Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Rocznice wyzwolenia obozu Auschwitz Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 13:38, 27 Sty 2014 Powrót do góry

Kneset w Krakowie w 69. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz

Image

W poniedziałek w Krakowie ma dojść do spotkania izraelskich i polskich posłów. Przedstawiciele Knesetu przyjechali do Polski by uczcić 69. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu śmierci Auschwitz.

Choć rocznica wyzwolenia nie jest okrągła, do Polski przyjechało 350 gości z Izraela, w tym niemal połowa Knesetu. Przylatują dzisiaj rano do Polski, wracają wieczorem. Przedstawiciele Izraela pojadą do Oświęcimia by oddać hołd ofiarom niemieckich mordów. Po uroczystościach - już w Krakowie - dojdzie do spotkania izraelskich i polskich posłów.

Wbrew temu, o czym informowały media jeszcze kilka dni temu, przedstawiciele Knesetu nie będą podejmować żadnych uchwał. W mediach głośno było chociażby o tym, że izraelscy posłowie mają potępić kłamliwe określenie o „polskich obozach koncentracyjnych”. Jednak, jak deklaruje ambasador Izraela w Polsce, Zwi Raw-Ner „nie zostanie przyjęty żaden dokument, bo nie są to oficjalne obrady Knesetu. Ma to charakter nieformalny”.

- Nikt w Izraelu nie rozumie, dlaczego to tak ważne dla Polaków, by nikt nie mówił o „polskich obozach". Teraz będzie okazja, by posłowie Sejmu na spotkaniu w Krakowie wytłumaczyli to posłom Knesetu, z których znaczna część nigdy w Polsce nie była – mówi „Rzeczpospolitej” Jonathan Daniels, pomysłodawca wydarzenia i dyrektor organizacji From the Depths zajmującej się utrwalaniem pamięci o ofiarach Zagłady. Daniels przypomniał również, że półtora roku temu, gdy prezydent USA, Barack Obama powiedział o „polskich obozach koncentracyjnych” społeczność żydowska zaprotestowała.

Przedstawiciele polskiej i izraelskiej delegacji nie przyjmą też wspólnego oświadczenia, w którym by stanowczo podkreślano, że Polacy nie ponoszą odpowiedzialności za zagładę. Tekst deklaracji był już gotowy, zgodziły się na nią wspólnie strona polska i izraelska. Jednak z powodu śmierci żony swój przyjazd odwołał przewodniczący izraelskiej delegacji i szef Knesetu, Juli Edelsztain. Zastąpią go przedstawiciele największych ugrupowań parlamentarnych. Doszło w związku z tym do zmian personalnych w polskiej delegacji i marszałek Sejmu Ewę Kopacz zastąpi wicemarszałek, Cezary Grabarczyk.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

Za: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 13:58, 27 Sty 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 13:49, 27 Sty 2014 Powrót do góry

Ks. Robert Skrzypczak komentuje burzliwe reakcje niektórych środowisk na spotkanie Knesetu w Polsce. Nie możemy się zachowywać jak wymyśleni bohaterowie „Pokłosia”.

(...)
Ksiądz uczestniczył w tym spotkaniu.
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 13:31, 27 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 22:38, 27 Sty 2014 Powrót do góry

Uroczystości 69. rocznicy wyzwolenia obozu KL Auschwitz Birkenau

Złożenie zapalonych zniczy i wspólna modlitwa zakończyły uroczystości 69. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau i Oświęcimia, które odbyły się 27 stycznia na terenie byłego obozu niemieckiego i miasta. Pod pomnikiem ofiar na terenie Auschwitz II-Birkenau Psalm 42 – opowiadający o tęsknocie za Bogiem i świątynią – recytowali wspólnie duchowni chrześcijańscy i rabini.

Przedstawiciele judaizmu odmówili kadisz oraz żydowską modlitwę żałobną El Male Rachamim. Rozległa się także chrześcijańska modlitwa „Wieczny odpoczynek racz im dać Panie”.

W szofar, tradycyjny barani róg pasterski, który według tradycji żydowskiej wzywa do pokuty, zadęli przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Kadlčik oraz Yizhak Vaaknin, wiceprzewodniczący Knesetu.

W międzyreligijnej modlitwie udział wzięli Isaac Herzog, członek Knesetu, który odmówił modlitwę kadisz, oraz kantor Chaim Adler, który zaintonował modlitwę El Male Rachamim.

Modlitwę „Wieczny odpoczynek” odmówił ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel, a Psalm 42 w języku hebrajskim recytował rabin Michael Schudrich. Duchowni chrześcijańscy – zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego bp Paweł Anweiler, reprezentujący Kościół katolicki bp Roman Pindel oraz ks. mitrat płk Sergiusz Dziewiatowski z Kościoła prawosławnego – wspólnie odmawiali ten psalm w przekładzie ekumenicznym.

„Jakby kruszyły mi kości obelgi moich wrogów, / gdy cały dzień mnie pytają: Gdzie jest twój Bóg?/Czemu się smucisz, moja duszo/ czemu się we mnie trwożysz?/ Zaufaj Bogu, bo jeszcze będzie przeze mnie sławiony: /Mój Bóg i zbawienie mojego oblicza” – modlono się.

Znicze pod pomnikiem ustawili m.in. byli więźniowie obozu Auschwitz oraz innych obozów, ocaleni z Holokaustu, przedstawiciele polskiego parlamentu z wicemarszałkiem Sejmu Cezarym Grabarczykiem, członkowie Knesetu i reprezentanci parlamentów kilku krajów, władz regionalnych, samorządów, a także ambasadorowie i przedstawiciele kilkudziesięciu krajów.

Podczas poniedziałkowej ceremonii rocznicowej głos zabrali byli więźniowie Auschwitz - Noah Klieger i Zofia Posmysz. Więźniarka niemieckich obozów Auschwitz i Ravensbruck Zofia Posmysz wyrażała wdzięczność za istnienie Miejsca Pamięci, i że nie ustają prace nad zachowaniem jego autentyczności. „To, że w 70 bez mała lat jesteśmy tutaj, daje nadzieję, że świat nie zapomni – podkreśliła 90-letnia Posmysz.

Ambasador Federacji Rosyjskiej Aleksandr Aleksiejew apelował o zachowanie pamięci o wyzwolicielach i zauważał, że z doświadczenia tego miejsca, płynie przestroga przed ekstremizmem, „nietolerancji rasowej, ksenofobii, czy kultywowania własnej wyjątkowości”.

Dyrektor Miejsca Pamięci Auschwitz dr Piotr M.A. Cywiński zapowiedział, że obecny rok będzie stał pod znakiem przygotowań do wielkiej rocznicy. „W przyszłym roku tegoż mroźnego styczniowego dnia obchodzić będziemy siedemdziesiątą rocznicę wyzwolenia. Wówczas powiemy Ostatnim, że ich słowa trwale wpisały się w naszą świadomość, że ich ból, podobnie jak żal wpisany w twarze ofiar, stały się immanentną częścią fundamentów naszej cywilizacji” – powiedział Cywiński.

W uroczystościach udział wzięła około 60-osobowa delegacja Knesetu. Inicjatorem przyjazdu izraelskim parlamentarzystów do Polski była fundacja „From The Depths”.

Niemiecki nazistowski obóz zagłady wyzwolili żołnierze 100. Lwowskiej Dywizji Piechoty 60. Armii I Frontu Ukraińskiego, dowodzonej przez gen. mjr. Fiedora Michajłowicza Krasawina.

Ze względu na znaczenie miejsca i wagę symbolu, jakim dla całego świata jest były obóz Auschwitz-Birkenau, Zgromadzenie Ogólne ONZ w listopadzie 2005 r. ustanowiło dzień 27 stycznia - rocznicę wyzwolenia obozu - Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 r. Kompleks obozowy składał się z trzech części. W 1940 roku powstał obóz Auschwitz I (tzw. Stammlager - obóz macierzysty). Pierwszy transport więźniów dotarł do Auschwitz 14 czerwca 1940 r. Składał się z 728 mężczyzn z więzienia w Tarnowie. Dwa lata później pierwszy transport więźniów przybył do Auschwitz II, czyli do Birkenau. Masowe uśmiercanie Żydów rozpoczęto tu już w pierwszych miesiącach 1942 r. Auschwitz III stanowiło ok. 40 podobozów (Aussenlager), spośród których największy znajdował się w Monowicach (Monowitz).

W obozie Auschwitz-Birkenau w latach 1940-1945 hitlerowcy zgładzili co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, ale także ok. 75 tys. Polaków oraz tysiące Romów, jeńców sowieckich i przedstawicieli innych narodów.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 13:12, 27 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 22:39, 27 Sty 2014 Powrót do góry

Pamięć o ofiarach Holokaustu w 69. rocznicę wyzwolenia Auschwitz

Image

Byli więźniowie składają znicze przed Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Faszyzmu podczas głównych ceremonii rocznicowej w byłym obozie Auschwitz - II Birkenau, 27 bm. W Oświęcimiu trwają uroczystości związane z obchodami 69. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście.

Ofiary Holokaustu uczcili w dawnym niemieckim obozie Auschwitz jego byli więźniowie wraz z delegacją Knesetu. - 69 lat po opuszczeniu Auschwitz jesteśmy tutaj ponownie jako dumni obywatele państwa żydowskiego - mówił były więzień obozu Noah Klieger.

W uroczystościach wzięło udział ponad 100 ocalonych z Zagłady byłych więźniów obozu. Towarzyszyła im największa w historii - bo licząca około 60 deputowanych - delegacja Knesetu. Obecni byli również polscy posłowie i parlamentarzyści kilku krajów europejskich.

Kulminacją obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu była ceremonia w namiocie ustawionym na terenie obozu Auschwitz II - Birkenau, podczas której b. więźniowie przywoływali swe wspomnienia.

Noah Klieger wspominał, że 27 stycznia 1945 r. w obozie nikogo już nie było. Niemcy wycofując się przed wojskami radzieckimi, które tego dnia wyzwoliły Auschwitz, zabrali ze sobą 57 tys. więźniów obozu, aby następnie umieścić ich w obozach w Trzeciej Rzeszy. "Oni jechali ciężarówkami, samochodami, motorami, rowerami, wozami oraz końmi. My musieliśmy iść pieszo. Nie mieliśmy możliwości sprostania temu tempu, kto nie nadążał, był zabijany. Drogi Śląska były usłane ciałami tych, którzy przeżyli Auschwitz i zostali zastrzeleni jak psy w czasie tego marszu śmierci" - mówił Klieger.

Była więźniarka obozu Zofia Posmysz wspominała, jak pewnej nocy w obozie usłyszała przejmujący śpiew. Koleżanka powiedziała jej, że to żydzi odmawiają kadisz - modlitwę za zmarłych. Odmawiał ją człowiek, który stał wśród leżących na ziemi ciał. "Rano, gdy wyszłyśmy przed blok na apel, tych leżących ludzi już nie było. Dymił komin. I to mi pozostało" - podkreśliła Posmysz.

Do ogromu zbrodni nawiązał wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk. Określając Holokaust jako straszne dziedzictwo zaznaczył, że pamięć o ofiarach należy uczcić dążeniem "do takiej zmiany postaw człowieka, społeczeństw, państw i rządów, by nigdy już w umyśle człowieka nie powstały tak szaleńcze, zbrodnicze koncepcje".

Grabarczyk odniósł się też do zwrotu "polskie obozy śmierci". Określenie to - jak mówił wicemarszałek - formułuje się pod pretekstem stosowania czynnika geograficznego, ignorującego prawdę historyczną i straszny los Polski poddawanej bezprzykładnej okupacji hitlerowskiej. "To uderzenie i w Polskę, i w pomordowanych w tym obozie Zagłady, którzy padają ofiarą zakłamania, nierzetelnej informacji, niedbałości lub zwykłej ignorancji" - podkreślił.

"Nie ma precedensu dla koszmaru, jaki przydarzył się tutaj naszemu narodowi w całej historii Europy" - powiedział przewodniczący koalicji rządowej w Knesecie Jariw Lewin. "Jesteśmy reprezentantami narodu, który kroczy drogą tych wspomnień do samych fundamentów istnienia narodu żydowskiego. Wielokrotnie mówi nam się drwiąco, że lepiej abyśmy zrezygnowali z tego stygmatu Auschwitz. Ile byśmy zapłacili, żeby móc się tego pozbyć i zawrócić koło historii. Jednak Auschwitz tu jest, Auschwitz wydarzył się, co znaczy, że Auschwitz jest możliwy. Auschwitz na zawsze będzie czarną dziurą zagrażającą połknięciem całej historii ludzkiej" - mówił Lewin.

Ambasador Federacji Rosyjskiej Aleksandr Aleksiejew przypomniał, że w walkach o wyzwolenie obozu poległo 231 żołnierzy Armii Czerwonej. Prosił o zachowanie pamięci o wyzwolicielach: "Mówiąc o wnioskach z tego, co zdarzyło się na tej ziemi, słusznie wskazujemy na niedopuszczalność ekstremizmu, nietolerancji rasowej, ksenofobii, kultywowania własnej wyjątkowości. Jednak istnieje jeszcze jedna co najmniej niewzruszona prawda i muszę o tym przypomnieć w tym miejscu: wyzwolenie nie przychodzi samo, jest ono okupione krwią wyzwolicieli".

Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz - Birkenau Piotr Cywiński w swoim wystąpieniu wyraził nadzieję, że podczas 70. rocznicy wyzwolenia będzie mógł ogłosić, iż udało się doprowadzić do końca budowę Kapitału Wieczystego. Przekaże wówczas ostatnim byłym więźniom, że "relikty ich piekła (...) są bezpieczniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, dzięki wsparciu tych rządów i tych ludzi, dla których przyszłość nie jest obojętna". W poniedziałek kolejną deklarację wpłaty na fundusz złożyła Szwecja.

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście rozpoczęły się rano od złożenia przez byłych więźniów kwiatów przed Ścianą Straceń w byłym Auschwitz I. Niemcy zgładzili w tym miejscu wiele tysięcy osób, głównie Polaków. Przed południem mszę św. w intencji ofiar obozu i ocalonych w oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy odprawił bp Roman Pindel, a delegacja izraelska zwiedziła były obóz Auschwitz I. Koniec uroczystości zwieńczyła wspólna modlitwa i zapalenie zniczy przed pomnikiem ofiar b. Auschwitz II-Birkenau.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 13:43, 27 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 13:57, 27 Sty 2020 Powrót do góry

A.D. 2020 rok

Dzisiaj przypada 75. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, obchodzona jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Wiara w obliczu zagłady

Image

W szczególnie trudnych momentach, w sytuacji pogardy i skrajnego bezczeszczenia człowieczeństwa, wielu więźniów niemieckiego obozu nazistowskiego Auschwitz-Birkenau szukało pociechy w modlitwie i odwoływało się do swej religii. Mimo kar, jakie groziły za zachowywanie praktyk religijnych w obozowych warunkach, więźniowie ryzykowali życiem i próbowali spontanicznie modlić się w miejscu osadzenia. Dzisiaj przypada 75. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, obchodzona jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Teresa Wontor-Cichy, pracownik Centrum Naukowego Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu wyjaśnia, że więźniowie Auschwitz, mimo strachu, spotykali się na modlitwie w grupach.

Jedną z przeszkód do praktykowania takiej modlitwy był fakt, że osadzeni należeli do różnych wyznań i religii. Naukowiec wspomina przy okazji relacje Świadków Jehowy, którym udało się spotkać kilka razy w bloku 15 na terenie Auschwitz, by razem pomodlić się i omówić fragmenty Pisma Świętego.

Na terenie Auschwitz księżom udało się w ukryciu odprawić Msze św. Sprawowano je w kilku miejscach na terenie obozu: w piwnicach, na strychach, magazynach.

„Ja także miałem możliwość odprawienia Mszy, a stało się to o godzinie czwartej po południu, w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia 1941 roku. Mszę odprawiałem w pasiaku na strychu bloku nr 3 w obecności kilkunastu znanych i zaufanych współkolegów. Miałem hostie i wino, a zamiast kielicha musiała wystarczyć zwykła szklanka. Obecni przy Mszy przystąpili do komunii świętej” – wspominał ks. Władysław Puczka.

Bolesław Dziamski w spisanym dla Muzeum oświadczeniu zaznaczył, że gdy jako więzień znalazł się w sytuacji strachu i kompletnego załamania, odwołanie do Boga, uspokoiło go wewnętrznie, przynosząc nadzieję, że uda mu się przeżyć obóz.

„Byłem wierzącym i praktykującym katolikiem. Postanowiłem i przyrzekłem Bogu, że jeśli ocalę życie, to przez 10 lat w dniach od 19 do 30 czerwca codziennie będę chodził na Mszę świętą” – podkreślił, dodając, że po wojnie zobowiązanie wypełnił.

Kara za modlitwę
Z relacji więźniów wynika, że na modlitwie widziano także wielu Żydów. Jerzy Michnol wspomina sytuację, gdy niemiecki esesman zbił brutalnie Żyda, którego przyłapał na potajemnej modlitwie.

Na podstawie relacji więźniarek można sądzić, że w obozie w Birkenau modlono się oddzielnie ze względu na różne tradycje religii osadzonych. Maria Salisz-Oyrzyńska zapamiętał, że w baraku modliły się wszystkie więźniarki. Z kolei Anna Palarczyk opowiedziała o próbie zorganizowania w baraku spotkania wigilijnego. Po początkowych trudnościach na spotkanie przyszły wszystkie więźniarki: polskie i ukraińskie chrześcijanki, żydówki i komunistki.

Katarína Grünsteinová wspominała, że jako Żydówka ze Słowacji uczestniczyła w modlitwach Polek, a chrześcijanki przychodziły do Żydówek w czasie świąt związanych z religią judaistyczną. „Ten, kto był niewierzący, nie interesował się świętami chrześcijańskimi, szedł do rosyjskiego bloku” – tłumaczyła.

Wontor-Cichy zwraca uwagę, że więźniom nie wolno było mieć żadnych rzeczy osobistych, niektórzy więźniowie postanowili zatrzymać przy sobie przedmioty kultu religijnego, bez względu na surową karę, jaka ich za to mogła spotkać. Różańce, medaliki czy modlitewniki były niekiedy nielegalnie dostarczane do obozu przez zatrudnionych tam pracowników lub działaczy ruchu oporu.

O tym, jaką podporą duchową był modlitewnik, opowiedziała była więźniarka Zofia Pohorecka. Nie pamiętała jednocześnie, w jaki sposób książeczka trafiła do niej. Niektórzy z osadzonych sami wykonywali różańce z chleba obozowego lub sznurka.

Więźniowie zapamiętali, że w okresie Bożego Narodzenia władze obozowe pozwalały gromadzić się wieczorem i śpiewać kolędy. Na placu apelowym stanęła wtedy też udekorowana choinka, przy której kazano układać ciała zmarłych więźniów.

Zwątpienie w Bożą opiekę
Były więzień KL Auschwitz Kazimierz Czarnecki przyznał kiedyś w rozmowie z KAI, że gdy widział, jakich zbrodni dokonują na ludziach Niemcy, nawiedzały go wątpliwości co do istnienia Boga i życia po śmierci. „Ale niemal wszyscy się modlili. Człowiek stawał gdzie w kącie i zawsze jakieś westchnienie do Boga się w nim odzywało” – przyznał.

Zmarły w 2011 roku Jerzy Bielecki – “Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” – opowiadał dziennikarzowi KAI, że w obozie jego wiara w Boga mocno się zachwiała. „Można było zwątpić w istnienie Kogoś, kto powinien się tymi mordowanymi codziennie biedakami zaopiekować. Ja miałem duży szacunek, specyficzne uczucie do Matki Bożej. Modliłem się zawsze do niej” – zaznaczył i dodał, że gdyby nie opieka Boża nie udałoby mu się uciec z obozu.

Bielecki, więzień I transportu do Auschwitz, wspominał także swą pierwszą Wigilię w obozie, gdy łamał się opłatkiem, który otrzymał w paczce od oświęcimskiego proboszcza. Przyznał, że nie brał udziału w żadnej Mszy świętej, ale słyszał, że takie potajemne nabożeństwa są organizowane. Potwierdził też, ze wielu więźniów spowiadało się potajemnie u osadzonych w obozie księży.

Ze względu na znaczenie miejsca i wagę symbolu, jakim dla całego świata jest były obóz Auschwitz-Birkenau, Zgromadzenie Ogólne ONZ w listopadzie 2005 r. ustanowiło dzień 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu – Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 r. Kompleks obozowy składał się z trzech części. W 1940 roku powstał obóz Auschwitz I (tzw. Stammlager – obóz macierzysty). Pierwszy transport więźniów dotarł do Auschwitz 14 czerwca 1940 r. Składał się z 728 mężczyzn z więzienia w Tarnowie. Dwa lata później pierwszy transport więźniów przybył do Auschwitz II, czyli do Birkenau. Masowe uśmiercanie Żydów rozpoczęto tu już w pierwszych miesiącach 1942 r. Auschwitz III stanowiło ok. 40 podobozów (Aussenlager), spośród których największy znajdował się w Monowicach (Monowitz).

W obozie Auschwitz-Birkenau w latach 1940-1945 hitlerowcy zgładzili co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, ale także ok. 75 tys. Polaków oraz tysiące Romów, jeńców sowieckich i przedstawicieli innych narodów.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 14:09, 27 Sty 2020 Powrót do góry

Miklós Nyiszli: Byłem asystentem doktora Mengele
(...)
http://www.traditia.fora.pl/historia,163/miklos-nyiszli-bylem-asystentem-doktora-mengele,16457.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 22:46, 27 Sty 2020 Powrót do góry

Byli więźniowie i prezydent RP złożyli kwiaty na terenie byłego obozu Auschwitz

Image

Od złożenia kwiatów pod Ścianą Straceń przez byłych więźniów obozów na terenie dawnego obozu niemieckiego Auschwitz I rozpoczęły się wydarzenia związane z rocznicowymi obchodami 75. rocznicy wyzwolenia obozu. Wspólnie z ocalałymi wieniec złożył w Miejscu Pamięci prezydent RP Andrzej Duda.

W ceremonii złożenia kwiatów pod Ścianą Straceń przy Bloku 11, gdzie Niemcy w latach 1941-1944 rozstrzelali 5,5 tys. ludzi, udział wzięło kilkudziesięciu byłych więźniów, którzy przeszli najpierw w towarzystwie prezydenta RP Andrzeja Dudy i dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotra M.A. Cywińskiego przez bramę z napisem „Arbeit macht frei”.

Przy Ścianie Straceń złożono kwiaty, w tym główny, biało-niebieski wieniec, który przypominał symbol, jakim władze obozowe oznaczały przybywających do Auschwitz ludzi.

Jednym z kulminacyjnych momentów obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady będą modlitwy międzyreligijne i ekumeniczne na terenie dawnego KL Auschwitz II-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince. W tegorocznych uroczystościach udział weźmie około 200 byłych więźniów obozu i ocalałych z Holokaustu oraz przedstawiciele kilkudziesięciu krajów – reprezentanci kilku europejskich monarchii, prezydenci i premierzy – a także duchowni różnych wyznań oraz przedstawiciele lokalnej społeczności.

Image

Rocznicowa ceremonia, upamiętniająca ofiary, odbędzie się przy tzw. Bramie Śmierci – bramie głównej prowadzącej do byłego obozu Birkenau. Wzniesiono tu specjalny namiot, który pomieści uczestników uroczystości.

Głos zabiorą m.in. byli więźniowie. Zabrzmi żydowski szofar, modlić się będą Żydzi i chrześcijanie kilku wyznań. Na koniec wyznaczone delegacje przejdą pod pomnik ofiar obozu i zapalą tu znicze.

W niedzielę, 26 stycznia, w pobliskim Centrum Dialogu i Modlitwy odprawiona została Msza św. dla byłych więźniów pod przewodnictwem bp. Piotra Gregera W modlitwie uczestniczyło około 30 byłych więźniów, ich opiekunowie i rodziny, prezydent RP Andrzej Duda, przedstawiciele lokalnej społeczności Oświęcimia oraz pracownicy Muzeum oraz Centrum Dialogu i Modlitwy.

Image

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32807 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 11:03, 28 Sty 2020 Powrót do góry

Biskupi Europy o Auschwitz: Nie dla antysemityzmu i manipulowania prawdą dla polityki

Image

Nie możemy pozwolić, aby prawda była ignorowana lub manipulowana dla doraźnych potrzeb politycznych – czytamy w oświadczeniu, które – w imieniu biskupów Europy – wydało Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) oraz Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE).

Biskupi Europy wskazują, że choć upływa 75 lat od wyzwolenia Auschwitz-Birkenau, miejsce to nadal przejmuje trwogą. Przypominają, że był to największy niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady, założony w 1940 roku na okupowanych ziemiach polskich.

„W tę rocznicę apelujemy do współczesnego świata o pojednanie i pokój, o poszanowanie prawa każdego narodu do istnienia oraz do wolności, niepodległości i zachowania własnej kultury. Nie możemy pozwolić, aby prawda była ignorowana lub manipulowana dla doraźnych potrzeb politycznych – czytamy w oświadczeniu.

Biskupi zwracają uwagę, że ten apel jest niezmiernie ważny, bowiem, jak zaznaczają, mimo dramatycznych doświadczeń przeszłości w świecie nadal mają miejsce “okrutne wojny, przypadki ludobójstwa, prześladowania, różne formy fanatyzmu, mimo iż historia uczy nas, że przemoc nigdy nie prowadzi do pokoju, lecz sprawia kolejną przemoc i śmierć”.

Biskupi podkreślają, że Auschwitz stał się symbolem wszystkich niemieckich obozów koncentracyjnych i wszystkich tego rodzaju miejsc zagłady. „To jakby szczyt nienawiści do człowieka, która zebrała swoje śmiertelne żniwo w XX wieku” – czytamy w oświadczeniu.

Biskupi zaapelowali, by 27 stycznia o godzinie 15.00, czyli w godzinie wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, zapalić świecę i pomodlić się za ludzi pomordowanych w obozach zagłady z wszystkich narodowości i wyznań oraz za ich bliskich.

Oświadczenie zostało podpisane przez: kard. Angelo BAGNASCO, Przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE, kard. Jean-Claude HOLLERICHA, Przewodniczącego Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), kard. Vincenta NICHOLSA, Wiceprzewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)i abp Stanisława GĄDECKIEGO, Wiceprzewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

[link widoczny dla zalogowanych]

Treść oświadczenia dostępna jest TUTAJ.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)