modlitwy za Ochronę Stworzenia. Z tej okazji w Watykanie w Bazylice św. Piotra o godz. 17:00 będzie miała miejsce specjalna Liturgia Słowa. Ojciec Święty zachęcił wszystkich do udziału w tym wydarzeniu oraz do wspólnej modlitwy za ochronę stworzenia.

„W modlitewnej jedności z naszymi braćmi prawosławnymi i wszystkimi ludźmi dobrej woli, chcemy wnieść nasz wkład w przezwyciężenie kryzysu ekologicznego, który przeżywa dziś ludzkość. Na całym świecie różne lokalne wspólnoty kościelne przygotowały z tej okazji stosowne inicjatywy modlitwy i refleksje, aby ten dzień stał się ważną chwilą, również ze względu na potrzebę przyjęcia konsekwentnego stylu życia” – powiedział Papież.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 11:43, 04 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 10:29, 02 Wrz 2016 Powrót do góry

Orędzie Papieża na Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia

Image

Fresk Michała Anioła ukazujący moment stworzenia człowieka

„Bóg dał nam ziemię, abyśmy ją «uprawiali i strzegli» z szacunkiem i w sposób zrównoważony”. Tak brzmi papieski tweet na obchodzony dzisiaj Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia, ustanowiony w Kościele katolickim przez Franciszka w ub. r. Głównym punktem działalności Ojca Świętego są nieszpory sprawowane z tej okazji późnym popołudniem w Bazylice Watykańskiej.

Dziś także zaprezentowano w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej orędzie Franciszka na Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia. Zostało ono zatytułowane: „Bądźmy miłosierni wobec naszego wspólnego domu”. Tytuł ten nawiązuje do trwającego obecnie Roku Miłosierdzia i do tematu często cytowanej w opublikowanym dziś dokumencie encykliki „Laudato si’”, poświęconej właśnie trosce o wspólny dom.

Przesłanie przedstawił kard. Peter Turkson. Ten afrykański duchowny, pochodzący z Ghany, jest aktualnie przewodniczącym Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”, a od początku przyszłego roku stanie na czele nowoutworzonej przez Ojca Świętego Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

„Papież Franciszek ma nadzieję, że ten Dzień Modlitwy będzie dla poszczególnych wiernych i wspólnot cenną okazją, by osobiście potwierdzić na nowo swoje powołanie jako stróżów stworzenia. Jest więc bardzo stosowne, że pierwsze papieskie orędzie na Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia pojawiło się w ciągu Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Jesteśmy bowiem wezwani, by okazać miłosierdzie naszemu wspólnemu domowi i uznać ze skruchą nasze grzechy przeciwko stworzeniu oraz poprawić nasze postępowanie dzięki miłosiernej łasce Boga” – mówił kard. Turkson.

W swoim orędziu Papież zachęca do rachunku sumienia z grzechów przeciwko stworzeniu i do „nawrócenia ekologicznego”, czyli zmiany stylu życia, zarówno osobistego, jak i w skali międzynarodowej. Wymienia takie małe gesty, jak „oszczędne używanie plastiku i papieru, nie marnowanie wody, żywności i energii elektrycznej czy używanie transportu publicznego”.

Jednocześnie Ojciec Święty wzywa narody do wyrównania „długu ekologicznego” między Północą a Południem świata, czy też dotrzymania międzynarodowych umów o zapobieganiu zmianom klimatycznym. Proponuje także dodanie do tradycyjnych uczynków miłosierdzia jeszcze jednego. Pisze o tym następująco:

„Życie chrześcijańskie obejmuje praktykowanie tradycyjnych uczynków miłosierdzia względem ciała i względem duszy. Zazwyczaj myślimy o każdym uczynku miłosierdzia z osobna oraz w powiązaniu z jakimś dziełem: szpitalami dla chorych, stołówkami dla głodnych, schroniskami dla bezdomnych, szkołami dla potrzebujących wykształcenia, konfesjonale i kierownictwie duchowym dla tych, którzy potrzebują porady i przebaczenia... Ale jeśli spojrzymy na nie wszystkie razem, przesłanie brzmi, iż przedmiotem miłosierdzia jest samo życie ludzkie i to w swojej całości. Oczywiście obejmuje to troskę o wspólny dom. Zatem pozwalam sobie zaproponować dopełnienie dwóch tradycyjnych zestawów uczynków miłosierdzia, dodając do każdego z nich troskę o wspólny dom”.

Na prezentacji orędzia podkreślono też ekumeniczny charakter obchodów Dnia Stworzenia. Sekretarz Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan bp Brian Farrell przypomniał, że to już w 1989 r. patriarcha Konstantynopola Dimitrios zadecydował, by 1 września, którym w tradycji bizantyjskiej rozpoczyna się rok kościelny, poświęcić modlitwie o ochronę stworzenia. W tym dniu w liturgii prawosławnej czyta się biblijny opis stworzenia świata.

Sprawie tej ochrony z oddaniem służy jego następca Bartłomiej, który zyskał sobie miano „zielonego patriarchy”. A przedstawiciel Patriarchatu Ekumenicznego metropolita Joannis Zizioulas przy okazji ubiegłorocznej prezentacji encykliki „Laudato si’” w Watykanie, zaproponował Papieżowi wspólny dzień modlitw w tej intencji. Franciszek podjął tę myśl, ustanawiając w Kościele katolickim dzisiejsze obchody. Wiele Kościołów chrześcijańskich przyłączyło się do tej inicjatywy, przyjmując tę samą, lub bardzo zbliżoną datę.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 11:44, 04 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 10:36, 02 Wrz 2016 Powrót do góry

Franciszek odprawił Nieszpory z okazji Światowego Dnia Modlitwy o Dzieło Stworzenia

Image

Franciszek przewodniczył 1 września w bazylice św. Piotra nieszporom z okazji obchodzonego w tym dniu Światowego Dnia Modlitwy o Dzieło Stworzenia. W homilii kaznodzieja Domu Papieskiego o. Raniero Cantalamessa OFMCap podkreślił rolę człowieka, stworzonego na obraz i podobieństwo Boże, w trosce o stworzenie i środowisko powierzone mu przez Stwórcę. "My, wierzący, mamy być głosem nie tylko istot nieożywionych, ale także naszych braci i sióstr, którzy nie dostąpili łaski wiary" - zaznaczył mówca.

W czasie nabożeństwa odczytano fragmenty 13. rozdziału Księgi Mądrości i jednego z "Przemówień" św. Piotra Chryzologa z V wieku. I do niego nawiązał na początku swego kazania włoski kapucyn. Zwrócił uwagę, że ten wielki teolog i Doktor Kościoła ponad 15 wieków temu przestrzegał człowieka, aby zadawał sobie pytanie nie o to, co może osiągnąć, ale po co został stworzony. Mówca zauważył również, że o ile przed wiekami człowiek czuł się prochem, który w proch się obróci, dziś natomiast niektórzy niewierzący ludzie nauki starają się przedstawić człowieka jako nic nieznaczącą istotę w bezmiarze wszechświata, która pojawiła się tam przez przypadek.

W tym kontekście kaznodzieja przypomniał, że tylko człowiek jako istota stworzona na obraz i podobieństwo Boże uczestniczy w głębokim, intymnym istnieniu Boga, pozostającym w relacji miłości między Ojcem, Synem i Duchem Świętym. I tylko on, będąc osobą zdolną do wolnych i świadomych więzi z innymi, uczestniczy w osobowym i relacyjnym wymiarze Boga. W tym sensie jest panem świata, ale nie jest to triumfalizm, lecz ponoszenie odpowiedzialności za słabych, ubogich i bezbronnych - przekonywał kaznodzieja papieski.

Między Stwórcą a stworzeniem istnieje "przepaść ontologiczna", która jednak dzięki łasce może się ona wypełnić na tyle, że jest ona mniejsza niż między człowiekiem a resztą stworzenia. Czyż to wszystko nie jest formą triumfalizmu rasowego i może prowadzić do bezwzględnego panowania nad innymi stworzeniami, ze skutkami łatwymi do przewidzenia i częściowo już istniejącymi? - zapytał mówca. I odpowiedział, że nie, jeśli człowiek postępuje naprawdę na obraz i podobieństwo Boże, jeśli jest "bytem w komunii", czyli nie jest egoistą, nie zamyka się w sobie i nie zapomina o innych.

Wcielenie Słowa nadało jeszcze większy sens trosce o słabych i ubogich, niezależnie od rasy czy religii, do których należą - podkreślił zakonnik.

Przechodząc następnie do spraw środowiska zwrócił uwagę, że "najgorsze szkody środowisku" i "ubóstwo wielkich mas ludzkich" są wytworem "nienasyconego pożądania niektórych powiększania ponad miarę własnych dóbr i korzyści". Jednocześnie zauważył, że niekiedy uświadamiamy sobie boleśnie, że nie jesteśmy panami ziemi, gdy dochodzi do takich zdarzeń jak niedawne straszne trzęsienie ziemi we Włoszech. W tym kontekście o. Cantalamessa przypomniał, że dla św. Franciszka z Asyżu "miłość do ubóstwa i do stworzenia miały tę samą wartość i wspólny korzeń w jego radykalnym odrzuceniu chęci posiadania". Podkreślił, że z "intymnej więzi między ubogimi a kruchością planety" Ojciec Święty uczynił jedną z "osi nośnych" swej encykliki "Laudato si".

W obliczu takich tragedii jak wspomniane trzęsienie ziemi powraca pytanie: "Gdzie był Bóg?" - mówił dalej kaznodzieja papieski. I wyjaśnił: "Był z tymi, którzy cierpią i przyjmując w pokoju ofiary, pukające do bram Jego raju". Dodał, że Bóg zaprojektował stworzenie nie tak, jakby chodziło o maszynę czy komputer, ale możemy mówić o swego rodzaju "wolności", którą obdarzył On materię, aby zmieniała się zgodnie z własnymi zasadami i normami. Jezus zapewnia nas od początku, że istota ludzka nigdy nie jest całkowicie we władzy wyłącznie elementów ludzkich, ale ma dodatkowo swą godność i wielkość, otrzymaną od Boga.

Mówca zwrócił również uwagę, że św. Franciszek modli się nie "za" stworzenie i o jego przetrwanie, ale "ze" stworzeniem lub "za sprawę stworzenia" albo jeszcze "z powodu stworzenia". Podkreślił, że człowiek ma bardzo wiele zadań wobec stworzenia, a wśród najważniejszych z nich wymienił troskę o wodę, powietrze, klimat, energię, obronę zagrożonych gatunków. Mówi się o tym na wszelkich spotkaniach i konferencjach ekologicznych, niewiele natomiast uwagi poświęca się - poza spotkaniami w gronie ludzi wierzących - modlitwie. Tego rodzaju obowiązek jest doksologią, czyli chwaleniem Boga jako Stwórcy stworzenia - zaznaczył kaznodzieja. I dodał, że ekologia bez doksologii czyni wszechświat ciemnym niczym ogromna szklana mapa świata bez podświetlenia od środka.

"My, ludzie wierzący, musimy być głosem nie tylko stworzeń pozbawionych duszy, ale także naszych braci i sióstr, którzy nie zaznali łaski wiary. Nie zapominajmy zwłaszcza wielbić Boga za zdumiewające osiągnięcia techniki" - zaapelował mówca. Wyraził przekonanie, że gdyby św. Franciszek miał dzisiaj coś do powiedzenia na temat ekologii, a w jego czasach nie było jeszcze takiej potrzeby, to tylko: modlić się "ze" stworzeniem, o jego przetrwanie lub z jego powodu.

Po kazaniu w modlitwie wiernych proszono Boga m.in. o błogosławieństwo Boże dla Kościoła i całego stworzenia, o sprawiedliwość i pokój dla świata, za osoby konsekrowane i żyjące w czystości, za ubogich i o wieczny pokój dla zmarłych.

[link widoczny dla zalogowanych]



Nieszpory za ochronę stworzenia: ekologizmy gardzące człowiekiem sprzeczne z Biblią

Image

O. Raniero Cantalamessa

Podstawowym obowiązkiem człowieka względem stworzenia jest użyczenie mu głosu, aby mogło wychwalać Stwórcę za Jego dzieło – usłyszał Papież podczas specjalnych nieszporów, jakie odprawiono dziś późnym popołudniem w Bazylice św. Piotra. Ta liturgia stanowiła w Watykanie główny punkt obchodów Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Stworzenia. Nieszporom przewodniczył Ojciec Święty, ale homilię wygłosił kaznodzieja domu papieskiego o. Raniero Cantalamessa.

Na wstępie odciął się on wyraźnie od ekologizmów, w których przejawia się pogarda dla człowieka i marginalizowanie jego roli. Przypomniał on, że wizja ta jest sprzeczna z objawieniem biblijnym, z jego ekologią humanistyczną. Świat bowiem został stworzony dla człowieka i ze względu na niego. Jego szczególna, nadrzędna względem całego świata pozycja wynika z faktu, że został on utworzony na obraz i podobieństwo Boga. Dlatego przepaść, jaka dzieli człowieka od reszty stworzenia jest jeszcze większa niż ta, jaka dzieli człowieka od jego Stworzyciela.

„Pojawia się tu jednak od razu obiekcja, i to nie tylko ze strony niewierzących. Czy to wszystko nie jest jakimś triumfalizmem rasowym? Czy nie prowadzi to przypadkiem do bezwzględnego panowania człowieka nad resztą stworzenia, z konsekwencjami, które łatwo można przewidzieć, i które niestety już widzimy? Nie! Ale pod warunkiem, że człowiek zachowuje się rzeczywiście jak obraz Boga. (...) Władza człowieka nad wszechświatem nie jest zatem triumfalizmem gatunku, lecz podjęciem odpowiedzialności za słabych, ubogich, bezbronnych” – mówił o. Cantalamessa.

Papieski kaznodzieja przypomniał tu o wkładzie, jaki wniósł do teologii św. Franciszek z Asyżu. Dla niego ważne było nie tylko to, że Bóg stał się człowiekiem, ale w jaki sposób się nim stał, a zatem pokora i ubóstwo Syna Bożego. To umiłowanie ubóstwa, które widzimy zarówno u Jezusa, jak i u Franciszka, uczy nas właściwego stosunku do stworzenia. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza dziś, kiedy przekonujemy się, że to właśnie żądza posiadania, zysku za wszelką cenę powoduje największe zniszczenia w środowisku, a zarazem prowadzi do zubożenia ogromnych rzesz ludzi.

Odwołując się ponownie do objawienia biblijnego o. Cantalamessa zwrócił uwagę na najważniejszy z obowiązków człowieka, który wynika z jego uprzywilejowanej pozycji we wszechświecie.

„Człowiek ma wiele powinności względem stworzenia, jedne bardziej pilne od innych: woda, powietrze, klimat, energia, ochrona zagrożonych gatunków... Mówi się o tym w gronie ekologów i na spotkaniach, które zajmują się ekologią. Jest jednak jeden obowiązek człowieka względem stworzenia, o którym mówić nie można, chyba że się jest wśród wierzących. Dlatego ważne jest, aby ten obowiązek znalazł się w centrum tej modlitwy. Tą powinnością jest doksologia, oddanie chwały Bogu za stworzenie. Ekologia bez doksologii odbiera światu jego blask, sprawia, że jest on niczym wielki szklany globus, w którym brakuje światła oświetlającego go od środka. Niebo i ziemia są pełne twej chwały – mówi jeden z Psalmów. Tak to prawda, są pełne chwały, ale nie mogą jej wyzwolić. Podobnie jak kobieta w ciąży potrzebuje pomocy położnej, tak i one potrzebują pomocy, by wydać to, czego są pełne. Tymi położnymi chwały Bożej musimy być my, stworzenie, uczynione na obraz Boga” – podkreślił papieski kaznodzieja.

O. Cantalamessa zauważył, że takiej właśnie postawy uczy nas również św. Franciszek z Asyżu. On nie modli się za stworzenie, o jego ochronę. On modli się wraz z stworzeniem i ze względu na nie wychwala Boga – przypomniał papieski kaznodzieja podczas Nieszporów sprawowanych przez Ojca Świętego z okazji Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Stworzenia.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 11:48, 04 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 10:41, 02 Wrz 2016 Powrót do góry

Abp Gądecki: potraktujmy poważnie nauczanie Franciszka o ekologii

Image

Nauczanie Franciszka o ekologii jest "rzeczą nową, której należy poświęcić znacznie większą uwagę, niż dotąd" - powiedział przewodniczący polskiego Episkopatu, nawiązując do ogłoszonego w czwartek papieskiego orędzia na Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia.

Abp Gądecki podkreślił, że ogłoszone orędzie Franciszka jest dokumentem dużej wagi, gdyż jest to "pierwsze papieskie orędzie na Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia". Ponadto zawiera ono "uniwersalną i ekumeniczną perspektywę", gdyż skierowane jest nie tylko do Kościoła katolickiego, ale do wszystkich ludzi, w tym i innych religii. Papież odwołuje się w nim do dorobku prawosławia w dziedzinie troski o Stworzenie, do licznych wypowiedzi przedstawicieli Kościoła prawosławnego, na czele z patriarchą ekumenicznym Bartłomiejem.
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]



Patriarcha Bartłomiej: tylko umiar i powściągliwość przywracają równowagę w przyrodzie

Image

Ludzkie namiętności, zachłanności, chciwości, egoizm, drapieżna żarłoczność są zarówno przyczyną, jak i skutkiem przeżywanego obecnie kryzysu ekologicznego. Tylko umiar i wstrzemięźliwość w korzystaniu ze zdobyczy nowoczesnej nauki i techniki mogą uzdrowić sytuację i przywrócić równowagę w przyrodzie. Zwrócił na to uwagę patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I w orędziu na przypadający 1 września Światowy Dzień Modlitw i Troski o Dzieło Stworzenia, który Kościoły prawosławne obchodzą z Kościołem katolickim.


1 września to także początek prawosławnego roku kościelnego. Od 1989 roku tego dnia rozpoczyna się również rokrocznie w prawosławiu tzw. „czas stworzenia”.
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 11:28, 01 Wrz 2023, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 16:08, 03 Wrz 2016 Powrót do góry

Franciszek o grzechach przeciw stworzeniu
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]



Bądźmy miłosierni wobec naszego wspólnego domu - wersja polska
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 11:37, 01 Wrz 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 11:43, 01 Wrz 2023 Powrót do góry

„Pojutrze, 1 września, obchodzimy Światowy Dzień Modlitw o Opiekę nad Stworzeniem, inaugurujący Czas Stworzenia, który potrwa do 4 października, święta św. Franciszka z Asyżu. W tym dniu planuję opublikować adhortację, drugie Laudato si'. Dołączmy do naszych chrześcijańskich braci i sióstr w zobowiązaniu do troski o stworzenie jako święty dar Stwórcy. Stańmy po stronie ofiar niesprawiedliwości środowiskowej i klimatycznej, dążąc do zakończenia tej bezsensownej wojny przeciwko naszemu wspólnemu domowi, która jest straszliwą wojną światową. Wzywam was wszystkich do pracy i modlitwy o to, by nasza planeta znów obfitowała w życie.“

Papież: 4 października druga część Laudato si' o kryzysach klimatycznych

Image

Od 1 września do 4 października obchodzony jest Czas Stworzenia. Na zakończenie tego okresu zwiększonej troski o nasz wspólny dom Papież opublikuje drugą część Laudato si' w formie adhortacji, jak to zapowiedział na dzisiejszej audiencji generalnej. List ten będzie odnosił się głównie do ostatnich kryzysów klimatycznych.

Przemawiając do delegacji prawników z państw członkowskich Rady Europy, Franciszek zapowiedział 21 sierpnia, że pracuje nad aktualizacją encykliki opublikowanej w 2015 roku. „Piszę drugą część Laudato si', aby zaktualizować bieżące kwestie” – mówił wówczas Papież, gdyż ekstremalne zjawiska w dalszym ciągu dotykają ludność na wszystkich kontynentach.

Ojciec Święty wrócił dzisiaj do tego tematu na audiencji generalnej, bardziej szczegółowo opisując swoje zamierzenia.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 11:51, 01 Wrz 2023 Powrót do góry

Teresa napisał:

Patriarcha Bartłomiej: tylko umiar i powściągliwość przywracają równowagę w przyrodzie

Ludzkie namiętności, zachłanności, chciwości, egoizm, drapieżna żarłoczność są zarówno przyczyną, jak i skutkiem przeżywanego obecnie kryzysu ekologicznego. Tylko umiar i wstrzemięźliwość w korzystaniu ze zdobyczy nowoczesnej nauki i techniki mogą uzdrowić sytuację i przywrócić równowagę w przyrodzie. Zwrócił na to uwagę patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I w orędziu na przypadający 1 września Światowy Dzień Modlitw i Troski o Dzieło Stworzenia, który Kościoły prawosławne obchodzą z Kościołem katolickim.


1 września to także początek prawosławnego roku kościelnego. Od 1989 roku tego dnia rozpoczyna się również rokrocznie w prawosławiu tzw. „czas stworzenia”.
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Patriarcha Bartłomiej: atak Rosji na Ukrainę przykładem niszczenia stworzenia

Image

„Konsekwencje kryzysu ekologicznego muszą być skonfrontowane przede wszystkim na poziomie praw człowieka” – podkreśla ekumeniczny patriarcha Konstantynopola. W swoim przesłaniu na Światowy Dzień Modlitw o Opiekę nad Stworzeniem Bartłomiej wskazuje jedność każdej jednostki i całych społeczeństw ze społeczeństwem. Jako przykład rażącego naruszenia różnych sfer, w tym tej naturalnej, podaje rosyjską agresję na Ukrainę. „Powtarzamy z emfazą: wojna powinna się skończyć” – pisze.

Prawosławny hierarcha zwraca uwagę na różnorodne zniszczenia spowodowane przez inwazję na naszych wschodnich sąsiadów. Chodzi o zanieczyszczenie powietrza i wody, niebezpieczeństwo użycia broni jądrowej czy utraty kontroli nad elektrowniami atomowymi, pyły z wysadzanych budynków, wylesianie, zubożenie gleby rolnej. „Każdy akt wojny stanowi także wojnę przeciw stworzeniu w takim stopniu, w jakim jest zagrożeniem przeciwko środowisku naturalnemu” – podkreśla patriarcha Bartłomiej.

Widząc takie powiązania między kwestiami społecznymi i ekologicznymi, prawosławny hierarcha apeluje o całościowe spojrzenie na problemy. Zachęcając do głębokiej modlitwy wzywa, aby wprowadzać realne rozwiązania dążące do prawdziwej sprawiedliwości zarówno pomiędzy ludźmi, jak i między ludźmi a resztą stworzenia.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 12:01, 01 Wrz 2023 Powrót do góry

Starszy tekst - katecheza Jana Pawła II z 1998 roku.

Duch i «bóle rodzenia» stworzenia (Rz 8, 22)
Katecheza wygłoszona podczas audiencji generalnej 19.08.1998
Jan Paweł II


(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)