Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Apel Papieża o ogólnoświatowy zakaz macierzyństwa zastępczeg Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 18:47, 14 Sty 2024 Powrót do góry

Dorośli, którzy urodzili się z surogacji, prosili Papieża o interwencję

Image

Apel Papieża o ogólnoświatowy zakaz macierzyństwa zastępczego

Apel Papieża o ogólnoświatowy zakaz macierzyństwa zastępczego to ważny głos. Franciszek pokazuje, że surogacja jest sprzeczna z koncepcją praw człowieka zarówno w odniesieniu do dzieci, jak i do kobiet – mówi Susanne Kummer, dyrektor Instytutu Bioetyki przy Konferencji Episkopatu Austrii. Przypomina, że w niektórych krajach nawet psy są lepiej traktowani niż matki surogatki. W Kanadzie na przykład prawo zakazuje hodowcom odstawiania szczeniąt od suki przed ukończeniem trzeciego miesiąca życia.

Franciszek podjął ten temat podczas dorocznego spotkania z korpusem dyplomatycznym. Zauważył, że macierzyństwo zastępcze poważnie uwłacza godności dziecka, jak i kobiety, wykorzystuje trudną sytuację materialną matki „Dziecko jest zawsze darem, a nigdy przedmiotem kontraktu. Dlatego oczekuję od wspólnoty międzynarodowej działań na rzecz powszechnego zakazu tej praktyki” - powiedział Papież.

Odnosząc się do tych słów, austriacka bioetyk potwierdza, że nie ma czegoś takiego, jak neutralne pod względem etycznym macierzyństwo zastępcze. Papież zaś skupia się zarówno na dzieciach, jak i na kobietach, które są wykorzystywane emocjonalnie i fizycznie, gdy wchodzą do tak zwanego przemysłu reprodukcyjnego, który bardzo często obejmuje kobiety z ubogich środowisk, które nie są niezależne i same doświadczają dramatycznych sytuacji, gdy to dziecko, które nosiły w swym ciele, zostaje im odebrane po dziewięciu miesiącach, ponieważ zostało to przewidziane w umowie.

Susanne Kummer podała, że z Papieżem skontaktowali się w ostatnim czasie dorośli już ludzie, którzy urodzili się w wyniku praktyki macierzyństwa zastępczego. Opowiadając mu swych doświadczeniach prosili go, by zaapelował o powszechny zakaz tej praktyki. Była wśród nich francuska ateistka i feministka Olivia Morel, która sama urodziła się z matki zastępczej. Doświadczyła na własnej skórze, co to znaczy być produktem firmy. Twierdzi, że jest to procedura poniżająca. Szczególnie traumatyczne jest nie tylko oddzielenie od matki biologicznej, ale sam fakt, że od samego początku swego istnienia jest się dzieckiem, które zostało wymienione za pieniądze. I dlatego poprosiła Papieża o zajęcie publicznego stanowiska w tej sprawie.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32802 Przeczytał: 29 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 17:23, 08 Kwi 2024 Powrót do góry

Przyszła na świat w wyniku surogacji, dziś walczy o jej zakaz

Image

W Rzymie dobiegła końca międzynarodowa konferencja poświęcona praktyce surogacji. Uczestniczyła w niej m.in. Olivia Maurel, Francuzka, która sama przyszła na świat w wyniku macierzyństwa zastępczego, a dziś zabiega o powszechny zakaz tego procederu. Dla niemowlaka genetyka się nie liczy – mówi Maurel. – Matką dla niego jest kobieta, która nosiła je w swoim łonie, której głos nauczył się rozpoznawać.

Jak dodaje Francuzka, zerwanie relacji z matką zawsze stanowi traumę. Czasami to nieuniknione, ale fakt, że ktoś to z góry zakłada i planuje, jest po prostu okrucieństwem. „Na to właśnie chcę zwrócić uwagę – mówi Radiu Watykańskiemu 33-letnia matka trojga dzieci. – Więź z matką jest czymś oczywistym. Zawsze wiadomo, kto jest matką. To ona rodzi dziecko. Przez dziewięć miesięcy dzieje się tyle rzeczy. Temu nie da się zaprzeczyć. Wiemy dobrze, iż dziecko w łonie matki słyszy jej głos. I po narodzinach instynktownie jej szuka. A tu postanawia się, że ta więź zostanie przerwana. To zawsze stanowi traumę dla dziecka. Jak przy adopcji. Lecz w tym wypadku porzucenie dziecka przez matkę zostaje zaprogramowane i dlatego jest to tym straszniejsze”.

Oliva Maurel zastrzega, że nie obwinia swoich rodziców, ale system, który podsunął im takie rozwiązanie. Walka z tym systemem staje się coraz trudniejsza, ponieważ stoją za nim ogromne interesy. Już dziś rynek macierzyństwa zastępczego wart jest 14 mld dolarów, a szacuje się, że do roku 2032 jego wartość wzrośnie do 130 mld. To z takiego powodu w mediach dominuje wyłącznie pozytywna narracja o surogacji. „Wyprodukowani” w ten sposób ludzie boją się mówić o swoich cierpieniach. Maurel przyznaje, że sama zawsze nosiła na sobie konsekwencję tej traumy, obawiała się ponownego porzucenia, popadła w nałogi, miała próby samobójcze.

„Nawet jeśli matka, która cię urodziła, nie jest z tobą związana genetycznie, to dla dziecka się to w tym momencie nie liczy – mówi Olivia Maurel. – Te problemy pojawiają się później i powodują kryzys tożsamości. Nie znasz swych korzeni, dziadków, pradziadków. Bo komórki jajowe i plemniki pochodzą od dawcy. Wszystko to jest bardzo złożone i ma swoje konsekwencje. Powoduje poważne problemy podczas dojrzewania, kryzys tożsamości. Nie można budować swego życia, nie wiedząc, kim się jest i skąd się pochodzi”.

Olivia Maurel została w ubiegłym tygodniu przyjęta przez Papieża. Kontakt z nim nawiązała już w zeszłym roku, kiedy napisała do niego list, aby poskarżyć się na należące do hiszpańskiego episkopatu Radio Cope. Zrobiło ono wywiad z Anie Obregon i w pozytywnym świetle przedstawiło jej historię. Jest to aktorka, która w wieku 68 lat zamówiła sobie dziecko wyprodukowane z nasienia jej nieżyjącego już syna. Maurel zauważa, że przypadek ten pokazuje, jak bardzo brakuje dziś wiedzy na temat surogacji.

„Bo w mediach widzimy tylko piękne, przypudrowane historie. Oczywiście to nie oznacza, że tak nie bywa, że nie ma szczęśliwych dzieci, rodziców, surogatek. Ale nie zmienia to faktu, że u podstaw okazuje się to nieetyczne – mówi Olivia Maurel. – Dziś naszym wielkim zadaniem jest o tym mówić, ponieważ zdecydowana większość ludzi nie wie, co to surogacja, bo ich to nie dotyczy. Nawet politycy wyższego szczebla tego nie wiedzą, choć na terenie ich kraju praktyka ta jest stosowana. Dlatego trzeba uświadamiać ludzi, ministrów, parlamentarzystów. I myślę, że powoli to do nich dociera. Niektórzy zmieniają zdanie, kiedy słyszą moją historię, kiedy tłumaczę im, dlaczego się temu sprzeciwiam. Mówią: do tej pory popieraliśmy surogację, ale teraz jesteśmy przeciw. Trzeba to ludziom uświadamiać. To bardzo ważne”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)